Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jerzyki i pustułki
Autor Wiadomość
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-04, 10:33   Jerzyki i pustułki

wiem, że parę osób w KRK i okolicach się już tym zajmuje, ale...

przyszło mi do głowy by uderzyć do administratorów nowo powstałych budynków, oraz kilku starszych (Biprostal, ten nowy na Kijowskiej, wysokie na Czarnowiejskiej, AGH, Polibuda, KOŚCIOŁY!!!! itd.) z pismem i sugestią wywieszenia przez nich budek.
Jako korzyści:
poprawa PR - lepszy wizerunek medialny - dbamy o ochronę środowiska

koszty - budka + instalacja (naszymi rękoma).

Z takimi pismami w okolicach lipca trzeba by pójść i popróbować - a istnieje szansa że może coś się uda wywalczyć a taką kampanię można by prowadzić przez kilka sezonów.
Dla takiego administratora to nie są duże pieniądze a nawet jakby się udało w kilku miejscach to moim zdaniem byłby duży sukces.

Co wy na to, pomożecie?
Pomysły,uwagi, sugestie...
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
Ostatnio zmieniony przez Pełek 2008-05-04, 18:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2008-05-04, 11:15   

Pełek napisał/a:
do administratorów nowo powstałych budynków,

Chyba jest to bardziej zasadne w odniesieniu do tych administracji, które planują remonty i ocieplenia budynków. To one dokonuja masowej eksterminacji ptaków z budynków i na dodatek najczęściej w pełni sezonu lęgowego. Porozmawiaj z marioptakiem - temat w Warszawie jest przerabiany. Aczkolwiek na nowo powstałych budynkach też budki nie zaszkodzą!
_________________
TP Bocian
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-04, 11:28   

Mirek, zasadniczo nowe budynki są "szczelniejsze" więc siłą rzeczy od razu eliminuje się element potencjalnego zasiedlenia...

warto coś zrobić bo coraz ich mniej (maleje w oczach :/ )
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2008-05-04, 15:40   

Warto, a PR... Ostatnio zwrócił się do nas NFOSiGW z propozycja powieszenia budek na ich budynku... Dla niektorych PR jest wazny :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-05-04, 17:22   

Pełek
pomysł jest fajny ale to nie rozwiąże problemów jerzyków które bardzo trudno przyzwyczajają się do nowych miejsc
ja osobiście jestem za ochrona tych istniejących jako priorytet a przy okazji jak się uda mozna kombinować z nowymi miejscami
niebawem przygotujemy pismo które będzie trzeba rozesłać do wszystkich urzędów wydających pozwolenia na budowę (termomodernizację) i tu będzie potrzebna wszelka pomoc ludzi z calej Polski zainteresowanych tematem
będzie ono dotyczyło zakazu zatykania otworów do stropodachów kratkami i pozbawiania ich drożności
nie wiem czy czytałeś pismo które dostaliśmy od ministra środowiska ale własnie
dzięki niemu możemy rozpocząć masową kampanie na rzecz ochrony istniejących miejsc gniazdowania jerzyków
a nie zapominajmy że przy okazji chronimy wiele innych gatunków

generalnie śmiało ruszaj z kampanią wieszania budek na nowych budynkach ale nie zapominaj o tych istniejących :-)
bardzo byłbym wdzięczny za pomoc w sprawie rozesłania pima na Twoim terenie
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-04, 18:05   

marioptak, pismo czytałem, no ja wiem że ty jesteś "koordynatorem" i wszelkie podpowiedzi mile widziane. Na razie postaram się popytać w kilku miejscach o wywieszenie, a jak będzie się coś ocieplać (popularne) to wtedy będzie się ingerować...

Czy na jednym budynku mogą być i pustułki i jerzyki ?

Tak się zastanawiam - jak wy na mazowszu rozwiązujecie kwestie finansowe ? tzn. koszty budek, wieszania, a fundusze TP"B" i forma prawna.. ?
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-05-04, 18:46   

Pełek napisał/a:
Czy na jednym budynku mogą być i pustułki i jerzyki ?

ja generalnie bym nie zestawiał tych ptaków
prawdopodobieństwo że pustułka nauczy się że w budkach są ptaki które można przy nich łatwo złapać jest bardzo duże
Pełek napisał/a:
Tak się zastanawiam - jak wy na mazowszu rozwiązujecie kwestie finansowe ? tzn. koszty budek, wieszania, a fundusze TP"B" i forma prawna.. ?

to nie jest łatwe
najgorszy jest początek
potem jak juz jedna osoba (urząd) da kase to jakos idzie

ja to robie tak:
pisze pismo do urzędu na temat potrzeby ochrony np. jerzyka, w którym zaznaczam że my wieszamy skrzynki itd.
tak zrobiłem na początku całej akcji
narazie 4 dzielnice przyłaczyły się do projektu
to kropla w morzu ale się nie poddaje :-)
czasami potrzeba prasy i tv by kogoś przekonać do potrzeby ochrony :-)
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2008-05-04, 19:13   

Wiecie, to chyba troche nie tak... Przeciez wiekszosci blokow, gdzie dzisiaj sa jerzyki, 30 lat temu nie bylo, a jednak jerzyki je zasiedlily... Ja bym smialo uderzal do nowobudowanych budynkow!
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-05-04, 20:00   

właśnie o tym napisałem wcześniej

"generalnie śmiało ruszaj z kampanią wieszania budek na nowych budynkach ale nie zapominaj o tych istniejących"
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2008-05-05, 07:49   

Marfu napisał/a:
Przeciez wiekszosci blokow, gdzie dzisiaj sa jerzyki, 30 lat temu nie bylo, a jednak jerzyki je zasiedlily...
Tak, ale pamietaj o sponsorze... czy myslisz, że bedzie czekał 30 lat na sprawozdanie jakiegoś koła emerytów przy TPB, że wkońcu jerzyki weszły do budek? :wink: Poza tym, ekonomia - ile wydamy na skuteczną ochrone 1 pary jerzyka? Jak powiesimy budki na bloku, w którym się gnieździły dotychczas, ale zatkano wloty na stropodach, to mamy prawie pewne jerzyki w budkach juz pierwszego roku, a w nowej lokalizacji niewiadomo kiedy... A eksperymenty z przywabianiem dopiero rozpoczynamy.
Pełek napisał/a:
wiem, że parę osób w KRK i okolicach się już tym zajmuje, ale...
Ale nic nie szkodzi, popatrz na tabelkę z spisem zawieszonych budek w Warszawie: http://bocian.org.pl/jerzyk/skrzynki to zorientujesz sie ile grup, organizacji i osób prywatnych tym sie u nas zajmuje, sami nie dalibysmy rady, każda pomoc jest ważna. Staramy się wszystkich wymieniać w przygotowywanych materiałach, ale jest jeszcze spora grupa osób prywatnych, które same kupują i instalują budki. :smile:
A organizacje warszawskie ścisle wspólpracują ze sobą, bo budki to przyjemność, gorszą sprawą są interwencje związane z niszczeniem lęgów... Tak więc po pierwsze scisły kontakt z osobami, którym już w Krakowie udało się coś zrobić, wymiana doswiadczeń itp., z tego co wiem robiono to za pośrednictwem Urzędu Miasta, krótkie pisemko z urzedu do administratora w spr. jerzyków bardzo pomaga :smile:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo