Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jarząbek
Autor Wiadomość
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-02-14, 19:38   

Nie jest - znam oboje :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-02-14, 19:59   

Jurek7 napisał/a:
Jesli nie jestes p.Bogumila Olech

Zapewniam Cię Jurku, że Namor to nie pani Bogumiła, widziałem ja wczoraj i wcale Namora nie przypomina :mrgreen:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2006-02-14, 23:28   

Jurek7 napisał/a:
Opowiedz, jak go widziales. W jakim miesiacu, co robil, jakie cechy rozpoznawcze widziales?


To było gdzieś 3 lata temu (a może i ciut dawniej). Był to koniec kwietnia lub pierwsze dni maja (później się juz po PK nie szwędam z uwagi na komary). Ptak się zerwał z ziemi tuż przed nami, specem od ptaków nie jestem, bardziej się za roślinkami rozglądam, ale widać, że kurak, trochę większy od kuropatwy, a mniejszy od bażanta. Było to jak pisałem na skraju "rez." Debły ok. 100m od granicy pola od strony Zaborowa (na tym polu odkąd pamiętam, zawsze rosnie kukurydza). Powfunął w gęstsze krzaki i tyle go widziałem, byłem pod sporym wrażeniem , bo sie tam go nie spodziewałem. Próbowalem go jeszcze znaleźć, ale bez powodzenia.
 
     
kubelec 

Posty: 124
Skąd: Wawa
Wysłany: 2006-02-15, 06:11   

Ja spotkalem kure jarzabka na szkolce w Ndl Otwock, ale to bylo ....17 lat temu. Lazila kolo nas bardzo blisko, chyba miala gdzies tam gniazdo i usilowala nas odciagnac. W koncu, gdy zajelismy sie pieleniem szkolki,dala nam spokoj, ale przedtem przyjrzalem sie jej bardzo dokladnie.
_________________
Paweł T
=========
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-02-15, 09:29   

kubelec napisał/a:
Ja spotkalem kure jarzabka na szkolce w Ndl Otwock, ale to bylo ....17 lat temu.


A mógłbyś bardziej sprecyzować? To dość istotna obserwacja!
_________________
TP Bocian
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-02-18, 16:21   

Dzis kolejny raz potwierdzilo sie ze jarzabki sa na Pogorzu Wielickim - z Piotrkiem Skrucha znalezlismy trop k. Grajowa (wg. AP tu ich nie ma - str. 265/266 I tom :!: ) i co ciekawsze ptak przebywal na skraju lasu ok. 200-300 m od najblizszych domow :!: (kompleks ma w sumie 400ha)
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
kubelec 

Posty: 124
Skąd: Wawa
Wysłany: 2006-02-19, 23:11   

OK, musze pogadac z kolega, z ktorym tam bylem na praktykach hodowlanych a potem jeszcze z kolejnym, ktory tam aktualnie pracuje. Troche czasu mi to zajmie, ale obiecuje drazyc temat.
_________________
Paweł T
=========
 
     
kubelec 

Posty: 124
Skąd: Wawa
Wysłany: 2006-02-21, 23:39   

Kolega stwierdzil kategorycznie ze to bylo Ndl Celestynow i sklonny jestem mu wierzyc, bo to on wtedy byl kierowca, a ja zachowywalem sie dosyc beztrosko ;-)

Ustalam teraz z drugim, ktory jest teraz tam szkokarzem, co On tam widuje i gdzie? I czy nie zmienili lokalizacji szkolki?
Za pare dni kolejne uszczegolowienia

pozdrawiam

:green:
_________________
Paweł T
=========
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-02-22, 00:23   

kubelec napisał/a:
Za pare dni kolejne uszczegolowienia

fajnie - czekamy!
_________________
TP Bocian
 
     
kubelec 

Posty: 124
Skąd: Wawa
Wysłany: 2006-02-22, 20:06   

No i juz mam: Ndl. Celestynów, leśnictwo Celestynów, oddział 335, szkołka lesna,
data obserwacji poczatek lipca 1989,
przedmiot obserwacji: samica /kura/ jarząbka
jak nas wreszcie zobaczyla, to byla bardzo zaniepokojona, udawala chora, ze zwichnietym skrzydlem albo zlamana noga, stawala na glowie, zeby nas soba zainteresowac, wiec pewnie gdzies blisko miala gniazdo, moze nawet bardzo blisko....
faktem jest, ze nas zobaczyla, jak na nas nadepnela, bo mysmy lezeli i jedli jagody (czytaj. mielismy praktyki z hodowli lasu) a ze jagod bylo duzo to w jednym miejscu dalo sie lezec z 10 minut, bylo goraco i ruszac sie nie chcialo, i wtedy ona skądeś tam wyszla i na nas nadepnela, jak sie tak biedaczka zdenerwowala, tosmy sie zwlekli i poszli, zreszta jagody sie skonczyly z zasiegu reki.
Obserwacja, dlugotrwala, z bardzo bliska (5-10 m na otwartej przestrzeni) 2 obserwatorow, lesnikow.

Przeprowadzony wywiad srodowiskowy z aktualnym lesniczym (ostatnie kilka lat w tym terenie), sam co prawda nie widzial, ale nie wyklucza mozliwosci bytowania.


Uff, chyba juz wiele wiecej na ten temat nie wiem...

Pozdrawiam :wink:
_________________
Paweł T
=========
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-02-22, 20:23   

kubelec napisał/a:
Uff, chyba juz wiele wiecej na ten temat nie wiem...

czemu uff... Jeszcze może przy okazji coś wydusisz...
_________________
TP Bocian
 
     
kubelec 

Posty: 124
Skąd: Wawa
Wysłany: 2006-02-22, 21:23   

znalem wtedy jednego Mirka, ktory tez tak dusil,..tak lubil, chcialem napisac, bardzo sympatyczny gosciu.. poza tym, dosc prawicowy, fajnie razem wodke sie pilo... ale to juz chyba nie o jarzabkach??

To ja Jarzabek, trener IIgiej klasy....Lubudubu, lubudubu, niech nam zyje Prezes naszego klubu....
:green:
_________________
Paweł T
=========
 
     
devian 

Posty: 9
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2006-02-27, 15:41   

nie patrzcie co temu ludzie zrobili... :(

Edit Mirek: link usunięty
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-03-22, 19:46   

dzis na Mogielicy tropy jarzabkow w 2 miejscach w tym 1 przecinajacy polane
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-09-04, 19:22   

Witam serdecznie.

Zajmuje się jarząbkami od 12 lat, tzn. na ten gatunek zwracałem najwieksza uwagę. Prowadzę regularne obserwacje w Puszczy Świętokrzyskiej. Jeśli jest ktoś zainteresowany danymi z tego obszaru lub sam posiada informacje - proszę o kontakt.
Ogolnie ineteresują mnie wszelkie informacje o rozmieszczeniu, liczebności oraz ekologii tego gatunku.
Przeczesuję też okolice Krakowa. Słyszałem o stwierdzeniach gatunku z kompleksu pomiedzy Babicami a Miętkowem (lata 90 - te)?
Leśnicy też donoszą o obserwacjach z terenu Puszczy Niepolomickiej i to nawet pojedynczych obserwacjach z kompleksu Chobot - Ispina gdzie zdecydowanie dominuje dąb!!! Jest to realne ze względu na wystepowanie jarząbków w luźno rozproszonych i niewielkich kompleksach Pogórza Wielickiego oraz Wiśnickiego - stad do Puszczy blisko, a obserwacje pojedynczych osobników w nawet bardzio niewielkich i niesprzyjajacych biotopach (las Biskupice pod Wieliczką, kompleks Wolnik - Hucisko) to dowód na migracje ptaków przez tereny rolnicze. Jarząbki których stałe i liczne wystepowanie notowane jest na południe od Raby migruja wykorzystując prawdopodobnie korytarze ekologiczne w postaci zarośli nad potokami itp.... to jedyne wytłumaczenie. Ich występowanie na Pogórzu Wielickim stwierdzil juz dawno Łukasz K. (patrz. strona: "Przyroda Ziem Wielicko Limanowskich http://www.pzwl.republika.pl/ ). Wobec tej sytuacji zastanawia brak obserwacji z kompleksu lasu "Bronczowa" - Radziszów. W Pasmie Głogoczowskim myśliwi je stale notują i szacują liczebność nawet na 50 osobników!!!

Natomiast co do obserwacji gatunku z rejonu Lublińca i okolic to cytuje wiadomośc z forum na stronie "Łowiecki.pl":
Autor:

Don
Data: 22-02-05 23:13

"Hej Alejandro
A wiesz jarzabki widzialem gdzies okolo roku 1986 na Slasku w lasach Lublinieckich, a przedtem jakies 5-8 lat troche na poludnie od nich w okolicach miejscowosci Tworug- Wielowies.
Dawniej powiaty Tarnowskie Gory- Pyskowice.
Byc moze byly na przelotach- to byla albo jesien albo wiosna.
Ale najwiecej widzialem ich w Norwegii, niezapomniany widok !!
Zreszta w tych lasach Lublinieckich siedzac na dzika - podskakujacy kogutek - no coz mowic - bylem bez slow, zapomnialem o dzikach choc troche pozniej obok mnie przechodzily.
Pozdrawiam"

Polecam tez tekst na stronce:
http://www.turystyka.skar...showpage&pid=33

jest tu troche o jarząbkach spod Skarzyska. Ten lasek kolo szpitala o którym pisze autor to właściwie miejski park ale o charakterze lesnym - dużo podszytów świerkowych, brzozy itp... Jest usytuowany w środku miasta, otoczony osiedlami ale po stronie zachodniej za linia trasy E 77zaczyna sie regularny kompleks leśny.

Pozdrawiam serdecznie i licze na odzew. Piotr Skucha
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo