Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 16:10
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2015-03-22, 20:34   

Witam :D U mnie już dwie budki, które posiadam na swoim podwórku są zajęte przez wróble i mazurki. Na załączonym zdjęciu widać jak wróbel strzeże swojej budki lęgowej.

A jak wygląda u Państwa sytuacja czy widoczny jest już ruch przy budkach czy jeszcze brak zainteresowania ? :D

Pozdrawiam :D

IMG_20150322_145640 (2).jpg
Plik ściągnięto 21 raz(y) 51,88 KB

 
     
Krzychu55 

Posty: 48
Wysłany: 2015-03-24, 09:13   budki lęgowe

Po ostatnich przymrozkach ptaki przestały się interesować budkami.Może to i dobrze bo na balkonie gdzie sa budki dla jerzyka zaczęły do nich wchodzić wróble.Wiadomo jacy są ludzie .Na wieżowcach gdzie wiszą moje budki pustułki pilnują już swoich mieszkań.Na wsi gbzie mam skromną nieruchomość bocianów jeszcze nie widać i podobnie jak w mieście ptaki przestały się interesować budkami.
 
     
piotrk 

Posty: 31
Skąd: Zielonka k.Byd
Wysłany: 2015-03-24, 09:49   

W moich budkach a1 gniazda wróbli, w ostatnią sobotę dołożyłem kolejną, a wczoraj było już gniazdo w trakcie budowy:) Zajrzałem gdyż ruchu przy budkach nie było co jest z pewnością spowodowane przymrozkami. Niedługo pewnie zawitają kopciuchy do swojej budki. W zeszłym roku wyprowadziły tam 3 młodych, niestety kolejny lęg (jaja) wywlekła na ogród sroka:(
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-03-29, 14:48   

piotrk napisał/a:
, niestety kolejny lęg (jaja) wywlekła na ogród sroka:(

Możesz spróbować zabezpieczyć otwór budki przy pomocy np. siatki, również zawieszenie jej w miejscu osłoniętym, mniej widocznym dla sroki, np. pod okapem dachu, sprawia że jest bezpieczniejsza.
 
     
piotrk 

Posty: 31
Skąd: Zielonka k.Byd
Wysłany: 2015-03-29, 21:59   

Anton napisał/a:
piotrk napisał/a:
, niestety kolejny lęg (jaja) wywlekła na ogród sroka:(

Możesz spróbować zabezpieczyć otwór budki przy pomocy np. siatki, również zawieszenie jej w miejscu osłoniętym, mniej widocznym dla sroki, np. pod okapem dachu, sprawia że jest bezpieczniejsza.



Budka znajduje się pod dachem dobrze zabezpieczona. Sroki to przebiegłe bestie, dwa lata temu będąc na spacerze w centrum Bydgoszczy widziałem sytuacje jak czekała na dachu aż jerzyk wleci do gniazda i wyciągneła go. Tyle lat obserwuje jerzyki ale pierwszy raz takie coś widziałem.

Odnośnie siatki jak to zrobić w przypadku budki półotwartej?
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-04-02, 09:34   

[quote="piotrk"]Odnośnie siatki jak to zrobić w przypadku budki półotwartej?[/quote
Daszek budki powinien być wysunięty do przodu, tak by pomiędzy rozpiętą na nim siatką, a lęgiem w budce było przynajmniej z 10 centymetrów, tak by sroka nie dosięgła.
To prawda budka pod dachem nie jest już teraz zupełnie bezpieczna, uważam że to się zmienia, sroki uczą się . U mnie kolonia oknówek pod dachem stodoły istnieje już prawie 20 lat i gniazda były dotychczas bezpieczne, tymczasem dwa lata temu sroki bardzo często podlatywały do gniazd, aż w końcu dobrały się do lęgu jaskółek.
 
     
patryk2280 

Posty: 110
Wysłany: 2015-04-05, 18:44   

Wróbel zaczęły budowę gniazda w jednej z budek. Widziałem dziś jak zwinne przynoszą do budki legowej zdzbla trawy i piórka ;-) :-D
 
     
nocolot 

Posty: 19
Wysłany: 2015-04-12, 16:10   

Witam :)
mam pytanie, czy kopciuszki wracają na zeszłoroczne miejsca lęgowe? Jeśli tak, kiedy się ich spodziewać? W zeszłym roku, pierwszy raz zauważyłam je 26-04. Nie ukrywam, że czekam na nie z utęsknieniem :)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2015-04-12, 18:19   

nocolot, ja mysle ze tak pod warunkiem ze leg został wyprowadzony tzn ze sroka kot kuna lub inne zwierze nie zjadło jaj lub pisklat ja mam co roku kopciuszki na deseczce przed wejściem ( tylnim) do domu gdy szczesliwie wyprowadzo 1 leg i młode opuszcza gniazdo od razu usuwam stare gniazdo a po kilku dniach juz jest nowe czyściutkie i świeże gniazdo. A kiedys miałem kopciuszki na silosie na zboże była tam taka szpara gdzie miały gniazdo raz sroki wybrały młode i juz ok kilku lat ich tam nie ma a były aż 7lat pod rzad. Wiec jesli twoje wszystko było ok możesz śmiało na nie czekac jesli żyją to na 100% przyjdą;)
 
     
nocolot 

Posty: 19
Wysłany: 2015-04-20, 12:16   

Witam, dziękuję Pliszek!
Kopciuchy są, od soboty 18-04-2015 budują gniazda, znów dwa, w obu budkach... :roll: Czy im się mogą mylić te budki czy to jakaś taktyka?
Do tego znów samiec w piórach małoletnich. Czy to oznacza, że to nie jest ten sam co rok temu? Nie powinien być już w dorosłych, samczych piórach? Jak to jest z nimi, z łączeniem się w pary?
 
     
piotrk 

Posty: 31
Skąd: Zielonka k.Byd
Wysłany: 2015-04-20, 22:17   

U mnie niestety nieciekawe wieści, wróble porzuciły gniazda w swoich budkach. Pojawiły się kopciuchy ale czy wrócą do swojej budki ? czas pokaże. Sroczyska natomiast maja się swietnie, ostatnio mój pies uratował kwiczoła przed śmiercią z dzioba sroki.
 
     
Krzychu55 

Posty: 48
Wysłany: 2015-04-21, 06:58   budki lęgowe

Zapraszam do obejrzenia moich budek lęgowych\i nie tylko budek/w mieście jak i na wsi.Fejsbuk =Papugi w ogrodzie
 
     
nocolot 

Posty: 19
Wysłany: 2015-05-18, 14:10   

Witam,
moje kopciuchy zniknęły :( Dwa gniazda odwalone (w każdej budce) a ptaków nie ma. Skończyły robić gniazdo, myślałam, że wysiadują, samiec sporadycznie zalatywał, ale teraz od tygodnia ich nie ma wcale... Budować gniazdo skończyły 3 tygodnie temu. Przeniosły się gdzieś czy coś się stało? Raczej nie ma szans, że lęg zniszczony-gniazda są w budkach jerzykówkach, na balkonie w bloku, nic się tam nie dostanie. Ma ktoś jakiś pomysł, gdzie się zapodziały moje kopciuszki?
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2015-05-19, 11:36   

Ptaki mogą porzucić gniazdo w budowie jeśli czują się niepokojone, jeśli wysiadujący jaja ptak silnie się przestraszy, może porzucić nawet gniazdo z jajami. Kopciuszki są ptakami które trudno skłonić do porzucenia gniazda z jajami, odbywają lęgi w gniazdach które znajdują się nieraz w bardzo hałaśliwych i uczęszczanych przez ludzi miejscach. Jeśli jednak w gnieździe nie ma jeszcze jaj, uważam że mogą je porzucić i przenieść się w inne miejsce jeżeli są silnie niepokojone. Myślę że w opisanym przez Ciebie przypadku nic takiego nie zaszło, więc obstawiałbym że zginął jeden z ptaków tworzących parę.
 
     
nocolot 

Posty: 19
Wysłany: 2015-05-30, 11:19   

Witam, powiem szczerze, że u mnie w tych budzące spokoju nie ma... Kopciuszki wróciły tydzień temu i dalej budowały gniazdo. Od trzech dni widywałam je sporadycznie. Dziś rano był na poręczy, ale do budki nie wchodził. Przed chwilą odkryłam ładującego się kilkukrotnie do budki jerzyka... Zajrzałam gdy odleciał, są kopciuszkowe gniazda, jajek ani ich pozostałości brak. Czy jerzyki mogą przejąć gniazdo kopciuchom lub zniszczyć lęg? Jest praktycznie czerwiec a tu takie coś...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo