Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tracze na Dobczycach
Autor Wiadomość
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
  Wysłany: 2007-09-11, 08:24   Tracze na Dobczycach

Kiedyś tam w otchłani czasu zrodził się pomysł ptasiego ożywienia zbiornika Dobczyckiego. Na pierwszy cel wybraliśmy sobie Tracza. Ptak ten był widywany na zbiorniku nie raz, nie dwa, nawet stadami, ale nigdy nie widzieliśmy by prowadził lęgi.
Były chęci, były słowa teraz czas na czyny. Dzięki uprzejmości Basiora oraz działaniom dyplomatycznym GPego udało nam sie zdobyć 10 bud (bo nie budek) na Tracza. W sezonie 2007/2008 planujemy rozwieszenie tych bud w miejscach uczęszczanych przez Tracza a nie zagrożonych człowiekiem. Baza logistyczna już jest, pozostają kwestie które zostaną przedstawione niżej.
Oczywiście jest to dopiero początek. Jeśli odnotujemy minimalny sukces to postanowimy rozpisać dokładnie projekt, szukać dalszych funduszy aby poszerzyć zakres. A może potem tratwy dla Rybitw?

Aktualne plany i zadania.
-> Transport bud -> Załatwiony, budy przyjadą w piątek wieczór do Krakowa, a potem na działkę. Na działce jest drabina, gwoździe się kupi, zostanie kwestia wieszania.

-> Zdobycie zezwoleń -> pytanie czy RZGW, czy LP? Trwa dociekanie do kogo, oraz wkrótce będziemy pisać. Jeśli ktoś może pomóc w treści tego pisma to niech przesyła do mnie lub GPiego. Myślę że będziemy troche odpowiedzialni za ten projekt (Teraz MŁODZI!! :D ). Lub bezpośrednio załatwić to z organem zarządzającym.

-> Nawiązanie kontaktu z lokalnymi przyrodnikami: Pisałem Już do M.Barana, który zajmuje się regularną obserwacją ornitologiczną zbiornika i ma duże doświadczenie we współpracy z gminą Dobczyce, oraz przypuszczalnie także RZGW. Czekam na odpowiedź na maila.

-> Akcja wieszaniowa przewidziana na 20-21 X. Już jest 9 komfortowych miejsc noclegowych :) (Na łóżkach, z dachem ;) ), a na podłodze lub w ścisku też się troche znajdzie. Akcje łączymy z obserwacją ptaków na zbiorniku, poszukiwaniem sów w okolicznych lasach, ogniskiem i gawędami. Liczba miejsc silnie ograniczona (kwestia transportu samochodowego, i noclegu, chyba że się kto z namiotem zjawi to miejsca Ci dostatek ;) :) )
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-11, 09:00   

Co do zezwolen - na pewno LP, bo budki ( :-) ) beda na drzewach. I ktos, kto zarzadza samym zbiornikiem - nie mam pojecia kto to jest... Nie wiem tez jak on wyglada (zbiornik, nie zarzadzajacy) - moze tam ryby lowia? I zeby nie bylo potem, ze tracze zerzarly ryby :-)

Poza tym od razu... wytypujcie kogos, kto stworzy stronke projektu...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-11, 09:14   

Marfu, tylko że dawniej zbiornik był ogrodzony z zakazem wstępu. Teraz ogrodzenia już nie ma bo się rozpadło / rozkradli, ale teoretycznie wstęp nad jezioro jest zakazany. Więc nie ma problemu z wędkarzami, turystami etc. Zbiornikiem zarządza Zarząd Gospodarki Wodnej, oddział Dobczyce.
Z tworzeniem strony nie czekać do I efektów?
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-11, 09:35   

wiesz... Budki dla Traczy wiesz Dzialdowo, warszawa...teraz wy - moze warto, oprocz OCZYWISCIE strony na stronie kola, zrobic jedna duza z wynikami ogolnopolskimi?? A i u Was, warto pisac, jka cos sie robi - moze sie ludzie zglosza do pomocy??

PS. Ladnie Wam lasy rosna :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-11, 09:52   

Marfu napisał/a:
zrobic jedna duza z wynikami ogolnopolskimi
chodzi Ci o główną stronę na głównej bocianowej? No to w takim razie stronę na stronę koła jakąś stworzymy, a przynajmniej spróbujemy ;) :) Na razie przebijmy się przez kwestie formalne a potem stronka ;)
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-11, 09:53   

OK, to jest sluszna droga :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-09-11, 10:15   

widzę, że nasze wczorajsze ustalenia, Pełek już wciela w życię - to się nazywa działanie!
No tak - czekamy na odp od LP (ja nie mam pojęcia czyje mogą byc takie lasy, zapewne o charakterze ochronnym, rosnące w strefie nadbrzeżnej będącej pod pieczą RZGW) oraz od Pana M.Barana.
Później trzeba będzie zwrócić się także do gminy (podobno nastawieni są proprzyrodniczo) oraz do WKP.
A co do stronki - chodzi o cos w stylu aktualności na stronę główną?
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-11, 10:18   

To tez, ale przeciez:

1. Na tronie kola moga byc podstrony i prowadzonych projektach

2. Warto - jak pisalem - stworzycv stronke i traczach i gagolach, bo doswiadczen coraz wiecej - taka jak o innych projektach, np. plomykowne
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-09-11, 10:38   

Cytat:
1. Na tronie kola moga byc podstrony i prowadzonych projektach
nie znam sie - za funkcjonowanie strony odpowiedzialni są for i PioSu bodajże, ale skoro tak to sie zrobi na stronie koła (a na głównej moze odnośnik jeśli by się dało)
Marfu napisał/a:
2. Warto - jak pisalem - stworzycv stronke i traczach i gagolach, bo doswiadczen coraz wiecej - taka jak o innych projektach, np. plomykowne
jasne - tylko trzeba zebrać informacje od wszystkich, którzy sie tym już parają
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-09-11, 10:40   

jasne. A jak koledzy nie maja czasu wrzucic na strone kola materialow - ja tez moge :-)
Aby strona zyla...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
green power 
ponad podziałami x 2


Posty: 819
Skąd: Radom/Kraków
Wysłany: 2007-09-11, 10:45   

ok :smile: , Logana trzeba będzie poprosic o część wprowadzenia o traczu, bo to najwiekszy wśród nas specjalista od ptaków, a Pełek i ja dopiszemy reszte projektową, no i jakieś fotki by się zadło :roll:
Marfu napisał/a:
Aby strona zyla...
to fakt, bo od jakiś dwóch lat wygląda jak umarła :neutral:
_________________
Tomasz Figarski

"Poza gospodarczym wyrachowaniem leśnik musi mieć także i szerszy, przyrodniczy punkt widzenia; powinien mieć również na względzie wartość materialnie niewymierną, jaką jest piękno i urok lasu[...]" W. Koehler, 1961.
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-11, 10:50   

green power napisał/a:
a Pełek i ja dopiszemy reszte projektową, no i jakieś fotki by się zadło :roll:
Marfu napisał/a:
Aby strona zyla...
to fakt, bo od jakiś dwóch lat wygląda jak umarła :neutral:
jeśli zdam fitopy 14ego to mam 2 tygodnie na ostrą pracę nad takimi rzeczami więc i trochę stronę mogę zaktualizować ;) Jak się dowiem jak i takie info projektowe wstępnie napisac. Byle zdać ;)
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2007-09-11, 11:02   

Pełek napisał/a:
ale nigdy nie widzieliśmy by prowadził lęgi


1 raz w 1999 r. ;-) chyba corocznie 1-3 pary w SE zatoce

pozwole sobie sie sam zacytowac :mrgreen:
Cytat:
Kajtoch Ł., Piestrzyńska-Kajtoch A. 2005. Zasiedlanie dorzecza Raby przez nurogęsia Mergus merganser. Notatki Ornitologiczne 46 (4): 243-246.


Pełek napisał/a:
Zdobycie zezwoleń pytanie czy RZGW, cz


przy zbiorniku RZGW lub prywatni wlasciciele, poza zbiornikiem RZGW, prywatni i lokalnie LP (np. ujscie Stradomki zdaje sie)

przeca juz pisalem gdzies ze probuje to zalatwic przez dr Gwiazde :!: :roll: jak trzeba to sprobujemy tez dogadac sie z gmina Dobczyce przez M. Barana
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2007-09-11, 11:12   

green power napisał/a:
Logana trzeba będzie poprosic o część wprowadzenia o traczu


moze byc na poczatekl to: http://www.pzwl.republika.pl/nuroges_frameset.htm
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-09-11, 11:20   

Cytat:
Pisze w pewnej sprawie dotyczącej zbiornika Dobczyckiego.
Wraz ze znajomymi z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" planujemy trochę ożywić ten zbiornik pod względem ptasim. Jesteśmy grupą przyrodników działającą w Małopolsce, w skład której wchodzą studenci Wydziału Leśnego, ornitolodzy amatorzy i trochę bardziej zaawansowani (np. Łukasz Kajtoch), pracownicy Parków Krajobrazowych. Zgodnie z prezentacją która pojawiła się na stronie Urzędu Miasta i Gminy Dobczyce - Ptaki Zalewu Dobczyckiego, postanowiliśmy ułatwić sukces lęgowy na początek Traczowi. Obserwowane są przez nas grupy tych ptaków, jednak nie zdarzyło nam się obserwować ich z lęgami.
Aktualnie posiadamy 10 bud (ek) lęgowych na tego ptaka, a w przyszłości możliwe, że uda się wygospodarować ich więcej. W przyszłości planujemy także wzorem miejsc na N Polski, umiejscowienie np. platform dla Rybitw.
Pisze, gdyż wiem, że jest Pan doświadczoną osobą w obserwacjach ptaków na tym zbiorniku, oraz wie Pan do kogo się kierować w kwestiach formalnych dotyczących realizacji i liczylibyśmy na wsparcie naszych działań (nie mówimy o stronie finansowej tylko o doświadczeniu).
Po pierwsze - na początku planujemy rozwieszenie budek w cofce jeziora przy Brzezowej. Jest to związane z tym że przez ostatnie 2 lata regularnie widuje się tam te ptaki, ponad to wschodni brzeg jest dość skalisty i trudnodostępny (nie widziałem by tam ktoś chodził), a także są drzewa nad brzegiem na których można by umiejscowić budki, oraz nie ma dużej ilości śmieci, która też mogłaby im "przeszkadzać". Pytanie brzmi tak, czy może zna Pan lepsze miejsca / inne miejsca gdzie te ptaki są regularnie widywane, aby umożliwić im szanse na lęg?
Aktualnie jest to inicjatywa do której jesteśmy przygotowani poza kwestiami formalnymi. Pojawiły nam się pytania do kogo kierować pismo o zezwolenie na zawieszenie tych budek. Czy będzie to Nadleśnictwo Myślenice, Leśnictwo Kornatka, czy też lasy nadbrzeżne są własnością RZGW, która ma pod swoją opieką całą strefę nadbrzeżną jeziora? Czy moglibyśmy liczyć na pewne wsparcie, by udało się to zrobić legalnie. Oczywiście można pójść i zawieszać, ale wychodzimy z założenia że lepiej wpierw pytać a potem robić, a nie zastanawiać się za miesiąc czy 2 czemu budki zniknęły.
Wiem że planowana była także kładka dydaktyczna przez cofke w okolicach Brzezowej, a jako że budki byłyby po drugiej stronie mogłoby to być także dodatkowym elementem edukacji przyrodniczej.

Bardzo proszę o odpowiedź i porady.
Jakub Pełka,
Małopolskie Koło Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian".


A tak wyglądał mail co wysłałem.... to tak żeby zainteresowani wiedzieli co się dzieje. Np. Logan ;) :P
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo