Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2014-02-10, 02:05
HODOWLE "TROPIKÓW"
Autor Wiadomość
Jacek Mazepa 


Posty: 108
Wysłany: 2011-04-11, 11:45   

zazdroszczę Ci Robercie tych hodowli. Ja to jeno miałem od syna Pachody marginaty i Smaragdestesy.
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-04-11, 12:41   

Między hodowlą ,,krajówki" a egzotów jest cholera przepaść jak diabli. Az cieszy oko wspaniały D.hercules, ale dojść do imago łatwo nie jest. Tak sądzę, no i to sport jak każda hodowla dla cierpliwych.
_________________

 
     
Robert M. 


Posty: 304
Skąd: Opole / Branice
Wysłany: 2011-04-12, 01:31   

Prem napisał/a:
Przyznam, że nie ,,termizowałem" substratu, ale chyba błąd tkwił w doborze substratu. A raczej w jego proporcjach. tera juz mniej ciemny jestem


Obróbka substratu nie jest konieczna, jest to bardziej kwestia BHP. Gdy nie dokarmiamy larw jakimiś dodatkami o wysokiej wartości odżywczej jest niemal zbędna jak i nie wskazana (bo go zubaża). W substracie bez dodatków roztocza rozwijaja sie dość wolno i nie maja jakiegoś większego wpływu na larwy. Natomiast gdy ostro dokarmiamy larwy to i dokarmiamy roztocza które b.szybko się mnożą. Miałem nawet taką sytuację, że roztocz było tyle, że aż wychodziły z pojemników i chodziły po regałach i podłodze. Walka z roztoczami jest niezwykle trudna, praco i czasochłonna, od wymiany całego substratu po kąpiele i czyszczenie larw itp itd.
Co do proporcji, w artykule podane są podane zalecane proporcje, natomiast bez problemu możemy hodować larwy na samych liściach lub próchnie. Jedyną cecha którą muszą spełniać składniki to zaawansowany stopień rozkładu i wilgotność w czasie hodowli.
_________________

Serdecznie zapraszamy!
 
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-04-12, 07:42   

Klasyka, dzieki. No popróbujemy, a hodowałeś Oryctesa naszego polskiego?? Jakie masz doświadczenia?
_________________

 
     
Robert M. 


Posty: 304
Skąd: Opole / Branice
Wysłany: 2011-04-15, 17:36   

Co do oryctesa to bardzo dziwny gatunek. Jednej strony dość ciężki w hodowli, ciężko uzyskać jakieś konkretne rozmiary bez dokarmiania itp nawet na super substracie, a z drugiej strony w naturze rozwija się nawet w kompoście jak i spotkałem larwy w stercie trocin których około połowa pochodziła z roślin iglastych. Znalazłem tez larwy w gnojowniku i były dość wyrośnięte. W hodowli największą trudnością jest rozmnożenie. Imago w hodowli często są bardzo wybredne i nie za bardzo chcą jeść banany i inne owoce, kolejnym problemem bywa niechęć samic do składania jaj.
I to chyba tyle. Ogólnie gatunek fajny aktywny pod wieczór, cykl w hodowli zamyka się średnio w 12-16 miesięcy.
_________________

Serdecznie zapraszamy!
 
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-04-16, 14:29   

Co prawda rzecz nie tyczy się ściśle "tropików", ale zagadnienie jest ciekawe:
Bo faktycznie czasami trudniej jest domowo wyhodować dorodnego krajowego rohatyńca, niż pokrewne tropikalne gatunki! :razz:
Ciężkawo tak do końca stwierdzić czemu tak się dzieje.
Raz i drugi zdarzyło mi się brać larwy tego gatunku wraz z substratem w którym się rozwijały, a w którym spotykałem nad podziw rozwinięte imagines, i w domu drogą hodowli niekoniecznie udawało mi się pozyskać równie okazałe postacie doskonałe.
I co jest za to odpowiedzialne?
Kwestia zachowania odpowiedniej wilgotności?
A może komasacja larw, względnie dostępność tych elementów pokarmu, które szczególnie służą larwom nieskrepowanie wędrującym w zasiedlanym środowisku?
Trudno tak do końca orzec, lecz temat jest warty zastanawiania się i drążenia :!:

Rohatyniec nosorożec_01.JPG
Kurduplasty, nieokazały samiec ze słabo rozwiniętym "rogiem na czole", pochodzący z domowej hodowli.
Plik ściągnięto 390 raz(y) 128,51 KB

Rohatyniec nosorożec_02.jpg
Wypasiony, dorodny samiec obdarzony imponującym "rogiem" spotkany w naturze.
Plik ściągnięto 386 raz(y) 91,75 KB

_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-04-16, 21:27   

Mje hodowlane Oryctesy, przełamały ,,pecha hodowlanego" cos zaczęło się dziać w hodowlarakch....no ale to w ubiegłym roku :-)
W 50% substratem były wiórki z tartaku, przemieszane z ziemią ogrodową oraz liśćmi dębowymi, bukowymi i lipowymi. W sumie z 6 larw stadium L@ jakie otrzymałem dochowałem się 6 imagines, a ostatnio w tym roku stwierdziłem, że w substracie jest jeszcze jedna larwa, musiało dojść do jakichś miłosnych uniesień w hodowlarce, a to zapewne potomstwo, poczęte w niewoli :-) )) To ze przeżyło w takich warunkach to cud, bo hodowlarka z substratem stała w kącie wysuszony substrat na pieprz...
Wszystkie wyhodowane imagines były bardzo słusznych rozmiarów....

7.jpg
Plik ściągnięto 21727 raz(y) 65,39 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 21727 raz(y) 66 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 21727 raz(y) 79,45 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 21727 raz(y) 72,89 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 21727 raz(y) 69,33 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 21727 raz(y) 71,62 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 21727 raz(y) 72,44 KB

_________________

 
     
CARABUS12
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-15, 22:30   

Ładne te Oryctesy. :green:
Nigdy nie hodowałem tego gatunku.
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-05-18, 14:14   

A szkoda bo prosty jest ,,w obsłudze" - popróbuj, w hodowli czas nieco krótszy niz w naturze i chyba w ciągu 1,5 roku sie zamknie...
_________________

 
     
CARABUS12
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-18, 14:36   

To dość szybko, muszę tylko za materiałem do hodowli się zakręcić.
 
     
Jacek Mazepa 


Posty: 108
Wysłany: 2011-05-19, 09:02   

w temacie tym zadam pytanie totalnego laika. Otóż mocno chciałbym hodować żukowate tropikalne - gdzie mogę kupić materiał hodowlany takich Cetonidów, goliatów, herkulesów i innych cudów? Może ktoś z Was na takowy materiał? Proszę o linki lub informacje na mazepus1@gmail.com
pozdrawiam - Mazep
 
     
Prem 
Nieludzki Doktor


Posty: 473
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-05-19, 09:49   

http://coleoptera.dbv.pl/news.php

albo na
http://www.terrarium.com....wforum.php?f=58

:-)
dobry okres na sprowadzanie larw - jest wystarczająco ciepło, no i strachu nie ma że przemarzną w transporcie (egzotyki)
_________________

 
     
CARABUS12
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-06, 13:26   Dicranorrhina derbyana layardi

Dicronorrhina derbyana layardi
3 pokolenie tego gatunku zaczyna wychodzić.
Jak do tej pory 1 samiec, zobaczymy co dalej.
W wolnej chwili dorzucę foto.
 
     
CARABUS12
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-10, 20:04   Dicronorrhina derbyana layardi

Dicronorrhina derbyana layardi
III pokolenie.
Jak do tej pory 2 samce.
 
     
Jacek Mazepa 


Posty: 108
Wysłany: 2011-06-11, 08:05   

jejuniu, a gdzie można zakupić takie cudo do hodowli. Ja też chcę. W ogóle to chciałbym hodować chrząszcze, takie perełki tropikusowe. Od syna ostatnio dostałem dwa futrzane pająki, choć to nie chrząszcz, ale tyż fajne.
Mazep
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo