Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskusje nad regulaminem
Autor Wiadomość
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-31, 02:02   

Beata napisał/a:
Może dałoby się tak zrobić, żeby opis zagadki, w której już coś się napisało, zmieniał kolor
O ile się orientuję to jeśli najedzie się na wybraną zagadkę, to wyświetla się informacja czy już brało się w niej udział. Może to nie zmaina koloru ale zawsze coś. :green:
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
camelmk 


Posty: 129
Wysłany: 2007-01-31, 07:31   

Może by tak ujednolicic punktację? Zawsze za nazwę pol łac po 0,5, i za dodatkowe wymagania punkt - albo coś w ten deseń.
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-02-01, 19:10   

Co do punktacji. Litoria zgłosia w okienku

Cytat:
no nie wiem czy podawanie w zagadkach odpowiedzi uzasadniającej używając słów: typowe, charakterystyczne powinno byż nagradzone punktem...


Jest duzym problem z tym...

Pomysl byl niestety moj :oops: Wymyslilem sobie, że w ten sposob ograniczy sie strzelanie, a wszyscy sie czegos nauczymy. Ale - po roku doswiadczen - stwierdzam, ze jest to calkowicie niekwantyfikowalne. Np. ja - poza ssakami i wiekszoscia ptakow - nie jestem w stanie stwierdzic, czy dany opis nie wyklucza innego gatunku :-( A nawet w grupach, ktre znam, czesto mam problem, bo z jednej strony mamy opis duuzy, a z drugiej skromny.

Zas konkretnie na pytanie Litorii odpowiedziałbym tak: zwrócenie uwagi na właściwe cechy moim zdaniem nie jest takie zle.

W przypadku nocka Natterera i jego ucha możemy się spodziewać odpowiedzi:

"Poznałem go po uszach"

"Poznałem go po charakterystycznych uszach"

"Poznałem go po charakterystycznie wywiniętych uszach"

"Poznałem go po charakterystycznie wywiniętych na końcach uszach"

"Poznałem go po charakterystycznie wywiniętych (końcówki skierowane w kierunku grzbietu) uszach"

Pomijajac "skierowane w kierunku", ktora odpowiedz nalezy uznac za wystarczajaca?

A wiec, po wielu doswiadczeniach, stwierdzam, ze chyba uzasadnienie trzeba usunac :-(

Wasze opinie?
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-01, 19:24   

W pełni się z tobą solidaryzuję :green:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-02-01, 19:42   

To znaczy - usunac punktowanie za nie :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2007-02-01, 20:27   

Cześć!
Z drugiej strony szkoda by było, bo uzasadnienia często to sam miód i sens odpowiedzi. Zadający pytanie zreszta sam ocenia, czy odpowiadający dotknął meritum. Ponadto można dodać cos w stylu:
- proszę o krótkie uzasadnienie
- proszę o długie uzasadnienie
- prosze o uzasadnienie w 3 zdaniach
- prosze o konkretne uzasadnienie

Czy ja wiem zresztą? Zabawa wydaje mi się fajniejsza, gdy oprócz nazewnictwa trzeba się wysilić na to i owo. A konstruktorzy zagadek powinni po prostu precyzyjnie określać, czego spodziweają się po odpowiadających.
Pozdravki!
Wujek Adam
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-01, 22:03   

A ja myśle żeby uzasadnienie było niepunktowane dobrowolne. Kto ma ochotę to uzasadni a kto nie ma czasu ani ochoty to nie uzasadni. :green:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-02-02, 22:03   

lord haos napisał/a:
O ile się orientuję to jeśli najedzie się na wybraną zagadkę, to wyświetla się informacja

mi się nie wyświetla, jedynie co, to treść zadawanej zagadki :???:

Lulek napisał/a:
A ja myśle żeby uzasadnienie było niepunktowane dobrowolne. Kto ma ochotę to uzasadni a kto nie ma czasu ani ochoty to nie uzasadni.

nikomu nie będzie się chciało - "Bogdan mówi bankowy" - sama czasami nie mam ochoty, ale jak mus, to się główkuje
i piszę :razz:

właściwie to te uzasadnienia podobają mi się :cool: , bo korzystam z nich - wiele razy czytając wpisy innych zgadujących, uczyłam się na co mam zwracać uwagę i jakie cechy brać pod uwagę oraz uzmysławiałam sobie gdzie popełniłam błąd w dedukcji;"bo nikt nie jest święty i od razu garnków nie lepi". Zresztą Mirek wielokrotnie zaznaczał, że uzasadnienia zmuszają do pogrzebania w książkach itd.

wniosek : pomimo tego, że mi też niejednokrotnie się nie chce uzasadniać, jestem za obowiązkowym uzasadnianiem :razz:
ale nie mam pomysłu na ocanianie i punktowanie, bo to jest rzecz naprawdę subiektywna :roll:
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-02, 22:24   

Nie no Beatko. Ładnie to tak zmuszać kogoś do czegoś ? To już lepiej zostawić tak jak było. Jak ktoś nie uzasadni to nie dostanie za to punktu i już.
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-02-02, 22:44   

Lulek, ale dyskusja , przynajmniej tak mi się wydawało, toczyła się nad tym, czy w ogóle uzasadnienia są potrzebne i czy powinny być punktowane.
w świetle tego:
Lulek napisał/a:
To już lepiej zostawić tak jak było. Jak ktoś nie uzasadni to nie dostanie za to punktu i już.

faktycznie niech zostanie po staremu i nie będzie wtedy dodatkowego punktu za uzasadnienie.
Swoja drogą nie raz miałam kłopoty z uzasadnieniem np. wyboru motyla - nieraz miałam poprostu ochotę napisać, że taki mi pasuje i już :razz:
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
litoria 


Posty: 539
Skąd: z Pomorza
Wysłany: 2007-02-02, 23:52   

nie chodzi o to czy ma byc uzasadnienie czy nie - o tym decyduje osoba zakladajaca zagadke. chodzi o sposob uzasadniania - wyluczenie słow ogólnych, ktore mozna by przypasowac do kazdej zagadki (np. poznalem po uszach to nie to samo co poznalem po wywynietych uszach). chodzi o podawanie w uzasadnienie konkretow a nie ogolnikow.
 
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-08, 11:34   

Beata napisał/a:
mi się nie wyświetla, jedynie co, to treść zadawanej zagadki
Oj wyświetla się na górze w szarym pasku
Cytat:
Brałaś / Nie brałaś udziału w tej dyskusji.


Moim skromnym zdaniem uzasadnienie jest niezbędne i warto aby było punktowane. Wtedy się przynajmniej czegoś człek nauczy. Ale rzeczywiście nie powinno rozdawać się pkt. za uzasadnienie w stylu "bo tak". Bo nawet jeśli to na jakiejś podstawie każdy podejmuje swoją decyzje i niech konkretnie opisze: Dlaczego - "Bo tak" . A jeśli nie wyjaśni tzn, że strzelał. Można też spróbować zadawać konkretne pytania (jak Wujek Adam) np. Czym się różni od...? Czy jest chroniony? Dlaczego taki dziwny? Albo (jak Mirek - w stworku) Opisać krótko biologie. :???:
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-09, 10:24   

lord haos napisał/a:
Moim skromnym zdaniem uzasadnienie jest niezbędne i warto aby było punktowane. Wtedy się przynajmniej czegoś człek nauczy

Pod warunkiem że zdjęcie jest na tyle dobre że wszystkie cechy na nim widać. No bo jak można wymagać uzasadnienia gdy zdjęcie jest bardzo słabej jakości i człowiek się domyśla czy to ptak czy ssak, a co dopiero "to"uzasadnić. Apeluję o przemyślane zadania w zadawanych zagadkach. :green: :razz:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-09, 10:27   

litoria napisał/a:
(np. poznalem po uszach to nie to samo co poznalem po wywynietych uszach).

W przypadku uszatki to chyba wystarczy poznałem po uszach co? :razz:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-09, 10:29   

Wujek Adam napisał/a:
uzasadnienia często to sam miód i sens odpowiedzi.

Tak, szczególnie kiedy na zdjęciu zamiast zwierzaka widać jednokolorowy zamazany krztałt. :???:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo