Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Błotniak łąkowy/zbożowy-głosy
Autor Wiadomość
Iży 

Posty: 2
Wysłany: 2007-11-08, 13:36   Błotniak łąkowy/zbożowy-głosy

Mieszkam w Radomsku blisko pól lasów od 20-u lat. W lecie 2005 i 2006 obserwowałem nowego ptaka. Pojawiał się rano i wieczorem, kołując nad polami i łąkami na niskiej wysokości. Zawsze sam bez pary. Miał piękne śnieżnobiałe skrzydła od spodu z ciemnymi końcówkami i urzekający głos, coś w rodzaju: kłi, … , kłi. Długo nie mogłem go rozszyfrować, podejrzewałem, że to któryś z błotniaków, ale i tak nie miałem pewności, gdyż informacja i rysunki w internecie były wtedy nadzwyczaj ubogie. Teraz po niedzielnym programie w TVP 2 wiem już trochę więcej. Chodzi o błotniaka łąkowego lub zbożowego. Jeden z nich ma ciemne promieniste pręgi wzdłuż skrzydeł od spodu.
Drugi (ten mój) opisany jest powyżej. Chciałbym aby ktoś podesłał mi plik z nagranym głosem tego ptaszka lub podał odpowiedni link.
Pozdrawiam Iży
_________________
Iży
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-11-08, 14:39   

http://ptakolub.gsi.pl/falconi/circus.htm :grin:
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
ptasiarz
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-08, 16:56   

http://www.scricciolo.com/eurosongs/canti.htm#c Błotniak łąkowy to Circus pygargus, a zbożowy Circus cyaneus :wink:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-11-08, 17:30   

Iży napisał/a:
Drugi (ten mój) opisany jest powyżej.

Błotniak zbożowy jest jednym z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce, co nie wyklucza jego występowania tu i ówdzie. Koniecznie trzeba się przyjrzeć temu samcowi w przyszłym roku (o ile ponownie sie pojawi), aby mieć pewność, z jakim gatunkiem naprawdę mamy do czynienia...
Samce błotniaka łąkowego też z wiekszej odległości wydają się bardzo jasne, a ciemne pręgi na skrzydłach z dalszej odległości są słabo widoczne!

Co do głosów ptaków, to odpowiednie linki podane są tutaj
_________________
TP Bocian
 
     
Iży 

Posty: 2
Wysłany: 2007-11-16, 13:36   

Dzięki za inormacje. Wynika z nich, że chodzi raczej o błotniaka zbożowego. Tereny podmokłe o wysokich trawach mogą sprzyjać założeniu gniazda przez tego ptaka. Fakt, że widziałem tylko samca nie wyklucza, że była też samica. Po prostu gniazdo mogło być poza zasięgiem moich spacerów, a ptak odlatywał zawsze gdzieś w stronę rzeczki.
_________________
Iży
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo