Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolejna nielegalna zwałka nad Wisłą, na obszarze Natura 2000
Autor Wiadomość
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-20, 18:10   Kolejna nielegalna zwałka nad Wisłą, na obszarze Natura 2000

Od 12 lutego trwają nieustannie nasze interwencje, telefony, krążą pisma a wywrotki jak wywalaja tak wywalają ziemię i gruz z wykopów. Sprawą zajmuje się już "Ja Wisła" i OTOP, ale to wciąż mało. Jak sie okazuje do podjęcia jakichkolwiek działań przez RZGW - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej potrzebna była dopiero telewizja. JAk sie okazuje firma prowadząca roboty ma decyzje dyrektora RZGW na zasypanie niewielkiego fragmentu terenu, a zasypuje 38 ha. 12 lutego zawiadomilem policje, spisali notatke i koniec, podobnie straz miejska zawiadamiana przez mieszkańców. Jednak pod groźbą nasłania dziennikarzy RZGW w piatek wysłało swoją kontrole, aby swoich wspólników w niszczeniu rzeki skontrolowac. Okazuje sie, ze jednak sypia poza wyznaczonym terenem, ale dopiero po wizycie TV RZGW- pokrzywdzony, było łaskawe zawiadomic policje, ale tez nie w formie wymaganego wniosku o ściganie, a tylko pismo informacyjne przefaksowali ze jednak cos sie złego dzieje. Trwa tez spychologia czyli RZGW mowi ze sprawe ma załatwić Urząd Dzielnicy Wawer a UD ze na odwrót... Policja prowadzi "postępowanie sprawdzające mające wyjaśnić czy czyn ten jest czynem bezprawnym i czy faktycznie miał miejsce" oraz czeka na oficjalny wniosek RZGW...
Jesli ktos ma jakies watpliwosci co do tego "czynu" to zapraszam na fotoblog Jurka Gumowskieg:
http://fotoguma.blox.pl/2008/02/RATUNKU-WISLA.html

moze uda mi sie swoich kilka fotek tez wrzucic.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-20, 20:09   

Widziałem reportaż w "kurierze warszawskim", nawet o Bocianie mówili. :grin:
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Wadera 
życie jest piękne


Posty: 507
Wysłany: 2008-02-20, 22:27   

Fotki

zwalka-wawer-18.jpg
W Wawrze w Warszawie nad Wisłą wre praca, wszyscy szykują sie na Euro 2012, jest tam masa miejsca na ziemię i gruz w dodatku za darmo lub skromną łapówkę
Plik ściągnięto 357 raz(y) 66,73 KB

zwalka-wawer-10.-starorzecz.jpg
zasypane starorzecze
Plik ściągnięto 287 raz(y) 148,62 KB

zwalka-wawer-11.jpg
dzielni pracownicy firmy BOJAN na froncie walki z Dziką Wisłą
Plik ściągnięto 382 raz(y) 66,57 KB

zwalka-wawer-13.jpg
WX 51106 tuż po pozbyciu się ładunku
Plik ściągnięto 315 raz(y) 99,83 KB

zwalka-wawer-14.jpg
front "robót" widok od strony pólnocnej przy brzegu Wisły
Plik ściągnięto 294 raz(y) 88,27 KB

zwalka-wawer-15.jpg
połamane i zasypywane drzewa w łęgu wzdłuz Wisły
Plik ściągnięto 289 raz(y) 100,08 KB

zwalka-wawer-16.jpg
ta topola przeszkadzała w rozładunku wywrotek
Plik ściągnięto 282 raz(y) 105,25 KB

zwalka-wawer-17.jpg
front robót od strony północnej
Plik ściągnięto 294 raz(y) 71,1 KB

zwalka-wawer-19.jpg
spychacz firmy JAN-POL w miejscu popełnienia przestępstwa
Plik ściągnięto 314 raz(y) 77 KB

_________________

 
 
     
Wadera 
życie jest piękne


Posty: 507
Wysłany: 2008-02-20, 22:32   

Fotki CD

zwalka-wawer-12.jpg
WZ 57785 tuż po pozbyciu się ładunku
Plik ściągnięto 293 raz(y) 77,99 KB

zwalka-wawer-1.jpg
zasypywane na wys ok 5 metrów drzewa wzdłuż brzegu Wisły
Plik ściągnięto 323 raz(y) 113,38 KB

zwalka-wawer-2.jpg
łęg zasypany na wys ok 5 m, widok od strony lądu
Plik ściągnięto 290 raz(y) 93,62 KB

zwalka-wawer-3.jpg
łęg wzdłuz Wisły widok na zasypane drzewa
Plik ściągnięto 293 raz(y) 101,94 KB

zwalka-wawer-4.jpg
śmietnisko w centrum zwałki
Plik ściągnięto 285 raz(y) 67,74 KB

zwalka-wawer-5.jpg
no comments
w akcji WGM 82WH
Plik ściągnięto 290 raz(y) 51,01 KB

zwalka-wawer-6.jpg
WGM 82WH dowód nr x...
Plik ściągnięto 298 raz(y) 109,05 KB

zwalka-wawer-7.PG.jpg
zasypane dawne starorzecze
Plik ściągnięto 290 raz(y) 92,51 KB

zwalka-wawer-8.jpg
widok ogólny od strony północnej
Plik ściągnięto 290 raz(y) 62,85 KB

zwalka-wawer-9.jpg
tu również było wcześniej zagłębienie terenu - stare koryto Wisły
Plik ściągnięto 291 raz(y) 95,39 KB

_________________

 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-02-20, 22:55   

lord haos napisał/a:
nawet o Bocianie mówili.

Ale Basior - główny inicjator akcji - nie pokazał się przed kamerą :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-20, 22:55   

lord haos napisał/a:
Widziałem reportaż w "kurierze warszawskim", nawet o Bocianie mówili. :grin:
Wszystko to są uboczne efekty czyszczenia budek lęgowych w łęgach nadwislańskich, a poza tym to tylko jedna z wielu, z wykrytych przez nas zwałek... Policja bardzo szybko zjawia sie na miejscu po zawiadomieniu, ale potem sprawa utyka w RZGW... Komisariat Rzeczny pracuje pełną parą.
Dziękuje Waderze za zmniejszenie fotek.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-20, 22:57   

Mirek napisał/a:
Ale Basior - główny inicjator akcji - nie pokazał się przed kamerą
zajelismy zgóry upatrzone stanowiska i prowadzimy systematyczną penetrację terenu :wink: TV obsługuje inna wydzielona grupa reagowania telewizyjnego. :green:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-02-20, 23:02   

Basior napisał/a:
TV obsługuje inna wydzielona grupa reagowania telewizyjnego.

Chyba, że tak :green:
_________________
TP Bocian
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2008-02-21, 10:31   

Basior napisał/a:
Policja bardzo szybko zjawia sie na miejscu po zawiadomieniu,

taka drobna podpowiedz - za wyjechanie na drogę publiczną ubłoconymi kołami Policja wlepia mandat - może warto to zasugerować jeśli nie myją kółek. mandat dosteje kierowca - plus punkty karne. :green:
 
     
Ania B. 


Posty: 527
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-21, 15:19   

http://www.jawisla.pl/ind...e[/list][/code]
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-21, 19:52   

Na blogu Jurka Gumowskiego świetne zdjęcia dokumentujące fakt, iż są to tereny zalewowe:
http://fotoguma.blox.pl/2...U-WISLA-CD.html

Kto się wybiera w sobotę?
Zacytuje Przemka:


Cytat:
Wieloryb w opałach

Ginie wiślany Wieloryb pod pięciometrową warstwą odpadów. Ponad 30 hektarów łęgów zostało już zasypanych gruzami i zanieczyszczoną ziemią. Spychacz zniszczył setki drzew i wypłoszył z gniazda orła bielika. Każdego, kto nie może w to uwierzyć Fundacja Ja Wisła zaprasza w najbliższą sobotę na wizję lokalną Kępy Wieloryb. Spotykamy się o godzinie 10 na przystanku ZTM Most Siekierkowski 01, przy ul. Wał Miedzeszyński. Dojazd autobusem 146, 147. Proszę zabrać aparaty fotograficzne i kamery. Konieczne buty terenowe. Wyprawa potrwa do godziny 16. Powrót autobusem.

Wieloryb w Wiśle? To nie żart. Kępa Wieloryb znajduje się w Warszawie na terenie dzielnicy Wawer na prawym brzegu rzeki powyżej Mostu Siekierkowskiego. Wystarczy spojrzeć na mapę i już wiadomo skąd nazwa. Kępa ma kształt Płetwala Błękitnego, którego grzbiet stanowią linie dawnych bocznych nurtów wiślanych - łach, a brzuch omywa Wisła. To bez wątpienia najcenniejszy fragment Wisły w Warszawie. Teren jest chroniony w ramach programu Natura 2000 i jako Strefa Ścisłej Ochrony Ekologicznej Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obowiązuje tam min. zakaz pogarszania siedlisk chronionych gatunków i zakaz zmiany ukształtowania powierzchni ziemi. W doskonałym stanie zachowały się na kępie łęgi wierzbowe. Niedawno budowę gniazda rozpoczęła pierwsza w Warszawie para bielików. Niestety budowa gniazda nie udała się. Bieliki wypłoszył spychacz zwalający gruzy pod gniazdo...

Na zlecenie lokalnego przedsiębiorcy golfowego i właściciela terenu Jerzego M. około 30 ha (słownie: trzydziestu hektarów) terenu nad Wisłą w Wawrze, przy ulicy Droga Golfowa zostało zasypanych gruzem i zanieczyszczoną ziemią. Dostawcą odpadów (ok. 1 mln m3 - słownie: miliona metrów sześciennych!) jest głównie firma B. Kierownikiem budowy jest Jerzy J. Na terenie zwałki pracują cztery spychacze. Samochody ciężarowe dowożą odpady od świtu do zmroku. Przedsiębiorca nie ma Decyzji Dyrektora RZGW, ani żadnego prawomocnego pozwolenia na składowanie odpadów w tym terenie. Działania w/w sprawców są całkowicie bezprawne i stanowi przestępstwo przeciw środowisku ścigane z oskarżenia publicznego. Straty w środowisku są nie do oszacowania. Tylko przywrócenie terenu do stanu poprzedniego to koszt ok. 500 mln złotych (pięćset milionów złotych).
W dnu wczorajszym Fundacja Ja Wisła złożyła na Policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i wniosek o ściganie sprawców.
Fundacja Ja Wisła zwraca się do wszystkich, którzy mogą pomóc o podjęcie natychmiastowych działań.

Przemek Pasek
Fundacja Ja Wisła
502 276 612
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Sturnus vulgaris 

Posty: 554
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-02-22, 09:28   

jedyna szansa to to że zgody nie mieli, miejmy nadzieje że rzgw się na nich wypnie. Najgorsze jest to że paradoksalnie (oczywiście dzięki RZGW) międzywale trudniej chronić niż zawale. Zawsze mądre rzgw może walnąc że prace te służą zwiększeniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i #@#@#@ blada. Ale ci zaczeli robić a zgody nie mieli, czyli robili to bezprawnie. Sąd grocki za wykroczenie, wojewoda z ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie tak grzegorzu, czy się myle. Medialnie owszem ważne ale ważniejsze jest żeby administracyjnie sprawe załatwić. Ale o to się niemartwie i bardzo wierze że uda się ich udupić. Zdjęcia są zajebiste (dowody niepodważalne jak u mnie wysypywali to takich nie udało mi się zrobić). Właściciela i firmę bojan do sądu - ach ten mój ukochany bojan ileż to razy razem wspólnie podyskutowaliśmy używając wyrazów obcych, bardzo mili ludzie. Dobra ja biore siekiere i jadziem jak dym to dym. Boje się troche bo u mnie z dyplomacją kiepsko, ham jestem nie szynka.
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-22, 19:24   

O 18 w telewizyjnym Kurierze Warszawskim podano o wstrzymaniu przez RZGW i Policję dalszego zasypywania terenu nad Wisłą :green:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Ania B. 


Posty: 527
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-22, 21:47   

Facet sie tłumaczył że jemu to wszystko potrzebne jako podkład pod pole golfowe, a najlepsze że podobno nie ma zezwolenia na nic poza ewentualnymi pomiarami na tym terenie.
 
 
     
Władysław Kłak 

Posty: 135
Skąd: Bytom-Żelazo
Wysłany: 2008-02-23, 17:09   

Obejrzałem te wszystkie fotki, jak i te na blogu ,śmieci raczej tam mało.
Nie tak dawno temu o powodziach a to ze wały za niskie a to że ich za mało.
Widzę tu jedno takie moim zdaniem „urzędolenie” czyli całkowity brak porozumienia między urzędami.
Czy ta ziemia i gruz nie mogłaby być użyta na wały przeciwpowodziowe a te z kolei obsadzone wikliną , czy wierzbą?
_________________
władek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo