Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Parki narodowe - poznanie roslin i zwierzat
Autor Wiadomość
Jurek7 

Posty: 324
Wysłany: 2006-01-19, 16:12   Parki narodowe - poznanie roslin i zwierzat

Hej,

Czytam bardzo ladna monografie Kampinoskiego Parku Narodowego z 2005. Dziwne, ze autorzy mowia, ze Kampinoski PN (i chyba niektore inne) jest slabo zbadany pod wzgledem przyrody. Czyzby zakazy wstepu odstraszaly bardziej przyrodnikow niz grzybiarzy ?

Co do ptakow - jest dziwna wiadomosc o obserwacji trzech spiewajacych wodniczek (!) jeden raz w latach 1990. w rez. Kalisko. Zadnego komentarza. Podejrzewam ze to wiadomosc niezbyt pewna. Nie wspomniano o legowej cyrance, ktora jest calkiem rozpowszechniona nad Lasica. itp.

Slyszalem ze podobnie jest np. z Tatrami i Sudetami, gdzie ptaki poznane sa slabo (pomurniki, mornele i takie inne). Ktos wie dlaczego tak jest?

I - w sezonie ruszajcie do Kampinosu, zwlaszcza nad Lasice :) .
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-19, 17:20   

Czuje sie wywolany :-)

Rzeczywiscie - zaczac nalezo od tego, co to jest zbadanie :-) . A wiec podchodzac do sprawy naukowo - chodzi o informacje opublikowane. Tych niestety jest jak na lekarstwo... Powtarzam to setki razy, ale robiac plan ochrony KPN wyszlo nam, ze z wielu grup liczacych po setki gatunkow wykazanych jest kilka. I nie tylko chodzi o mikroskopijne pajeczaki :-) Motyle dzienne, wiele rodzin chrzaszczy... A takze kregowce, niestety. Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze masa materialow lezy w notatkach (albo gorzej - glowach :-( ) ludzi chodzacych po parku. Ale... jak do nich dotrzec? Trzeba by za kazdym razem robic kampanie taka jak ja przy tygrzyku paskowanym, ale to zajmuje maaase czasu i - po 20 kampaniach ludziom sie znudzi... A jeszcze jak pisalismy te teksty (prawie 10 lat temu) nie bylo Internetu :-) .

Reasumujac - jezeli chodzi o ptaki, podsumowalismy to co bylo. Nie pamietam, ale pewnie po prostu nie bylo potwierdzenia rozrodu cyranki :-(

Wodniczka - coz, widzial jeden z autorow, znajacy sie na ptakach (mam nadzieje :-) ), do tego akurat glos jest dosc prosty, srodowisko pasuje, autor sie upieral...

Dlaczego Parki poznane sa slabo? Dla mnie i dla osob, ktore prowadza tzw. prace naukowe, istotna jest totalna niefrasobliwosc w podejsciu do przekazywanych sprawozdan. No bo tak. Jezeli cos robie na terenie Parku - musze miec zgode. I potem, na koniec roku kalendarzowego (najczesciej), mam napisac, co zrobilem. I jak jestem uczciwy, to napisze konkretnie, bo uwazam, ze park powinien wiedziec co u niego lata, fruwa, rosnie, plywa i dlaczego :-) . Ale... Dyrekcja udostepnia to wszystkim i niestety - moga byc przykre zaskoczenia. Nie ma tu wypracowanej metody posiadania, uzytkowania i nieudestepniania zebranych informacji.

Oczywiscie to nie jedyny powod. Istotniejsze jest to, ze parki maja to... No - dokladnie tam. I to jest najgorsze. To sie jak widze powoli zmienia, ale... Wiele badan wymaga jednak jakichs funduszy, a parki wola dac na ekspertyze typu "Czy pryskac borecznika i dlaczego w czerwcu" niz na solidna waloryzacje...

Dalej - szansa na dobre waloryzacje przyrodnicze sa plany ochrony. Ale... Albo sie nie wymaga, albo sie wymaga i akceptuje waloryzajce na podstawie literatury (zeby jeszcze chociaz solidnie zebranej :-) ).

Dalej - rosliny sa w zdecydowanie lepszym polozeniu - kazdy botanik rozpoznaje z grubsza wszystkie, a najczesciej przy np. planach ochrony tyle samo jest funduszy na faune i na flore. A pomyslcie ilu faunistow powinno byc przy robieniu waloryzacji zwierzecej :-)

A przez ciekawosc - ktos widzi jakies mozliwosci poprawy sytuacji??

No i witamy, Jurek7!!
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Jurek7 

Posty: 324
Wysłany: 2006-01-19, 17:40   

Marfu napisał/a:
Czuje sie wywolany :-)

Oczywiscie to nie jedyny powod. Istotniejsze jest to, ze parki maja to...

A pomyslcie ilu faunistow powinno byc przy robieniu waloryzacji zwierzecej :-)

A przez ciekawosc - ktos widzi jakies mozliwosci poprawy sytuacji??

No i witamy, Jurek7!!


Hej,

Polaczcie te fora z powrotem bo to totalnie bez sensu dwa na to samo.

Nie wiedzialem, ze (ciagle) masz cos wspolnego z KPN... Albo ie zle rozszyfrowalem... Mar. Fusz.?

Do waloryzacji zwierzecej - to szczerze mowiac, licza sie tylko rzadsze gatunki - wydaje mi sie ze mozna dosc latwo opracowac rzadkie czy "naturowe" bezkregowce i kregowce a inwentaryzacje tysiecy pospolitych naprawde park moze sobie olac...

Nie wiem - to pytanie do parku...

Witam tez! :)
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-01-19, 17:54   

Jurek7 napisał/a:
Mar. Fusz.?

Fusz. jest Mac. a nie Mar. :-) I nigdy nie pracowal w KPN...

Ja po prostu jestem jednym z autorow tekstu o ptakach w Monografii i 8 lat spedzilem pracujac w Parku. I jako wspolautor sie poczulem.

Co do gatunkow rzadkich i pospolitych - jak sie szuka np. szesciu dyrektywowych gatunkow motyli dziennych, to juz mozna zinwentaryzowac wszystkie :-) Wazne, zeby umiec je rozpoznac, a ja bym nie ufal osobie, ktora umie rozpoznac np. trzy dyrektywowe gatunki wazek a innych nie :-) A poza tym parki, zwlaszcza narodowe powinny wiedziec tez co sie dzieje w tych mniej zauwazalnych grupach zwierzat.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
pieczara 
Adam, bądź Wirus :]


Posty: 453
Skąd: Radom
Wysłany: 2006-02-25, 18:43   

Jest planowany jakiś nowy park narodowy??
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-02-25, 20:50   

Na razie nie.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo