Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Monitoring Harmonia axyridis
Autor Wiadomość
Marek 


Posty: 20
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-05-08, 15:45   Monitoring Harmonia axyridis

Rusza monitoring inwazyjnej biedronki Harmonia axyridis w Polsce. Od roku 2008 rozpoczynamy systematyczną rejestrację rozprzestrzeniania się H. axyridis w Polsce.
Uruchomiona została strona na jej temat. Wchodzi się na nią przez adres:
http://www.cbe-pan.pl/ lub bezpośrednio http://www.cbe-pan.pl/harmonia/

Wszystkie szczegóły pod linkami powyżej. Podaje również jak i gdzie przesyłać informacje:

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy już spotkali lub w przyszłości zaobserwują bądź odłowią H. axyridis na terenie naszego kraju, o poinformowanie nas o tym i, o ile to możliwe, przesłanie okazów dowodowych lub zdjęć cyfrowych biedronek wraz z następującymi danymi:

data obserwacji
dokładne położenie stanowiska (miejscowość lub współrzędne geograficzne)
środowisko (np. pole kukurydzy, park miejski, bór sosnowy, na ścianie budynku, w mieszkaniu)
roślina, na której stwierdzono biedronkę (jeśli obserwator nie zna nazwy rośliny, prosimy podać, czy jest to roślina zielna, krzew, drzewo liściaste czy drzewo iglaste)
przybliżona liczba stwierdzonych biedronek (pojedynczy osobnik czy większa ich liczba)
stwierdzone stadia rozwojowe (dorosłe chrząszcze, larwy, poczwarki)
sposób stwierdzenia (np. obserwacja, złowienie w czerpak entomologiczny, odłowienie na światło)
o ile będzie to możliwe, prosimy również o podanie, jakimi mszycami lub innym pokarmem odżywiały się zaobserwowane biedronki
Jeśli osoba przysyłająca nam okazy biedronek będzie życzyła sobie je odzyskać, odeślemy je z powrotem po obejrzeniu.

Informacje prosimy przesyłać:
na adres e-mailowy: harmonia@cbe.internetdsl.pl

lub pocztą tradycyjną:

Piotr Ceryngier
Centrum Badań Ekologicznych PAN
Dziekanów Leśnyul. M. Konopnickiej 1
05-092 Łomianki
_________________
Życie w Galaktyce to: a) coś na kształt choroby morskiej; b) głupota
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-05-09, 06:41   

Będziemy czujni, jak na razie w terenie nie widziałem jeszcze tego gatunku. Poza ptakami na owady też spogladam :grin: :wink: A urzeduję właśnie w Polsce wschodniej!
_________________
TP Bocian
 
     
Tenebrity 

Posty: 5
Wysłany: 2008-07-25, 10:06   

Harmonia axyridis w Sosnowcu - opis i zdjęcia przekazane do PAN, rozpoznanie potwierdzone. Pierwsze owady spotkane 07.07.2008.

2 z nich zamieszczam dla tutejszych przyrodników jako ciekawostkę.

harm2.JPG
Plik ściągnięto 460 raz(y) 18,49 KB

harm1.JPG
Plik ściągnięto 468 raz(y) 58,53 KB

 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-07-25, 18:00   

Tenebrity napisał/a:
Harmonia axyridis w Sosnowcu

W okolicach Siedlec i Łosic jeszcze jej nie ma. Ostatnio mam wrażenie, że i nasze rodzime gatunki trudno się spotyka - może to tylko złudne wrażenie :???:
_________________
TP Bocian
Ostatnio zmieniony przez Mirek 2008-09-02, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-09-02, 19:30   

Wklejam w ramach rozrywki, ale akcja posła może wspomóc monitoring... :smile:

Cytat:
Łódzki poseł występuje w imieniu polskiej biedronki
19.08.2008
Piotr Krzywicki, łódzki poseł (niezrzeszony), broni rdzennie polskiej biedronki przed inwazją biedronki zagranicznej. W sprawie agresywnych żyjątek, przejmujących terytoria naszych owadów, wystosował interpelację do resortu środowiska.

Krzywicki alarmuje ministra Macieja Nowickiego: "azjatycka biedronka Harmonia axydridis budzi zaniepokojenie polskich obywateli. Jest ona bardzo silna i płodna. Wyjada mszyce, miodówki i pluskwiaki, odbierając pokarm biedronkom zamieszkującym polskie ziemie. Gryzie również ludzi, wywołując odczyn alergiczny. Wprawdzie Harmonia zdecydowanie woli życie w mieście, zdarza się jednak, że niepokoi również sadowników. Nadgryza dojrzałe owoce, a w winnicach przegryza skórkę i wchodzi do winogron. Jeśli z gronem dostanie się do kadzi fermentacyjnej, może niekorzystnie zmienić smak i zapach wina".

Dlatego też poseł Krzywicki postanowił w oficjalnej interpelacji numer 3888 zapytać ministra środowiska, czy w Polsce jest monitorowane rozpowszechnianie się nowych gatunków owadów.

Krzywicki z wykształcenia jest prawnikiem. W tej kadencji Sejmu interpelował już 37 razy, między inny w sprawie dróg i autostrad, kolei, edukacji, prawa unijnego. A jak wpadł na egzotyczny pomysł interpelacji w sprawie biedronki?

- Wyczytałem o niej w Internecie. Kwestia ta wydała mi się ważna dla polskiego rolnictwa, postanowiliśmy się z moimi współpracownikami zająć sprawą - mówi Piotr Krzywicki, przy okazji zaznaczając, że prywatnie bardzo interesuje się przyrodą.

Poseł otrzymał już odpowiedź z Ministerstwa Środowiska. Niestety, nie był nią usatysfakcjonowany. Resort stwierdził, że sytuacji nie monitoruje. Robi to natomiast Centrum Badań Ekologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Krzywicki, odesłany na strony PAN, przeczytał tam m.in., że Harmonia wywodzi się ze wschodniej i środkowej Azji. Na początku XX wieku rozprzestrzeniła się w Ameryce, a później w Europie Zachodniej, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii. Stąd zaczęła inwazję na ziemie polskie.

Faktycznie, jest płodna i wypiera inne gatunki (dokładnie tak, jak napisał w interpelacji Krzywicki).

Mimo to Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu, profesor entomologii z Uniwersytetu Łódzkiego, nie podziela niepokoju kolegi parlamentarzysty: Apeluję do posła Krzywickiego, żeby wziął się za poważniejsze sprawy. To jest groteskowa interpelacja. Poseł nie jest od zajmowania się biedronkami - mówi Niesiołowski. - Zwłaszcza że nie sądzę, aby zagrożenie było poważne. W zdecydowanej większości wypadków nowe gatunki wkomponowują się w lokalną faunę. W Polsce występuje obecnie około 500 gatunków północnoamerykańskich.

Piotr Brzózka, Alicja Zboińska - POLSKA Dziennik Łódzki

źródło
_________________
www.ussuri.pl
 
     
phalops 
Jacek Kalisiak

Posty: 33
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-03, 14:39   

Cytat:
W okolicach Siedlec i Łosic jeszcze jej nie ma.


Łapałem w Mielniku w końcu sierpnia, więc osiągnęła wschodnią granicę Polski :cool:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-09-03, 17:44   

fiu, fiu - a w jakim środowisku?
_________________
TP Bocian
 
     
phalops 
Jacek Kalisiak

Posty: 33
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-03, 17:55   

A i na kserotermie i nad Bugiem :razz: Ale do światła :green:
 
     
Robert M. 


Posty: 304
Skąd: Opole / Branice
Wysłany: 2008-09-03, 22:19   

Jesli to ona :)
Branice YR04 , 23.08.08

P1000627.jpg
Plik ściągnięto 460 raz(y) 83,9 KB

_________________

Serdecznie zapraszamy!
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2008-11-02, 11:22   

Robert, to zdecydowanie nie ona ;-)

Dzisiaj, u mnie w domu, rozdeptana. Czyli Jabłonna pod Warszawą, 1 osobnik.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-11-02, 17:46   

Marfu napisał/a:
Dzisiaj, u mnie w domu, rozdeptana.

A ja wczioraj na bloku znalazłem coś podobnego do harmonii, ale pewności nie mam - wysłałem tylko stosownego mejla do prowadzących monitoring i czekam na odpowiedź.
_________________
TP Bocian
 
     
Tenebrity 

Posty: 5
Wysłany: 2008-11-15, 13:05   

To ja się wam pochwalę, że od połowy października użeram się z niechcianymi współlokatorami - H. axyridis uznała moje mieszkanie za stosowne lokum na zimę, więc co kilka dni mam regularny przegląd tych owadów w pokoju. Spotkałam już kilka interesujących odmian barwnych.

A biedronka Roberta to pewnie Calvia quindecimguttata.
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2009-04-15, 10:37   

Kolejna, juz trzecia, u mnie w domu. Tym razem rozgnieciona drzwiami balkonowymi.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2009-07-24, 09:53   

Inwazja biedronek na zachodnie wybrzeże
Jakub Ziębka
2009-07-23, ostatnia aktualizacja 2009-07-23 18:54

- Są ich miliardy, prawdziwa inwazja, w życiu czegoś takiego nie widziałem. Niech miasto z tym coś zrobi, bo się ludzie wyniosą - mówi wypoczywający w Świnoujściu Piotr Podborny z Torunia

- Jestem na plaży i przed oczami mam przekomiczną scenę. Tysiące ludzi i wszyscy się trzepią, machają rękami, odganiają od biedronek - dodaje pan Piotr.


Na potwierdzenie swoich słów wysyła zdjęcia - rzeczywiście: namioty plażowe, ręczniki, ubrania - wszystko oblepione jest dziesiątkami, setkami biedronek.

- Nie boją się niczego. Są w pełnym słońcu i w cieniu. Niby taki niegroźny owad, a jednak natrętny i gryzący - mówi wypoczywający w Świnoujściu Grzegorz Wolski.

- Prawdziwą plagą w Świnoujściu są nie muszki, o których "Gazeta" pisała w czwartek, tylko biedronki. Jest ich mnóstwo w całym mieście. I na dodatek gryzą, cholery - mówi z kolei pan Waldemar.

W sprawie biedronek na świnoujskiej plaży odebraliśmy wczoraj wiele telefonów. Nie tylko my.

- Cały czas docierają do nas sygnały o bardzo dużej liczbie biedronek - przyznaje Grażyna Melerska, zastępca naczelnika wydziału gospodarki komunalnej i środowiska w Urzędzie Miasta Świnoujście. - Słyszeliśmy, że podobny problem występuje na wybrzeżu, od niemieckiego Ahlbecku aż do Rewala. Słyszałam, że to są te azjatyckie.

- Rzeczywiście, mamy ich mnóstwo - potwierdza Robert Skraburski, wójt gminy Rewal. - Turyści się skarżą, ale w jaki sposób mamy z nimi walczyć? W piątek firma, której zleciliśmy odkomarzanie, da nam odpowiedź, co w tej sprawie można zrobić.

- Mamy nadzieję, że jest to krótkotrwała fala i za parę dni będzie spokój - dodaje Grażyna Melerska. - Nie możemy przecież zastosować środków chemicznych, ponieważ zaszkodzilibyśmy innym gatunkom, np. pszczołom.

Owady pojawiały się od kilku dni, ale wczoraj nie sposób było już ich uniknąć.

- Jedyny sposób, aby się przed nimi obronić, to wejść do morza i stać zanurzonym po szyję - mówi Grzegorz Wolski.

Skąd taki wysyp biedronek?

- Tak duża ilość może wiązać się z ciepłą i wilgotną pogodą - podejrzewa dr inż. Andrzej Mazur z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Sprzyja ona rozwojowi mszyc, którymi się żywią biedronki.

- Być może chodzi o gatunek harmonia axyridis - zastanawia się dr hab. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa, którego poprosiliśmy o opinię. - Jest gatunkiem plennym oraz znanym ze swojej agresywności. Nie widzę sensownego sposobu na zwalczanie tych owadów. Są wszędobylskie, nie koncentrują się w jednym miejscu. Trzeba poczekać, może zagrozi im jakaś choroba albo pojawi się wróg naturalny?

Harmonia axyridis pochodzi ze wschodniej i środkowej Azji. Stamtąd przedostała się do Europy, w Polsce została odkryta w 2006 r., w Poznaniu. Jest biedronką o zmiennym ubarwieniu pokryw, od żółtego do pomarańczowego, przez czerwone, aż do czarnego. Wyglądem niewiele różni się od naszej biedronki siedmiokropki. Jej ciało jest owalne, wypukłe, o długości 5-8 mm. Może mieć jednak znacznie więcej kropek (do 23). Występuje w różnych środowiskach, głównie na krzewach i drzewach liściastych, a także na terenach zurbanizowanych.

- Jest to gatunek zagrażający naszym rodzimym biedronkom - mówi dr inż. Andrzej Mazur. - Zjadają ich jaja i larwy. Trzeba jednak pamiętać, że biedronka nie zaatakuje nikogo pierwsza. Ona tylko się broni. Natomiast wydzielina pochodząca z przewodu pokarmowego owada lub ugryzienie może u niektórych wywołać alergie.

Co wtedy?

- Trzeba niezwłocznie udać się do lekarza - odpowiada Małgorzata Chrobok, alergolog ze Świnoujścia. - Tylko on może ocenić, z jaką substancją czy jadem mamy do czynienia. Stosownie do sytuacji proponuje się rożne formy leczenia. W lekkich przypadkach wystarczy zwykły okład czy altacet. W cięższych np. antybiotyki.



Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
link
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Hors 


Posty: 118
Skąd: Białystok
Wysłany: 2009-09-10, 08:30   

Harmonia axyridis z Białegostoku data obserwacji 04,09,2009- 1 osobnik wygrzewający się na parapecie. Pozdro

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo