Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jarząbek
Autor Wiadomość
Pawelele 

Posty: 122
Skąd: Wojkowice
Wysłany: 2006-09-04, 21:06   

O witam kurakologa z ziemi świętokrzyskiej!! :grin:
Tak żeby pozostać w temacie to mam zamiar tej jesieni i zimy porozglądać się za jarząbkiem na korytarzu między Lasami Lublinieckimi, a wschodem kraju :cool:
Może wreszcie coś zwabię moim wabikiem :roll:
_________________
Paweł Kmiecik
Przyroda Zagłębia Dąbrowskiego
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-04, 21:10   

Pawelele napisał/a:
Może wreszcie coś zwabię moim wabikiem

To przyjedź do kompleksu lesnego Kryńszczak pod Łukowem. Są stamtąd niesprawdzone sygnały o wystepowaniu jarząbka - kompleks ten był badany szczegółowo, ale gatunku tego wtedy nie uświadczyłem!
_________________
TP Bocian
Ostatnio zmieniony przez Mirek 2006-09-05, 08:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
forestman 
Zgórmysyn


Posty: 781
Skąd: UralLand
Wysłany: 2006-09-05, 08:33   

Pawelele mam dane o jarzabkach z okolic Olkusza i Bukowna :D - PK DOlinki Krakowskie
_________________

 
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-09-05, 18:23   

Znam dobrze tamte okolice. Czesałem je w poszukiwaniu cietrzewi dosyc intensywnie. Prosze podaj bliższe info nt. jarząbków. Warunki pod ten gatunek sa tam w zasadzie fatalne, ale np. w pasie Olkusz Trzebinia jest lepiej. Najbliższe stanowiska to Miętków - Babice (połowa lat 90 - tych) oraz rejon Zawiercia skad ptaki moga migrować korytarzami w Lasy Lublinieckie lub na południe!!! Okolice Olkusza i Bukowna to w większości zdegradowane monokultury sosnowe, tereny zniekształcone przez przemysł, wtórne zalesienia itp... Troche lepiej jest w rejonie Jaroszowca ale to są porwane kompleksy o niewielkiej powierzchni. Pozdrawiam! Piotr Skucha
 
     
forestman 
Zgórmysyn


Posty: 781
Skąd: UralLand
Wysłany: 2006-09-06, 13:21   

PiotrS napisał/a:
pasie Olkusz Trzebinia jest lepiej

Piotrek chyba mamy tych samych kolegow min. Logan
wiec tak mam dane od kolezanki z nadlesnictwa Olkusz (Ewa Checko) ze jarzabki widziala w tym roku w okolicach proj. rezerwatu Diabla Gora kolo Bukowna oraz w tzw. kompleksie lesnym "Buczyna" - to lesnictwo kolegi lesniczego Tomka Mola.
pozdrawiam
PiotrS napisał/a:
Miętków - Babice

chyba Mętków :D
forestman
_________________

 
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-09-06, 16:19   

Dziękuję za informacje. Diablą Górę zwiedziłem 2 lata temu. Z tego co pamiętam to buczyna, od strony wsi tylko zasłonięta sosną. Moim zdaniem środowisko na jarząbka bardzo nieodpowiednie, ale nie chcę się wymądrzać, bo wiele razy już mnie przyroda zaskoczyła. To przecież mogą być migrujące osobniki, zagubione itp.... Ale skoro są to gdzieś w promieniu tych nastu czy 20 km powinien być ich matecznik. Ja w ciągu ostatnich 3 lat troszkę czesałem zarówno teren Pustyni Błedowskiej, okolic wsi Laski, Starego Ujkowa, Pustyni Starczynowskiej, Bukowna, Biskupiego Boru, Sierszy, Ciężkowic i Szczakowej, ale to pod względem cietrzewi.
Uważam, że korytarze do migracji jarząbki mają zapewnione, gorzej z miejscami na lęgi. Np. w Puszczy Niepołomickiej jarzabek trafia się tylko sporadycznie choć panują tam złe ale i tak o wiele lepsze warunki dla tego gatunku niż w rejonie Bukowna, a parę km dalej tuż za Rabą egzystuje stabilna i silna populacja lęgowa. Tylko, że tam dominują drzewostany świrkowe, z gęstymi podszytami, bogatym runem, tereny trudno dostępne i rzadziej penetrowane.
Zastanawiają informacje napływające z całego kraju o pojawianiu się jarzabków w miejscach gdzie wcześniej nie występowały – czy to świadczy o gwałtowniejszym procesie przystosowywania się gatunku do nowych warunków, wzroście liczebności itp...
W Puszczy Świętokrzyskiej np. w lasach ndl. Suchedniów i Zagnańsk gdzie obserwuje populacje od 12 lat, największe stany były w tym okresie ewidentnie w latach 1995-1997, a w latach 2001-2005 zupełnie wycofały się z dawnych ostoi, gdzie wcześniej widywałem je regularnie, a za każdym razem natrafiałem na ślady obecności ptaków. Od 2005 znów wyraźniej jest ich więcej i to nie wynika tylko z moich obserwacji ale też z informacji od wiarygodnych leśników i myśliwych. Stary leśniczy powiedział mi kiedyś, że odkąd pracuje tj. od 30 lat było tam z jarząbkami różnie i co kilka lat następował wzrost (zwykła krzywa populacyjna) Przyznam, że spotykałem się też z absurdalnymi opiniami ze strony niektórych przedstawicieli tych środowisk, którzy np. twierdzili, że jarząbek w ogóle od wielu lat u nich nie występuje albo podawali zdecydowanie przesadne dane nt. liczebności w czasie kiedy było zupełnie odwrotnie. Wiadomo tez że dane do inwentaryzacji łowieckich i potwierdzane w drodze procedury przez leśników są często wyssane z palca, także mam do nich dystans.
Nie wiem czy mamy wspólnych znajomych i przyznam, że nie znam raczej pana Logana ani niestety leśników z Olkusza. W sprawie cietrzewi kontaktowałem się z różnymi ludźmi, m.in z leśniczym z Klucz i z rejonu Jaworzna i Sławkowa. Czy jest szansa skontaktować się bezpośrednio z osobami, które osobiście wykazały gatunek w rejonie Bukowna i Olkusza???? Pozdrawiam!
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-09-06, 16:21   

Zgadza się tj. kompleks miedzy Babicami a MĘTKOWEM, przepraszam, nawyk i literówka w jednym.
 
     
Jurek7 

Posty: 324
Wysłany: 2006-09-06, 17:26   

Hej,

Tylko pozazdroscic - jarzabek to jeden z moich ulubionych ptakow, ale na Mazowszu to rzadkosc.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-06, 18:11   

Jurek7 napisał/a:
Tylko pozazdroscic - jarzabek to jeden z moich ulubionych ptaków, ale na Mazowszu to rzadkość.

Właśnie, przez tyle lat "szlajania się" po Mazowszu nigdy go nie widziałem. Ale stwierdzenia tu i ówdzie były. Nawet sa sygnały z kompleksu leśnego niedaleko ode mnie. Sprzed może 10 lat i ostatniego roku - ale niestety nie sprawdzone. Nie penetruję tego lasu. To kompleks nad Bugiem pomiędzy Drażniewem (gm. Korczew) a Mężeninem (gm. Platerów).
A jarząbka widziałem, ale w jego jednej z najwięksdzych ostoi w Polsce - w Puszczy Knyszyńskiej.
_________________
TP Bocian
 
     
norbert 


Posty: 213
Skąd: Radom / Mysiadło
Wysłany: 2006-09-07, 15:30   

02.09.2006 widziałem w Pieninach pod Trzema Koronami (w odległości jakieś 30 minut) kuraka
według mnie na 99% był to jarząbek (trochę krótko i miedzy drzewami widziany.

a inna moja prawdopodobna obserwacja przepraszam jak się powtarzam
to na grzybach koło miejscowości Ruda nad Iłżanką gmina bodajże Ciepielów województwo Mazowieckie kilkanaście lat temu kurak wypłoszony w środku lasu. Na pewno nie był to bażant.
Uważam że to był jarząbek
 
     
Jurek7 

Posty: 324
Wysłany: 2006-09-07, 16:11   

Hej,

Jest pewna szansa pomylenia jarzabka ze slonka lub mlodym bazantem.
Slonka podrywa sie tak szybko, ze czesto nie widac dlugiego dzioba. Troche lepiej widac kolor kupra (slonka - cieply, brazowo-rudy, jarzabek - zimny, szaro-popielaty) i ogon - slonka waski, jarzabek szeroki i dluzszy.
Piskle i mlode bazanta lata, ma raczej krotki ogon, jakby postrzepiony, i wydaje glosny pisk lub gwizd. O ile pamietam, nie jest on opisany w zadnym przewodniku terenowym. Nie przypomina on trelujacego "pliplipliplipliu" sploszonego jarzabka, ani jego bardzo delikatnych swistow. Ale sam kilka razy sprawdzalem, co to za zwierz.
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-09-07, 23:28   

W Pieninach jak w niemal całych Karpatach gatunek jest pospolity! W kraju największe zagęszczenia notuje sie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Liczny w Gorcach, gdzie chyba trudno dłużej być nie napotkawszy przynajmniej śladów ich obecności nawet podczas rekreacyjnego spaceru szlakiem turystycznym. Duża populacja wystepuje tez na Pogórzu Cięzkowickim.
Co do Rud nad Iłżanka - to jesli to jest Puszcza Iłżecka lub okolica to także sa tam notowane, szczególnie w rejonie Ostrowca. Z tego co pamietam to chyba Sokołowski pisal o licznym występowaniu w Puszczy Iłżeckiej po wojnie skąd gatunek zaczął wchodzic intesywnie w Puszczę Świętokrzyską. Co ciekawe to w okolicy Szydłowca, Majdowa i Końskich, czyli na podobnej wysokości ale 30 km na zachód jarzabek trzyma sie w lasach sosnowych. Pozdrawiam. Piotr Skucha
 
     
forestman 
Zgórmysyn


Posty: 781
Skąd: UralLand
Wysłany: 2006-09-11, 13:03   

PiotrS napisał/a:
Czy jest szansa skontaktować się bezpośrednio z osobami, które osobiście wykazały gatunek w rejonie Bukowna i Olkusza????

tak podaje mejla do Ewy Chećko z Nadlesnictwa Olkusz:
slapcio@gazeta.pl
_________________

 
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-09-11, 13:26   

PiotrS napisał/a:
Witam serdecznie.


Witam na forum :!: :smile:

Jak tylko spadnie snieg znowu bedzie mozna polazic za kurczakami po lesie.
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Sphagnum 

Posty: 14
Wysłany: 2007-01-18, 17:25   

Hej,
Znalazłem knoty i nie jestem pewien czy to jarząbka. Mogę prosić o opinię? Wiem, że zdjęcia nie są najlepsze, ale może uda się po nich ocenić.

Pzdr

kn1.jpg
Plik ściągnięto 7236 raz(y) 71,49 KB

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo