Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
drzewa przyjazne ptakom
Autor Wiadomość
bellegueule 


Posty: 160
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-30, 12:00   drzewa przyjazne ptakom

właśnie jestem w trakcie obsadzania domu mlodymi drzewami i krzewami, chce trochę nasadzić nie tylko roslin ozdobnych ale i tzw."przyjaznych ptakom" w zimie.
Kupuje wiec troche jarzębin, głogu, bzu czarnego i... właśnie może ma ktoś pomysł co jeszcze?
_________________
nie było nas był las, nie będzie nas będzie las...
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-10-30, 13:15   

ja mam posadzony jeszcze rokitnik, pigwy i ognik szkarłatny , a na jabłoniach zostawiam specjalnie 1/3 jabłek dla drozdowatych :grin:
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-10-30, 13:59   

doczytałam, że jeszcze moga być:
liguster, aronia i berberysy
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
bellegueule 


Posty: 160
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-30, 14:38   

berberysa już mam jednego, posadziłem w tym roku
dzieki Beata za wszystkie informacje, napewno skorzystam :lol:
_________________
nie było nas był las, nie będzie nas będzie las...
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2007-10-31, 01:22   

polecam książkę
M. SZOKALSKIEGO I J. WOJTATOWICZA
"PTAKI W OGRODZIE" PWRiL, WARSZAWA 1989
tam są wszelkie informacje jak urządzać ogród przyjazny ptakom
oczywiście spis roślin także :green:
 
     
Łukasz L. 

Posty: 42
Wysłany: 2007-11-09, 19:56   

Polecam głogi, z tego powodu iż mają one kolce i sa naturalnym schronieniem przed drapieżnikami. Nie sadź neofitów!
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2007-11-09, 21:46   

Łukasz L. napisał/a:
Polecam głogi
Wytłumacz to tym z "Akcji Oświn" :green:
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2007-11-09, 23:24   

Łukasz L. napisał/a:
Polecam głogi,

Ja Ci dam glogi :twisted: Najlepsza jest jarzebina z jezyną. Poza tym nasza rodzima czeremcha.
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
Łukasz L. 

Posty: 42
Wysłany: 2007-11-10, 17:14   

Batman napisał/a:
Ja Ci dam glogi :twisted: Najlepsza jest jarzebina z jezyną. Poza tym nasza rodzima czeremcha.


Ja nie mówie że głóg jednoszyjkowy czy dwuszyjkowy jest najlepszy. Ja przed blokiem mam głóg a nasz administrator jest przyrodnikiem i poprzez jego przycinanie powstała forma karłowata w formie kuli na 1,5 metrach. Tam ptaki, najczęsciej wróble domowe chronią się.

Tobie Batman pewnie chodzi o drzewa które mają owoce które chętnie jedzą ptaki lecz ja patrze na ochronę ich. Głów także ma owoce :green:

Ale żołędzie dębów rodzimych!!! Nie neofity z Ameryki N. Wiem że sójki je spożywają.
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2007-11-10, 23:48   

Łukasz L. napisał/a:
poprzez jego przycinanie

Najlepiej sie przycina rowno z gruntem :green:
Łukasz L. napisał/a:
Ale żołędzie dębów rodzimych!!! Nie neofity z Ameryki N. Wiem że sójki je spożywają.

O co chodzi? (zaczynasz nowy watek, nowe zdanie od ale...)

Dobrym rozwiazaniem sa krzewy ozdobne (berberysy?) z pomarańczowymi owocami srednicy0,5 cm, wszak nie sa nasze, rodzime, ale ptaki z nich nader czesto korzystaja - zwlaszcza kwiczoly i wszystkie łuszczaki, no moze poza rzepołuchami i czeczotkami, poza tym na drzewach jemiola...
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
Łukasz L. 

Posty: 42
Wysłany: 2007-11-11, 07:55   

Batman napisał/a:
Łukasz L. napisał/a:
poprzez jego przycinanie

Najlepiej sie przycina rowno z gruntem :green:


Przycina sie z gruntem chwasty, a mi chodzi o cos innego. To wygląda jak 1,5 noga na której jest osadzona kula. Wróble tam ciagle siedzią i wydalają :grin: Poprzez to jest ciekawy wygląd :green:

Batman napisał/a:
Ale żołędzie dębów rodzimych!!! Nie neofity z Ameryki N. Wiem że sójki je spożywają.

O co chodzi? (zaczynasz nowy watek, nowe zdanie od ale...)


Insynuuje to że nie powinno sie sadzić dębów np. czerwonego który jest rośliną inwazyjną i nie polską. Nie rozpoczynam nowego wątku. Możemy posadzić dęba bo ma żółędzie a ptaki je jedzą. Czesto ludzie sadzą Dęba czerwonego a to błąd.
 
     
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-11-15, 00:07   

czytajac Wasze slowa, przypomialo mi sie pare krzewow wytwarzajacych owoce ktore zdobia je zima sa to: ogniki, irgi, ostrokrzewy, machonie, wisnie rozmaite (ja mam wisnie krzewiasta), jalowce (hmmm nie wiem czy sie nadaja dla ptakow) borowki
 
 
     
barba 

Posty: 64
Skąd: elblag
Wysłany: 2007-11-15, 08:45   

Moja działka obsadzona jest roslinami, które lubią ptaki. Do wymienioych roslin dodałam by jeszcze świdosliwę, i również czeremche amerykańska. Najpierw objadały ja szpaki, a teraz kwiczoły. Na mojej działce rosnie równiz olcha. Może to niezbyt ładne drzewo, ale za to świetne dla ptaków. Odwiedzaja je czyże, czeczotki, raniuszki, sikory, i inne gatunki. Drugim drzewem które często odwiedzaja rózne gatunki ptaków to modrzew. Jest piekny i zwabia ptaki i latem i zima.
Beata napisała o rokitniku, ja tez go mam od kilku lat. Ostatnio żerowały na nim jemiołuszki, ale trzeba uważa, bo chyba juz na całej działce mam odrosty. Zostawiam tylko odmiany żeńskie, a męskich bardzo trudno sie pozbyc.
 
     
barba 

Posty: 64
Skąd: elblag
Wysłany: 2007-11-15, 08:48   

Zapomniałam jeszcze napisac, że ważnym i ładnym krzewem jest cis. Na moje cisy przylatywały grubodzioby, jemiołuszki inne.
 
     
Łukasz L. 

Posty: 42
Wysłany: 2007-11-15, 17:35   

barba napisał/a:
Beata napisała o rokitniku, ja tez go mam od kilku lat. Ostatnio żerowały na nim jemiołuszki, ale trzeba uważa, bo chyba juz na całej działce mam odrosty. Zostawiam tylko odmiany żeńskie, a męskich bardzo trudno sie pozbyc.


Głównie to neofity tworzą odrosty, tak samo jak kol jesionolistny czy robinia akacjowa.

barba napisał/a:
Zapomniałam jeszcze napisac, że ważnym i ładnym krzewem jest cis. Na moje cisy przylatywały grubodzioby, jemiołuszki inne.


Ale ty ich nie jesz, prawda? :green: :green:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo