Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wędrowne motyle
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-06-07, 12:00   Wędrowne motyle

Jeżdżąc w teren nawet na ptaki widzę różne motyle. W ostatnich dniach widuję w wielu miejscach rusałki osetniki - zdecydowanie przyleciały z południa, bo skrzydełka mają mocno "sfatygowane". Mam wrażenie, że jest ich w tym roku wyjątkowo dużo.
Pierwszego ostenika widziałem 18 maja, o czym pisałem w obserwacjach owadów.

Rusałka admirał - też pisałem już wcześniej, że widuję je dość często. Osobniki, które widywałem od końca kwietnia i w maju nie wyglądały na imigrantów z południa! Zatem, czy istneije mozliwość,m że częśc populacji u nas zimuje?! Może to efekt zmiany klimatu?!

Mam zatem pytanie do motylarzy, czy jest ktoś w Polsce, kto prowadzi jakieś badania nad wędrówkami motyli, prowadzi jakieś obserwacje itp.?!
Pytam dlatego, bo admirał w różnych książkach opisywany jest jako to typowy wędrowca!
_________________
TP Bocian
 
     
Rafał 


Posty: 91
Wysłany: 2007-06-07, 12:32   

częśc osobników na pewno zimuje. Zimy w tym roku praktycznie nie było więc wiekszej liczbie motyli udało się przetrwać.
Taki stan rzeczy, że część migruje, częśc pozostaje nie jest w przyrodzie niczym dziwnym.
_________________

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-13, 17:46   

Dzisiaj byłem z Kamilem6 na Stawach Broszkowskich (gm. Kotuń). Dominujacym gatunkiem motyla był... rusałka admirał. Widzieliśmy dziesiątki - a napewno grubo ponad 100 osobników. W drodze powrotnej postanowiłem policzyć osobniki siedzące przy grobli 1 stawu. Naliczyłem ich 36! na tym samym odcinku 3 rusałki pawiki i 2 kratniki. Żadnego pokrzywnika!
Na samym końcu - już przy torach rusałka osetnik o świeżych, pięknych, czystych barwach - wiec nie przylotny a taki który chyba wychował się na miejcu! Dla mnie pierwszy taki w tym sezonie. Poprzednie, obserwowane w duzych ilosciach w maju i czerwcu, to osobniki "zlatane" - zapewne przylotne z południa!
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-20, 21:12   

Gdy rano wstałem, to na moim bloku (Łosice) wygrzewało się po 6.00 rano 5 admirałów. Oczywiście siedziały na ścianie o ekspozycji na wschód :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-07-21, 08:30   

Rzeczywiscie - takiego wysypu admiralow w zyciu nie widzialem... Sa wszedzie.

Jak dla mnie jest tez wysyp pazia krolowej, ale to nie ten temat...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-22, 14:47   

Marfu napisał/a:
Jak dla mnie jest tez wysyp pazia krolowej

Dla mnie też. Dzisiaj nawet jeden os. przyleciał koło mojego bloku na koniczynę i mogłem pokazać go swojej córce - bardzo się ucieszyła z tego spotkania :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-04, 19:01   

Byłbym zapomniał - w czasie obserwacji ptaków koło Zbuczyna (pow. siedlecki) w ostatnią niedzielę, tj. 2 IX 2007, widziałem lecącego wyraźnie w kierunku na SW bielinka kapustnika (samczyka). Ale tylko 1 os.
Coś nie widać rusałek, czyżby na przelot osetników i admirałów jeszcze za wczesnie?!
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-22, 14:32   

A teraz admirały lecą na całego. Właściwie codziennie je widuję w różnych miejscach, nawet w mieście (Siedlce, Łosice). Są to oczywiście pojedyncze osobniki. Dzisiaj widziałem też kilka migrujacych bielinków kapustników. Pogoda sprzyja! A jak inni...?
_________________
TP Bocian
 
     
sebek 

Posty: 92
Skąd: z Warmii
Wysłany: 2007-09-22, 14:36   

Potwierdzam, admirały migrują również na Warmii. :smile:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-23, 14:59   

Znowu ja :neutral:
Przez 1,5 godz. stojąc na polu koło Zbuczyna notowałem nie tylko ptaki, ale i motyle.
W sumie wynotowałem w tym czasie 26 admirałów. Poza nimi widziałem w różnych miejscach jeszcze cn. 10 osobników. Właściwie można je spotkać wszędzie.
_________________
TP Bocian
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-09-23, 15:46   

dzisiaj w Parku Ujście Warty prócz obserwowanych ptaków, właśnie widziałam admirały, cn.10 osobników; inne motyle też latały , tyle, ze nie wiem jakie - jakieś bielinki chyba, bo jasne :roll:
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Robert M. 


Posty: 304
Skąd: Opole / Branice
Wysłany: 2007-09-23, 17:56   

Pełno admirałów 2 cytrynki i 1 Paź królowej.
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-23, 17:57   

Robert M. napisał/a:
Paź królowej.

to juz chyba 3-cie pokolenie?!
_________________
TP Bocian
 
     
Robert M. 


Posty: 304
Skąd: Opole / Branice
Wysłany: 2007-09-23, 18:37   

Tak. Choć w tym roku strasznie skromne.
 
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-09-24, 18:27   

piękna pogoda w dalszym ciągu :D
dzisiaj w mieście - mieniak strużnik, rusałka pawie oczko i jakieś bielinki
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo