Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskusje nad regulaminem
Autor Wiadomość
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-09, 10:37   

A tak na marginesie, To uzasadniać zagadki na podstawie tych cech które widać na zdjęciu czy na podstawie cech o których wiemy że dany gatunek posiada aczkolwiek o ich zobaczeniu na danym zdjęciu można tylko pomarzyć ? Głównie chodzi mi o awizagadki.
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Batman 


Posty: 1735
Skąd: z dzikiej natury
Wysłany: 2007-02-09, 18:05   

Lulek napisał/a:
To uzasadniać zagadki na podstawie tych cech które widać na zdjęciu czy na podstawie cech o których wiemy że dany gatunek posiada aczkolwiek o ich zobaczeniu na danym zdjęciu można tylko pomażyć ?

Bardzo dobre pytanie! Sam wlasnie chcialem na ten temat napisac pare slow.
Wiadomo. ze jak sie wymienia cechy na podst. ktorych gat. mozna oznaczyc mozna je utrwalic innych, ale jak mam cos takiego, ze jednoczesnie szukam tych cech opisanych na przedstawionym zdjeciu w tej konkretnej zagadce, wiec moje zdanie jest takie, ze powinno sie podawac jak najwiecej cech, nawet niewidocznych na zdjeciu w tej konkretnej zagadce, ale: przede wszystkim skupiac sie na opisywaniu tych cech, ktore sa tu wlasnie widoczne. I moze warto dodac informacje, ze poza tym (tego na zdjeciu nie widac) dany gatunek mozna rozpoznac od innego podobnego (byloby super, jakby tu podac gatunki podobne i trudne do identyfikacji) po tym i po tym, co jest charakterystyczne w terenie (tez nie lubie tego slowa, ale czesto jest tak ze sie spieszymy, mamy malo czasu, a zalezy nama na odp. wiec tak jest po prostu wygodnie. Ale moze starajmy sie stosowac to niezbyt czesto.
_________________
"Kiedy wytniemy ostatnie drzewo i kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, to wtedy stwierdzimy, że nie możemy jeść pieniędzy".
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-02-09, 19:51   

Lulek napisał/a:
To uzasadniać zagadki na podstawie tych cech które widać na zdjęciu

no tak, bo przecież w zagadkach , szczególnie w awifaunie , najważniejsze cechy, o których wiemy, że występują, są z reguły niewidoczne i pisanie np. o żółtych nogach tam , gdzie ich w ogóle nie widać , nie ma najmniejszego sensu.
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-02-09, 19:55   

Marfu napisał/a:
W przypadku nocka Natterera i jego ucha możemy się spodziewać odpowiedzi:

"Poznałem go po uszach"

"Poznałem go po charakterystycznych uszach"

"Poznałem go po charakterystycznie wywiniętych uszach"

"Poznałem go po charakterystycznie wywiniętych na końcach uszach"

"Poznałem go po charakterystycznie wywiniętych (końcówki skierowane w kierunku grzbietu) uszach"


jak dla mnie to już takie rozwinięte odpowiedzi zaczynają przypominać literaturę. A dodawanie kolejnych przymiotników własciwie nic nowego nie wnosi :roll:
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-02-09, 19:56   

Problem dla mnie jest inny - jak juz pisalem zreszta.. Kwantyfikacja odpowiedzi... ktora jest wystarczajaca, a ktora nie. Przyznam szczerze, ze po rocznych doswiadczeniach wolalbym nie punktowac uzasadnienia... Ale -z drugiej strony jakos trzeba honarawac dobre uzasadnienie. Jak ktos rzuci dobra propozycje - bedzie super...
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-02-09, 20:08   

Marfu napisał/a:
Jak ktos rzuci dobra propozycje - bedzie super...

z tym to raczej będzie problem, bo przecież każda ocena jest mimo wszystko subiektywna ; zawsze przy jakimś wyborze z iluś tam propozycji, następuje automatyczne porównanie i z tego wynika jakaś tam ocena - coś jest lepsze, coś jest gorsze. I stąd właśnie wzięły się kłopoty z ocenianiem uzasadnień :roll: bo czy można jednakowo ocenić "charakterystyczne uszy" i "charakterystycznie wywinięte (końcówki skierowane w kierunku grzbietu) uszy" :?:

Ja proponuję, żeby uzasadnienia zostawić , ale nie punktować. Takie jest moje zdanie.
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2007-02-09, 20:12   

Popieram Beate :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-02-10, 15:30   

Beata napisał/a:
proponuję, żeby uzasadnienia zostawić , ale nie punktować.

A ja jestem innego zdania. Jeśli nie będę punktował uzasadnień, to mało komu zechce się cokolwiek więcej napisać poza nazwą polską i łacińską. Punktowane uzasadnienie skłania do tego, że trzeba jednak zajrzeć do książek i poszperać troszkę. Ponadto jak ktoś poczyta sobie później odkryte odpowiedzi, to się przynajmniej czegoś dowie, a tak...nazwa łacińska i polska. Nie chciał bym aby zadanie uzasadniania spadało na zadajacego zagadkę. Jestem zdania, że może on co najwyżej uzupełnić lub coś dodać istotnego, ew. na coś zwrócić uwagę. I tak ma dość pracy z przygotowaniem każdej zagadki a później z jej zamykaniem... :sad:
Wiem, że jedni bardzo się ograniczają w swych uzasadnieniach, w porównaniu do innych, którzy podchodzą bardziej poważnie. Jestem pełen podziwu np. dla Beaty, która stara się rozwikłać każdą zagadkę. Potem rzeczywiście ocena tych uzasadnień nie jest uczciwa, ale w końcu to tylko zabawa. Nadrzędnym celem zgadywanek jest nauka - ja bym to zostawił tak jak jest!
_________________
TP Bocian
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-10, 15:51   

Mirek napisał/a:
Ponadto jak ktoś poczyta sobie później odkryte odpowiedzi, to się przynajmniej czegoś dowie, a tak...nazwa łacińska i polska.


Wolnego Mirku :neutral: ja dzięki temu że trzeba podawać nazwę łacinską sporo z tego zapamiętałem i uczę się nadal.I to tak przy okazji, bez specjalnego uczenia się łaciny na pamięć. To naprawdę wartościowe jest :grin: Albo cię źle zrozumiałem albo dla ciebie nazwa łacińska to tylko takie "a tak" :neutral: Można się zaopatrzyć w przewodnik o ptakach i tam się czegoś dowiedzieć, a szczególnie jak go się jeszcze w teren zabiera. Komputera się w teren nie zabierze. (chyba że ktoś ma laptopa :green: :razz: )
A może by tak demokratyczne wybory? Kto za, a kto przeciw :lol: :razz:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-02-10, 15:57   

Lulek napisał/a:
albo dla ciebie nazwa łacińska to tylko takie "a tak"

No nie, nie do końca... Ale o wiele łatwiej jest podać nazwę łacińską, np. kopiując z internetu" niż napisać sensowne uzasadnienie.
Lulek napisał/a:
ja dzięki temu że trzeba podawać nazwę łacinską sporo z tego zapamiętałem

Nie wątpię :grin:
Dyskusja dotyczy aspeku, czy punktować uzasadnienie, czy też nie... :cool:
_________________
TP Bocian
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-10, 17:44   

Mirek napisał/a:
Dyskusja dotyczy aspeku, czy punktować uzasadnienie, czy też nie... :cool:

Myślę że najpierw powinniśmy podyskutować o tym czy chcemy uzasadniać, a dopiero o tym czy punktować czy nie :cool:
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2007-02-10, 18:19   

jak już wcześniej napisałam:
Cytat:
właściwie to te uzasadnienia podobają mi się , bo korzystam z nich - wiele razy czytając wpisy innych zgadujących, uczyłam się na co mam zwracać uwagę i jakie cechy brać pod uwagę oraz uzmysławiałam sobie gdzie popełniłam błąd w dedukcji;"bo nikt nie jest święty i od razu garnków nie lepi". Zresztą Mirek wielokrotnie zaznaczał, że uzasadnienia zmuszają do pogrzebania w książkach itd.

Lulek napisał/a:
Myślę że najpierw powinniśmy podyskutować o tym czy chcemy uzasadniać, a dopiero o tym czy punktować czy nie


niejednokrotnie nie chciało mi się uzasadniać, ot lenistwo albo brak czasu; jednak terminy zagadek są długie, więc właściwie powinno się zdążyć.
poza tym, wielokrotnie skorzystałam czytając uzasadnienia innych forumowiczy, np. dowiedziałam sie na jakie cechy należy zwracać szczególną uwagę, co jest istotne na zdjęciu, itp.itd.
I tutaj "targają mna uczucia ambiwalentne" - :green: jak ja mam pisać - to uzasadnienia mi się nie podobają; jak inni piszą - jak najbardziej podobają :razz:
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-10, 23:02   

Lulek napisał/a:

Tak, szczególnie kiedy na zdjęciu zamiast zwierzaka widać jednokolorowy zamazany krztałt.
Wtedy wiadomo, że wszyscy odpowiadający strzelali. W takich sytuacjach zadający zagadkę powinien odstąpić od proszenia o uzasadnienie a tym bardziej punktowania. No chyba, że na swoim zdjęciu, widzi jakąś wyraźną cechę po której można rozpoznać danego zwierza.
Wtedy można zrobić tak, że zadający zagadkę ukrywa (na początku) opis cechy, po której można rozpoznać gatunek i którą musi być widać na zdjęciu i pkt. za uzasadnienie dostają tylko ci którzy ją wychwycą.
Ale tu widzę kolejny problem, gdyż większość zadających:
Mirek napisał/a:
I tak ma dość pracy z przygotowaniem każdej zagadki a później z jej zamykaniem...
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
lord haos 
Zbychu


Posty: 662
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-10, 23:07   

Beata napisał/a:
bo czy można jednakowo ocenić "charakterystyczne uszy" i "charakterystycznie wywinięte (końcówki skierowane w kierunku grzbietu) uszy"
Oczywiście, że nie. Dlatego proponuję nieco bardziej surowo podchodzić do oceniania uzasadnień. Wtenczas gdy ktoś dostanie 0, za "charakterystyczne uszy" następnym razem, napisze dlaczego są one tak charakterystyczne.
Lulek napisał/a:
Myślę że najpierw powinniśmy podyskutować o tym czy chcemy uzasadniać, a dopiero o tym czy punktować czy nie
Uzasadniać i punktować - takie moja zdanie. :razz:
_________________
Nic nie przeraża weterynarza!
 
     
Lulek 


Posty: 560
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2007-02-11, 10:17   

W sumie to i tak nie ma takiego znaczenia czy uzasadnienie będzie punktowane czy nie będzie. Jak komuś nie będzie się chciało uzasadnić to i za punkty dodatkowe tego nie zrobi. Dlatego skończmy tą dyskusje i zostawmy tak jak było.
_________________
Działdowskie Koło TP Bocian
AVELELEK
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo