Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wabienia płomykówki
Autor Wiadomość
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-03-30, 14:13   wabienia płomykówki

Wczoraj rozpoczołem wabienia płomykowki na swoim terenie.
Na rozgrzewke zrobilem krotki wypad na trasie: Horbów-Zalesie-Chotyłów-Piszczac-Łomazy. Niestety w zadnym miejscu płomykówek nie stwierdziłem. Horbow, Zalesie i Piszczac to stare stanowiska płomyka.

Dzisiaj z Jarkiem Mydlakiem zamierzamy zrobic dłuzsza trase. Zachecam innych do wabien płomykowk i dzielenia sie efektami swoich wypadów w tym temaciei. Pogoda opowiednia!
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-03-30, 14:14   

Oczywiscie rozpoczołem w tym sezonie :) Wabienia prowadzimy juz 4 rok z rzedu. Dzieki tej metodzie wykrylismy juz kilka stanowisk.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
timmy 
Stobrawski P.K.


Posty: 183
Skąd: Opole
Wysłany: 2007-03-30, 16:12   

Dominiku!

Czy mozesz podac troche wiecej szczegolow odnosnie wabienia plomyka? Czy mowisz o stymulacji glosowej? Jesli tak, mozesz podac jakies konkrety? Sa znane rozne moetody wlaczajac wykorzystywanie pisku myszy, glosu zaniepokojonej samicy, czy tez glosu godowego samca.

Z gory dziekuje za wskazowki!
_________________
http://www.tanczuk.pl - Tomasz Tańczuk - fotografia przyrodnicza
http://www.fotoenigma.pl - Fotografia ślubna
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-30, 16:20   

rozpocząłem
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-03-30, 16:33   

Oczywiscie chodziło o stymulacje głosową.

Wskazówki

- wabimy głosem godowym samca
- wabienie powinno trac w jedym punkcie ok 10-15 minut. Dosyc dlugo ale płomykowki maja duze rewiry łowieckie. W momencie kiedy poleca na laki polowac moga najzwyczajniej nie uslyszec glosu.

Na poczatku wabimy bardzo krotko - kilka sekund, tak zeby zobaczyc czy nie bedzie natychmiastowej reakcji (jezeli ptak jest blisko). Pozniej puszczamy dłuzsze sekwencje.

Wazna kwestia! Na podstawie jednokrotnej kontroli nie mozemy stwierdzic ze w danej miejscowosci płomykowek nie ma. Płomykowki czasami nie reaguja na stymulacje. Moga w ogole nie przyleciec lub tez przyleciec ale nie odzywać sie. Warto rozgladac sie po drzewach. Stymulacja głosowa powinna byc uzupełniona kontrolami odpowiednich obiektow oraz wywiadami z mieszkancami. Jezeli chcesz metodycznie przebadac jakas powierzchnie to powinienes przeprowadzic co najmniej 2 kontrole.

To chyba najwazniejsze wskazowki. Jak masz jeszcze jakies pytania to pisz
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-03-30, 16:37   

Jeszcze sprawa techniczna. Dla ułatwienia warto nagrac sobie na jednej stronie kasety tylko głos płomykowki. Na drugiej mozna nagrac inny gatunek. Ja mam zestawy płomykowka-pojdzka, puszczyk-włochatka.

Odradzalbym wabienie kilku gatunkow po kolei z jednego punktu. Jest raczej malo efektywne. Jezeli juz tak robimy to pamietajmy o odpowiedniej kolejnosci tzn. od najmniejszego gatunku do najwiekszego
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-04-05, 21:19   

Dziś z Lulkiem i Georgem odwiedziliśmy 3 miejsca (2 płomykówkowe i 1 pójdźkowe). Nic nie zwabiliśmy. Pogoda tez troche nie dopisała, bo wiaterek się zerwał mocniejszy.
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-04-17, 00:08   

Dziś jedno miejsce stare i jedno nowe. Cisza. Puszczyki jedynie dawały czadu.
Wabiłem od 22.00 do 24.00.
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-04-18, 10:50   

Wczoraj kolejny wypad na płomykówki. Nocka bardzo udana! Wykrylismy nowe stanowisko w Mordach (od dluzszego czasu bylem pewien, ze tam musi byc. Mialem nosa :) , sprawdzilismy stanowisko w Łysowie. Wiedzielismy tylko, ze sa tam jakies sowy (info od Kamila Krynskiego). Wracajac do domu powierdzilismy znane z zeszłego roku stanowisko w Halasch. Wszedzie plomykowki reagawaly bardzo ładnie. Zjawiały sie szybko, mozna bylo sie na nie napatrzec. W Halasach samiec chyba byl bardzo nabuzowany poniewaz strasznie sie darł.

P.S Wabilismy rowniez w Niemojkach oraz Łosicach (przy kosciele). Niestety nic! W zeszłym roku płomykowki gniezdzily sie na katedrze i wyprowadzily w drugim legu 3 mlode.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2007-04-18, 12:00   

Dominik napisał/a:
Wykrylismy nowe stanowisko w Mordach (od dluzszego czasu bylem pewien, ze tam musi byc.
Andrzej Dąbrowski znajdował ostatnio wypluwki w kaplicy na cmentarzu, tym przy drodze na Klimonty. A ja z Jankiem mielismy ja chyba 2 latat temu na łakach w Klimontach - rzut beretem. :grin:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-04-18, 14:40   

Dominik napisał/a:
gniezdzily sie na katedrze


Łosickiej katedrze????
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-04-18, 15:40   

Tak
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-04-19, 10:02   

Dominik napisał/a:
Tak


Łosice awansowały do rangi stolicy biskupstwa :grin:
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-04-19, 10:36   

No patrz, a w Wikipedii jest błąd - napisali Diecezja Łowicka, zamiast Łosicka...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-04-19, 17:20   

Marfu napisał/a:
w Wikipedii jest błąd - napisali Diecezja Łowicka, zamiast Łosicka...
:green: :green: :green:
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo