Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
obserwacje błotniaka łąkowego - 2006
Autor Wiadomość
Hubert
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-04, 17:39   

Dziś w Popowie Kościelnym 3 samce i 2 samice.
 
     
rafklim 
Ostoja IBA nr 145


Posty: 630
Skąd: centum Polski
Wysłany: 2006-05-05, 21:03   

Kurcze nie wiem już czy mam pisać o wszystkich spotkaniach błotniaka bo za często cos je widzę.
Jaki jest rewir błotniaka łąkowego (promień w km), bo może to są te same tylko wędrują.
Dziś widziałem 2 samce na terenie gdzie wcześniej widywałem samice.
Samce zaś widywałem wcześniej 3km od tamtego miesca pod lasem na łące.
i teraz nie wiem czy są to te same czy są tu jescze dwie pary.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-05-06, 22:16   

rafklim napisał/a:
Kurcze nie wiem już czy mam pisać o wszystkich spotkaniach błotniaka bo za często cos je widzę.

To rzeczywiscie jest juz problem, bo obecnie przyleciało wiele ptaków na stanowiska lęgowe, a nadal trwa przelot. Niech się wypowie Dominik...
_________________
TP Bocian
 
     
xhardcorex 

Posty: 359
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-05-06, 23:03   

moje obserwacje w stosownym temacie tutaj
 
     
xhardcorex 

Posty: 359
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-05-06, 23:10   

rafklim napisał/a:
Jaki jest rewir błotniaka łąkowego (promień w km), bo może to są te same tylko wędrują.
to cytat z tego artykułu: The home-rage of male Korengarst existed of app. 69 km2 around the nest.
Polecam :cool:
więc należy być ostrożnym przy ocenianiu statusu osobnika :!:
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-07, 21:12   

Dziś podjechałem zobaczyć czy w miejscu gdzie widywałem błotniaki przez ostatnie 2 lata i w tym roku się pojawią. Były dokładnie w tym miejscu gdzie się spodziewałem. Przed fabryką Benckisera w Nowym Dworze Mazowieckim. Pierwszy raz widziałem samca kołującego w stronę starorzecza Narwi. Po jakiejś godzinie łażenia po łące i oglądaniu kląskawki i pokląskw druga obserwacja była siedzącego samca, rozrywającego jakąś zdobycz. Ptak nie zjadł ofiary do końca i złapawszy w szpony kołując poszybował w tym samym kierunku co poprzednio. W obu przypadkach nie udało mi się śledzić go samochodem. Poleciał tak, że ja miałem drogi i szybko zniknął z pola widzenia.

błotniak.jpg
Plik ściągnięto 178 raz(y) 25,51 KB

 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2006-05-08, 18:42   

07.05.06 - Działdowo (Torfniaki). Samiec latał w pobliżu miejsca skąd zerwała się samica, było to niewysokie trzcinowisko. Obserwatorzy: Rafał Kołakowski, Piotr Szypulski, Krzysztof Szczepkowski.
08.05.06 - Narzym. gm.Iłowo-Osada. Samica ad. Latała nad łąkami pod wsią. Obserwator: Łukasz Kołakowski.
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-05-08, 21:06   

Dzisiaj dwie samice na polach koło Kornicy Kolonii (Gm. Kornica Stara)

Co do terytoriow lowieckich to moga byc one bardzo duze. Samce moga polowac w odleglosci do 10 km od gniazda. Wszytko zalezy od ich zasobnosci. Dlatego tez najlepiej jest jak widzi sie samice, zwlaszcza w okresie II połowa maja poczatek lipca. Wtedy wiemy, ze gniazdo znajduje się poblizu miejsca obserwacji samicy. W czercu samice mozna bardzo rzadko zauwazyc, ptaki siedza na jajach i opuszczaja gniazdo tylko na chwile, w momencie transferu zdobyczy lub w celu wyprostowania skrzydel. W piewszym tygodniu lipca samica siedzi przewaznie w odleglosci kilkudziesieciu lub kilkuset metrow od gniazda.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2006-05-09, 06:30   

Samiec - za Smuniewem w kierunku Przezmyki po lewej stronie, 6 i 8.05.
Samiec - za Starymi Rzewuskami w kierunku Łosice po prawej stronie 8.05
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2006-05-09, 09:39   

Dzisiaj polujący samiec nad łąkami oraz nieużytkami przylegającymi do "torfniaków". Działdowo.
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Szybszy 


Posty: 424
Wysłany: 2006-05-09, 16:19   

Para na ugorach koło stacji UW Urwitałt, gmina Mikołajki. Następnego dnia samica koło Drozdówka, chyba ta sama gmina
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2006-05-09, 22:19   

Pisałem o tym na forum przyroda, ale generalnie jestem zszokowany ilością spotykanych b. łakowych - jak mniemam są to osobniki przelotne, ale tym niemniej miło jest je widzieć na kazdym kroku.
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-05-09, 22:43   

W duzej mierze widuje sie obecnie osobniki przelotne. Przelot bedzie trwał do połowy maja. Dopiero w drugiej połwie maja mozna poznac rozmieszczenie rewirów par legowych.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-05-10, 05:20   

Dominik napisał/a:
Przelot bedzie trwał do połowy maja.

Wczoraj byłem cały dzień w terenie i ani jednego błotniaka - byba ten nasilony przelot juz się zakończył. W każdym razie w rewirach są już ptaki lęgowe. Ale to tak jak Dominik napisał - druga połowa maja jest istotna, bo mamy pewność, że są to ptaki miejscowe.
_________________
TP Bocian
 
     
Michal Noga 

Posty: 3
Wysłany: 2006-05-10, 17:47   Re: obserwacje błotniaka łąkowego - 2006

Vayeni polski priatelia,
dnes som nasiel na internete Vasu stranku a stravil som na nej viac ako hodinu. Velmi pekne a inspirativna. Moje meno je Michal Noga, pracujem v Ochrane dravcov na Slovensku a prioritne sa venujem kani popolavej Circus pygargus. Na Slovensku hniezdi 5 - 25 parov, tento rok registrujeme uz 10 parov, co je zatial najvyssi pocet od roku 1995. Dufam, ze ostanu hniezdit! Zaznamenali ste aj Vy v Polsku zvyseny pocet parov?
Prajem mnoho uspechov pri ochrane Circus pygargus a tesim sa na (moznu) spolupracu.
Michal Noga, Raptor Protection of Slovakia, noga@dravce.sk
_________________
Michal Noga
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo