Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Marfu
2007-11-21, 10:10
Kartoteka Przyrodnicza
Autor Wiadomość
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-03, 19:56   Kartoteka Przyrodnicza

Trzeba zakonczyc rozmow na jej temat, a jednoczesnie wciagnac wiecej osob do przemyslenia sprawy. Tu prezentuje podstawowe zalozenia kartoteki faunistycznej w punktach.

Kartoteka Przyrodnicza
wersja 2.0


U olbrzymiej rzeszy przyrodników, zwłaszcza amatorów, zauważyć można duża potrzebę dzielenia się obserwacjami przyrodniczymi z innymi osobami. Jak wiemy listy dyskusyjne typu „Ptaki”, „TBOP” itp. zasypywane sa informacjami w stylu „Dzisiaj na wycieczce terenowej widziałem cztery bogatki i dwie modraszki. Było super!!”, co większość użytkowników doprowadza do szewskiej pasji. Natomiast można tę chęć dzielenia się swoimi obserwacjami spróbować wykorzystać. A zatem chodzi o zachęcenie, zwłaszcza amatorów, do obserwowania przyrody, do dzielenia się swoimi obserwacjami, a także ukazania im, że ich obserwacje są przydatne. Czyli o stworzenie kartoteki przyrodniczej z prawdziwego zdarzenia. Kartoteki, do której kazdy bedzie mogl wprowadzic swoje obserwacje przyrodnicze - dotyczace kazdego gatunku, tak rzadkiego, jak i pospolitego. Tu szczegóły dotyczące kartoteki faunistycznej.

1. Osoba chętna do współpracy (zwana dalej „"Współpracownikiem”) musi się zarejestrować. Musi podać imię, nazwisko, datę urodzenia (gdyby się zdarzyły dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku), adres e-mail. To minimum. Niestety, dane w Kartotece nie mogą być anonimowe! Ponadto każdy musi podać, czy chce, aby jego dane były ogólnodostępne, czy nie.

Kartoteka powinna sprawdzić, czy wśród współobserwatorów (czyli osób z kolumn Obserwator 2, Obserwator 3 itd.) nie ma osoby o imieniu i nazwisku jak nowo rejestrujący się. Jak jest - powinna wygenerować jego wpisy i zapytać, czy to ta sama osoba. Aby nie było wątpliwości. Jeżeli ta sama – uznać wcześniejsze wpisy za jego. CZY TO MOŻLIWE????

2. Po zalogowaniu się Współpracownik ma możliwość wpisywania swoich obserwacji przyrodniczych. Na początku musi wybrać, czy będzie wpisywał rośliny (z grzybami i porostami) czy zwierzęta (dwa różne formularze). Potem – czy wpisuje nazwę polską, czy łacińska. Formularz ma różne pola. Część będzie się wpisywała automatycznie, część będzie można wybierać z listy:

Gatunek (nazwa polska). Pole obowiązkowe. Optymalnie (dla osób, które wybrały nazwy polskie) wpisujemy z listy. Dla pozostałych – wpisuje się sama. Problem – czy jesteśmy w stanie sporządzić listę wszystkich gatunków występujących w Polsce? Boję się, że nie... Musi więc być możliwość (znowu jakiś przycisk) zaznaczenia, że danego gatunku nie ma w kartotece, i dopisania go. Taką sytuację musi zaakceptować ktoś z Moderatorów.

Gatunek (nazwa łacińska). Pole obowiązkowe. Optymalnie (dla osób, które wybrały nazwy łacińskie) wpisujemy z listy. Dla pozostałych – wpisuje się sama. Problem – jak wyżej.

Rodzina, Rząd, Gromada – wpisują się same. Czy warto? Moim zdaniem tak – zawsze może pojawić się potrzeba np. wybrania wszystkich szponiastych... Tylko łacina?

Data. Pole obowiązkowe. Trzy pola do wpisania dnia, miesiąca i roku. Dwa pierwsze z listy. Jednak potem warto, aby data ukazywała się w jednym polu dd.mm.rrrr. Należy uniemożliwić wpisanie dat nieistniejących.

Miejscowość, Gmina, Powiat, Województwo. Pole obowiązkowe. Trzy pierwsze z listy, czwarte się wpisuje samo.

Nadleśnictwo lub park narodowy. Pole nieobowiązkowe. Z listy.

Obręb. Pole nieobowiązkowe. Wpisujemy sami. Pole ważne, bo numeracja oddziałów (często się będzie pojawiać jako stanowisko) jest ciągła w ramach jednego obrębu, a w nadleśnictwie najczęściej są 2-3 obręby, zatem 2-3 oddziały mają ten sam numer.

Leśnictwo. Pole nieobowiązkowe. Wpisujemy sami.

Stanowisko. Pole obowiązkowe. Wpisujemy sami. Jak najdokładniejsze sprecyzowanie stanowiska.

Liczba osobników. Pole obowiązkowe. Wpisujemy sami. Pole numeryczne.

Szczegóły obserwacji. Pole nieobowiązkowe. Wpisujemy sami. Pole tekstowe, tu wpisujemy „3 samce”, „samica w szacie trzeciej jesiennej”, „40 os. lecących na N” itd.

Obserwator 1. Pole obowiązkowe. Niech się ustawia na osobę zalogowaną, ale z możliwością zmiany.

Proponuje czterech obserwatorów, czyli kolejno Obserwator 2, Obserwator 3, Obserwator 4.

Wpisujący – czyli imię i nazwisko osoby wpisującej, aktualnie zalogowanej (automat).

Dostrzegam tu problem związany z tym, że nazwy polskie nie są unormowane, istnieją liczne synonimy. Podobnie, choć w mniejszym stopniu łacińskie. Powinna być zatem możliwość, aby po wpisaniu powszechnie znanego synonimu (lub starszej nazwy łacińskiej – w końcu pewnie wielu ornitologów nie wie, że oknówka to już nie Delichon urbica...) wpisywała się nazwa obowiązująca z prostym komunikatem „Podana nazwa nie jest już używana. Nazwa obowiązująca - xxxxx”. Czyli dodatkowa baza synonimów.

Musi być możliwość wprowadzenia dowodu swojej obserwacji w postaci zdjęcia czy rysunku. Wiec dodatkowe pole w formularzu - możliwość wprowadzenia załączników (powiedzmy max. 3). Dopuszczalna rozdzielczość nieco większa niż w przypadku Forum, bo czasami trzeba spojrzeć na szczegóły. Ustawowo zdjęcia się automatycznie kasują po 30 dniach (chyba że Moderator zarządzi inaczej – może być dożywotnio...).

Akceptacja KF - obu (ptaki, nietoperze).

Po wpisaniu przesyła do ogólnej bazy na serwerze.

3. Oczywiście ktoś musi mieć nad tym piecze. Czyli pilnuje, aby Współpracownik nie wpisywał głupot celowo bądź nie celowo. Czyli muszą być osoby zarządzające kartoteka (zwane dalej „Moderatorami”). Musi ich być wielu - od poszczególnych grup zwierząt, roślin czy grzybów. A w przypadku ptaków pewnie od poszczególnych regionów (województw - bo to łatwiej ustalić). I taki Moderator raz w tygodniu poświęca godzinkę (to na dziś - za 10 lat będzie to sztab ludzi pracujących 10 godz./dobę...) na sprawdzenie obserwacji. Weryfikuje, czy są realne, dobre itp.

I tu pytanie – czy Moderatorzy powinni spojrzeć na każdy wpis? Byłoby to dobre, ale... Może by pomyśleć o przeglądaniu wpisów osób nie znanych Moderatorom, a nie przeglądaniu osób znanych? Czyli trzeba ich jakoś wyróżniać... Np. można byłoby otrzymać status „Ornitolog” i wiadomo, że jego wpisy dotyczące ptaków są rzetelne. To też mogłoby służyć zachęcaniu do szkolenia się ludzi młodych i zdobywaniu nowych umiejętności. Np. osoby z licencją chiropterologiczną nie byłyby kontrolowane pod względem nietoperzy.

Poza tym Zarządzający mogą poprawiać listy nazw miejscowości, nadleśnictw itp. – to się zmienia. I szybkiego poprawienia w całej kartotece. Czyli mieć możliwość aktualizowania wszystkich tych baz.

4. Najważniejsze - możliwość obróbki zgromadzonych danych. Każdy powinien mieć możliwość podstawowego obrobienia materiałów. Zarówno swoich, jak i pozostałych dostępnych. Np. wybrania wszystkiego z danej daty, danego gatunku czy powiatu, oraz posortowania. Warto też, aby można było zaznaczyć (odhaczyć) rekordy, które nas w tej chwili interesują, do dalszego obrabiania. Oraz odhaczyć kolumny, jakie chce oglądać. To wszystko zachęci ludzi do korzystania z naszej bazy!

5. Dostępność danych. Każdy rejestrując się zaznacza, czy jego dane mają być dostępne czy nie. Dostępne – czyli daje je do wykorzystania wszystkim, którzy mają na to ochotę. Oczywiście ich zadaniem jest podanie informacji, że obserwacja jest Tego Współpracownika, i została zdeponowana w Kartotece Przyrodniczej. Oczywiście przy wpisywaniu każdej obserwacji zawsze można zmienić status dostępne/niedostępna. Czyli jakiś dodatkowy guzik.
Co do obserwacji niedostępnych - zgodę na wykorzystanie obserwacji można dostać od Zarządzających Kartoteką. A ci mogą ją przyznać wg uznania. No cóż – dajemy niezłą możliwość przechowywania i przetwarzania swoich obserwacji, więc te dane powinny być wykorzystywane.
Dla wybranych gatunków, nawet dla rekordów dostępnych, niektóre pola nie byłyby dostępne dla osób odwiedzających kartotekę. Chodzi oczywiście o gatunki rzadkie, cenne itp. Powiedzmy nie pojawia się miejscowość, gmina, powiat, stanowisko, nadleśnictwo, obręb, leśnictwo, oraz pola atlasowe. Na korzystanie z tych rekordów – potrzebna jest zgoda Zarządzających.

7. Sporo osób czy instytucji ma swoje obserwacje w postaci elektronicznej – przydałaby się możliwość przeniesienia takich baz danych np. z Excela do naszej Kartoteki.

8. Kopia zapasowa – czy jest możliwość, aby robiła się automatycznie, np. co 24 godziny? Zawsze o 3 w nocy.

9. Współpracownicy powinni mieć możliwość grupowania się w grupy (jak na Forum). Chodzi o to, aby osoby z jakiegoś regionu, czy miłośnicy jakiejś jednej grupy organizmów, mogli się zgrupować, a ich szef miałby wgląd do danych swoich członków. Danych jawnych i niejawnych. Otóż ktoś wpada na pomyśl gromadzenia danych o ptakach Ziemi Pacanowskiej. Zamiast zakładać arkusz w Excelu, namawia swoich fajnych kolegów - i słusznie - do wpisywania obserwacji do fajnej kartoteki na fajnej stronie. Oczywiście wpisują, cześć osób jako obserwacje jawne, cześć osób natomiast nie chce, aby mogły być ujawnione wszystkim, co też trzeba uszanować. W efekcie, osoba, która wpadła na fajny pomyśl nie ma dostępu do wszystkich obserwacji swoich ludzi, a powinna... Zatem szef grupy wskazałby, dane z jakiego tereny i z jakich grup organizmów są w ich zainteresowaniu. Nie wiem, czy nie za skomplikowane...

Pytania, na które cały czas nie widzę odpowiedzi...

a. Co zrobić ze współobserwatorami? Pol biedy, jak są zarejestrowani, ale jak nie są? No bo z jednej strony wypadałoby ich podawać, a z drugiej ktoś może sobie nie życzyć, aby jego nazwisko tam figurowało. Nie wiem...

kartoteka online.xls
Propozycja tabeli kartoteki zoologicznej
Pobierz Plik ściągnięto 1343 raz(y) 14,5 KB

_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
Ostatnio zmieniony przez Marfu 2007-05-14, 10:57, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
Cephalanthera 
rubra....


Posty: 252
Skąd: Siedlce/Kraków
Wysłany: 2006-01-08, 18:40   

Hejkka
Czyli co, zarzucamy pomysł kartoteki ogolno przyrodniczej? a co z roślinkami :?: ...
_________________
To jest mój świat....
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-08, 18:44   

Nie zarzucamy - czekamy na krotki opis osoby, ktora ja przygotowywala...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Cephalanthera 
rubra....


Posty: 252
Skąd: Siedlce/Kraków
Wysłany: 2006-01-08, 18:48   

hehe Marfu, bardziej odpowiada mi taki nick ale jak znajdę chwilę to podłączę avatar, bedzie wiadomo o kogo chodzi. Rozumiem więc że po naszych dyskusjach w "innym" miejscu ktoś jednak się tym zajął?
_________________
To jest mój świat....
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-08, 18:54   

Tak, jest nadzieja ze sprawa sie uruchomi. Musimy tylko solidnie przemyslec poszczegolne kolumny...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-01-10, 18:24   

:) dajcie znac jak juz bedzie wiadomo co i jak wpisywac (i w czym), mialem przepisac swoje obserwacje w plik exela na wzor tego ze strony TPB ale wstrzymam sie jeszcze zeby pozniej nie powtarzac pracy :wink: mysle ze w Malopolsce mozemy zalozyc taka kartoteke, ktora bedzie wykorzystywana w celach ochroniarskich a nie atlasowych (coby nie dublowac pracy innych)
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Pawelele 

Posty: 122
Skąd: Wojkowice
Wysłany: 2006-01-10, 19:07   

Super inicjatywa :res: - a obserwacje z jak dalekiej przeszłości można będzie podsyłać?
_________________
Paweł Kmiecik
Przyroda Zagłębia Dąbrowskiego
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-10, 19:25   

Postaram sie dzisiaj wrzucic arkusz Excela z propozycja do dyskusji. Cephalantera - czekamy... Niestety - NF zmeinil w tym roku terminy na KONIEC STYCZNIA!! Czas goni...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-01-10, 19:26   

Ja myslę, że z każdej przeszłości - takie starsze informacje są bardzo cenne.
_________________
TP Bocian
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-10, 19:27   

Aha - przyjmowane będą obserwacje od roku 1785, wcześniejsze nie z uwagi na kłopoty ze starą systematyka :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Pawelele 

Posty: 122
Skąd: Wojkowice
Wysłany: 2006-01-10, 19:29   

Mirek napisał/a:
Ja myslę, że z każdej przeszłości - takie starsze informacje są bardzo cenne


ponoć Jagiełło w 1410 pod Grunwaldem stwierdził kurhannika :mrgreen: :wink:
Przepraszam - ale nie mogłem się powstrzymać 8)
_________________
Paweł Kmiecik
Przyroda Zagłębia Dąbrowskiego
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2006-01-10, 19:58   

Jakie kryteria będą dla gatunków nietoperzy. Wiadomo ze to będzie zależeć od danego regionu. Czy w tej kartotece będą wszystkie stwierdzenia gatunków z PCzKRiZZW??
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-10, 20:25   

Oj - nie napisalem tego jasno?? Idea jest taka, aby kazdy mogl wpisac KAZDA obserwacje. W ten sposob kazdy przyczyni sie do tego, aby wiedza o przyrodzie naszego kraju powiekszala sie. A w przyszlosci z osob, ktore podaja dzisiaj informacje o srokach i kawkach, wyrosna w przyszlosci przyrodnicy, ktorzy beda obserwowac mornele i karliki Kuhla :-)

Reasumując - nie malisty gatunkow, ktore spisujemy. Mozna wpisywac wszystko, aby dobrze oznaczpone. A nad tuym bedzie czuwac grupa osob, ktora mam nadzieje, ze sie bedzie powoli krystalizowac :-)

Zatem juz poprawiam w pierwszym poscie tak, aby bylo to jasne.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-01-10, 22:25   

Pozwole sobie na 2 pytania-sugestie do kartoteki 8) :
1) moze warto by rozwazyc by w opisie obserwacji dodac punkt odnoszacy sie do srodowiska w jakim danego zwierza zaobserwowano a takze krotki opis stanu tego srodowiska i ewentualne sugestie co do jego zagrozen i/lub potrzeby ochrony. Mam tu na mysli zwlaszcza gatunki rzadkie, zagrozone. np. stwierdzajac gdzies prawdopodobnie legowego marabuta :mrgreen: opisuje zwiezle srodowisko, czy to stanowisko jest zagrozone i czy warto je ochronic.
2) nawiazujac do tego moze mozna by rozszerzyc kartoteke nie tylko o stwierdzenia zwierzat (czy roslin, grzybow) ale takze o miejsca, zwlaszcza rzadkie i cenne przyrodniczo np. jakies siedliska - opis dokladny gdzie jest, co to jest, jak jest zachowane, czy jest zagrozone i czy nalezy cos zrobic by je ochronic (a przy okazji co tam wystepuje). Zdaje sobie sprawe ze w wiekszosci przypadkow bedzie to niewykonalne, zwlaszcza przy 1 "kontroli" ale namierzenie takich miejsc moze byc 1 krokiem do ich dalszej inwentaryzacji i ewentualnej ochrony. :roll:
(cos takiego robil swego czasu IOP PAN w Krakowie m.in. dla WKP ale z tego co wiem to niewiele WKP z tego wykorzystal w praktyce)
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Tetrao 


Posty: 98
Skąd: leśna głusza ;)
Wysłany: 2006-01-11, 01:15   

Marfu napisał/a:
Reasumując - nie malisty gatunkow, ktore spisujemy. Mozna wpisywac wszystko


Sorry ale to jest bezsensowne zapychanie kartoteki niepotrzebnymi obserwacjami! Wytłumacz Marfu w jakim celu ktoś miałby pisać o bogatkach w karmniku czy lęgowym kowaliku w parku?

Ja nie mówie że należy bagatelizować tak pospolite gatunki, ale nie róbmy z kartoteki śmieciowiska! Wpisywanie takich danych miałoby sens tylko dla jakiejś jednej większej powierzchni - ktos może np. wpisać że w 10 ha parku w Koziej Wólce jest 16 par modraszki i 5 par kowalika. Za rok wpisze że modraszki jest tam już 13 par a kowalika 7 itp. I to już jest coś! To są konkretne dane! Ale takie pojedyncze obserwacje byle czego, ni z gruszki ni z pietruszki mija się z załozeniami prawdziwej kartoteki! Poza tym, gdy kartoteka zdobędzie popularność to moderatorów szlag trafi, jak dostaną dziennie kilkaset modraszek do sprawdzenia...
Dziwne to co piszesz, bo poprzednio nie było mowy o takiej multikartotece...

Druga sprawa to wiarygodność obserwatorów!
Wiadomo, że zwykłe kartoteki regionalne, niezależnie od dziedziny są raczej trudno dostępne dla ogólu społeczeństwa i znane wybranej grupie osób z kręgu zainteresowań daną tematyką!
dzięki temu większość spływających tam danych jest rzetelna a współpracownicy takiej kartoteki bardziej wiarygodni!
Nikt "z ulicy" nie wie o kartotece "Awifauny Śląska" (Got seit Dank!)

Utworzenie kartoteki internetowej dostępnej dla wszystkich wprowadzi możliwość przesyłania praktycznie dowolnych danych od przypadkowych ludzi!
Wiadomo że dla 80% społeczeństwa polskiego każdy ptak drapieżny to "jastrząb"! Jak do kartoteki dorwą się jacyś przypadkowi spacerowicze to zapełnią kartotekę wpisami, których żaden moderator najczęściej nie będzie mógł podważyć!!!! Jastrzębia można zobaczyć wszędzie przecież!

Kartoteka dla wszystkich i zbierająca wszystkie gatunki - pomysł piękny! Ale czemu ma to służyć?
Nie lepiej zrobić jednej ale porządnej kartoteki, nastawionej na konkretne, ciekawsze okoliczności przyrody - takie które można gdzieś z sensem wykorzystać?
_________________
Szymon
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo