Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-07-15, 14:05
Ochrona pójdźki
Autor Wiadomość
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-02-25, 16:58   Ochrona pójdźki

Powodów zaniku pojdźki jest wiele: zanik dogodnych środowisk (łąk, pastwisk) gdzie wypasane jest bydło, drapieżnictwo ze strony kuny, zanik odpowiednich miejsc lęgowych, srogie zimy. My zlokalizowaliśmy w powiecie działdowskim dwa terytoria pójdźki. Zastanawiamy się jak możemy tym naszym pójdźkom pomóc. Jeden rewir wiemy gdzie jest, ale nie znaleźliśmy miejsca lęgu. Drugi rewir mamy z budynkiem, gdzie pójdźka przesiaduje i prawdopodobnie wyprowadza lęg pod dachówkami. Niestety lęg jest zagrożony, bo właściciel nosi się z zamiarem zmiany dachu - ten stary jest z eternitu. Powiesiliśmy w tym miejscu budę na słupie, wisi już dwa lata ale tylko szpaki z niej korzystają. Zastanawiamy się, czy to wina budki czy czegoś innego. Wzorując się na zagranicznych budkach dla pójdziek Lulek skontruował takie oto dwa typy budek z zabezpieczeniem przed kuną. Mamy nadzieję, że te bardziej zainteresują pójdźki.

prototyp2.jpg
Plik ściągnięto 729 raz(y) 44,84 KB

prototyp3.jpg
Plik ściągnięto 743 raz(y) 43,66 KB

prototyp4.jpg
Plik ściągnięto 793 raz(y) 41,62 KB

prototyp5.jpg
Plik ściągnięto 754 raz(y) 43,04 KB

prototyp6.jpg
Plik ściągnięto 723 raz(y) 47,87 KB

_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2006-02-25, 17:07   

Fiu fiu, ladne. Adamowi rosnie konkurencja :)
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-02-25, 18:23   

mender napisał/a:
Lulek skontruował takie oto dwa typy budek z zabezpieczeniem przed kuną

Gratuluję pomysłu... tak trzymać. Może w końcu jakaś pójdźka skusi się na takie mieszkanko!
_________________
TP Bocian
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-02-25, 18:33   

No liczymy cały czas na półlitrówkę od Grześka Grzywaczewskiego, który swego czasu obiecał takową osobie, która wskaże mu lęg pójdźki w budce na terenie Polski, prawda Marfu?
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
sas 


Posty: 183
Wysłany: 2006-02-25, 19:21   

W ubieglym roku powiesilem dwie budki , niestety po jednej zostalo tylko wspomnienie (pewnie zabral ja sobie jakis popieprzony kolekcjoner pojdzkowych budek )druga czeka na zasiedlenie .
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-02-26, 11:20   

mender napisał/a:
Zastanawiamy się, czy to wina budki czy czegoś innego.

I w tym cały problem, nie wiem czemu w Niemczech budki "tradycyjne" czyli z przedsionkiem, pójdzki z powodzeniem wykorzystują. Natomiast u nas i w Czechach ani widu ani słuchu. Pójdzka sokołowska budke wykorzystuje chyba jako czatownie bo w środku zero wypluwek. Dlatego postanowilismy jakis czas temu zmienic konstrukcje, Lulek wziął sprawy w swoje ręce i prosze, gratuluje prototypu! Jednak na francuskich wzorach była drewniana deseczka na dole wlotu do rury ułatwiajaca dostanie się ptakom do srodka, podobnie na dolnej wewnetrznej częsci rury tez zamontowalbym taką podlogę z chropowatej deski. I jeszcze pytanko jak bedzie kontrolowana budka wzorowana na budce ze skrzynki na wino?
mender napisał/a:
która wskaże mu lęg pójdźki w budce na terenie Polski

Z tego co pamietam chodziło o wskazanie lęgu w dziupli, bo twierdził ze takowych juz u nas niema. Znalazło sie ich troche i teraz chyba sie ukrywa, bo by musiał kilku osobom po skrzynce przydzielic :twisted:
Natomiast nagrody z lęg w budce to ja proponowałem...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-02-26, 13:16   

Basior napisał/a:
Jednak na francuskich wzorach była drewniana deseczka na dole wlotu do rury ułatwiajaca dostanie się ptakom do srodka, podobnie na dolnej wewnetrznej częsci rury tez zamontowalbym taką podlogę z chropowatej deski.


Możesz podać link? Nie bardzo wiem o jaką deseczke chodzi.

Basior napisał/a:
Natomiast nagrody z lęg w budce to ja proponowałem...


OK, trzymam za słowo :twisted:

Basior napisał/a:
I jeszcze pytanko jak bedzie kontrolowana budka wzorowana na budce ze skrzynki na wino?


Na zdjęciu zaznaczyłem wyjmowaną deskę.

prototyp4o.jpg
Plik ściągnięto 747 raz(y) 40,96 KB

_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-02-26, 19:09   

mender napisał/a:
Możesz podać link? Nie bardzo wiem o jaką deseczke chodzi.


prosze bardzo: belgijskie techniki antykunie
swoją drogą moze wkoncu uzupełnimy na tej stronie informacje z Polski, jak juz sprawdzimy skuteczność budek...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-03-02, 18:01   

I jeszcze drugie belgijskie techniki antykunie. A ta technika z drutem i przedsionkiem - pamietasz, gdzie byla?
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-03-02, 18:03   

Marfu napisał/a:
A ta technika z drutem i przedsionkiem - pamietasz, gdzie byla?
w Holandii, kliknij na flage Holandii.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-03-02, 18:16   

Czyli tu
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-03-10, 18:57   

Oto nowy typ budki zrobiony przez Lulka, wzorowany jest na starym polskim typie budki lęgowej dla pójdźki plus ochorna przeciw kunom.

P1080014.JPG
Plik ściągnięto 709 raz(y) 104 KB

P1080015.JPG
Plik ściągnięto 703 raz(y) 79,48 KB

_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-03-10, 19:12   

I jeszcze fotorelacja z dzisiejszego wieszania. Zainstalowalismy dwie budki w miejscu, gdzie w 2005 roku stwierdziliśmy rewir pójdźki. Nie udało nam się w zeszłym roku potwierdzić lęgu, ale pójdźka była. Wypytywaliśmy stróża o sowę, ale mówił że ostanio widział ją w grudniu... mam nadzieję, że jeszcze żyje :roll:

P1080021.JPG
Lulek przy pracy.
Plik ściągnięto 684 raz(y) 102,98 KB

P1080022.JPG
Budka na wierzbie.
Plik ściągnięto 701 raz(y) 174,49 KB

P1080025.JPG
Budka na wierzbie.
Plik ściągnięto 733 raz(y) 54,4 KB

P1080029.JPG
Lulek montuje budkę.
Plik ściągnięto 703 raz(y) 80,29 KB

P1080030.JPG
Budka na topoli.
Plik ściągnięto 682 raz(y) 128,47 KB

_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-03-10, 19:22   

Gratulacje, ale na tym ostatnim zdjeciu "budka na topoli" wydaje mi sie ze gałąź po lewej stronie jest za blisko wlotu do rury i kuna moze wskoczyc, byc moze to złudzenie z powodu kąta z jakiego wykonano fotke. :?:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-03-10, 19:25   

Basior napisał/a:
wskazanie lęgu w dziupli,


Nie szukalem specjalnie ale jak robilem sowy pod Wieliczka w 1997-98 to czesc ptakow odzywala sie w starych sadach lub alejach wierzbowych gdzie tylko w dziuplach mogly odbywac legi :roll: Ostatnio jest chyba coraz mniej stanowisk a ostatnie dwa jakie zlokalizowalem sa najprawdopodbniej w opuszczonym gospodarstwie i w starym drewnianym kosciele.
W tym roku dostalem od Marcina Krzyzanskiego 2 budki dla pojdzki ktore wywiesze w bezpiecznych od ludzi miejscach na Pogorzach ale nie wiem gdzie je umiescic zeby kuny do nich nie zagladaly bo w obu miejscach sa (+ nasz wscibski kot ale on sie nie zmiesci :green: ). Budki maja jakies zabezpieczenia - podwojne wejscie ale bez kolnierza. Zamierzam je posiesic albo pod dachami nad balkonami (i tu moja a raczej rodzicow i tesciow obawa o los balkonow jak sie zalegna szpaki :roll: ) albo na starych wysokich drzewach w sadzie. Gdzie leoiej i jak najlepiej zawiesic? Najblizsza para 1 budki byla o jakis km, drugiej o ok. 3 km wiec licze, ze przynajmniej sie pojawia.

(w http://forum.bocian.org.p...php?p=3415#3415 wrzucilem jakby ochrona pojdzki i plomykowki mogla wygladac wedlug mnie w Malopolsce, rozpatrzcie to prosze na zebraniu i dajcie znac co o tym sadzicie)
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
Ostatnio zmieniony przez Logan 2006-03-10, 19:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo