Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wędrowne motyle
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-24, 19:40   

Beata napisał/a:
dzisiaj w mieście - mieniak strużnik,

Ooo, nieźle... Ja kilka lat temu, jakoś o tej porze mieniaka teczowca spotkałem. Czyżby drugie pokolenie?! Chyba u tych gatunków rzadko się to zdarza... Przynajmniej Buszko nic nie wspomina, aby latały w końcu września :grin:
Co na to lepidopterolodzy?!
_________________
TP Bocian
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-30, 13:31   

Dzisiaj (30 IX 2007) mogę podać także konkretną informację:
w godz. 12.00-13.00 nad placem kościoła w Łosicach zarejestrowałem 15 lecących na południe admirałów - wszystkie pojedynczo, w odstępach zwykle kilku minut.
_________________
TP Bocian
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-30, 17:32   

A w Jabłonnie tylko jeden admiral, w tych samych godzinach (czyli podczas sumy...), ale W BUDYNKU kościoła...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-09-30, 18:05   

Marfu napisał/a:
ale W BUDYNKU kościoła...

He he, gdybyś był na zewnątrz, to też byś zarejestrował przelot :wink:
_________________
TP Bocian
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-10-08, 22:12   

dzisiaj 08.10.2007r. godz. ok. 15:00 - ładny słoneczny dzień - admirał 1 os. jeszcze sobie latał w ogrodzie...
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-08, 23:03   

5.10.2007 Falsztyn w Pieninach Spiskich - obserwowałem intensywny przelot na południe admirałów, około 35 osobników na godzinę na jednej łączce, liczyłem motyle w zasięgu wzroku.
 
 
     
Rafał 


Posty: 91
Wysłany: 2007-10-10, 13:03   

Beata napisał/a:
dzisiaj 08.10.2007r. godz. ok. 15:00 - ładny słoneczny dzień - admirał 1 os. jeszcze sobie latał w ogrodzie...


nie dziwi mnie, ze jeszcze :) ale to, że tylko 1 :D
_________________

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-06-09, 18:33   

Ożywię zapomniany temat. W tym roku mamy chyba do czynienia z niezwykłym nalotem z południa rusałek osetników. W ostatnich dniach, przy słonecznej pogodzie, obserwuję te owady dosłownie wszędzie - lecą z południa na północ. Najłatwiej je obserwować jak lecą nad polami w czasie, gdy czekamy na błotniaki łąkowe. Wystarczy na chwilę zatrzymać się i już po chwili można zaobserwować pojedynczo lecące osetniki - takie pomarańczowawe, mocno zniszczone dość duże motyle. Często na chwile przysiadają na polnych drogach...
Czy zauważyliście to co ja?! Jeśli nie, to warto zwrócić uwagę na ten fakt! Dzisiaj na kilkadziesiąt osetników widzianych w różnych miejscach trafił się jeden lecący na północ admirał!
Najpierw napisałem a potem sprawdziłem... Na Forum entomo... wrze! http://www.entomo.pl/foru...der=asc&start=0
_________________
TP Bocian
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2009-06-09, 19:08   

Nalot jest niemożebny, to prawda, zdecydowanie najczesciej obserwowany teraz motyl. Juz czytam co tam entomo pisza...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-07-29, 20:48   

Pozwolę sobie przytoczyć dzisiejsze obserwacje z terenu:
na niewielkim polu porośniętym koniczyną dominantem były osetniki (gm. Paprotnia, pow. siedlecki). Oszacowałem ich liczbę na 200-300 osobników. Ponadto wszędzie na polnych drogach osetniki, a tam, gdzie więcej kwiatów... proszę bardzo zerknąć na załączoną fotkę!
Zachęcam wszystkich do dokumentowania zjawiska tej niesamowitej liczebności osetnika i podawanie konkretów - najlepiej w kartotece. Może się okazać, że za rok może ich nie być prawie w ogóle.

osetniki.JPG
Plik ściągnięto 161 raz(y) 46,9 KB

_________________
TP Bocian
 
     
Skiba175 

Posty: 10
Wysłany: 2014-01-14, 20:59   

Odświeżam temat ;-)
W lipcu 2013 roku, po kilku latach przerwy, w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego i Odolanowa osetniki stały się drugim(!) najczęstszym gatunkiem motyla dziennego obserwowanym przeze mnie. Ustępowały liczebnością tylko pawikom. Niestety, w sierpniu dosłownie zapadły się pod ziemię, choć nie nastał wtedy jeszcze czas ich wędrówek (pojedyncze widywałem regularnie do września, ostatni raz 3 października).
Z kolei liczebność admirałów w 2013 roku w rejonie Ostrowa Wlkp. była standardowa - w okresie występowania trzecia z rusałek pod względem pospolitości.
Najbardziej precyzyjne z moich spostrzeżeń są rzecz jasna w kartotece.
 
     
Skiba175 

Posty: 10
Wysłany: 2014-04-04, 22:22   

Dziś w Ostrowie Wielkopolskim zaobserwowano pierwszą dostojkę latonię.
Obserwacja jest rzecz jasna w kartotece przyrodniczej.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo