Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zolte miski
Autor Wiadomość
Ścinek 
ŚTE

Posty: 90
Wysłany: 2007-03-05, 16:08   

Jasne, ze moge przekazać wprawdzie żądłówki i muchówki także zbieram ale jak będzie tego na kopy to poco mi to a nie lubie (tak jak wspomnieliście) marnować owadów. Także Grzgorzu M. jak zaczne łowićna żółte miski i będą muchówki to ci dam znać:)
_________________
Cerambycidae polski!
 
     
mikrus 

Posty: 6
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-03-05, 22:07   

Witam
Zastanawiam sie czy nie można by zastosować zamiast miski zółtego ekranu np. z pleksji lub coś w tym rodzaju, czy większa powierzchnia nie była by skuteczniejsza, wydaje mi sie że napewno. Czy może ktoś już próbował coś takiego.
 
 
     
Grzegorz M. 

Posty: 26
Skąd: WV32
Wysłany: 2007-03-05, 23:27   

Jasne. A dasz radę wyłapać to co przyleci do ekranu?
 
     
mikrus 

Posty: 6
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-03-05, 23:43   

Nie trzeba łapać, niech samo spada do większego pojemnika z wodą i glikolem, wystarczy przyjąć 30 cm od ekranu jako strefe odbicia - i niech spada. Napewno większy ekran nie bedzie łatwy do zamontowania gdzieś wyżej np. w koronie, ale przy ziemi może sie sprawdzić. Nadwyżki gwarantowane :grin: .
 
 
     
Grzegorz M. 

Posty: 26
Skąd: WV32
Wysłany: 2007-03-06, 00:03   

Chodzi o pewnego rodzaju pułapkę uderzeniową jeśli dobrze łapię, tak? Typową robi się z przeźroczystego materiału, rozpiętego jak ekran a pod spodem umieszcza się pojemnik z konserwantem. Stosując ekran żółty pewnie nie uzyskasz takich efektów o jakich myślisz (to moje przypuszczenia): owady raczej będą przylatywać i siadać na ekranie. Próbuj i zdaj relację.
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2007-03-06, 00:06   Pułapki kombinowane

Czołem!
W zasadzie wypowiedź Mikrusa kwalifikuje się do założenia osobnego tematu, pt. Pułapki ekranowe.
Tego typu pułapki były stosowane m.in. Puszczy Białowieskiej. Były zrobione z pionowego, prostokątnego jasnego elementu, u podstawy zakończone rynienką z płynem konserwującym. W czerwcu zdaje się 1986 roku kiedy je tam spotkałem z kózkowatych odławiały się w nie głównie Tetropium sp. W sumie pomysł ciekawy jest, ale powinno się tu zastosować zarówno żółte, jak i białe powierzchnie (przynajmniej jeśli chodzi o zwabianie Cerambycidae).
Tak jak w jednym z wcześniejszych postów słusznie zauważył Marfu owady lecą chętnie do żółtego koloru (sam chadzam po lasach w żółtych podkoszulkach :grin: ), lecz nie wszystkie i nie tylko. Ogólnie wiele gatunków przywabiają barwy jasne - zwłaszcza biała.
A jeśliby do takiej pułapki zastosować dodatkowo i inne zanęty? Ale to już zakrawa na temat: Pułapki kombinowane...
Pozdrawiam!
Wujek Adam
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
mikrus 

Posty: 6
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2007-03-06, 13:22   

Grzegorz M. napisał/a:
Chodzi o pewnego rodzaju pułapkę uderzeniową jeśli dobrze łapię,


No właśnie nie konieczne bo takie pułapi działają zupełnie na innej zasadzie, bardziej chodzi mi o wyniesienie ponad pojemnik (do którego wpadają owady) zółtej powierzchni która by zwabiała. Bo jeśli jest żółtsa miska to spewnością część owadów nigdy nie wpadnie do środka bo zadowolą sie siedzeniem na zewnętrznych brzegach miski. Czyli wydaje mi sie że "wydajność" takiej półapki jest mniejsza.
Niebawem wypróbuje w terenire żółty ekran i z pewności zdam relację.
 
 
     
Marinho Chagas 

Posty: 150
Wysłany: 2007-03-06, 22:04   

Musimy troche uważac przy tych pułapkach "kombinowanych". Trzeba mieć zawsze świadomośc, że pułapki z płynem konserwującycm zawsze (lub prawie zawsze) powodują śmierć owadów. Oprócz materiału przez nas poszukiwanego ginie zawsze wiele innych owadów - często zupełnie nam nie potrzebnych. Możemy sie tłumaczyć, że owady nam zbędne przkażemy specjalistom którym mogą byc przydatne. Nie do końca jest to prawda bo wiele z nich, to owady pospolite, często nie będą wykorzystane...Mimo wszystko trzeba mieć szacunek do życia...owadziego także. Przypomnijmy sobie znalezione w lesie butelki pełne martwych chrząszczy z rodzaju Geotrupes...To też były swego rodzaju pułapki. Nie zniechęcam do stosowania tego rodzaju pułapek, jednak sugeruje założenie jakiegoś planu działąnia podczas badań ażeby materiał zebrany był maksymalnie wykorzystany...
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-03-07, 07:40   

Marinho Chagas napisał/a:
jednak sugeruje założenie jakiegoś planu działąnia podczas badań ażeby materiał zebrany był maksymalnie wykorzystany...

czyli maksymalnie czesto sprawdzane.
Duze ilosci nie wykorzystanego materialu biologicznego zwiazana jest z niezbyt czestym przegladaniem pulapek, co za tym idzie z wybieraniem z pulapek ,,pulpy" owadziej, czesciowo rozlozonej z ktorej wybiera sie nieliczne okazy zakwalifikowane do zbioru a reszta ,,w krzaki".
To zapewne jest nagannne
_________________

 
     
Ścinek 
ŚTE

Posty: 90
Wysłany: 2007-03-08, 19:21   

Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie, ponieważ przeczytałem, że glikol jest substancją żroncą to czy rozcieńczony z wodą zachowuje tą właściwość jeżeli tak to jak się przed tym zabezpieczyć? Może rękawice?
_________________
Cerambycidae polski!
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-03-09, 10:44   

Moze substancja drazniaca a niekoniecznie zraca.
_________________

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo