Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje błotniaka łąkowego - 2007
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-05-21, 19:46   

W ubiegłym roku był obserwowany przy drodze z Przesmyk w kierunku Dąbrowy :grin: Może to ten sam. A w ogóle ten teren był "zabłotniaczony" pożądnie w minionych latach, ale zdaje się, że liczba gniazdujacych ptaków znacząco spadła. To właśnie w gm. Przesmyki znalazłem pierwsze w swoim życiu (w 1995 roku) gniazdo tego gatunku w lipcu, gdy rowerem jeździłem i inwentaryzowałem bocianie gniazda! :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
rafklim 
Ostoja IBA nr 145


Posty: 630
Skąd: centum Polski
Wysłany: 2007-05-21, 20:21   

Złaków Kościelny (k. Łowicza ) - 2 samce,
Podatkówek k. Doliny Przysowy - 2 samce
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-05-23, 14:43   

Dzisiaj, podczas kontroli budek dla pustułek, w sąsiedztwie doliny Muchawki (pomiędzy Iganiami a Niwiskami) nad polem, w pobliżu gospodarstwa kręciły się 2 samce łąkowiaka, jeden nawet ostro pogonił przelatującego myszołowa. Wyglądały na miejscowe... Pomimo wypatrywań samicy nie zobaczyłem a i samce gdzieś siadły na ziemi. W każdym razie miejsce trzeba sprawdzić.....
_________________
TP Bocian
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-05-23, 21:07   

Dzisiaj podczas kontroli budek dla pustułki zaobserwowałem polującego samca łąkowiaka nad zbożami jarymi i oziminami. Pierwszy w okolicy Działdowa :smile:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
georgetuchola86 


Posty: 169
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-05-23, 21:17   

Lulek, Super!Czy możesz bliżej określić miejsce zaobserwowania to w sobotę tam wyskoczę.Może też będę miał to szczęście.
_________________
GEORGE
 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-05-24, 17:54   

Cytat:
Lulek, Super!Czy możesz bliżej określić miejsce zaobserwowania


Ano właśnie :razz: Krasnołąka, gm.Działdowo.
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-05-24, 17:56   

20.05.07. Obserwowany samiec łąkowiaka w okolicy Kisin, gm. Działdowo. Łąki kośne, pastwiska, pola uprawne. (Andrzej Grabowski)
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-05-24, 20:33   

A ja dzisiaj obserwowałem samca lecącego nisko nad polami na południe od m. Szpaki (gm. Stara Kornica, pow. łosicki) w kierunku na NW ok. godz. 10.00
_________________
TP Bocian
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2007-05-25, 06:27   

w poprzednia niedziele widzialem samca i samice (osobno ale blisko) lakowych nad Raba, w Malopolsce to raryt w sezonie legowym ale jak pogrzebac po literaturze to znajdowano stanowiska na Podkarpaciu: pod Tarnowem, w DGW, nawet w Kraku chyba byla 1 proba legu, a ja widywalem je poza Podkarpaciem pod Miechowem i Proszowicami (a to juz niedaleko od populacji nidzianskiej), sa tez w srodku gor (Orawa) a jadac wczoraj droga Krak-Sandomierz widzialem sporo miejsc odpowiednich dla tego gatunku :wink: tylko ze u nas na poludniu malo kto lazi po lakach i polach :roll:
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-05-25, 06:31   

Logan napisał/a:
tylko ze u nas na poludniu malo kto lazi po lakach i polach

A to specjalnie nie trzeba łazić :grin: . Czasem wystarczy zatrzymac się w potencjalnym, ciekawym dla łąkowiaka miejscu i popatrzeć z drogi, a nuż...
_________________
TP Bocian
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-05-25, 11:34   

Hej

Mirek mnie ostatnio zrugal, ze jezdze za lakowiakami i nic nie pisze na Forum :) Rzeczywiscie od jakiegos czasu rozgladam sie za lakowiakami na swoim terenie. Mam juz kilka miejsc gdzie sa pary, nie znam jednak jeszcze dokladnej lokalizacji gniazd. Czesc samic dopiero przystepuje do budowy gniazd. Dopiero dzisiaj udalo mi sie zlokalizowac pierwsze gniazdo (obserwacja samicy znoszacej material na gniazdo). Od kilku lat obserwowalem tam samca i samice ale nigdy nie moglem znalesc gniazda. Teraz sie udalo. Najlepiej jezdzic na lakowiaki z ranca lub po poludniu. Gdzies tak od 16. W poludnie jest za goroca i ptaki nie lataja. Poza tym samce maja jeszcze malo roboty i czesto przesiaduja na polach.
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-05-25, 11:35   

Aha samica buduje gniazdo w zbozu
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-05-27, 18:20   

Wczoraj polujący samiec przy wsi Wysoka na polach od strony Pierławki. To teren mojej zeszłorocznej porażki.
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Dominik 


Posty: 451
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2007-05-27, 21:15   

27.05.07 obserwacje na polach kolo Kiełbasek Gm. Lesna Podlaska

2 samce
1 samica
1 drugoroczny samiec (na tekie ptaszki trzeba uwazac, mozna je wziasc za samice!)

Jeden samiec upolował nornika i polecial z nim na sasiednie pola za lasem, tak wiec wiem juz gdzie trzeba szukac gniazda :)
_________________
Dominik Krupiński
TP "Bocian"
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-27, 21:21   

Dziś koło fabryki Benckisera Janówek k/Nowego Dw. Mazowieckiego latał taki błotniak...
Przyznam się, że nie wiem co to za samica, zbożowego czy łąkowego?

błotniak3.jpg
Plik ściągnięto 8028 raz(y) 18,08 KB

błotniak2.jpg
Plik ściągnięto 8028 raz(y) 27,25 KB

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo