Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
aron??
Autor Wiadomość
tobiasz 
tobiasz

Posty: 2
Skąd: gdansk
Wysłany: 2007-06-10, 01:27   aron??

przed kilkunasty laty w naszym domu znajdował się dorodny kwiat,który przez domowników nazywany był aron i rzekomo pochodził z Ameryki południowej. niestety nie mam zdjęcia ale postaram się go w miarę szczegółowo opisać .
Roślina wysokości do 160-180 cm, o kilku( 5-7) dużych liściach (25-35cm sam liść + jego łodyga ok 70cm).
według wiki:liście sercowate, całobrzegie z użyłkowaniem siatkowatym, długoogonkowe jednym słowem coś podobnego do załączonej fotki tylko zdecydowanie większe, i nie wiem czy kwitnie (przez 10 lat nie zakwitł
bardzo charakterystyczne było tworzenie nowych liści u nasady najmłodszego liścia tworzyła się podłużna pochewka, która w miarę wzrostu rozchylała się i wyłaniał się z niej nowy mały zwinięty w rulon liść (podobnie jaqk naq zdjęciu tylko trzeba wyobrazić liść a nie kwiat), który dość szybko dorastał do poprzedników, jednocześnie obumierał najstarszy z liści, brązowiał i tworzył twardy brązowy pień , każdy liść jedną obrączkę. dziesięcioletnia roślina miała pień wysokości ok 35-40 cm.bardzo twardy, ciemnobrązowy z wyraźnymi obrączkami
ilość liści stała ok. 5-7, liście obracały się bardzo intensywnie w za światłem i niezawodnie przepowiadały deszcz roniąc dużą ilość kropli. Kwiat zmarniał i usechł gdy kot zorientował się , że pień może służyć do tępienia pazurów a liście do wspinania.w telewizji widziałem takie kwiaty w holu jakiegoś hotelu miały wysokość ok 2-3 m a liście wielkości małego stolika do kawy.
szukałem tej rośliny w internecie, pytałem w kwiaciarniach ale bezskutecznie.
może ktoś coś wie??? myślę, że obrazki plamiste arum mają z tą rośliną coś wspólnego???
 
     
pulsatilla1214 

Posty: 25
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2007-06-10, 12:00   

Arum sp. :wink:
 
     
tobiasz 
tobiasz

Posty: 2
Skąd: gdansk
  Wysłany: 2007-06-10, 14:54   

według mnie arum sp. jest podobne. lecz kształt liści mojego "arona" był zdecydowanie sercowaty a nie strzałkowaty a liście nie były pofałdowane na obrzeżach i tworzyły lekko wypukła część sfery o płynnych krzywiznach o jednolitej barwie o wyraźnie zaznaczonym unerwieniu. no i brak bardzo charakterystycznego "pnia"
http://forum.bocian.org.p...icon/icon11.gif
http://forum.bocian.org.p...icon/icon11.gif
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo