Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zolte miski
Autor Wiadomość
Ścinek 
ŚTE

Posty: 90
Wysłany: 2007-03-02, 18:29   

nie źle mnie zrozumiałeś czy potrzebują jakieś substancje wabiące bo wsumie można by zastosować jakis alkohol bo łapałem juz tak chrząszcze i się topiły ale niewiem czy jest sens stosowani tego w żółtyc miskach:D
_________________
Cerambycidae polski!
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-03-02, 19:56   

Chyba nie... kolor żółty je sciaga - pamietam, jak w Puszczy Swietokrzyskiej z kolega lapalismy kozki na zoltej bluzce kolezanki :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Marinho Chagas 

Posty: 150
Wysłany: 2007-03-02, 21:21   

Kolor żółty zwabia, natomiast zawartość miski (zwykle glikol) konserwuje to co wpadnie.
 
     
Ścinek 
ŚTE

Posty: 90
Wysłany: 2007-03-03, 10:32   

aha rozumiem ale mam jeszcze pytanie na temat glikolu a mianowicie ma być rozcieńczony z wodą czy w czystę postaci?I jaki to ma być glikol dietylenowy czy etylenowy?
_________________
Cerambycidae polski!
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2007-03-04, 18:17   

Cześć!
Glikol powinien być oczywiście rozcieńczony. Obojętnie jaki - przecież i jeden i drugi równie dobrze nada się do konserwowania, nie? No i nie zawadzi dodać ździebko jakiegoś płynu powodującego "zmiękczenie" napięcia powierzchniowego naszego roztworu, by drobne owady nie odbijały się od tafli, a wpadały i zatapiały się.
Już przewiduję kolejne pytania:
1. Czy musi to być koniecznie glikol, czy inny płyn konserwujący?
2. W jakich proporcjach to mieszać?
3. Czym zmienić napięcie powierzchniowe?
Wystarczy trochę pomyśleć i poexperymentować... :grin:
Pozdrawiam!
Wujek Adam
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Marinho Chagas 

Posty: 150
Wysłany: 2007-03-04, 18:36   

Jeśli istnieje możliwość systematycznego kontrolowania misek, tzn. np. raz dziennie to mozna nalać zwykłej wody z dodatkiem mydła szarego. Do wody mozna dodać jakąś silną substancje aromatyczną, np. skondensowany sok owocowy - to też oprócz żółtego koloru miski może mieć wpływ na przylot owadów. Zresztą można tu eksperymentować. Glikol jest potrzebny gdy miski rzadko są kontrolowane. Warto tu dodać, że żółte miski to zwykle metoda dodatkowa, stosowana jako uzupełnienie innych.
 
     
Ścinek 
ŚTE

Posty: 90
Wysłany: 2007-03-04, 19:02   

no wujku adamie przewidziałeś moje 2 pytania (nie zastanawiałem się czy moze to być glikol bo już go zamówiłęm;) ) ale co do napięcia powierzchniowego to jeżeli mógłbym cię prosić abyś napisał mi jednak czym to zrobić co jak co ale mam 14 lat;)
_________________
Cerambycidae polski!
 
     
Zgrzytnica 

Posty: 50
Skąd: warszawa
Wysłany: 2007-03-04, 19:16   

Drogi Ścinku już Marinho Chagas Ci podpowiedział - szare mydło. Innym środkiem zmniejszającym napięcie powierzchniowe może być płyn do mycia naczyń. Dodaj troszeczkę. :grin:
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Ścinek 
ŚTE

Posty: 90
Wysłany: 2007-03-04, 20:22   

aha ok dzięki sorki, że was tak męcze ale chce aby metoda się sprawdziła więc chce o niej wiedziec jak najwięcej:)
_________________
Cerambycidae polski!
 
     
Grzegorz M. 

Posty: 26
Skąd: WV32
Wysłany: 2007-03-05, 08:20   

Poradzisz sobie z ilością złapanego materiału? Złapiesz kilkanaście chrząszczy, o które Ci pewnie chodzi, ale dodatkowo na kilogramy muchówki i błonkówki. I co z tym zrobisz?
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-03-05, 08:48   

Grzegorz M. napisał/a:
na kilogramy muchówki i błonkówki. I co z tym zrobisz?

Blonkowki powinien wysla Tobie Grzesku i od razu zagaj Scinka, zeby zbieral i wysylal
_________________

 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2007-03-05, 09:10   BB, czyli biedne błonkówki...

Cześć!
Bardzo trafna i potrzebna uwaga :!:
Nie można w ten sposób: jedno łowić, a to co przy okazji wpadnie marnować. Niestety, pułapki nieprzeżyciowe mają to do siebie, że rzadko bywają na tyle selektywne, by wpadało w nie tylko to, czego oczekujemy...
Ale jest rozwiazanie problemu. Owady z innych rzędów czy rodzin należy gromadzić, prawidłowo etykietować i przekazywać odpowiednim specjalistom.
*
A i ja dowiedziałem się przy okazji do kogo mają wędrować w przyszłości Hymenoptera pozyskane przeze mnie przez przypadek (oprócz Xoridesów i podobnych parazytoidów chrząszczy, które już zaklepał sobie Jacek H.)
Ponieważ jeszcze nie wszyscy pojawiający się tu miłośnicy owadów znają się na wzajem, dobrze by było np. pod nickiem podawać swe specjalizacje. To ułatwi nam rozeznanie w naszym entomośrodowisku, poprawi przepływ informacji i w przyszłości okazów.
Soreczki za off topa i poranne pozdrowionka!
Wujek Adam
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-03-05, 09:33   

Pomysl dobry z ta specjalizacja.
Wrecz bardzo potrzebny.
jak to technicznie zrobic????
_________________

 
     
Grzegorz M. 

Posty: 26
Skąd: WV32
Wysłany: 2007-03-05, 10:09   

Oczywiście, że baaardzo chętnie przyjmę błonkówki, zwłaszcza kiedy będą to żądłówki (rośliniarki proszę kierować pod inny adres) a i jakby się ważki trafiły to także bo to moja wiodąca dziedzinka.
Nawet przez myśl mi nie przeszło, że coś może być zmarnowane - tak nie wolno!!! Nie zostało zabite po to żeby wyrzucić. Myslę, że warto uczulić na to młode pokolenie entomologów. Nie ja, to pewnie Antek lub Zdzichu potrzebują 2,5 kg Meligetes aeneus z żółtych misek :green: Dlatego kleszcze z moich psów i kota trafiają do Przemka Nieludzkiego Doktora.
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-03-05, 11:19   

Ja gwarantuje przekazywanie kusakow Januszowi, zadlowek - Grzeskowi; wazki lowie dla P.Buczynskiego z UMCS, celem umieszczenia danych w atlasie, - ale jesli chodzi o Odonata, to Pawlowi wystarcza 1-2 okazy danego gatunku, wiec nadwyzki z przyjemnoscia.....z tym grzesiu ze nie wiem co i jak wzgledem tych wazke tzn czy interesuja Cie bezwzglednie wszystkie??? natomiast czekam na sugestie odnosnie kozek i zuczkow - tutaj chetnie przyjme nadwyzki ale tez moge wspomoc jakimis okazami fauny wschodniej Polski zwlaszcza koprofagami.
Odnosnie innych
Pasozyty wszelkiej masci byle stawonogi chetnie przyjme. O dziwo przyjme tez z grupy ektopasozytow KOMARY byle w wiekszej ilosci i maksymalnie zroznicowanych terenow. Poza tym wszelakie inne podejrzanie wygladajace muchowki siedzace na rece w niecnych zamiarach waptrujace sie w ludzka skore :green:
_________________

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo