Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jarząbek
Autor Wiadomość
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-02-01, 01:26   

ja miałem kiedyś ciekawą jarząbka w lichym sródpolnym zadrzewieniu , w niewielkiej odległości od równie lichej sosniki; do najbliższego kompleksu, w którym są jarząbki było jakieś 4 km
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-01, 01:54   

Napisz proszę jak możesz gdzie dokładnie i kiedy? O jakiej porze roku i w jakich okolicznościach??? Bedę wdzięczny. Piotr
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-02-01, 02:06   

PiotrS napisał/a:
Napisz proszę jak możesz gdzie dokładnie i kiedy? O jakiej porze roku i w jakich okolicznościach??? Bedę wdzięczny. Piotr
witaj Piotrze, no nie było to niestety w Małopolsce, ale na południowym Mazowszu, nieopodal Chlewisk w powiecie Szydłowieckim, latem, a okoliczności - jechałem sobie na rowerku, szlakiem do rezerwatu Podlesie, gdy nagle z przydrożnych krzaków wyleciał delikwent :green: , przeleciał nad drogą i poleciał na jej drugą stronę
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
forestman 
Zgórmysyn


Posty: 781
Skąd: UralLand
Wysłany: 2007-02-01, 10:02   

wczoraj PiotrkuS dowiedzialem sie ze jarzabka widziano niedawno w puszczy niepolomickiej w oddziale 230 i 231.
Info od lesnika mysliwego z Kola mysliwskiego Zubr - pana Palucha (RDLP Kraków).
_________________

 
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-01, 12:14   

Witam!

Jak zwykle dziekuję za odzew!!!

Co do jarząbków w rejonie Szydłowca! - teren znam. Nie bywałem tam często ale w pasie od Skarżyska po Szydłowiec penetrowałem kilka miejsc zarówno łąkowo - torfowiskowych (Lipowe Pole) jak też leśnych. Lasy pod Szydłowcem są styczne do kompleksu Puszczy Świętokrzyskiej ale reprezentują zupełnie inne siedlisko. W komplekasach zdecydowanie dominuje bór sosnowy. Jarząbki miałem tam w pasie miedzy Majdowem a Pogorzałem nad leśnym strumieniem w smugu olszynowym otoczonym monokultura sosnową. To było z 5 lat temu.
W rejonie Hucisko - Pogorzałe - Świerczek można było jeszcze w okolicy 1997r. uświadczyć cietrzewia. Zobaczcie: http://www.tbop.org.pl/pr...w/kieleccz.html
Jednym z powodów ustąpienia gatunku mogło być tam zarastanie łąk - dawne podmokłe łąki nad Książęcym przypominaja już regularny las. Z ostatniej chwili: znajomy lesniczy widział 2 - 3 tygodnie temu kure cietrzewia na granicy l. Osieczno pod Zalezianką. Egzemplarz przeleciał tuz przed samochodem i usiadł na łące. To miejsce największego tokowiska w okolicy do końca lat 80 - tych. Ostatnie potwierdzone obserwacje miały miejsce w 1994r. Później pojawiały sie enigamtyczne doniesienia ale nic pewnego nie było. Jestem tam co roku wiosną i żadnych kogutów, żadnych sladów nie było. W ciagu 10 lat łaki zupełnie zarosły. 2 lata temu teren wykupil prywatny właścieciel, który wszystko wygolił i może dzieki temu wracają. Miejmy nadzieję, że nie zrobi tam pola golfowego! - ale to dygresja i nie chce zbaczac z temtu.
Środowisko pod Szydłowcem jest podobne do rejonu Końskich a zdaniem pana Zbigniewa Fijewskiego pod Końskimi jarzabek jest i trzyma sie głównie gęstych partii lasu sosnowego, oczywiście są tam, też pasy olszyn i co ważne brzóz. Nie chciałbym sprawiac kłopotu, ale jesli mógłbyć na jakimś skanie mapy, zdjęciu lotniczym itp. zaznaczyć obserwację podając chociaż orientacyjną datę, albo chociaż dokładnie okreslić nazwę topograficzną miejsca - proszę zrób to!

Kompleks nad Pogwizdowem musimy sprawdzić. Szkoda, że do nich strzelają, bo zagęszczenie na pewno nie jest wysokie. Jak wybuduja autostrade to odetną Puszczę Niepołomicką od lasów Pogórza, to utrudni migrację i z pewnościa odbije sie na faunie Puszczy. Np. zabloikuje droge łosiom i pewnie tez jarząbkom. Oddział w Puszczy sprawdzę przy najbliższej okazji. Mam nadzieję, że spadnie jeszcze śnieg.

Pozdrawiam!
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-02-01, 15:01   

ciesze sie, ze Kolaga tak dobrze zna "moje" tereny :grin:
PiotrS napisał/a:
Nie chciałbym sprawiac kłopotu, ale jesli mógłbyć na jakimś skanie mapy, zdjęciu lotniczym itp. zaznaczyć obserwację podając chociaż orientacyjną datę, albo chociaż dokładnie okreslić nazwę topograficzną miejsca - proszę zrób to!
żaden kłopot - ale to może jutro bo dziś nie zdążę
PiotrS napisał/a:
Środowisko pod Szydłowcem jest podobne do rejonu Końskich a zdaniem pana Zbigniewa Fijewskiego pod Końskimi jarzabek jest i trzyma sie głównie gęstych partii lasu sosnowego, oczywiście są tam, też pasy olszyn i co ważne brzóz
w rejonie Końskich ( Nadl. Stąporków ) jarząbki są też w leśnictwach Bieliny i Odrowąż, gdzie występują z kolei w jedlinach, które są dominujacym tutaj typem lasu. Tak jak pisałeś wcześniej - lasy szydłowieckie są dalece rózne od koneckich, a takie charakterystyczne "przejście" od napiskowych sosnin do boru jodłowego jest mniej wiecej na wyskości Majdowa
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-01, 15:52   

Ja też sie cieszę, że mam nowy kontakt z osobą z "tamtąd". Czy zneny Ci jest rejon wsi Luta - Gustawów i trójkąt Odrowążek - Włochów - Świerczów? Jesli tak to czy masz dane nt. c. z tej okolicy? Pozdrawiam. Piotr
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-02-01, 15:55   

PiotrS napisał/a:
Czy zneny Ci jest rejon wsi Luta - Gustawów i trójkąt Odrowążek - Włochów - Świerczów? Jesli tak to czy masz dane nt. c. z tej okolicy?
nie, niestety z tej okolicy nie mam żadnych danych
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-04, 23:03   jarząbki pod Pogwizdowem

Witam.

Kompleks na wschód od Pogwizdowa dzisiaj sprawdzony. Przeszliśmy jedną z dolinek leśnego strumienia. Środowisko dla jarzabków rewelacyjne. Mozaika gęstych podszytów, wyższych partii świerkowo - jodlowych z domieszką moderzewia. Nad strumieniem olszyny i czasami pojawia sie brzoza i buk. Na brzegu lasu ubogie runo ale wewnątrz gdzie jest więcej wilgoci i różnoreodności jest znacznie lepiej. W efekcie: knoty jarząbcze w 2 miejscach. W jednym pojedyncze, w drugim więcej. Warunki są tam takie, że wystepowanie gatunku wydaje się pewne. Przy następnej okazji trzeba będzie zajrzeć do kompleksu na północ od Pogwizdowa.

Obs. Ł.K., A.P-K, P.S.

Pozdrawiam. P.
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-02-04, 23:23   

PiotrS napisał/a:
Obs. Ł.K., A.P-K, P.S.
respect, silna grupa pod wezwaniem z udziałem Państwa Loganów :wink: zazdroszcze wypadu w fajny teren :smile:
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
forestman 
Zgórmysyn


Posty: 781
Skąd: UralLand
Wysłany: 2007-02-08, 13:29   

PiotrS napisał/a:
Kompleks nad Pogwizdowem musimy sprawdzić. Szkoda, że do nich strzelają, bo zagęszczenie na pewno nie jest wysokie. Jak wybuduja autostrade to odetną Puszczę Niepołomicką od lasów Pogórza, to utrudni migrację i z pewnościa odbije sie na faunie Puszczy.

ja w okolicach Pogwizdowa nie widzialem...ale mam info od miejscowego koła łowieckiego "Łoś"
_________________

 
 
     
PiotrS 

Posty: 40
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-11-20, 20:11   

W kwestii jarząbków w Małopolsce:

wreszcie po latach poszukiwań spędzonych w nadziei, że jednak potwierdzą się enigmatyczne informacje o sporadycznych obserwacjach jarząbków w Puszczy Niepołomickiej trafiłem na świeże tropy.

Raport z 16 października 2010 na http://zielonegodziny.blogspot.com/

Pozdrawiam.

Piotr Skucha
 
     
lukasz0207 

Posty: 132
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-04, 21:54   

Troche odświeże temat. Postanowiłem poszukać jarząbków tej zimy :green: i wiosną w Puszczy Kampinoskiej. Powiem szczerze, że nie miałe pojęcia, że można go tu zoaczyć, ale czytając ostatni plan ochrony była o nim mowa, a teraz czytam jeszcze, że ktoś go widział. Będe szukał go w okolicach rezerwatu Debły, znacie może jeszcze jakieś potencjalne miejsca??
_________________
Pozdrawiam
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2012-01-04, 22:22   

lukasz0207 napisał/a:
Postanowiłem poszukać jarząbków tej zimy :green: i wiosną w Puszczy Kampinoskiej.
Szukanie samo w sobie jest fajne, ale szansa na spotkanie w Puszczy Kampinoskiej raczej zerowa. Od mojego wpisu sprzed 6 laty zaglądam na te tereny kilkakrotnie w ciągu roku i niestety nic nie spotkałem. Tzn. nie spotkałem jarząbka, bo rysi to tam pełno.

PS. oczywiście żartowałem [z rysiami].
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2012-01-05, 06:41   

hmm z jarząbkami nie jest tak źle jak piszecie. Obok mojego rancho jest raptem 300ha kawałek lasu częściowo podmokłego z udziałem świerku na poziomie max 20% i jarząbki są lęgowe co roku...
W innych okolicach Ostrowi Maz też widywałem je.
Dobry wabik, trochę umiejętnosci i pod nogi przybiegną a jak nie to chociaż pogadać z nimi można.
ZaP
_________________
--
http://drapole.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo