Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Goryczak kontra szatan
Autor Wiadomość
Babie Lato 

Posty: 5
Wysłany: 2007-06-10, 08:58   Goryczak kontra szatan

Znalazłam gdzieś informację, że szatan ma smak orzechów laskowych i jest niezwykle żadkim grzybem, trującym. Goryczak, zwany w wielu regionach szatanem - błędnie? - nie jest trujący, ma tylko wyjątkowo gorzki smak. Co zdarzyło mi sie kiedyś przez przypadek organoleptycznie wypróbować, myląc go z innym grzybem i ładując do sosu. Faktycznie dramatycznie gorzki i nie zjadliwy ze względu na smak. Nie mniej jednak nie jest trujący, co widać bo tu piszę :lol:
Oczywiście czy to szatan czy goryczak, czy to jedno i to samo, wywołało rodzinną sprzeczkę międzypokoleniową.

No i pora na pytanie:

jak więc optycznie odróżnić te grzyby?
jak u was nazywa się te grzyby?
czy to 2 czy 1 grzyb, a 2 nazwy?
 
     
harrykumar 

Posty: 102
Skąd: Góry Słonne / Kraków
Wysłany: 2007-06-10, 21:48   

To są dwa odrębne gatunki. Szatan jest bardzo rzadkim grzybem, ponoć znaleźć go to jak wygrać 6 w totku. I według opisów to najbardziej podobny jest do borowika, a goryczak przypomina mi pól borowika i pół koźlaka. Ponadto hymenofor ma odcień lekko różowy. I jak weźmiesz go na czubek języka to lekko szczypie.
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-06-10, 22:56   

Szostka w totku pada raz - kilka razy na tydzien, a borowika szatanskiego spotyka sie raz na 50 lat :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2007-06-12, 08:23   

Marfu napisał/a:
Szostka w totku pada raz - kilka razy na tydzien


Aż tak dobrze nie jest - kilka razy na miesiąc. :green:
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
harrykumar 

Posty: 102
Skąd: Góry Słonne / Kraków
  Wysłany: 2007-06-12, 14:55   

Ale jedna osoba trafia 6 raz w życiu, Szatana podobnie
 
 
     
DarekŁ
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-12, 23:15   

Jesienią ubiegłego roku dośc intensywnie wertowałem fora grzybiarskie (oznaczałem borowika ponurego) gdzie było sporo wiadomości na temat borowika szatańskiego. To grzyb bardzo rzadki w Polsce i od wielu lat nieznajdowany a wszystkie doniesienia o nim dotyczyły goryczaka żółciowego. Borowik szatański został niedawno stwierdzony w Górach Kaczawskich i jest to chyba jedyne w tej chwili jego stanowisko w Polsce.
http://www.grzyby.pl/gatunki/Boletus_satanas.htm
 
     
Babie Lato 

Posty: 5
Wysłany: 2007-06-13, 20:37   

hmmmmm....po przeczytaniu wpadłam w jeszcze większą konsternację. To co znalazłam rosło pod bukiem....wyglądem i opisem sinienia odpowiadał wizerunkowi szatana, tylko smak się nie pokrywał z przytoczonym. Był piekny : duży, silny, ani jednego robaka, solidna nózka i kapelusz ucieleśnienie marzeń grzybiarza. Sos stał sie po prostu niezjadliwie gorzki. Nawet nie sposób sie tym otruć, jest tak gorzkie ze natychmiast odrzuca.
Co w takim razie znalazłam?

Szkoda, ze jak zwykle nie udało się zrobic zdjęcia :roll:
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-06-13, 21:35   

Borowik szatanski - ma bualy kapelisz, a goryczak - drazowawy. Popatrz na zdjecia w atlasie grzybow, link powyzej
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
harrykumar 

Posty: 102
Skąd: Góry Słonne / Kraków
Wysłany: 2007-06-13, 22:28   

hmm, szczerze mówiąc to nie do końca przekonują mnie zdjęcia tego szatana, bardziej przypomina mi borowika ceglastoporego, zmienność tego gatunku jest spora, zależy od wilgoci oraz nasłonecznienia, inne zbierałem w Beskidzie małym a inne w Górach Słonnych.
 
 
     
DarekŁ
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-14, 11:23   

Ale borowika szatańskiego nigdy nie widziałeś to jak możesz być niezbyt mocno przekonany do zdjęć które go przedstawiają :shock: ??????
 
     
harrykumar 

Posty: 102
Skąd: Góry Słonne / Kraków
Wysłany: 2007-06-14, 13:06   

Bo takie okazy jak w atlasie to zbierałem a żyję, a w innych atlasach trochę szatan inaczej wyglada, a ponadto oznaczenie szatana najbardziej pewne jest po wysypie zarodników,
 
 
     
Anna Kujawa 
Ania K.

Posty: 41
Skąd: Turew
Wysłany: 2007-07-20, 18:43   

harrykumar, borowik ceglastopory nie ma na trzonie siateczki i ma ciemny kapelusz, borowik ceglastopory ma siateczke i jasny kapelusz. Oprócz nich jest jeszcze sporo borowików o czerwonych porach.

Babie Lato - goryczak żółciowy jest gorzki, ma jasny, lekko różowiejące pory, brązowy kapelusz i bardzo wyraźną siateczkę na żółtawym trzonie. Spróbowany na surowo też jest bardzo gorzki. Łatwo go po tym poznać.

Oprócz niego jest parę gatunków gorzkich borowików.
 
     
szymon8514 


Posty: 32
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2007-09-29, 18:30   

według mnie do szatana (borowika szatańskiego) jest jeszcze nieco podobny borowik ponury.
 
     
zdzich8 


Posty: 58
Wysłany: 2007-10-08, 21:36   

Marfu napisał/a:
a borowika szatanskiego spotyka sie raz na 50 lat

A szkoda, bo choć trujący- to jako fan wszystkich grzybów- chciałbym go obfotografować i ogrodzić drutem elektrycznym tego grzybka :grin:
szymon8514 napisał/a:
według mnie do szatana (borowika szatańskiego) jest jeszcze nieco podobny borowik ponury.

Jak najbardziej, ale oba są trujące :) Jednak widząc borowika ponurego mógłbym się co najwyzej ucieszyć (dosyć pospolity), ale za szatańskiego (strasznie rzadki!) dałbym sobie 10 dni bez neta, a to straszna kara...
PS. Dla tych nie znających się na grzybach (jak i tych znających się) polecam: TĘ STRONKĘ-KLIKNIJ NA LINKA
_________________
http://www.przyrodapolski.bloog.pl

Jeden z najlepszych blogów przyrodniczych w Polsce!
POZDRO dla arturro :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo