Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wysypisko śmieci i odpadów w Lasach Rembertowskich?
Autor Wiadomość
robert_c 

Posty: 284
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-11, 12:08   Wysypisko śmieci i odpadów w Lasach Rembertowskich?

Przekazuję tylko, gdyż dla organizacji, w której działam sprawa ta wykracza poza statutowe cele. Poza tym nie znamy się na przyrodzie, a w takich przypadkach wyznaję zasadę, że jesli nie mam o czymś pojęcia, to działania jakie podejmę mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Skad inad wiem, że TP Bocian działał (i być może działa nadal) w kierunku objęcia terenów pomiędzy Rembertowem a Stanisławowem formą ochrony w postaci parku krajobrazowego. Poligon Rembertów został zgłoszony do sieci Natura 2000 (chyba przez CMOK), co jednak nie wpływa na resztę obszaru znajdujacego się na wschód od Okuniewa.
Zielony Wiąz jest organizacją skupiająca tylko miłośników przyrody, a nie specjalistów w dziedzinie. Będzie więc potrzebował pomocy bardziej fachowej, przyrodniczej.

-----------
Stowarzyszenie Zielony Wiąz Michałów gm.Halinów,
Zwraca się z prośbą o pomoc w interwencji do urzędów samorządowych
jak również do wszelkich władz o ochronę 250 ha lasu, który ma być
wycięty pod wysypisko śmieci.
W chwili obecnej firma Energoutech z siedzibą w Warszawie ul.Strażacka 63/65
zgromadziła hałdy odpadów nieznanego pochodzenia na terenie gm.Zielonka
k/Michałowa. Ogólnie ma wysypać 135 tys. ton tej trucizny.
Stowarzyszenie nasze protestuje i prosi o pomoc w tej walce.
Aby przybliżyć trochę tematykę w załączeniu przesyłam skargę jaką wysłaliśmy
do jednego z urzędu.

Lasy Rembertowskie, Sulejówka, Michałowa oraz Pustelnika są
naszymi płucami i szkoba by było to stracić.

Dziękuje i pozdrawiam

Zielony Wiąz
Elżbieta Janowska.

----

Cytat:

Sz.P. Adam Ludwikowski
Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony
Środowiska
Ul. Bartycka 110A
00-716 Warszawa


dot.: działania nielegalnego składowiska odpadów i popiołów na terenach lasów m. Zielonka k/ Michałowa


SKARGA

Jako mieszkańcy wsi Michałów, Krubki, Łęka wraz ze Stowarzyszeniem „Zielony Wiąz” składamy skargę na działanie nielegalnego składowiska odpadów zlokalizowanych na terenie gm. Zielonka w lasach przy wsi Michałów przez firmę Energoutech Kawęczyn.

Firma Energoutech działająca na tym terenie bez wymaganych zezwoleń, na terenie do tego nieprzygotowanych składuje popioły paleniskowe z EC Siekierki.
Popioły jako odpady (kod 10 01 01, 10 01 02 ) wymagają, do ich składowania, uzyskania odpowiednich zezwoleń środowiskowych, przygotowania i uruchomienia zgodnie z normami PN składowiska i jego stałego monitoringu. Dodatkowo na etapie przygotowawczym składowiska wymagane jest też uzyskanie akceptacji społecznej.
W tym przypadku mamy do czynienia z jawnym łamaniem prawa w zakresie Prawa budowlanego, Ustawy o ochronie środowiska i Ustawy o odpadach.
Firma Energoutech nie posiada zezwolenia na składowanie odpadów ani ich przerobu na terenie przyległym do wsi Michałów a samo składowisko nie uzyskało pozwolenia na budowę , ani pozwolenia na użytkowanie.
Teren (50 ha) na którym firma Energoutech przywozi popioły (dotychczas około 6 tys. m3, a do dnia 11 września 2008r. ma przywieźć łącznie 150 tys. m3 ) nie został przygotowany , ani zabezpieczony. Znajduje sie on w środku kompleksu leśnego Rembertów –Stanisławów. Składowanie tak niebezpiecznych odpadów bez odpowiednich zabezpieczeń i w odległości 200m od zabudowań wsi Michałow grozi katastrofą ekologiczną na wielką skalę. Składowiska takie wg. Rozporządzenia Ministra Środowiska odnośnie składowania odpadów, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia np. przed przenikaniem zanieczyszczeń do wód gruntowych. W tym przypadku brak jest jakichkolwiek zabezpieczeń, a popioły składowane są bezpośrednio na ziemi przy bardzo nie korzystnych warunkach wodnych - wysokich wodach gruntowych i braku naturalnych barier geologicznych, na tym terenie ich skażenie jest tylko kwestią czasu.
Rozporządzenie wymaga też prowadzenia stałego monitoringu składowisk który nie jest przygotowany ani prowadzony.
Ponieważ to dzikie składowisko znajduje się w środku kompleksu leśnego Rembertów – Stanisławów nieodwracalnemu zniszczeniu ulegnie znaczna część kompleksu leśniego będący po Kampinosie najważniejszym dostawcą świeżego powietrza dla Warszawy.
By uruchomić jakiekolwiek składowiska wymagane jest również uzyskanie społecznej akceptacji. My jako bezpośredni sąsiedzi tego terenu w żadnym przypadku nie zgadzamy się na prowadzenie tego typu działalności, o czym zarówno władze Zielonki jak i firma Energoutech wielokrotnie byli informowani.
Ponieważ firma , w ostatnich tygodniach, rozpoczeła wozić pyły na wielką skalę tj. 30-40 25-tonowych ciężarówek dziennie w dniu 5 września 2008r. , po poinformowaniu władz naszej gminy i policji rozpoczeliśmy blokowanie dróg dojazdowych do składowiska i blokowania drogi wojewódzkiej 637. Udało się nam zatrzymać jedną ciężarówkę (pięć uciekło drogami leśnymi). Dopiero po 8 godzinach Policja sprawdziła samochód oraz przeprowadziła czynności sprawdzające i pobrali próbki pyłów. Ponieważ wcześniej Prezes firmy p. Markiewicz twierdził, że wożą materiały budowlane , to po sprawdzeniu okazało się że rzeczywistm ładunkiem są popioły z EC Siekierki. Ponieważ przywożone popioły pochodzą sprzed 30 lat ( przewożone są ze składowiska przy elektrociepłowni) , a w latach 70 i 80 –tych Elektrociepłownia spalała najgorsze gatunki węgla o bardzo wysokim zasiarczeniu i zanieczyszczeniach (na.pods. opr. Wpływ Kondycjonowania spalin trójtlenkiem siarki na wartość popiołu – opr. Mgr inż W. Jamiołkowski), popioły te są dużo bardziej niebezpieczne od wytważanych obecnie .Popioły w żadnym przypadku nie są materiałem budowlanym tylko odpadem (kod 10 01 01, 10 01 02 ), mogą natomiast być jedynie składnikiem materiałów budowlanych (np. gazobetonów)
Przedstawiciele naszych mieszkańców i Stowarzyszenia Zielony Wiąz wraz z Panią Burmistrz Halinowa p. Domasiewicz w siedzibie Prokuratury z Prokuratorem dyżurnym ustalili że w sobotę na wspólnym spotkaniu w uzgodnieniu z władzami Zielonki wprowadzony zostanie zakaz wożenia i składowania odpadów. Do spotkania z przyczyn leżących po stronie Burmistrza Zielonki , doszło dopiero w poniedziałek 8 wrześni. Niestety nie został wprowadzony zakaz wożenie popiołów ponieważ prokurator stwierdził, że nie ma takiego prawa (a co z prawem zapobiegania przestępstwom), a Burmistrz stwierdził, że nie jest stroną i też takiego zakazu nie wyda. Takiego zakazu nie wydał również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który powinien likwidować tego typu samowole budowlane.
Okazało się więc że firma śmieciowa Energoutech może swobodnie łamać obowiązujące prawo, kosztem środowiska i zdrowia mieszkańców Michałowa oraz okolicznych wsi , a organy nadzoru które mają pilnować przestrzegania prawa działają na niekorzyść społeczeństwa.

Dlatego też składamy skargę na działanie nielegalnego składowiska prowadzonego przez firmę Energoutech na terenie gm. Zielonka k/ Michałowa i prosimy o pilną interwencję w tej sprawie ponieważ działalność firmy Energoutech grozi katastrofą ekologiczną o niewyobrażalnych skutkach i zagraża zdrowiu mieszkańców wsi Michałów


Do wiadomości:
1. Sz.P Adam Jagusiewicz
Główny Inspektor Ochrony
Środowiska
Ul. Wawelska 52/54
00-716 Warszawa
2. Ministerstwo Środowiska
Ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa


 
     
piórek 

Posty: 19
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-09-12, 09:40   

Czy wyniki badań potwierdziły, że są to popioły paleniskowe, czy to tylko subiektywne odczucia mieszkańców? Bo ja mam zupełnie inne informacje (zwożony jest gruz)....
Mam nadzieję, że WIOŚ szybko wyjaśni sprawę.
Będę się dowiadywał na bieżąco.
 
 
     
robert_c 

Posty: 284
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-12, 22:34   

piórek napisał/a:
Czy wyniki badań potwierdziły, że są to popioły paleniskowe, czy to tylko subiektywne odczucia mieszkańców?


O to musisz spytać Zielony Wiąz
elzbietajanowska@poczta.onet.pl
 
     
chewere 

Posty: 7
Wysłany: 2008-09-16, 11:53   

Jestem dziennikarzem piszącym do jednego ze stołecznych dodatków i zbieram informacje na ten temat. W związku z tym, że jeden z członków stowarzyszenia zielony wiąz wprowadził mnie umyślnie w błąd, postanowiłem zabrać głos w tej sprawie również na łamach Bociana.
Przede wszystkim, w nawiązaniu do tego co napisał Piórek - zgodnie z informacją jaką uzyskałem z WIOŚ na Bartyckiej - przeprowadzono badania i stwierdzono, że wśród zwożonego materiału nie ma żadnych substancji zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców - analiza wskazała, że materiał nie przekracza norm dla zwykłej ziemi, nie mówiąc już o ziemi przemysłowej - a zakład jest właśnie na terenie przemysłowym. Podobnie jest z ekspertyzą wykonaną na zlecenie prokuratury - choć i w tym zakresie mój rozmówca z Zielonego Wiązu przekonywał mnie, że badania potwierdzają, że zwożony jest azbest i promieniotwórcze pyły.
Kolejne kłamstwo polega na zarzucie o wycięcie ponad 200 ha 80-letniego lasu. Byłem tam na miejscu z reporterem (mam zdjęcia) - teren jest niezalesiony i nie ma tam żadnych 80-letnich drzew!

W liście powyżej piszą, że firma zwozi na swój teren popioły z EC Siekierki - jesus, byłem tam - to nie są popioły to po pierwsze, a po drugie rozmawiałem z policją i ta poinformowała mnie, że w listach przewozowych zleceniodawcą magazynowania nie była elektrociepłownia, tylko jakaś firma budowlana z Siekierek nie mająca nic wspólnego z zakładem energetycznym!

Jeśli mi redaktor nie ciachnie tekstu, to podzielę się również swoimi przemyśleniami na temat tego, co jest rzeczywistym powodem protestu Zielonego Wiązu - chodzi o roszczenia wobec tego terenu osób, które są w zarządzie stowarzyszenia i może coś jeszcze - ale do tego jeszcze potrzebuję komentarza spółki.

I na koniec jeszcze osobista refleksja, którą oddzielnie prześlę również na wymieniony wyżej adres mailowy - ludzie, ja wszystko rozumiem, że macie jakieś swoje powody do tego, żeby wyjść na ulicę - czy osobiste, czy szczytne - nie wnikam, ale robienie ze mnie, dziennikarza, bałwana jest co najmniej niestosowne.

Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe informacje na temat tej inwestycji, będę wdzięczny za kontakt: mokbt@poczta.onet.pl
_________________
czwarta władza ;)
 
     
robert_c 

Posty: 284
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-16, 16:59   

Kilka uwag:

1. Ja tylko przekazuję, bez komentarza. Sprawa potrzebuje rzeczywiście wyjasnienia.

2. Jeśli jesteś dziennikarzem, to powinieneś się przedstawić. Każdy może tu wejść, napisac wiele i podac się za anonimowego dziennikarza, a na koniec poprosić o wysylanie mailii na wskazany anonimowy adres.
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2008-09-17, 07:16   

robert_c napisał/a:
Kilka uwag:

no właśnie - pełna nazwa tego towarzystwa brzmi : "Zielony Wiąz" Stowarzyszenie Obrońców Naturalnych Dóbr Mazowsza zostało zarejestrowane wg- oficjalnych danych w 2004r. mamy rok 2008 - jakoś nic nie słyszałem więcej o tym stowarzyszeniu i o jego akcjach na rzecz obrony NATURALNYCH DÓBR MAZOWSZA??????
może ktoś zna jakieś przykłady???? :wink:
 
     
zabazielona 
zabazielona

Posty: 5
Wysłany: 2008-09-17, 12:45   

przykro mówić, ale stowarzyszenia takie jak Zielony Wiąz psują opinię wszystkim organizacjom ekologicznym i prawdziwym obrońcom przyrody. Metody, jakie stosuje Zielony Wiąz: pomówienia, celowe wprowadzanie w błąd, zastraszanie, agresja, zniechęcają ludzi do dialogu z wszelkimi ekologami i ugruntowują opinię o nich jako niezrównoważonych krzykaczach, broniących głównie własnych spraw.

Przyjrzałam się, jak wygląda sprawa środowiska na własnym podwórku Zielonego Wiązu, czyli w gminie Halinów. Otóż, jedynie 20% mieszkańców ma podpisane umowy na wywóz śmieci, a to oznacza, że reszta je spala, wyrzuca do lasu lub podrzuca sąsiadom. A jedno palenisko domowe, w którym spalane są odpady emituje więcej zanieczyszczen, niż wszystkie spalarnie śmieci Unii Europejskiej razem wzięte! Gmina Halinów jako jedyna na całym Mazowszu nie ma klepniętego Planu gospodarki odpadami, bo ten, który opracowali 4 lata temu zaopiniował negatywnie Urząd Marszałkowski. Mało tego, w tymże Planie jest wpisane, że w gminie powstanie kompostownia i sortownia odpadów, tyle tylko, że koło Okuniewa.

Dlaczego Zielonemu Wiązowi przeszkadza inwestycja, dzięki której odpady będa zagospodarowywane w sposób zgodny z prawem, a nie trafiały do lasu? Bo to jest koło nich, więc mamy tu nie tyle obrone środowiska, co klasyczny przykład syndromu NIMBY - wszędzie, byle nie u mnie. Ale co to ma wspólnego z ekologią, to już nie wiem.

Co ma wspólnego z ekologią fakt, że Zielony Wiąz, nie chcąc dopuścić do przejazdu ciężarówek z materiałem budowlanym, ściął drzewa i zablokował nimi drogę? Rzekomo miał je chronić, a nie ścinać?

Czy wiecie, że na tym terenie już dawno planowane było składowisko, mieszkańcy wiedzieli o tym i budowanie nowych domów to gra w rosyjską ruletkę na własne życzenie.

Czy wiecie, że mieszkańcy Michałowa zgodzili (w latach 90-tych) się na budowę składowiska odpadów popiołowych, w zamian za wybudowanie im (jeszcze przez elektrociepłownie Kawęczyn) wodociągu? A kiedy wodociąg powstał, wycofali swoją zgodę.

Mieszkańcy wzięli też odszkodowanie za wywłaszczenie, są na to dowody.

Dlaczego Zielonemu Wiązowi nie przeszkadza gruz zgromadzony w dużej ilości na działce przy wjeździe do ich miejscowości od strony Stanisławowa, a także gruz na działce koło Hipolitowa? Przeciez to taki sam materiał jak ten, zwożony przez Energoutech.

Podsumowując, ta sprawa owszem jest, ale przez działania Zielonego Wiązu, który zamiast przyznać, że broni interesów swoich członków, którzy nie chcą mieć pod nosem takiej inwestycji, ubiera to w górnolotne (szkoda, że przy tym tak kłamliwe) słowa.

Chciałam wysłac ten list do Zielonego Wiązu, ale niestety - nie mają adresu mailowego, strony WWW, numeru telefonu ani numeru faxu. Nic nie wiem o żadnych innych działaniach tego stowarzyszenia, poza obroną swoich partykularnych interesów.
 
     
piórek 

Posty: 19
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-09-17, 13:43   Re: Wysypisko śmieci i odpadów w Lasach Rembertowskich?

[quote="robert_c"]
Zielony Wiąz jest organizacją skupiająca tylko miłośników przyrody, a nie specjalistów w dziedzinie. Będzie więc potrzebował pomocy bardziej fachowej, przyrodniczej.

I rzeczywiście, wszystko na to wskazuje, że Zielony Wiąz będzie potrzebował fachowej pomocy do oceny rzeczywistości :wink:

a serio:

Z jednej strony cieszę się, że są stowarzyszenia czujnie reagujące na zagrożenia środowiska, lecz z drugiej strony chciałbym wierzyć, że podnoszone przez ZW zarzuty wynikały z li tylko niedoinformowania i gorliwości serc.

Dziwne też że od razu pojawiły się nowe na Forum osoby wnoszące głos do dyskusji, ale im więcej Forumowiczów, tym lepiej :green:

Poligon w Zielonce jakoś nie ma szczęścia. Firma z Warszawy dzięki nieszczęśliwym moim zdaniem - i niestety nieodwracalnym - urzędniczym decyzjom z lat 90/01 składuje w pobliżu najcenniejszych przyrodniczo fragmentów osady z oczyszczalni czajka w wyrobiskach popiaskowych. Działacze w Wesołej chcieli środek terenu zgłoszonego niedawno jako propozycja do N2000 przeciąć obwodnicą Warszawy. Powołany przez Radę Miasta Zielonka zespół przyrodniczo-krajobrazowy obejmujący najcenniejsze fragmenty poligonu (raz jeszcze podziękowania dla GB-P!)został gwałtownie oprotestowany przez nadleśniczego. Natomiast teren kompleksowo przygotowany pod zakład gospodarki odpadami, wpisany do programu wojewódzkiego i popierany jeszcze kilka lat temu przez dwóch starostów i całą masę wójtów/burmistrzów jest atakowany przez NIMBY.

a na poligonie odkryto niezadawno znaczące stanowisko kosaćca syberyjskiego ....
 
 
     
zabazielona 
zabazielona

Posty: 5
Wysłany: 2008-09-17, 16:14   

pisze właśnie pracę magisterską na Polibudzie o odpadach, stąd moje zainteresowanie tym tematem, bo głośno o nim się zrobiło ostatnimi czasy. Rozumiem Michałowian - któż by chciał mieć pod nosem taki zakład? A jednak, chyba wszyscy się zgadzamy, że coś z tymi odpadami trzeba robić. Teraz aż 95% polskich śmieci ląduje na zwałowiskach. Ale po 2014 roku Unia każe nam zamknąć prawie wszystkie składowiska, zostanie ich jedynie po 15 sztuk w każdym województwie. I co wtedy nam doradzi Zielony Wiąz, blokujący teraz budowe nie tylko składowiska (jednego z tych 15, które mają zostać w województwie mazowieckim), ale i kompostowni, sortowni, dzięki którym mniej odpadów trafi na hałdy? Będziemy mieć powtórkę z Neapolu, albo będziemy płacić za wywóz śmieci po 150 złotych, albo - co bardziej prawdopodobne - śmieci trafią do lasu lub do pieca. Inwestycja w Zielonce, przeciwko której protestuje Zielony Wiąz została już w 2003 roku wpisana do planu wojewódzkiego, ostatnio potwierdzono ten fakt w kolejnej edycji tego planu. Dlaczego Zielony Wiąz nie protestował, gdy uchwalano ten dokument? Przecież był dostępny dla wszystkich, ja się z nim bez problemu zapoznałam.
Wydaje mi się, że przy takim podejściu ekologów, a raczej "ekologów", protestujących przeciwko budowie czegokolwiek i gdziekolwiek, co związane jest z odpadami, dalej będziemy ładować na składowiska 95% śmieci, co nas lokuje w samym ogonie Europy - nigdzie nie ma tak źle, jak u nas. A co powiecie, gdy przyjdzie nam płacić kary za niedopełnienie unijnych obowiązków związanych ze śmieciami? Przecież to my, mieszkańcy, będziemy płacić. Czy może Zielony Wiąz weźmie na siebie spłatę tych kar?
 
     
robert_c 

Posty: 284
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-17, 23:23   

Piórek.
No dobra, ale przetłumacz mi to na bardziej klarowny język.
Czy ZW czyni dobrze, czy źle?
Czy to wysypisko rzeczywiście truje, czy nie truje?
Czy jego lokalizacja jest trafiona, czy nie?

Wiadomo, że gdzieby nie zrobić wysypiska śmieci, to ktoś będzie protestował. Jednak okolice Michałowa-Okuniewa wydają mi się zbyt fajowe pod względem przyrodniczym.

Wiem, że to protest NIMBY, ale są protesty NIMBY słuszne i niesłuszne.
W sprawie WOW też działaliśmy w dużej części na zasadzie NIMBY.

PS. Mnie też dziwi nagły wzrost zainteresowania nowych użytkowników forum, atakujących ZW. Robi to niepotrzebne wrażenie, jakby sprawa z tym składowiskiem komuś nastapiła na odcisk...
 
     
piórek 

Posty: 19
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-09-18, 07:38   

robert_c napisał/a:
Piórek.
No dobra, ale przetłumacz mi to na bardziej klarowny język.
Czy ZW czyni dobrze, czy źle?
Czy to wysypisko rzeczywiście truje, czy nie truje?
Czy jego lokalizacja jest trafiona, czy nie?

Wiadomo, że gdzieby nie zrobić wysypiska śmieci, to ktoś będzie protestował. Jednak okolice Michałowa-Okuniewa wydają mi się zbyt fajowe pod względem przyrodniczym.

Wiem, że to protest NIMBY, ale są protesty NIMBY słuszne i niesłuszne.
W sprawie WOW też działaliśmy w dużej części na zasadzie NIMBY.

PS. Mnie też dziwi nagły wzrost zainteresowania nowych użytkowników forum, atakujących ZW. Robi to niepotrzebne wrażenie, jakby sprawa z tym składowiskiem komuś nastąpiła na odcisk...


Dla mnie każdy NIMB jest niesłuszny, bo z założenia protestuje przeciwko inwestycji tylko dlatego że jest koło niego, a nie dlatego, że przemawiają za tym racjonalne argumenty. Inne działania to nie NIMBY.

Czy ZW czyni dobrze czy źle? Na szczęście opcja polityczna która dzieliła świat na tych co z nimi i na tych co są z ZOMO zachowała już tylko przyczółki, bo władzę w większości straciła.

Moim zdaniem zawiadomienie ZW do WIOŚ wykazuje pewność siebie, jaką osoby obserwujące ciężarówki, a nie posiadające wyników badań mieć nie mogły. W nerwach każda ciężarówka zdaje się wozić azbest i popioły, a czasem jest to zwykły gruz. Reszta pisma znosi znamiona brzydkiej manipulacji np "Okazało się więc że firma śmieciowa Energoutech może swobodnie łamać obowiązujące prawo, kosztem środowiska i zdrowia mieszkańców " itp. a ja się manipulacją brzydzę. Natomiast, czy alarm ZW, pomimo b. brzydkiej formy, krył w sobie informację o prawdziwym zagrożeniu wykaże WIOŚ.

A co do samego "składowiska". Sam popierasz konsekwencję w planowaniu przestrzennym i doceniasz wyniki ekspertyz. Jakie są fakty:
1. Teren przeznaczony jest pod zakład utylizacji odpadów, zwany czasem składowiskiem od ok. 30 lat. Część terenu należy do prywatnej spółki, część posiada Gmina Zielonka na identyczną działalność.
2. Idea zakładu w tym miejscu (na gruntach Zielonki) została poparta przez okolicznych wójtów i starostów, chyba nawet wszystkich, muszę policzyć pieczątki na piśmie.
3. Od ponad 10 lat teren posiada uchwalony MPZP pod działalność "odpadową".
4. Zakład w tym miejscu został włączony w wojewódzki program gospodarki odpadami.
5. Teren jest w większości bezleśny, lub porastają go ubogie sośniny.
6. Firma ze Strażackiej przedstawiła raport środowiskowy dla inwestycji na swoim terenie. Każda organizacja może w ustawowym trybie wnosić uwagi.
7. Ok. 8-10 kilometrów od zakładu znajdują się niezwykle cenne w skali Polski i UE siedliska. (MOIM zdaniem, ta skala zakładu nie powinna mu zagrażać, ale niech się tu wypowiadają ci, co sprawę dokładnie badają).
8. Ciężko w pobliżu Warszawy o inne miejsce na tyle trwale wpisane w planistykę na ZUO, a problem śmieciowy zbliża się w stronę Neapolu.
 
 
     
zabazielona 
zabazielona

Posty: 5
Wysłany: 2008-09-18, 09:43   

moje zainteresowanie tym protestem wynika po pierwsze z faktu, że mam zamiar zawodowo zając się tematyką odpadów, ponadto bardzo interesują mnie mediacje wokół konfliktów społecznych, np. to, co robi Polskie Centrum Mediacji. No i mój promotor robił raport oddziaływania na środowisko inwestycji planowanej w Zielonce.

Po drugie, wkurza mnie hipokryzja i manipulacja.

Nie można sypać na prawo i lewo oskarżeniami bez pokrycia, bo traci się wiarygodność. Na razie żaden z zarzutów Zielonego Wiązu się nie potwierdził - WIOŚ wydał opinie, że to, co zwozi Energoutech to inertne, obojętne dla środowiska materiały budowlane (gruz, beton), mają odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, że to nie są odpady. Dwukrotne badania tego materiału wykonane przez policję i WIOŚ nie wykazały absolutnie żadnych szkodliwych substancji, a ich skład chemiczny odpowiada niezanieczyszczonej ziemi. Można oczywiście zanegować wiarygodność państwowych instytucji, bo co zostaje, gdy wyniki są nie po myśli?

Poza tym, skala dotychczasowej działalności Zielonego Wiązu, który ożywa dopiero wtedy, gdy zagrożona jest cena nieruchomości, które posiadają w Michałowie, też mnie nie powaliła. Jak słusznie zauważył Piórek, podczas robienia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko był czas na konsultacje społeczne i Zielony Wiąz po prostu przespał sprawę. Tak samo było z konsultacjami planu wojewódzkiego.

Więc pytam - i nie jest to atak, tylko ciekawość - dlaczego Zielony Wiąz ożywa tylko wtedy, gdy zagrożone są interesy ich własnych członków? Dlaczego, skoro dobro przyrody tak bardzo leży mu na sercu, nie zrobił nic, żeby ludzie z Michałowa przestali spalać odpady w piecach i wywalać je do lasu? Wystarczy przejść się po okolicy i zobaczyć, co tam się dzieje.

Wkurza mnie taka hipokryzja, bo za parę lat, gdy Unia zamknie nam składowiska, a nowe sortownie i kompostownie nie powstaną, bo ich budowę zablokują takie właśnie Zielone Wiązy, będę płaciła horrendalne pieniądze za wywóz śmieci i będę zatykać nos, chodząc po lesie.
 
     
robert_c 

Posty: 284
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-18, 10:07   

piórek napisał/a:

Dla mnie każdy NIMB jest niesłuszny, bo z założenia protestuje przeciwko inwestycji tylko dlatego że jest koło niego, a nie dlatego, że przemawiają za tym racjonalne argumenty. Inne działania to nie NIMBY.


Ale jeśli to "koło niego" oznacza jednocześnie podejście prywatno-poityczne inwestora, a nie merytoryczne, a takze oznacza złamanie dyrektywy UE lub innego prawa (np. KPA), to jest już trochę co innego, niż samo "nie pod moim oknem".
Działania typu NIMBY uważam za słuszne wtedy, gdy jakaś lokalizacja inwestycji wynika nie z merytorycznych przesłanek, tylko z prywaty politycznej. Np. oburzyli się mieszkańcy Halinowa, że Szyszko (mieszkaniec Wesołej) podsuwa im trasę, która była planowana od dawna w zupełnie innym miejscu.
Każdy ma prawo do życia w ciszy i spokoju i ma prawo, by tego prawa bronić wszelkimi dopuszczalnymi środkami, stosując merytoryczną argumentację. Np. popieram protest mieszkańców Konstancina przeciw otwarciu asfalciarni w tym mieście.
Problem sie zaczyna, gdy ta obrona swojego prawa czyniona jest w sposób polulistyczno-chamski, stosowane środki są dalekie od ogólnie przyjętych norm moralnych (i często prawnych), a działania czynione są pod płaszczykiem ekologii.

Cytat:
6. Firma ze Strażackiej przedstawiła raport środowiskowy dla inwestycji na swoim terenie. Każda organizacja może w ustawowym trybie wnosić uwagi.

I to jest najważniejsza informacja. Nie mają znaczenia wcześniejsze wpisy do planów, czy WZiZT wydane 20 lat temu. Jeśli ta inwestycja zagrażałaby obszarom N2000 lub innym i nie spełniała podstawowych norm, to nie może być zrealizowana.
Cytat:

7. Ok. 8-10 kilometrów od zakładu znajdują się niezwykle cenne w skali Polski i UE siedliska. (MOIM zdaniem, ta skala zakładu nie powinna mu zagrażać, ale niech się tu wypowiadają ci, co sprawę dokładnie badają).

To powinno wynikac z raportu i z oceny niezaleznych specjalistów z jakiejś organizacji pozarządowej. Wiadomo nie od dziś, że raportu często są tworzone "pod zamówienie". Potrzeba wiec weryfikacji kogoś, kto się na tym zna i potrafi wychwycic ewentualne błędy.
Cytat:

8. Ciężko w pobliżu Warszawy o inne miejsce na tyle trwale wpisane w planistykę na ZUO, a problem śmieciowy zbliża się w stronę Neapolu.

jak już się wyczerpią miejsca składowania śmieci, to zajmie się teren KPN pod takie wysypiska.
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2008-09-18, 12:02   

piórek napisał/a:
5. Teren jest w większości bezleśny, lub porastają go ubogie sośniny.


To chyba nie dokońca tak:
Sam teren pod zakład jest rzeczywiście "bezleśny" w większości pokryty betonowymi płytami, są tam nawet jakieś stare budynki (chyba, że się pozmieniało - ostatni raz byłem tam w roku 2004). tereny wokól porastają normalne lasy sosnowe, rosnące owszem na ubogich siedliskach.

zabazielona napisał/a:
a ich skład chemiczny odpowiada niezanieczyszczonej ziemi.


Zaraz, zaraz. Gruz to jednak nie jest "niezanieczyszczona ziemia" choćby ze zwględu na zwiększoną zawartość wapnia.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
piórek 

Posty: 19
Skąd: Zielonka
Wysłany: 2008-09-18, 13:31   

Jarek P napisał/a:


tereny wokól porastają normalne lasy sosnowe, rosnące owszem na ubogich siedliskach.



To właśnie miałem na myśli w swoim skrócie myślowym :smile:

robert_c napisał/a:

To powinno wynikac z raportu i z oceny niezależnych specjalistów z jakiejś organizacji pozarządowej. Wiadomo nie od dziś, że raportu często są tworzone "pod zamówienie". Potrzeba wiec weryfikacji kogoś, kto się na tym zna i potrafi wychwycić ewentualne błędy.


Czasem uważam się za niezależnego specjalistę z jakiejś organizacji pozarządowej, bo wykształceniem i członkostwem pasuję do definicji :green:

W polskim systemie prawnym raporty zawsze są robione na zamówienie inwestora, więc rolą organizacji strażniczych jest albo wychwytywać ew. błędy samodzielnie, albo zgłosić wątpliwości do wojewódzkiej lub krajowej komisji ds OOS.

Raport OOS dla firmy zarządzającej terenem czytałem i nie rzuciły mi się w oczy jakieś celowe czy niecelowe uchybienia. Nie mniej jednak w OOS mam małe doświadczenie i może spec od zakładów UO znalazłby coś ważnego.

Za o wiele większe zagrożenie dla potencjalnych obszarów naturowych na poligonie uważam składowanie W GRANICACH obszaru osadów z oczyszczalni ścieków Czajka. Ale jak głosi plotka właściciela firmy zwożącej osady stać na najlepsze kancelarie prawne a i nie słyszałem, żeby jakieś zielone wiązy z tej okazji protestowały....
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo