Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budki dla jerzyka
Autor Wiadomość
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-08-04, 10:01   

kmirko napisał/a:

Obrazek


Zastanawiam się czy z takiego granulatu lub czegoś innego czym wypełnia się stropodach nie wydobywają się jakieś opary substancji szkodliwych dla jerzyków, niebezpiecznych nawet poprzez deski, czy szpary w budce. Czytałem, że osoba, która sprawdzała poddasze wypełnione granulatem znalazła w nim sporo martwych jerzyków. Czy mimo wszystko nie lepiej wieszać budki na zewnątrz ścian? Pomijając już to, że wskutek niedokładnego wykonania zewnętrzne otwory i umieszczone w nich rurki mogą być niedokładnie zlokalizowane i mogą wcale nie prowadzić do tych budek co trudno odkryć w związku z niechęcią do zasiedlania przez jerzyki nowych lub zmienionych miejsc.
Pozdrawiam
 
     
kmirko 


Posty: 26
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: 2014-08-05, 07:34   

boo9 napisał/a:
Czy ktoś ma linka do video z budki, gdy młody jerzyk wylatuje ?
Tzn co robi na przed odlotem ? Wyczekuje przy otworze czy też wisi na ścianie i hyc do otworu i już go nie ma. Czy rodzice młodego są w tym czasie w budce ?


Młode jerzyki w trakcie zbliżania się terminu do odlotu coraz częściej zaglądają przez otwór z budki.

https://www.youtube.com/watch?v=wD6tUoUlre0

https://www.youtube.com/watch?v=_2-5isy4lGs

Opuszczają ją nagle podczas nieobecności rodziców.

https://www.youtube.com/watch?v=ag5syBU26DE


wieslawbaginski napisał/a:


Zastanawiam się czy z takiego granulatu lub czegoś innego czym wypełnia się stropodach nie wydobywają się jakieś opary substancji szkodliwych dla jerzyków, niebezpiecznych nawet poprzez deski, czy szpary w budce. Czytałem, że osoba, która sprawdzała poddasze wypełnione granulatem znalazła w nim sporo martwych jerzyków. Czy mimo wszystko nie lepiej wieszać budki na zewnątrz ścian? Pomijając już to, że wskutek niedokładnego wykonania zewnętrzne otwory i umieszczone w nich rurki mogą być niedokładnie zlokalizowane i mogą wcale nie prowadzić do tych budek co trudno odkryć w związku z niechęcią do zasiedlania przez jerzyki nowych lub zmienionych miejsc.
Pozdrawiam


Można mieć tylko nadzieję że montowanie budek wewnętrznych jest poprzedzone konsultacjami z osobami decyzyjnymi, które mają przecież świadomość, jaki materiał izolacyjny został wykorzystany i czy jest bezpieczny dla ptaków. Przypadki odnajdywania martwych jerzyków w materiałach izolacyjnych mogą wynikać z tego, że jerzyki po dostaniu się w takie miejsca nie potrafią się z takiej pułapki wydostać i toną oblepione materiałem izolacyjnym. Tutaj już można mówić o nieodpowiedzialności zarządcy budynku i wykonawcy ociepleń oraz braku kontroli po jej wykonaniu. Moim zdaniem kontrole ornitologiczne powinny być wykonywane nie tylko przed planowanym remontem, ale po wykryciu obecności ptaków w budynku, również po finalnym zakończeniu remontu.
_________________
Jerzyki WebCam
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-08-05, 14:32   

Tylko ,że te osoby "decyzyjne" często dopiero po kilku latach decydują się na wdmuchanie granulatu na poddasze, pomimo zamontowania wcześniej podczas ocieplenia ścian rurek by uniknąć wydatków na budki lęgowe. O ile sobie przypominam to te martwe jerzyki raczej nie utopiły się w granulacie, tu m.in. było na ten temat : http://forum.przyroda.org...i-vt5887,60.htm
Pozdrawiam
 
     
Loxon80 


Posty: 51
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: 2014-08-08, 21:30   

Witam.Jednak moje obserwacje były błędne.Po jerzykach nie ma już śladu chociaż zdawało mi się że mają jaja.Ale nie o tym chce napisac.W ostatni wtorek i w jednej i w drugiej budce było głośno przynajmniej do południa jak nigdy.Były cztery jerzyki(przeważnie wylatywały po 5:00).Wieczorem wróciły ale tylko 2 jerzyki,odpowiednio do jednej i drugiej budki wleciały pojedynczo.Moje zdziwienie było jeszcze większe kiedy na następny dzień do budek nie podleciał żaden.Pachnie mi to na jakąś zmowę sąsiedzką.Czy jest to możliwe wśród tych ptaków?Od tej pory cichutko.Nie ma ich już niestety:(.Czy zdejmowac już budki i czekac do maja?
 
     
boo9 

Posty: 138
Wysłany: 2014-08-10, 06:27   

U mnie (małopolska) conajmniej od tygodnia nie widzę jerzyków.
 
     
kubelec 

Posty: 124
Skąd: Wawa
Wysłany: 2014-08-10, 06:57   

u mnie (Mazowsze) też już pusto. Odleciały na przełomie lipca/sierpnia :(
_________________
Paweł T
=========
 
     
Loxon80 


Posty: 51
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: 2014-08-24, 13:20   

Wczoraj(23 sierpnia) miałem niezwykłą obserwację.Nad Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak gdyby w samych środku czerwca żerowało kilkadziesiąt jerzyków.Mało tego.Tuż pod nimi odbywał się festyn rodzinny i było głośno,a one nic sobie z tego nie robiły i w najlepsze zniżały lot nawet do około 5 metrów.Może całe rodzinki wpadły na imprezkę? :lol: Sytuacja trwała około godziny.W mojej okolicy jerzyków dawno nie ma.Rozumiem gdyby to było kilka sztuk to wskazywałoby to na opóźnione lęgi ale kilkadziesiąt? :shock: A może było to stado z północnych rejonów Europy,które przy słonecznej pogodzie szukało miejsc lęgowych na przyszły sezon?
 
     
Loxon80 


Posty: 51
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: 2014-08-29, 22:00   

Miło mi poinformowac że w Skarżysku-Kamiennej Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie instalowac budki dla jerzyków na każdym remontowanym budynku.Takie dostałem telefoniczne zapewnienie.Pozdrawiam:)
 
     
Krzychu55 

Posty: 48
Wysłany: 2015-02-09, 08:01   Budki dla jerzyka

Cisza na forum.Jednak już coraz bliżej do wiosny.Sprzątam w budkach.Do przylotu jerzyków planuję jeszcze zbudować dla nich kilka budek.

zdjęcia2014 777.JPG
Plik ściągnięto 21032 raz(y) 36,55 KB

 
     
skylux 

Posty: 3
Wysłany: 2015-04-06, 15:10   

W oczekiwaniu na jerzyki przypomnienie z 2014r. Oby do wiosny :lol:

22.jpg
Pierwszy lęg.
Plik ściągnięto 20738 raz(y) 71,57 KB

 
     
kmirko 


Posty: 26
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: 2015-04-09, 21:06   

-
Testuję już sprzęt do monitoringu gniazda jerzyków, mam nadzieję że sezon będzie owocny. :grin:


_________________
Jerzyki WebCam
 
     
Loxon80 


Posty: 51
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: 2015-04-20, 17:57   

Wczoraj powiesiłem swoje jerzykowe budki i czekają na swoich prawowitych lokatorów.Około południa zauważyłem jednak że interesują się nimi wróble.Zatkałem więc wloty do przylotu jerzyków.Jest jednak jedno ale.Mianowicie;jeżeli jerzyki przylecą pod moją nieobecnośc i zastaną zatkane otwory to czy nie porzucą budek jeśli odsłonie je powiedzmy po kilku godzinach od przylotu?
 
     
boo9 

Posty: 138
Wysłany: 2015-04-20, 20:16   

Jak jerzyki tam mieszkały to wygonią wróble, Jak nie mieszkały to daj zamieszkać wróblą a jerzyki na pewno się wprowadzą, one chętnie zalegują miejsca gdzie widzą że inne ptaki wlatują, tak było u mnie z bukdką na szpaki, szpaki wyprowadziły lęg i po nich wprowadziły się jerzyki.
 
     
szy 

Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-05-04, 13:11   

Hej,

pamiętam z poprzednich lat stronę, na której można było obserwować, gdzie są jerzyki, tym samym móc ocenić, kiedy spodziewać się przylotu. Coś mi dzwoni, ale nie mogę sobie nic więcej przypomnieć - poratujecie? :)


A żeby w temacie było, zamieniliśmy budkę z ostatnich lat na dwie takie:



"Projekt wg Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego"


Pozdro, dzięki,

Szy.
_________________

Blog podróżniczy - rowery i biegówki
Ostatnio: Trasy rowerowe wzdłuż Łaby i Haweli. Dookoła Brandenburgii
 
     
boo9 

Posty: 138
Wysłany: 2015-05-04, 15:10   

http://www.jerzykionline.pl/

http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=4711

małopolska - na razie pojedyncze pary, jeszcze nie ma głównego stada.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo