Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co zrobimy jeżeli UE da zezwolenie na budowę drogi?
Autor Wiadomość
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2007-07-16, 08:07   

robert_c napisał/a:
Ale kiedy ten teren nazywa się własnie "Lasem Bemowskim". To jak go można inaczej nazywać?

Słowo las pisać "las" :?: :green: a tak na serio w drugą stronę - na wielu mapach Warszawy pojawia się dla odmiany nazwa Lasek Bielański - zestaw te dwa obszary - czy nie powinno być odwrotnie?
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-07-16, 08:10   

GrzegorzBP napisał/a:
zestaw te dwa obszary - czy nie powinno być odwrotnie?


słusznie prawi - dać mu wódki :grin:
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
robert_c 

Posty: 284
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-16, 20:34   

Ja jako laik w dziedzinie przyrody i lasów widzę to tak:

Nie da się porównać miejskich terenów zielonych z tymi pozamiejskimi, zwłaszcza będącymi w sieci Natura 2000. Wiadomo, że zieleniec miejski zawsze będzie bardziej zdegradowany. Jednak moim zdaniem miejskie tereny zielone pełnią zupełnie inną rolę i kto wie, czy nie ważniejszą, zwłaszcza dla człowieka.
Czemu tak trudno ludzi zmobilizowac do akcji w obronie Rospudy?
- bo to daleko, bo mało kto tam był, bo niewielu wie nawet gdzie to jest, a poza tym co mnie obchodzi jakieś bagienko 300 km stąd? Jaki ma to wpływ na mnie, na moje otoczenie, na moje miasto? - żaden.
W obronie zieleńca miejskiego porośniętego byle jakimi krzaczorami potrafi stanąć nagle o wiele więcej ludzi.
Bo to koło mnie, bo chodzę tam na spacery ze swoim pieskiem, bo ten lasek pomaga mi odpocząć po pracy, daje mi tlen.

Jaka jest rola Lasku Bemowskiego na funkcjonowanie klimatu Warszwy?
Zapewne większy, niż torfowisk Rospudy.
Las ten ma status lasu ochronnego. A więc przed czymś chroni lub coś chroni.
Przed czym chroni? Patrząc na różę wiartów nie mam wątpliwości - chroni Bielany, a zwłaszcza Chomiczówkę przed niekorzystnym wpływem Kompostowni w Radiowie i innych szkodliwych obiektów tam zlokalizowanych.
Co się stanie, gdy zabraknie tego lasu? To przez inwestora jest przemilczane.
Co chroni ten las? Chroni Park Narodowy. Co się stanie, gdy któregoś pięknego przymroźnego poranka cysterna z paliwem na łuku trasy wpadnie w poslizg i 50 tys. litrów etyliny przedostanie się do lasu? O ile mi wiadomo, to spływ wody jest w kierunku KPN.

Z kolei jako nielaik w dziedzinie budowy dróg mogę śmiało powiedziec, że o tym gdzie powinna zostać zlokalizowana droga muszą decydowac względy ekonomiczno-środowiskowo-spełeczne, a nie jedynie czyjaś prywata i naciski polityczne.

Nie trzeba niszczyć lasu, by zbudować drogę. Czemu więc chce się zbudować drogę niszcząc las? Nawet jeśli jest to typowy las, jakich wiele i nawet jeśli powinno słowo las pisac się w cudzysłowie - jestem przeciw.
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2007-07-23, 08:52   

robert_c napisał/a:
Las ten ma status lasu ochronnego. A więc przed czymś chroni lub coś chroni

widzisz - błędne rozumowanie - nie zawsze słowo odpowiada życiu - lasy ochronne zgodnie z ustawą o lasach tworzy się niejako z "automatu" - vide art 15 ust 7 lit a- są położone w granicach administacyjnych miast i w odległości 10 km od granic (....) miast liczących ponad 50 tys. mieszkańców. Więc jeśli mówimy już o ochronnosci to należy rozumieć ją w tych kategoriach - zaś w decyzji ustanawiającej las ochronny zapewne znajduje się wpis dlaczego dany las został uznany i przypisany do tej kategorii - bo jest to zgodnie z ustawą o lasach jedna z kategorii lasów :wink:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo