Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2006-03-26, 19:51
Występowanie pustułek w Polsce
Autor Wiadomość
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-08-27, 18:01   

Na obozie nad Bugiem widzieliśmy 2 pustułki nad skarpą, o której mówiłeś nam Mirku. To koło mostu za Drohiczynem.
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-27, 21:52   

26 sierpinia, na południe od Siewierza, na odcinku drogi Klemencin-Tuliszów, widziałem 3 polujące pustułki.
 
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2006-08-28, 14:30   

Wczoraj widzialem 2 pustulki na obwodnicy Siedlec, tam gdzie mnie Adam wysadzil, nie wiem co to za miejsce i czy macie tam w poblizu te sokoly.
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2006-09-21, 17:57   

Dzisiaj o 16 z minutami pierwszy raz widziałem pustułkę nad moim domem.
Piękna walka powietrzna, pustułka kontra trzy kawki.
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-09-21, 19:34   

hmm.... kilka rodzin pustułczych na AGH - 2 na pewno (wiadomości z wiosny, teraz temat wpadł w ręce), oraz duuuuże ilości przy kopcu kościuszki w KRK. szacuje ok. 10 sztuk jak nic.
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2006-09-22, 11:10   

jemi napisał/a:
Piękna walka powietrzna, pustułka kontra trzy kawki.

I kto wygral?
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2006-09-22, 11:54   

Batman napisał/a:
I kto wygral?

Pustułka atakowana przez trzy kawki wykonywała fantastyczne akrobacje aby uniknąć ciosów.
Jak kawki rezygnowały z walki atakowała je pustułka, jest dużo lepszym pilotem.
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2006-09-22, 11:57   

Bardzo ciekawa obserwacja, Jemi. ja obserwowalem ze 2 lata temu jak dwie wrony siwe gonily by przepedzic pustulke. Pustulka nie miala szans i uciekala.
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2006-09-22, 12:09   

Trzy kawki kontra jedna pustułka obserwowałem już drugi raz, wygląda to fantastycznie i ataki obu stron wyglądają na popisy zręczności.
 
     
DarekŁ
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-28, 20:04   

Wczoraj obserwowałem jedną pustułkę krążącą dość wysoko nad miejscowością Platerów - bawiła się w ,,ganianego" z dwoma gawronami.
 
     
Katula 

Posty: 37
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2006-10-13, 12:25   Brak pustułek

Mam nadzieję, że to jest dobre miejsce na zadanie pytania o wyprowadzenie się pustełek z terenu, na którym obserwowałam je przez kilka ładnych lat.

Teren to Dolny Śląsk okolice Polkowic.
Odkąd pamiętam w okolicy mieszkała sobie parka i co roku pozwalała się przyglądać, jak uczy młode latać i polować.

Potem, jednego roku zauwazyłam walki moich pustułek z krukami, kóre też są tu od lat.
Walczyły zapewne o terytorium chociaż fakt, że się dogadać nie mogą był dla mnie dziwny, bo jedzenie dla jednych i drugich w okolicy było mnóstwo.

Pustułki zniknęły w zasadzie w momencie, kiedy zaczęto uprawiać ogromne pole przed moim domem.

Czy te dwa fakty - zabiegi kruków o terytorium i przekształcenie nieuzytku pełnego norek róznych gryzoni w pole uprawne mogły się przyczynić do faktu, że pustułki zmieniły lokum?

A może fakt, iż rónież w ostatnich latach teren uległ znacznemy wysuszeniu, po pierwsze z powodu suszy, po drugie z powodu eksploatacji górniczej. Bywało, że w najgorszym czasie niemalże wszystkie rosliny w okolicy były suche (część drzew i krzewów straciła wszystkie liście, część się potem na szczęście odrodziła, ale część po prostu wyschła).

Z góry dziekuje
_________________
Serdecznie pozdrawiam
Kaśka
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-10-14, 00:23   

Przyczyny mogą być różne, że pustułki zniknęły. Kruki mogą rabować lęgi pustułkom. Być może, że jednak ptaki staraciły dogodne miejsce do gniazdowania - np. gniazdo kruka, które wykorzystywały w ciagu ostatnich lat spadło, dodatkowo pogorszenie się warunków żerowiskowych - ptaki mogły się po prostu przenieść w inne, bardziej atrakcyjne miejsce, np. 1-2 km dalej. Być może ratunkiem byłyby skrzynki dla pustułek! A w ogóle, to nie jest wykluczone, że pustułki straciły w tym roku właśnie lęg - były, ale nic nie odchowały, to sie zdarza. Stąd ich nie widać specjalnie!
_________________
TP Bocian
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-11-17, 19:53   

A to widać z mojego okna w Olsztynie - osiedle Nagórki. W październiku widywałem nawet do 5 pustułek jednocześnie, a teraz są 4 (prawdopodobnie 2 pary) zawsze z rana. W 2006 gniazdowały tu 4 pary pustułek, wszystkie w budkach.

P1110637.JPG
Plik ściągnięto 309 raz(y) 77,75 KB

P1110638.JPG
Plik ściągnięto 315 raz(y) 48,74 KB

_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2006-11-22, 20:15   

Mirek, dziś ok. godz. 8 widziałem pierwszy raz pustułkę wylatującą z wieży kościelnej!
 
     
przemek570 


Posty: 156
Wysłany: 2006-11-22, 20:22   

Wczoraj wieczorem powiesilem jedna budkę dla pustułki nad Notecią. Mam nadzieje, ze bedzie obiektem zainteresowania na wiosne :roll:
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo