Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Termomodernizcaja a ptaki - prawo
Autor Wiadomość
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2008-06-06, 12:13   Termomodernizcaja a ptaki - prawo

Jest to fragment urzędowego pisma, więc wygląda tak jak wygląda, ale chyba są tu zawarte wszystkie przepisy dotyczace ochrony ptaków w budynkach

Cytat:
1. W miastach, do gniazdowania, budynki regularnie wykorzystuje około 10 gatunków ptaków (wróbel, kawka, gołąb miejski, jerzyk, jaskółka oknówka, szpak, pustułka, puszczyk, płomykówka, pójdźka) oraz nietoperze.

2. Sporadycznie w budynkach mogą zakładać gniazda również inne gatunki ptaków (grzywacz, sierpówka, pleszka, kwiczoł, sikora bogatka i in.).

3. Do gniazdowania wykorzystywane są stropodachy, strychy, szczeliny pod rynnami i parapetami, szczeliny między płytami w budynkach wykonanych z wielkiej płyty oraz inne zakamarki budynków.

4. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. nr 220, poz. 2237) wszystkie w/w gatunki ptaków i nietoperzy podlegają ochronie ścisłej.

5. Zgodnie z § 6 w/w rozporządzenia zabronione jest między innymi: ich zabijanie, niszczenie gniazd i jaj, umyślne płoszenie i niepokojenie. Do takich sytuacji dochodzi bardzo często przy okazji remontów i modernizacji budynków (np. przez zatykanie otworów, w których znajdują się ptaki dorosłe, gniazda z jajami lub pisklęta).

6. Zgodę na działania opisane w punkcie 5 może wydać jedynie Minister Środowiska, zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.).

7. Legalnego i bezpiecznego usuwania gniazd z obiektów budowlanych można dokonywać w okresie od 16 października do końca lutego, zgodnie z § 7 w/w rozporządzenia w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.

8. § 10 w/w rozporządzenia w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną precyzuje, że ochrona gatunkowa zwierząt ma polegać między innymi na dostosowaniu terminów i sposobów wykonania prac budowlanych i remontowych do okresu lęgów. W przypadku planowania tego typu prac na okres lęgowy, pomiędzy dniem 1 marca a dniem 31 października, powinno się w poprzedzającym okresie jesienno-zimowym zabezpieczyć wszelkie miejsca, które mogłyby być wykorzystywane przez ptaki lub nietoperze.

9. Nie przestrzeganie zakazów dotyczących chronionych gatunków jest zagrożone karą aresztu lub grzywny oraz przepadkiem przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, zgodnie z art. 127 i 129 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.).

10. Zgodnie z art. 75 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902 z późn. zm.) inwestor jest zobowiązany do uwzględnienia ochrony środowiska na obszarze prowadzenia prac lub kompensację przyrodniczą w przypadku braku możliwości ochrony elementów przyrodniczych a organ administracji w pozwoleniu na budowę określa zakres obowiązków wynikający z powyższego artykułu.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-06-08, 00:49   

Jarek P napisał/a:
Jest to fragment urzędowego pisma, więc wygląda tak jak wygląda, ale chyba są tu zawarte wszystkie przepisy dotyczace ochrony ptaków w budynkach

Cytat:
... lub kompensację przyrodniczą w przypadku braku możliwości ochrony eleentów przyrodniczych a organ administracji w pozwoleniu na budowę określa zakres obowiązków wynikający z powyższego artykułu.

Czy to ostatnie zdanie nie jest nadinterpretacją pozwalającą na nieprzestrzeganie wszystkich poprzednio wymienionych przepisów prawnych? Widziałem plany kompensacji wykonane przez inwestorów i akceptowane przez urzędników, które n.p. sprowadzały się do założenia platform dla bocianów przy autostradzie A-1. Wydaje mi się ,że przepis ten dotyczy obiektów naturowych, a nie przypadków ewidentnego łamania prawa, które powinny być karane, bo inaczej będziemy mieli to co mamy , a wykonawca założy jakieś rurki które w danym roku zupełnie się nie sprawdzają bo jerzyki głupieją i nie potrafią trafić do gniazda, taki to już koserwatywny wąski specjalista.W następnych latach roku co prawda zasiedlają takie bloki z rurkami ale w niewielkim procencie w stosunku do tego co było dawniej. Być może część rurek to atrapy bo trudno trafić przez styropian dokładnie w otwór, a i nie wiadomo czy robotnikom bardzo na tym zależy. Wykonawca wroga ornitologa na rusztowanie nie wpuści, a za rok jest już on daleko na kolejnej inwestycji i robi dalej to samo co porzednio, no chyba że ktoś zareaguje, wtedy zaczyna sie mydlenie oczu rurkami. W wypadku wspomnianej interpretacji powiesi kilka budek dla sikorek i ma problem z głowy, byle mu się urzędnik zgodził lub litościwy ;) znawca przyrody.
Nie uwzględniono także w piśmie dość szeroko ostanio propagowanej ministerialnej interpretacji wykroczenia polegającego na niszczeniu siedlisk lęgowych gatunków prawnie chronionych, niezależnie od pory roku.
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2008-06-11, 14:02   

Ostanie zdanie odpowiada treści przytoczonego artykułu z ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Ocena sytuacji należy niestety do organów wydających pozwolenia na budowę (wydziały budownictwa w starostwach). Na dzień dzisiejszy przepisy dotyczące ochrony przyrody budowlanicom nie są znane i nie są stosowane.
Konieczna jest ciężka praca edukacyjna ukierunkowana na wydziały budownictwa, radnych i zarządy gmin i starostw.

wieslawbaginski napisał/a:
Nie uwzględniono także w piśmie dość szeroko ostanio propagowanej ministerialnej interpretacji wykroczenia polegającego na niszczeniu siedlisk lęgowych gatunków prawnie chronionych, niezależnie od pory roku.


Mogę prosić o namiary na tą interpretację?
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2008-06-11, 15:13   

Cytat:
Mogę prosić o namiary na tą interpretację?

proszę
http://bocian.org.pl/aktu...sprawie-jerzyka
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-06-11, 15:34   

Jarek P napisał/a:

Konieczna jest ciężka praca edukacyjna ukierunkowana na wydziały budownictwa, radnych i zarządy gmin i starostw.

Myślę, że żadna edukacja nic tu nie pomoże, zawsze się znajdzie jakiś wybitnie wyedukowany w ministerstwie, który i tak się na wszystko zgodzi korzystając z pomocy jeszcze wybitniej wyedukowanego znawcy przyrody, zwłaszcza gdy widzę w jakim tempie postępuje termoizolacja budynków w Polsce i jak się do niej ma zakłamana edukacja przyrodnicza różnie zwana.
Co do interpretacji ministerialnej to chyba się nie zrozumieliśmy, chodziło mi o odpis pisma zamieszczonego na wątku, który nie tak dawno odwiedziłeś.
Czytając Twój poprzedni post, zrozumiałem, że stosując kompensację można niszczyć lęgi
ptaków i siedliska lęgowe, gatunków chronionych nie ponosząc za to odpowiedzialności karnej, a myślałem,że pozwolenie takie leży tylko w kompetencji ministra środowiska.
Swoją drogą nie rozumiem znaczenia tego słowa w fragmencie ustawy, który przytoczyłeś.
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2008-06-12, 09:21   

wieslawbaginski napisał/a:
Czytając Twój poprzedni post, zrozumiałem, że stosując kompensację można niszczyć lęgi
ptaków i siedliska lęgowe, gatunków chronionych nie ponosząc za to odpowiedzialności


Nie, kompensacja może być stosowana tylko w przypadku, gdy nie ma mozliwości zachowania pierwotnych siedlisk, a taka (to już moje prywatne zdanie) sytuacja zachodzi niezmiernie rzadko. Trzeba to tylko (albo aż) wytłumaczyć i wyegzekwować na budowlańcach.

Co do interpretacji, to z twojego postu wywnioskowałem, że chodzi o jeszcze inny dokument.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo