Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kłusownictwo
Autor Wiadomość
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-02-01, 20:04   Kłusownictwo

Docierają do mnie wieści, że problem jest poważny. Giną ptaki i to nie we Włoszech czy Malcie, ale u nas! Myśliwi urządzają sobie polowania na ptaki drapieżne po "cichu". Serce się kraje :(
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2006-02-01, 20:45   

ano fakt...
niestety nie tylko hodowcy gołebi - praktycznie 70% z nich ma róózne pułapki na jastzrebie i inne drapole ale i myśliwi nagminnie robia zimowe polowania na "szkodniki"... Dzisiaj dostałem od takiego myśliwego postrzelonego myszaka, chwalili sie że zabili 7 ptaków a ten jakoś dziwnie pzreżył srut, ptak ma zraniona głowę i skrzydło, na szczęście wylize sie z tego... W tym roku odkupiłem od kłusowników (czytaj tych co hodują gołebie) kilkanaście drapoli przewaga to mode jastrzebie - tylko jeden stary samiec i 4 myszołowy zwyczajne i jeden kosmacz. Skale problemu każdy moze sprawdzić osobiście - polecam wycieczkę an dowolną wieś i odwiedzić gołebiarzy i zapytać gdi emożna kupić jastrzebia - jestem prawie pewny że dadzą namiar na takiego co ma wypchane albo spzredaje do wypchania lub żywe...
Niestey szara rzeczywistosć i ciemnota nie tylko ludzi spod lasu, dla których każdy ptak z zakrzywionym dziobem to jastrząb zjadający mu jastzrebie ale i bogatych "panów" bawiących sie w strzelanie, im pzreszkadza także wszystkoc o szybuje bo zjada ich zdobycz....
ZaP
uratowany
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-02-01, 20:55   

Zap, jesteś masta! Wielki ukłon w Twoja strone! Niestety problem pozostaje i ciezko sie go pozbyc... moze wspólnie cos wymyslimy? Jak mozna zapobiec takim sytuacjom, o których pisze Zap?
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-02-02, 06:32   

Ja myslę, że najpierw trzeba zacząć pisać w prasie - koniecznie. Aby ludzie wiedzieli, że to jest nielegalny proceder, a widywane "jastrzebie" to najczęściej myszołowy zjadające ogromne ilości gryzoni, które rolnikom zjadają zboże. Mozna powołać się na konkretne publikacje! W tym roku chyba gryzoni jest sporo, bo i na polach myszołowów widuje więcej niż zwykle. Ano cóż - temat godny kontynuowania... Dzisiaj jadę w teren, gdzie słyszałem, ze również strzela sie do ptaków drapieżnych, ale tym razem w celu wieszania kolejnych bud dla pustułek.
A może zrobimy wspólnie małą kampanię nt. temat?! Jednoczesne uderzenie do wielu lokalnych gazet i nie tylko! Ja w weeckend napiszę może do Tygodnika Siedleckiego! Co Wy na to?!
_________________
TP Bocian
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2006-02-02, 08:12   

powiem tak, niektórzy juz wiedzą co robie w tym temacie i wspomne tylko, ze w tym roku zniszczylem w sumie 13 pułapek na jasrzebie - nie ma sensu tego pisaćw prasie, który gość z zadupia kupi ci gazete i bedzie czytał o szkodliwości etc...
Ja po tym jak złapali mojego wyleczonego jastrzebia ponownie załozyłem mundur, wziałem kolegę - telefon do znajomych policjantów żeby przejechali po pewnej wsi, potem my zajechaliśmy moim samochodem i zaczelo sie, gość tak sie wystraszył, że potem tylko jeździiśmy od jednego do drugiego bo kazdy wydawał kolejnego, zrobilem jednej nocy ok 100 km, a sołys jednej podostrowskich wsi (notabene pułapke miał najładniejszą na pieknym podeście i pod drzewem na którym napewno siadają drapole) mówił, że on nic złego nie obi bo w tym roku jescze nic nie zlapał !!
jEDYNA RADA TO RUSZYĆ W TEREN DO LUDZI - wg mnei nie ma innego wyjścia, tam gdzi emam swoje małe ZOO ludzie na początku atrzyli na mnie jak na wariata jak przynosiłem jastrzebie i wypuszczalem, teraz sami pzrychodza oglądać i pytają zcy gołebie nie potrzebne do jedzenia dla chorych ptaków...
Wracając do myśliwych - oni to mają już w genach żeby strzelać do drapoli, to jest nie do wyleczenia, najlepiej byłoby przykładnie ukarac jednego czy drugiego i może reszta by sie zastanowila nad swoim zachwaniem, chociaz nie wiem.. ostatnio widziałem polujących na bażanty przy pasniku....
w razie pytan moje GG 7729383 - zdecydowanie wezmę udział w każdej akcji ... :P
ZaP
_________________
--
http://drapole.pl
 
 
     
Bocian 


Posty: 225
Wysłany: 2006-02-02, 09:04   

Tak myślę by z tego zrobić dużą akcję- jest nas troche misiów różnej maści którzy mogą zrobić niezły bal wokół tego. Zgadzam się jednak, że równocześnie trzeba nagłaśniać to medialnie, coby ludzie nie tylko bezpośrednio ukarani się bali, ale ci którzy zobaczą w TV lub w gazecie. Mamy dostęp do tv i można to pokazać też.
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2006-02-02, 10:17   

no to zaparszam do siebie, pokaze jak wyglada postzrelony ptak , prawie oskalpowany myszak z przestrzelonym skrzydlem...
ZaP
_________________
--
http://drapole.pl
 
 
     
Bocian 


Posty: 225
Wysłany: 2006-02-02, 10:19   

włącz Gadu Gadu
 
     
forestman 
Zgórmysyn


Posty: 781
Skąd: UralLand
Wysłany: 2006-02-02, 10:22   

Dowiedziałem sie ze jeden sokół wedrowny wypuszczony na Wawelu zakonczyl zywot poprzez otrucie bo zjadał gołębie hodowcom. Ten problem to ciezka sprawa, zwłaszcza wsrod mysliwych. Pomysł z nagłośnieniem tego w programach TVP oraz w prasie do świetny pomysł...ale czy to pomoze?
Pomysł zapa wydaje się lepszy - trzeba uswiadomic np. rolnikom ze taki myszak np. to ich sprzymierzeniec bo zjada nornice , mysz itd...
_________________

 
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2006-02-02, 10:25   

moje GG cały czas właczone
7729383
ZaP
_________________
--
http://drapole.pl
 
 
     
Bocian 


Posty: 225
Wysłany: 2006-02-02, 10:27   

To nie pomoże od razu to jasne jest, ale uświadomi ludziom że to wszystko nie jest takie oczywiste. Np. po naszych artykułach w Tygodniku Siedleckim dzwonią ludzie i mówią - mój sąsiad łapie- wtedy cynk na policję i już po klatce.
 
     
sas 


Posty: 183
Wysłany: 2006-02-02, 18:12   

Bocian napisał/a:
wtedy cynk na policję i już po klatce


to nie takie proste ..
Znam przypadek ze policja zainterweniowala , ale co z tego skoro prokurator "z buta " umorzyl dochodzenie nie znajdujac znamion przestepstwa .Amator jastrzebi tlumaczyl sie ,( zresztą skutecznie ) ze wystawiona klatka z przyneta sluzyla jedynie do odstraszania a nie do lapania drapieznych ptakow, lol !
IMO świadomosc sporej czesci spoleczenstwa jest niska niestety i warto przynajmniej probowac cos zmienic .
Trzeba naglasniac i jeszcze raz naglasniac. A przy okazji zadnej pulapce nie przepuscic .
Na pohybel klusownikom .
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-02-02, 18:45   

Bocian napisał/a:
mogą zrobić niezły bal wokół tego

to ja jade na ten bal, bo narazie mam tylko kilka płapek na koncie i trzeba Zapa prześcignąc. A na powaznie to jedynie zdecydowane działanie w terenie zakonczone zlikwidowaniem płapek i zarekwirowaniem ptaków zakończone jakimkolwiek postepowaniem karnym (choćby umozyli) moze odnieść jakis skutek. Akcja w mediach moze byc uzupełnieniem. I pisze to na podstawie własnych doswiadczen z Sop i nie tylko. Swojego czasu pod Płockiem w zime, przestali ciąć drzewa na kępach wislanych gdy poszła fama, że pilarki zabierają... A wczesniej nie reagowali na policje nawet.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2006-02-02, 20:32   

piszemy i piszemy.. a może ustalmy konkretny termin i w pole ??
Ja jestem połamany ale nie omieszkam pojechać i poszukac zwolennikow ogrzewania jastrzebiami. A mam kilka prawie pewnych lokalizacji...
ZaP
_________________
--
http://drapole.pl
 
 
     
Wadera 
życie jest piękne


Posty: 507
Wysłany: 2006-02-02, 21:11   

Ja się przyłączam!!! Najpierw "wywęsze" - potem Basiora sprowadze :D - troche sie boje tych łobuzów.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo