Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pijawy
Autor Wiadomość
booshmenik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-05, 09:50   

ech... jeśli chodzi o cybistera to lepiej poszukać w małych stawikach i wyławiać siatką... raz zdażyło mi się złapać 2 sztuki na wędkę, w tym larwę i imago... wędkowałem wtedy na niewielkiej gliniance a na chaku luźno wisiała dżdżownica... czasem "wzięła" pijawka końska a i traszki zwyczajne brały jak oszalałe... i to wszystko bez nabijania na hak;)
 
     
zdenky 


Posty: 2
Skąd: Bielsko
Wysłany: 2007-03-14, 12:25   

booshmenik napisał/a:
ktoś może wie jak się rozmnażają pijawki końskie (haemopis sanguisuga)? ubiegłej wiosny wziąłem się za "hodowlę" i nie wiem jak stwożyć odpowiednie warunki...

booshmenik napisał/a:
a czy ktoś może wie w jakim czasie się one rozmnażają, czy może niezależnie od pory roku?

Witam.
Mam znajomych, którzy mniej lub bardziej profesjonalnie zajmują się pijawkami. Kiedyś podejrzałem ich hodowle pijawek - a były to jakieś Erpobdella czy inne badziewia, trzymane po prostu w małych, szklanych akwariach, z jednym kamieniem w środku, jakimś kawałkiem drewna, przykryte od góry (oczywiście gatunki ziemnowodne wymagają jeszcze ziemi). Karmione były ochotkami (Chironomidae, mrożone, choć oczywiście przed nakarmieniem odmrożone :wink: ).
Było to w czerwcu - i na ściankach akwarium, na patykach w środku i na kamieniach było mnóstwo przyklejonych kokonów.

A Haemopis sanguisuga to chyba rzeczywiście pierwszy wczesnowiosenny wymiatacz, widziałem go chyba jeszcze w lutym :green:
 
     
booshmenik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-14, 15:03   

erpobdelle też posiadałem ale mi wyzdychały... 2 dorosłe osobniki po złożeniu ponad 20 kokonów na ściankach słoików nieco "zmalały" i zdechły... po jakimś czasie z każdego kokonu wykluwały się młode (3-20 osobników) jednakże nie wiedząc czym je karmić powoli wyzdychały :sad:
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-03-27, 21:31   

No wreszcie! Po 2 albo i 3 latach pijawkę lekarską dziś miałem przyjemność ( :???: ) zaobserwować. Staw w Kołbieli w Otwockim powiecie. Dwie sztuki!
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
P. Pawlikiewicz 


Posty: 82
Skąd: Łask
Wysłany: 2007-03-28, 09:38   

Przemku cybistera łowiłem w jednym właśnie małym zbiorniku i za każdym razem wyławiałem go z pułapki. Łapałem je do hodowli ale jeden okaz mam na szpilce, przywiozę go na warsztaty bo obiecałem go Jackowi Kalisiakowi. Poza tym w pułapce były inne Dytiscidae, przeważnie Dytiscus marginalis. Odłowy siatką równie skuteczne ale zbiornik mi podsechł i ciężko dostać się do lustra wody, więc pozostają pułapki, najlepsza przynęta to pułapki to Chapi (karma dla psów), chowają sie kiełbasy czy mięso ryb.
Przepraszam za offtop
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2007-06-09, 21:46   

Ubocznym skutkiem "płaziej" inwentaryzacji było spotkanie dziesiątków osobników pijawki lekarskiej. No mnóstwo tu i tam, ze szczególnym uwzględnieniem nadleśnictw Wyszków i Mińsk. Znaczy sie - gatunek tem ma sie nieźle w odpowiednich zbiornikach. Poza tym też napadły na mnie (sześć sztuk na raz!) w jednym takim stawiku i oblazły moje gumowe skarpety. A właściwie to tylko lewy gumiak, prawego nie chciały atakować.
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
arturro 


Posty: 108
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2010-06-17, 10:29   

Wiem ze temat jest stary, Chcialbym sie dowiedziec jak wygląda kokon pijawek.??
http://images37.fotosik.p...54de08fbmed.jpg
http://images40.fotosik.p...c1d236b2med.jpg
Czy cos z tego jest tymże kokonem??
 
     
Dugong TBKC 
Fajny Gościu


Posty: 19
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2010-07-02, 09:45   

Ja mam pełno pijawek za domem, w takim 'stawiku'. Serjo. Kiedyś poślizgnąłem się i tam wpadłem... Pijawa mnie dopadła, omal nie zwmiotowałem ;/
Pijawek tam naprawdę sporo, moim zdaniem za dużo, jak wszystkiego w Kętrzynie, który podobno leży przy Uralu.
_________________
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo