Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Liczenie bocianów
Autor Wiadomość
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2007-08-07, 12:39   

Wyniki z Radomia w 2007
3 gniazda
jedno HPm3 i jeszcze jedno młode zginęło wyrzucone
drugie HPm2
trzecie bez sukcesu tylko HE
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2008-10-31, 15:35   

Przedstawiam spóźnione wyniki z liczenia bocianów w 2008 gmina Skaryszew (na południe od Radomia). Ilość gniazd 31. 24 zajęte przez pary z czego 23 odniosły sukces. Wynik ten nie odbiega od innych lat. W poprzednich czterech latach było zajęte przez parę ptaków od 21 do 25 gniazd. Udało się odnaleźć jedno nowe gniazdo które jak się okazało funkcjonuje udanie już trzeci rok. Inna para miała pierwszy udany lęg w gnieździe założonym w tamtym roku. Mieszkańcy spisali się i załatwili elektryków którzy przenieśli gniazdo z drutów na platformę. Stan większości gniazd bardzo dobry. Kilka zostało przez ludzi poprawionych (usunięcie gałęzi itp.). Ilość młodych 69. Wynik w ciągu 5 lat liczeń drugi ale nie odbiegający od średnich. Za to ilość młodych na gniazdo z sukcesem 3młode, lepszy tylko od katastrofalnego roku 2005 ale mieszcząca się w średnich. Podsumowując to w ciągu 5 lat nie widać zmniejszenia ilości gniazd, par ptaków je zajmujących jak i ilości młodych
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2008-10-31, 19:09   

A u mnie w Jabłonnie - 3 gniazda, ale az dwa zajete (rok temu jedno). W sumie 6 młodych, czyli 3 na pare.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2008-11-01, 08:52   

Cytat:
to ile ich w końcu mamy/mieliśmy :?: :???:


Określając wielkość populacji podaje się liczbę par lęgowych a nie sumę par lęgowych, przychówku i frakcji nielęgowej itd.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
krotom 
miłośnik PRZYRODY ;)


Posty: 305
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2010-11-10, 08:14   

Odgrzewam temat. Tegoroczny wynik liczenia w mojej gminie był identyczny z tym z roku 2007 - tj. 59 młodych wyleciało z gniazda.

Miałem jedno gniazdo z 5 młodych :grin:

Pozostałe szczegóły na stronie w profilu.

B-ca_bocki.JPG
Plik ściągnięto 21017 raz(y) 11,22 KB

_________________
[...]Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi Panie[...]

C. K. Norwid
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-11-10, 16:24   

krotom napisał/a:
Miałem jedno gniazdo z 5 młodych

A z sześcioma nie miałeś?!
_________________
TP Bocian
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-11-10, 17:59   

Mirek napisał/a:

A z sześcioma nie miałeś?!

Pewnie że miał, 2 stare i 4 młode ;)
 
     
krotom 
miłośnik PRZYRODY ;)


Posty: 305
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2010-11-16, 10:05   

Śpieszę wyjaśnić, by teorię Wieśka zweryfikować :green:
Mirku, gniazdo z 6 młodych (które nawet zaobrączkowałem) miałem - tyle że nie leżało ono na terenie mojej gminy :!: A tylko wyniki liczenia z terenu mojej gminy tu umieściłem.
_________________
[...]Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi Panie[...]

C. K. Norwid
 
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2011-08-14, 20:39   

Witam
Podliczyłem wyniki liczenia bocianów w gminie Skaryszew. To był kolejny 7 rok mojego liczenia a dodając cenzus to nieprzerwane 8 lat liczenia bocianów. Ten rok był udany dla bocianów choc niektóre wyniki są zaskakujące.
Zajętych gniazd było 28. Przybyło nowe gniazdo w mieście stołecznym Skarszewie. Nareszcie bo to była biała plama na mapie. Pierwszy rok i 3 młodych. Jedno gniazdo zmieniło lokalizację. Drzewo zostało ścięte ale gospodarze przenieśli gniazdo na budynek i w ten sposób mamy jedyne gniazdo na dachu w gminie i od razu 5 młodych.
Ilośc par 27 i było to wyrównanie rekordu z 2009 a ilośc par z sukcesem to 26 i jest to rekord.
Udało się policzyc 76 młodych i to też jest rekord. Do tej pory najwięcej 73 było w 2006.
Ten rok jest drugim z rzędu z dwoma 5 młodych. Większośc par miała jednak 2 lub 3 młodych i tylko dzięki dużej ilości par z sukcesem mamy rekord.
Ilośc młodych na gniazdo z sukcesem to 2,92 i to jeden z gorszych wyników.
Ilośc młodych na gniazdo zajęte przez parę to 2,81 i to wynik mieszczący się w średniej.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-07-07, 20:01   

http://www.bocian.org.pl/...ego-na-mazowszu
ZAPRASZAM
_________________
TP Bocian
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2012-07-08, 14:43   

Mirek napisał/a:

http://www.bocian.org.pl/...ego-na-mazowszu
ZAPRASZAM

Panie prezesie, melduje wykonanie zadania, gmina Baranów policzona, gminy kampinoskie sprawdzone podczas obrączkowania, trzeba tylko do kilku gniazd niedostępnych podjechać :-)
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2012-07-08, 16:45   

Mirek - zaglądaj ze dwa razy dziennie na FB i odpowiadaj, bo pytań dużo !
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2012-07-08, 21:15   

gmina Skaryszew liczy się
5 gniazd z trójkami
1 z czworką
1 nie zajęte
a więc nie najgorzej
pod dwoma gniazdami wymienione drzewa na słupy :) miejscowi dbają
z samochodu jeszcze nie liczone kilka innych zajętych i będzie jedno nowe

przy okazji policzyłem też gniazda we wsiach graniczących z gminą
i była 2,3i4 młodych
ciekawostka to dwa gniazda we wsi Trablice gmina Kowala. Wieś graniczy z Radomiem i osiedlami mieszkaniowymi. Wokoło suche lasy i piachy z ogromnymi kopalniami a tu dwa gniazda oddalone o 100 metrów. nigdzie tak blisko nie miałem.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2012-07-09, 19:39   

Czekamy na następnych chętnych. Do obsadzenia pozostało jeszcze około 1/3 zaplanowanych gmin, zwłaszcza w północno-zachodniej części regionu i na południu. Codziennie aktualizowana jest lista osób stanowiąca załącznik do aktualności o liczeniu: http://www.bocian.org.pl/...ego-na-mazowszu
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2013-07-01, 05:05   

Witam,
zachęcam do zgłaszania się do akcji monitorowania populacji bociana białego na Mazowszu w br.
Do monitoringu wytypowano min. jedną gminę z każdego powiatu w regionie.
Termin prowadzenia liczenia to 5-30 lipca. Optymalnie 5-20 lipca.
Zasadniczym celem podjętej akcji jest monitorowanie stanu populacji gatunku w regionie, jej zagrożeń, zmian liczebności, jak również określanie potrzeb dotyczących czynnej ochrony. Drugim ważnym celem jest przygotowanie zespołu ludzi do udziału w ogólnopolskiej inwentaryzacji w ramach kolejnego Światowego Cenzusu Gniazd Bociana Białego, który planowany jest na sezon 2014.
Zakładamy, że na obszarze wytypowanych gmin monitoring gniazd odbywał się będzie corocznie, nie tylko do 2014 roku. Akcja została rozpoczęta w roku 2012.

Wyniki z tej akcji zostały już podsumowane, ale nie opublkowane:
Skontrolowanych zostało 46 miast i gmin położonych na terenie 31 powiatów w 4 województwach; mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.
Inwentaryzacją objęto łącznie obszar blisko 6900 km2, na którym wykazano obecność 1588 gniazd bociana białego. Liczebność par lęgowych na tym terenie oceniono na 1294.
W akcji wzięły udzał 42 osoby.
Do obsady zostały następujące gminy (podano powierzchnię każdego obszaru w km2 ):

Północ Mazowsza
Miasto i gm. Chorzele - pow. przasnyski, 371,53
gm. Krasnosielc - pow. makowski, 166,96
gm. Szreńsk - pow. mławski, 109,66
gm. Bielsk - pow. płocki, 125,53
gm. Siemiątkowo - pow. żuromiński, 112,07
gm. Zawidz - pow. sierpecki, 186,09

Południe Mazowsza
gm. Kazanów - pow. zwoleński, 94,76
gm. Mirów - pow. szydłowiecki, 53,05
gm. Cielądz - pow. rawski, 93,88
gm. Ciepielów - pow. lipski, 135,3
gm. Weniawa - pow. przysuski, 104,03
Miasto i gm. Kozienice - pow. kozienicki, 245,56

W tym roku wyniki monitoringu bociana białego dostosowujemy do systemu GIS (system danych przestrzennych).

Co daje nam GIS?
Dzięki dostosowaniu formularza z danymi do programu ArcGis będziemy mogli eksportować mapy o różnej tematyce związanej z bocianem. Będziemy mogli w prosty sposób zrobić rozmieszczenie gniazd bociana białego na terenach przez nas kontrolowanych. Będziemy mogli wyeksportować mapy gradientowe, słupkowe i inne, powiązane z danymi statystycznymi. Taki formularz dodatkowo jest przygotowany do obróbki statystycznej, jeśli wyniknie potrzeba jakichś analiz, np. biologi rozrodu w cyklu wieloletnim. Dane powiązane ze współrzędnymi dają nam możliwość eksportu ich do plików kml, które można otwierać w dobrze znanym wszystkim programie GoogleEarth. Takie dane można również umieszcza na platformach internetowych z interaktywnymi mapami. To tyle w skrócie o korzyściach.

Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się na adres: dominik@bocian.org.pl
Każda osoba otrzyma stosowne materały pocztą elektroniczną (mapa, formularz, instrukcja).

Mrosław Rzępała
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo