Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Lulek
2013-03-03, 11:48
Ogonka
Autor Wiadomość
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-01-02, 13:45   Ogonka

Proszę podać nazwę polską i łacińską (po 0,5 punktu) oraz uzasadnienie wyboru (1 punkt).

Pomecze dalej...

2007plazdlugi.jpg
Plik ściągnięto 32851 raz(y) 36,13 KB

_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Accipiter 
Dreptak bagienny


Posty: 2405
Skąd: Gierałcice(Opolskie)
Wysłany: 2007-01-02, 14:05   

Traszka grzebieniasta Triturus cristatus -zaokrąglony pyszczek, ciało czarnej barwy, krótki ogon, po bokach ciała występują niewielkie plamy
_________________
Paweł Wójcik

* http://pawelwojcik-fotoprzyroda.flog.pl/
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-01-02, 21:14   

To triturus cristatus czyli traszka grzebieniasta. Nie widac tego bardzo wyraźnie, ale chyba jest świeżo przeobrażona bo tak jakbym widział resztki skrzeli prawie juz zresorbowane. Co do uzasadnienia - jest czarna, skóra wyraźnie granulowana, duzo drobnych białych plamek po bokach ciała.
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-01-02, 23:58   

Traszka zwyczajna Lissotriton vulgaris
samiczka - skóra chropowata jednolicie brązowa,hm...
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
loup 
jest tak ładnie!

Posty: 29
Wysłany: 2007-01-14, 00:37   

Traszka górska Triturus alpestris
_________________
"Góry są jak miłość: im trudniejsze, tym wspanialsze; im bardziej kuszące, tym bardziej pociągają; im więcej się w nich rozsmakujesz, tym bardziej będziesz pragnąć" Anne-Marie Laforet, 15 sierpnia 1994r.
 
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-14, 23:35   

Ups tu zdecydowanie mniej postów niż w Bezogonce. Ale spróbuje Wydaje mi się, że to bedzie Traszka grzebieniasta Triturus cristatus. Pomimo braku grzebienia. Skłaniam się ku takiemu typowaniu, mając w pamięci wyjaśnienia na temat odróżniania traszek zwyczajnej od grzebieniastej, po białych kropeczkach na boku ciała i nie tylko. (ale tu tylko na boku je widać)
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-01-26, 20:51   

piękna.. mały smoczek :)
 
 
     
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-01-31, 19:30   

alno raczej mini dinozaur.. :green:
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-01-31, 19:55   

A w ogóle to nie miało być już rozwiązania?
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-02-07, 18:40   

traszka na lądzie taaa :razz: nie mam przy sobie klucza. ale powiedzmy, że grzebieniasta Triturus cristatus z racji białych perełek z boku ciała
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
Tekla 

Posty: 53
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-09, 11:35   

chyba traszka górska Triturus alpestris - gładka skora w czasie pobytu w wodzie (jeżeli dobrze widze, chociaż mój wzrok daleki jest od doskonałości :sad: ), jednolite ubarwienie grzbietu, trochę niebieskawe. I jeżeli dobrze widze pomarańczowo - żółty brzuch (przy nasadzie ogona coś mi tak się mieni). Samica?
 
 
     
irbis 


Posty: 612
Wysłany: 2007-02-12, 23:56   

No chyba traszka grzebieniasta Triturus cristatus, bo:
- grzbiet i boki ciała są ciemne, tu czarne
-pysk zaokrąglony, głowa wyraźnie odgraniczona od tułowia, otwory nosowe umieszczone na samym końcu nozdrzy.
-skóra na grzbiecie i bocznych częściach ciała wyraźnie porowata i gąbczasta z licznymi brodawkami i białe kropki na wierzchołkach brodawek
-ogon spłaszczony po bokach, nieco krótszy od długości reszty ciała.
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-02-13, 18:28   

A w ogóle to już po czasie!
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-02-14, 19:06   

Sorry, umknęło mi... :oops:

Mam troche trudne zadanie, bo moje odczucia co do tego zdjecia troche sie mijaja z Waszymi. Zatem rozwiaze, ale nie zamknę - moze jakas drobna dyskusja sie utworzy?

A zatem okolo 10 lat temu, na przeslicznej ziemi kieleckiej, fotografowalem wszystkie tamtejsze traszki, a ta pozostałą opisana (i slusznie...) jako...

traszka górska Triturus alpestris samiczka

Zwyciezcy:

Tekla <wreble prosze> komplet punktów!!

loup - 1 punkt, brak uzasadniena.

Samica traszki gorskiej opisywana jest nastepujaco: grzbiet brązowy, szary i ciemnoszary. W szacie godowej (czyli sfotografowanej) moga się pojawic sie zielonkawe lub szare, nieregularne plamy (rzadziej pasy) na grzbiecie i po bokach ogona. Wzdłuż dolnych boków ciała rozmieszczone są rzędy białych lub szarych i czarnych plamek na srebrzystym tle. Wzór ten nie jest jednak tak widoczny i kontrastowy jak u samców. No i oczywiscie brak płetwy w postaci wału, zatem samiec odpada.

No i pozostaje pytanie - jak tu odróżnic grzebieniasta?? Nie mam dobrego zdjecia samicy z profilu...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-02-15, 19:42   

Marfu napisał/a:
No i pozostaje pytanie - jak tu odróżnic grzebieniasta

Brzuszek obejrzeć - u grzebieniastej plamisty u górskiej bez plamki choćby jednej. No i u górskiej w godowej szacie sa mniejsze lub większe plamy niebieskie. Chociaż... Jestem daltonistą, ale jednak u wszystkich widzianych przeze mnie górskich traszek - takowa barwę widziałem. Poza tym samica grzebieniastej ma rowek b. wyraźny wzdłuż kręgosłupa az do krzyża, a górska tak nie ma. W sumie małe okazy faktycznie dość łatwo pomylić - zwłaszcza na lądzie - ale brzuszek jest najpewniejszy
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo