Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stawy w Kraśniczej Woli
Autor Wiadomość
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-02-25, 21:27   Stawy w Kraśniczej Woli

Dzisiaj ekipa Bociana - Basior i ja naprawialiśmy zniszczone mnichy na stawach.
Dokonalismy naprawy 2 mnichów w południowej części kompleksu - prace polegały na zastawieniu ich deskami i uszczelnieniu darnią (fotki).

Poza tym prowadzone są rozmowy z Nadleśnictwem Chojnów w sprawie naprawy mnicha na stawie północnym - obecnie z najwyższym poziomem wody. Napór wody spowodował iż powstała dziura obok mnicha. Wody która napływa do stawu (dzięki zasileniu przez przepływającą obok rzeczke) bez remontu nie da się w żaden sposób zatrzymać.
Jest jeszcze problem zastawki na rzeczce. Ktoś notorycznie niszczy zastawkę co powoduje że woda przestaje dopływać do stawu. W takim stanie nie można mówić nawet o bilansie zerowym.
Bilans jest cały czas ujemny :-(

Mamy ogromna prośbę do wszystkich, którzy będą prowadzili na stawach obserwacje ptaków. Chodzi o to by kontrolować stan mnichów szczególnie tych naprawionych - czy nie zostały zniszczone i jaki jest poziom wody.
Wpisujcie tu wszystkie sprawy (oprócz obserwacji ptaków) związane ze stawami - a więc stan wody, mnichów, zastawek i innych urządzeń. Informujcie nas o wszelkich zmianach (fotki pozwolą ocenić zmiany).

Jutro załacze mapke która zobrazuje w których miejscach dokonano napraw
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-02-25, 21:36   

fotki...

nr. 1.JPG
Mnich nr. 1 Jeden z najważniejszych w całym kompleksie stawów. Dzięki niemu napełniane są 3 stawy.
Plik ściągnięto 676 raz(y) 201,97 KB

nr. 1 po naprawie.JPG
Mnich nr 1 po naprawie.
Plik ściągnięto 772 raz(y) 198,7 KB

nr. 2.JPG
Mnich nr 2 sąsiaduje z mnichem nr 1. W tej chwili jest zastawiony i uszczelniony darnią by nie zasilał stawu za który odpowiada.
Plik ściągnięto 645 raz(y) 351,18 KB

nr. 3.JPG
Mnich nr 3 sąsiaduje z mnichem nr. 1 i 2. W tej chwili jest zastawiony i uszczelniony darnią by nie zasilał stawu za który odpowiada.
Plik ściągnięto 654 raz(y) 236,36 KB

nr .4.JPG
Mnich nr 4 jest odpowiedzialny za zatrzymanie wody w głównym stawie południowym.
Plik ściągnięto 655 raz(y) 218,06 KB

nr. 4 po naprawie.JPG
Mnich nr 4 po naprawie.
Plik ściągnięto 633 raz(y) 314,28 KB

_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Szybszy 


Posty: 424
Wysłany: 2008-02-25, 22:16   

No to teraz wiem co to jest mnich...
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-02-25, 22:43   

Na mój mail na PPPliście [dla formalności cytuję poniżej] otrzymałem list od Pani Iwony Rychter, który również w całości zamieszczam poniżej. Pewnie zainteresuje marioptaka i basiora, do to Wasze tereny. Dobrze byłoby z Nią nawiązać kontakt - razem można więcej ;)

Cytat:

[PPPtaki] Pola i łąki między Kraśniczą Wolą a Jaktorowem [pod W-wą]


Od rana z Hubertem z ciekawszych widzieliśmy:
- wszędobylskie skowronki, nie tylko w przelocie, ale też regularnie
śpiewające oraz przeganiające pobratyców,
- sporo przelatujących i lądujących stad gęsi [szacunkowo 60% zbożowe, 30%
białoczelne i 10% gęgawy], mimo usilnych starań ze stad tych nie udało sie
nic więcej wypatrzyć ;)
- czajki w niewielkich grupach [max. ok. 30],
- siewki złote 2,
- żurawie 24,2,
- myszołowy,
- potrzeszcze 1,6
Wody niestety b.mało.

Spotkaliśmy też Adama Tarłowskiego i Mariusza Grzeniewskiego z TP "Bocian",
którzy z geodetami robili dokumentację stawów [w Kraśniczej Woli]. Jest
nadzieja, że będzie przynajmniej użytek ekologiczny na terenie stawów
[należących do Nadleśnictwa Chojnów] - sprzyja temu też Gmina Grodzisk M.
Na początku stycznia mieliśmy tam małą "wizje lokalną" i cieszę się
niezmiernie, że TP "Bocian" zainteresowało się poważnie tym terenem.
Problemem jest jednak sąsiedni obszar należący do gminy Jaktorów [w dużej
części łąki prywatne i tereny SGGW]. Duże stada gęsi, czajek i siewek
złotych właśnie tam lądują. Optymalnym byłby tu "Obszar Natura 2000"
obejmujący cały teren - no ale nikt się nie chce porwać na zgłoszenie i
wstępne opracowanie tego terenu.

pozdrawiam
Roman Stelmach




Cytat:
Szanowny Panie Romanie,

Jestem na liście PPP szanownych Ptasiarzy jako amator, dlatego nic się nie odzywam, ale uczę i podziwiam Waszą znajomość rzeczy.

Zainteresował mnie Pański list w sprawie pół i łąk oraz stawów w okolicach Kraśniczej Woli i Jaktorowa, spotkał Pan tam ornitologów z Bociana. Czy może Pan mi poradzić, jak wejść w kontakt z Nimi i jak poprosić o ekspertyzę wartości terenow w trójkącie Grodzisk Maz.- Milanówek-Podkowa Leśna (Owczarnia)?

Jestem z moimi ludźmi w walce przeciwko osadnictwu i drogownictwu (tzw. obwodnica pd), które zniszczą tutaj ostatnie tereny lęgowe i miejsca postoju ptaków (mam ich spis, laicki). Przeciwnik niebagatelny, bo sam marszałek województwa Struzik, Mazowiecki Zarząd Budowy Dróg i burmistrz Grodziska, ktory by chciał wszystko co sie da, co ladniejsze i cenniejsze przyrodniczo, zajechać i zabudowac osiedlami strzezonymi (typu Książenice). Jest w porozumieniu z deweloperami. Złożyłam w gminie Milanówek wniosek o ustanowienie użytku ekologicznego w zeszły roku, ale do tej pory nie postawiono go na sesji (bo na trasie projektowanej obwodnicy).

Jako Stowarzyszenie Przyjazna Komunikacja (ponad 1000 podpisów na proteście) własnie złozyliśmy wnioski do studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Grodzisk. Naturalnie zostaną oddalone, władztwo gminy ma takie prawa. To jest coś okropnego.
Brakuje nam specjalistów, jak wody!
Gdyby ktoś tu przyjechał na wiosnę zobaczyć rozlewiska, torfowiska, trzcinowiska z ptakami (łyski, bociany, żurawie, pustułki i pewnie inne), jako przewodnik zaprowadziłabym na te obszary (nie tak wielkie), które chcę obronić przed degrengoladą.

Inwentaryzacja przyrodnicza gminy Grodzisk nie zawiera gatunków roślin i zwierząt, które dobrze znam (np. wczoraj spotkanie z łasicą). Prawdopodobnie mają starą albo kiepską. Help!

Serdecznie pozdrawiam,
Iwona Rychter
www.przyjaznakomunikacja.org
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-25, 22:52   

Namor napisał/a:
Grodzisk Maz.- Milanówek-Podkowa Leśna (Owczarnia)?
Namor, na tym terenie działa chyba kilkanaście organizacji, skontaktować się oczywiscie mozemy, niewiem czemu ta pani ma z tym kłopty? Ale czy spełnimy jej nadzieje to niewiem, każdy tu oprotestowywuje każdy przebieg wszelakich dróg, wiadomo - domy są tu gęsto... :???:

PS popatrzyłem sobie chwilkę na stronę podaną przez Panią Iwonę, prosze zwrócić uwagę, że jest to kolejny protest przeciwko puszczaniu drogi zgodnie z starymi projektami gdzie pozostawiono rezerwę gruntu, a wszyscy osiedleńcy wiedzieli ze obok jest projektowana droga, w zamian proponuje się właśnie puszczanie obwodnicy przez tereny niezabudowane, pola, łąki na dodatek wzdłuż autostrady...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-02-25, 23:21   

No nie wiem co o tym sądzić - podałem Jej linki do Forum TPBocian - może przynajmniej w sprawie użytku ekologicznego będzie więcej zwolenników.
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-25, 23:36   

Namor napisał/a:
może przynajmniej w sprawie użytku ekologicznego będzie więcej zwolenników.
Też nie wiem co o tym sądzić... Uzytek planowany jest od kilku lat, wszyscy którzy powinni popierają, wpisany jest do planu zagospodarowania, itd. A woda ucieka i poza prowizorycznymi działaniami mysliwych nic się nie dzieje aby zapobiec degradacji tego terenu, dlatego my sie tam pojawilismy. Zanim wszyscy święci zrobią użytek, nie bedzie co tam chronić. Już dziś większość łąk na południu jest zaorana i była tam kukurydza, a w planie w Urzędzie Miasta nadal figurują jako cenne łąki mające wejść w skład użytku...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2008-02-27, 12:22   

Zalaczam mapke kompleksu stawow w Krasniczej Woli. Cyferkami czewonymi 1 i 2 oznaczono:

1. naprawione mnichy 1, 2 i 3

2. Naprawiony mnich nr 4.

Prosze o kontrolowanie stanu mnichow i informowanie na Forum o ewentualnych uszkodzeniach.

mapa.jpg
Plik ściągnięto 899 raz(y) 58,55 KB

_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-27, 21:05   

Wiadomość z dziś, od Jarka G.:
Mnichy na stawach południowych ok. woda się podnosi ale jeszcze nie przelewa się górą.
Na stawie północnym niestety wiekszość wody już uciekła przez wyrwe przy podmytym mnichu, widać dno tak jak w zimie, a było już tak pięknie...
Jak sie nadleśnictwo nie ruszy to trzeba w piątek worki z piachem w tą wyrwe wrzucic.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-02-27, 21:45   

Basior napisał/a:
Jak sie nadleśnictwo nie ruszy to trzeba w piątek worki z piachem w tą wyrwe wrzucic.


No fakt to b.cenny staw, a jakby się napełnił to woda rurą poszłaby na ten po drugiej stronie rzeczki [tam też zawsze próbowały lęgów perkozy rdzawoszyje i była mikro kolonia śmieszki]. A może Marfu użyłby swoich wpływów w RDLP Warszawa [kompleks promocyjny], albo mały telefonik GBP do N.Chojnów? W sumie to koszty żadne, potrzebny jest tylko impuls ;)
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-02-27, 23:17   

w sprawie nadleśnictwa - jestem z nimi w stałym kontakcie
wiedza o całej sprawie i o zagrożeniu rozmyciem grobli
obiecali że zajmą sie sprawą jak najszybciej i wykonaja remont mnicha
w związku z tym iż przygotowania do tych prac troszkę potrwają proponuje wykonać pewne prace w tempie natychmiastowym
niestety na nasz koszt - no chyba że jak jutro zadzwonie do nadleśnictwa to uda mi sie przyspieszyć działania albo wyrwać od nich jakieś materiały na szybka interwencje
jak by co to tak jak zaproponował Basior wstepnie umówmy się na piątek z robotą

pytanie tylko kto mógłby ewentualnie pomóc?
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-02-28, 16:57   

Mnich 4 (czerwona 2) już ma za mało zastawek :) Zostało jeszcze z 15 cm (choć ma sporą szczelinę i sporo przepuszcza). Od niedzieli widać wyraźnie, że w stawie jest więcej wody. Podobnie zastawki pod czerwoną 1 są już prawie zalane [co prawda nie bardzo wiem jakie maja zadanie].

problem jest rzeczywiście ze stawem północnym, bo mimo, że doprowadzana jest tam b.duża ilość wody, to prawie wszystko ucieka przez dziurą w grobli [choć wydaje się, że wody jest więcej]. Oprócz pary łabędzi niemych była już tam łyska.

Wieczorem wrzucą parę zdjęć obrazujących stan wody.

A na polach i łąkach obok:
- gęsi ok. 2 tys [50% zbożowe, 40% białoczelne, 10% gegawy],
- żurawie ponad 100,
- czajki ok. 800,
- szpaki ok. 1 tys.
- siewki złote ok. 300
i 3 łabędzie krzykliwe w kałuży ;)
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-02-28, 18:26   

Namor napisał/a:
Podobnie zastawki pod czerwoną 1 są już prawie zalane [co prawda nie bardzo wiem jakie maja zadanie].
Jedynka to główne stawidło dla południowych stawów, jest ono własnie na rzeczce zasilającej te stawy, bowiem tylko te dwa stawy północne zasilane są z tej szerokiej rzeczki. Jedynka składa się z 3 mnichów, główny spietrza wodę w rowie doprowadzącym, dwoma bocznymi mnichami woda była kierowana do tych małych stawików, obecnie odcięte bo i tak wody ledwo starczy na południowy, najcenniejszy dla ptaków staw. Do tego głównego woda dostaje się zdewastowanym mnichem ok. 200 m powyżej głownego stawidła, więc jak jest nie spiętrzona to nie bedzie się poziom w stawie podnosił.
PS Wychodzi na to, że jutro kilka worków z piaskiem wrzucimy w tą wyrwę w grobli przy mnichu na północnym stawie.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2008-02-28, 22:22   

obiecane zdjęcia - zrobione 3 dni później - a jaka różnica.

Mnich_4a.jpg
Plik ściągnięto 656 raz(y) 53,5 KB

Mnich środkowy z grupy1a.jpg
Plik ściągnięto 644 raz(y) 57,36 KB

 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-02-28, 23:30   

dzieki Namor za fotosy
w takim razie jutro podwyższymy zastawki w mnichach
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo