Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Uwagi do zasad gry
Autor Wiadomość
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-03-12, 18:09   

hajstra napisał/a:
Pierwszy temat gry chyli się ku końcowi, w związku z tym mam dwa krótkie pytanka.

Czy o to chodziło?

Czy oczekujecie ode mnie czegoś innego niż Wam zaproponowałem? (myślę o sposobie prowadzenia gry, a nie opóźnieniach, które zafundowałem na samym początku).


Moim zdaniem o to chodzilo, chociaż wydaje mi się, że grupa lokalna i turyści powinni mieć możliwość większego udziału w grze. Jako moderator bardzo mi się podobasz Hajstra, chociaż wydaje mi się, ze jako przyrodnicy jesteśmy czasem zmuszeni odpowiadac po kikakroc na to samo pytanie (po co rezerwat? - tej odpowiedzi udzieliliśmy juz w pierwszym poście). Twoje początkowe spóźnienie Hajstra to miłe wspomnienie po każdej odpowiedzi przyrodników (spoznionej srednio o 10-15 min) :wink: Czasem ciezko zachowac dystans do tej gry, która (przynajmiej mi) dostarcza wielu emocji, ale my naprawde kochamy przyrode i dazymy do zachowania w ekosystemie jak najwiekszej bioroznorodnosci.
 
 
     
hajstra 

Posty: 86
Skąd: z bagien
Wysłany: 2007-03-13, 19:42   

Tak, tak turysci i tubylcy to moja największa porażka. Ale następny temat, który przygotowuję uwzględnia ich od samego początku.

Nie zgadzam się natomiast co to Twego stwierdzenia, że niepotrzebnie pytam ponownie o rezerwat. Może się w tym względzie nie dośc precyzyjnie wyrażam, ale zalezy mi bardzo, aby przyrodnicy jako pomysłodawcy wykazali wyższość swego pomysłu nad propozycją, którą złozyli leśnicy. Mam wrażenie, że przyrodnicy nie dostrzegli tej propozycji, ktora moim zdaniem jest daleko idacym ustepstwem ze strony lesników w kwestii tego drzewostanu. Przyrodnicy nawet się do niej nie odnieśli. Mówiąc brutalniej zignorowaliscie gospodarza terenu i jego dążenie do osignięcia porozumienia (może Wam ta propozycja nie odpowiada, ale musicie przyznać, że lesnicyy wykazali wolę dyskusji i zmiany własngo postępowania). Moje dopytywanie o cel ochrony jaki wyznaczycie rezerwatowi i sposób jej realizacji jest kluczem do dalszej dyskusji i ewentualnego sukcesu. Jeśli będziecie się przed tym wymigiwać, staniecie się w oczach leśników niewiarygodni, bo oni widzą to w ten sposób (tak przypuszczam znając paru lesnikow), że przyrodnicy chcą powołać nowy rezerwat i zostawią go samemu sobie, jak to jest z wieloma takimi miejscami w kraju. A jeśli w rezerwacie będzie działo się coś nie tak, to pretensje (przyrodników) będą do WKP i lesników, którzy przeciez dalej beda gospodarzami terenu, a nie do samego siebie. Dlatego zaproponujcie jak należy chronić tę przyrodę, by uniknąc dalszych konfliktów. Ktoś chce Was wysłuchać, a może i przejmie się tym co powiecie - wykorzystajcie szansę.

A tak w ogóle to dziękuję za miłe słowa o moderatorze.
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-03-14, 10:24   

Jak narazie moderator jest bez zarzutu. A uczestnicy gry mogą przecież wykazywać własną aktywność. Smuga chyba trochę zaspał, albo przeoczył informację, ze planowany rezerwat (duży) ma też objąć grunty prywatne.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-03-19, 19:50   

nikogo nie ignorujemy, jesli to tak wyglada, to przykre. Chcemy zgody.. . Coz moge powiedziec na swoje usprawiedliwienie? emocje, emocje.. :oops:
 
 
     
hajstra 

Posty: 86
Skąd: z bagien
Wysłany: 2007-03-26, 01:17   

Witam wszystkich, którzy przeczytali zakończenie tematu-rozgrzewki. Ci, którzy nie przeczytali, niech to zrobią i wrócą ponownie do tego tematu. A Ci co przeczytali i których już powitałem, niech przewiną stronę na dół.

:green:
:roll:
:twisted:
:evil:
:cry:
:oops:
:razz:
:razz:
:wink:
:neutral:
:arrow:
:idea:
:?:
:!:
:mad:
:sad:
:smile:
:grin:
:o
:lol:
:cool:
:???:
:shock:

:shock:
:???:
:cool:
:lol:
:o
:grin:
:green:
:green:
:green:

:green:

:green:
:green:
:green:

:green:
:green:
:green:

:green:

:green:
:green:
:green:

:green:
:!:

Dobra. A teraz słowo o początku następnego tematu.
Biłem się z myślami co zaproponować, a obydwa tematy, na które mam ochotę są wielkie i będą wywoływały wiele emocji. Pierwszym jest sprawa ochrony, a właściwie utrzymania obecnych lasów iglastych w Karpatach (wiecie, te problemy z kornikiem w świerczynach i różne sprawy, które przy tym się pojawiają, szczególnie na styku Lasy Państwowe i parki narodowe). Drugi temat to Puszcza Białowieska (i tu też wiecie o co chodzi). No więc biłem się z myślami. Biłem się i bilem, biłem i biłem i w końcu jedna koncepcja wygrała. A wygrała, bo po jej stronie stanęła prywata. A prywata polega na tym, że bliżej mi do Puszczy Białowieskiej niż w góry. Dlatego w najbliższych dniach rozpocznę ten temat. Czytajcie więc co się da, gromadźcie materiały, bo to temat-kobyła. Gwarantuję, że i dla turystów i spoleczności lokalnej nie zabraknie tu pola do popisu. Ale, jak już pisalem kończąc temat-rozgrzewkę, proszę Was o cierpliwość. Materiały, które będą stanowiły materiał wyjściowy do gry są bardzo obszerne i częściowo nie są dostępne w internecie. Jeśli będzie to technicznie możliwe wkleję je w całości do tematu gry, ale może istnieje inna opcja, by nie zawalać forum? - to oczywiście pytanie do bardziej niż ja obeznanych z techniką.
Nie będę też ukrywał, że nadchodzą dla mnie dni licznych wyjazdów. Dlatego będę zmuszony lekko zlamać niedawno wprowadzona zasadę, że do czwartku są Wasze odpowiedzi, a ja do niedzieli komentuje i stawiam kolejne pytania.
Terminarz będzie więc następujący:
1. Najpóźniej do środy 28.03. (do rana) wkleję materiały do zapoznania się.
2. Do piątku 30.03. postawię pierwsze pytania.
3. A potem już wszystko idzie po staremu, czyli do 5.04 do 20.00 są Wasze odpowiedzi i gra toczy się dalej.

Pozdrawiam i pakuję manatki, bo jutro (właściwie dziś) ruszam ze swojego barłogu w kolejną trasę.

Ps. Teraz ciekawostka, nie związana z tematem.
Dokonalem we czwartek pomiarów, stosując jako miernik licznik samochodowy. Wyszło mi, że Wisla w Warszawie ma ok. 300 m szerokości, a Narew w Łomży (wraz z rozlewiskami oczywiście) 1300 m. - a gęsi ciągnęły z każdej strony...
 
     
Sławek 


Posty: 74
Skąd: mazowsze
Wysłany: 2007-03-26, 17:23   

hajstra napisał/a:

Ps. Teraz ciekawostka, nie związana z tematem.
Dokonalem we czwartek pomiarów, stosując jako miernik licznik samochodowy. Wyszło mi, że Wisla w Warszawie ma ok. 300 m szerokości, a Narew w Łomży (wraz z rozlewiskami oczywiście) 1300 m. - a gęsi ciągnęły z każdej strony...



aaaa.... Pan Samochodzik. Brawo Panie Tomaszu!! My szerokość rzek mierzymy ... krokami. :lol:
_________________
Sławek
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2007-03-27, 07:31   

hajstra napisał/a:
prywata polega na tym, że bliżej mi do Puszczy Białowieskiej niż w góry. Dlatego w najbliższych dniach rozpocznę ten temat. Czytajcie więc co się da, gromadźcie materiały, bo to temat-kobyła.

znów PB - ile można ale jesli już to ok ale w kontekście włączenia PN w struktury LP. Ponadto przed rozpoczęciem gry proszę byś zadał pytanie wszystkim uczestnikom gry kto był w PB a kto posiłkuje się tylko tym co wyczyta i usłyszy - jeśli przeważy druga opcja - proponuję temat zamknąć i rozpocząć dyskusję na temat przyczyn topnienia lodowców na antarktydzie - być nikt tam z nas nie był więc wszyscy będą mieli równe podejscie do tematu.
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2007-03-27, 16:37   

GrzegorzBP napisał/a:
Ponadto przed rozpoczęciem gry proszę byś zadał pytanie wszystkim uczestnikom gry kto był w PB a kto posiłkuje się tylko tym co wyczyta i usłyszy - jeśli przeważy druga opcja - proponuję temat zamknąć i rozpocząć dyskusję na temat przyczyn topnienia lodowców na antarktydzie - być nikt tam z nas nie był więc wszyscy będą mieli równe podejscie do tematu.

No,przynajmniej tu sie zgadzamy :smile:
Mysle ze mozna poruszac temat, jesli sie go zna nie tylko z danych literaturowych, ale spedzilo sie troche czasu w terenie.

Ja w PB moge powiedziec ze nie bylem,bo co to za bycie jesli sie przejdzie 2 razy jakims szlakiem czy sciezka przyrodnicza nie zapoznajac sie z cala sytuacja zarowno na poziomie LP, Pn i lokanych spolecznosci. Przykro mi ale czytanie teraz i zaglebianie sie "od podstaw" w ten temat, bo tak by musialo teraz byc w istocie, by moc zabrac glos w dyskusji przynajmniej w moim wypadku jest teraz malo realny.
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-03-27, 18:06   

GrzegorzBP napisał/a:
Ponadto przed rozpoczęciem gry proszę byś zadał pytanie wszystkim uczestnikom gry kto był w PB a kto posiłkuje się tylko tym co wyczyta i usłyszy - jeśli przeważy druga opcja - proponuję temat zamknąć


w tym kontekscie nie powinnismy zaczynac wogole poprzedniej rundy.
 
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2007-03-28, 08:16   

litoria napisał/a:
w tym kontekscie nie powinnismy zaczynac wogole poprzedniej rundy.

Mylisz się - temat i zakres poprzedniej rundy był na tyle ogólny - każdy ma gdzieś koło siebie taki podobny fragment lasu - wiec w konkretne miejsce jechać nie trzeba. Zaś rozmowa o PB bez bycia w niej i posiłkowania sie tylko informacjami z netu, czy literatury - zwłaszcza "jedynie słusznej" - dla każdej ze stron :wink: jest bezsensowna. Parafrazując - co innego rozmawiać o zasadzie budowy akwarium a co innego rozmawiac o budowie akwatium przeznaczonego dla jakiegoś konkretnego gatunku - nie znając jego biologii, nie widząc go na oczy itp. bo wyjdzie kaszana typu - akwarium ma mieć wymiar 20x30 a okaże się że ryba dla której budujemy akwarium ma 2 m długości :green:
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2007-03-28, 08:29   

hajstra napisał/a:
Pierwszym jest sprawa ochrony, a właściwie utrzymania obecnych lasów iglastych w Karpatach (wiecie, te problemy z kornikiem w świerczynach i różne sprawy, które przy tym się pojawiają, szczególnie na styku Lasy Państwowe i parki narodowe). Drugi temat to Puszcza Białowieska (i tu też wiecie o co chodzi). No więc biłem się z myślami. Biłem się i bilem, biłem i biłem i w końcu jedna koncepcja wygrała


szkoda :neutral: ale daj kiedys jakis temacik gorski bo zarowno wsrod przyrodnikow jak i lesnikow sa osoby zainteresowane :!: :wink:

GrzegorzBP napisał/a:
kto był w PB


przyznaje sie ze 2x w roznych czesciach PB w tym w PN (jako pomocnik przy badaniach za czasow studenckich)
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
kania ruda 


Posty: 329
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-28, 12:22   

ja bylam w PB i to pare razy, ale na pewno nie znam jej dokladnie, nie przeszlam wszystkich sciezek, czy w zwiazku z tym mam prawo uczestniczyc w grze czy mam stwierdzic ze jestem laikiem w tej sprawie?
to bylo pytanie do grzegorzabp
 
     
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-03-28, 17:45   

ja nie bylam
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-03-28, 19:15   

A ja bylem, ale uwazam, ze nie powinnismy ograniczac!!! Kazdy powinien moc brac udzial...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-03-28, 21:34   

GrzegorzBP napisał/a:
litoria napisał/a:
w tym kontekscie nie powinnismy zaczynac wogole poprzedniej rundy.

Mylisz się - temat i zakres poprzedniej rundy był na tyle ogólny - każdy ma gdzieś koło siebie taki podobny fragment lasu - wiec w konkretne miejsce jechać nie trzeba. Zaś rozmowa o PB bez bycia w niej i posiłkowania sie tylko informacjami z netu, czy literatury - zwłaszcza "jedynie słusznej" - dla każdej ze stron :wink: jest bezsensowna. Parafrazując - co innego rozmawiać o zasadzie budowy akwarium a co innego rozmawiac o budowie akwatium przeznaczonego dla jakiegoś konkretnego gatunku - nie znając jego biologii, nie widząc go na oczy itp. bo wyjdzie kaszana typu - akwarium ma mieć wymiar 20x30 a okaże się że ryba dla której budujemy akwarium ma 2 m długości :green:


Grzesiu - jak zwykle piszesz rozsadnie ALE w grupie jest kilka osob, które się uzupełniają, jeden wnosi to co wyczytal a drugi wnosi to co widzial, dzieki temu grupa tworzy cos co moze byc naprawde wartosciowe i ciekawe. To tak jak w malzenstwie ;)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo