Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"druga strona" kartoteki
Autor Wiadomość
krotom 
miłośnik PRZYRODY ;)


Posty: 305
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2008-09-15, 07:42   "druga strona" kartoteki

całkiem niepobieżnie prześledziełem tematy kartotekowe i naszła mnie taka refleksja... żeby nie napisać obawa :?
Otóż regulamin głosi:
Cytat:
[...] 5. Przekazanie obserwacji jest wyrażeniem zgody na:
* w przypadku zaznaczenia pola „obserwacja widoczna dla użytkowników” - wykorzystywanie ich przez wszelkie osoby, pragnące je wykorzystać,[...]
11. Wykorzystując dane zdeponowane w Kartotece, należy zawsze pamiętać, że ich właścicielami są autorzy obserwacji, zatem ZAWSZE należy podać imię i nazwisko autora (autorów). Mile widziana jest informacja „Wykorzystano obserwacje zgromadzone w Polskiej Kartotece Przyrodniczej, znajdującej się pod adresem: http://kartoteka.bocian.org.pl.
czyli jeśli dajmy na to w przysłowiowym Pcimiu ktoś chce wybudować obwodnice i do wymaganych zezwoleń potrzeba mu wiedzieć co na tym terenie lata i się lęgnie - wchodzi do kartoteki, patrzy że na tym terenie przysłowiowy Tomash Kroolack wpisywał swoje obserwacje. Następnie ów ktoś wykorzystuje je (z podaniem oczywiście autora obserwacji i nawet linku aby złamania regulaminu nie było) i co... to ma być fair :?:
Dlatego jestem na NIE jeśli chodzi o sens takich kartotek/baz etc :?

No chyba że mnie przekonacie :green:
_________________
[...]Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi Panie[...]

C. K. Norwid
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2008-09-15, 10:01   

No - wlasnie takie jest zalozenie Kartoteki... Jezeli wpisujesz - udostepniasz swoje obserwacje kazdemu... Jezeli jakiejs nie chcesz udostepnic - nie wpisujesz...

A To chyba dobrze, jezeli info o tym co sie legnie na przyszlej obwodnicy bedzie dostepne od reki, a nie po dlugich badaniach (albo co gorsze szybkich, listopadowych :-) ).

No - jak rozumiem - problem tkwi w tym, czyli wykorzystaniu czyich danych bez pozwolenia?
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Szybszy 


Posty: 424
Wysłany: 2008-09-15, 19:13   

Krotom, a nie będzie ci przyjemnie, że twoje obserwacje miały wpływ na to gdzie dokładnie legną tysiące ton cementu, asfaltu i stali ? Możesz się poczuć jak megaocarz...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo