Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o oznaczenie
Autor Wiadomość
Jasz 


Posty: 1
Skąd: Pomorze
  Wysłany: 2008-09-25, 17:05   Prośba o oznaczenie

Witam:)
Dzisiaj pod suchą gałęzią znalazłem płaza ogoniastego (jak sądzę). Nie potrafię oznaczyć gatunku?
Z góry dziękuję
Janek

płaz_1.jpg
Plik ściągnięto 351 raz(y) 74,18 KB

płaz_2.jpg
Plik ściągnięto 352 raz(y) 54,64 KB

 
     
Ania B. 


Posty: 527
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-25, 19:50   

To traszka zwyczajna, forma lądowa.
 
 
     
Wujek Kryzys 
Dobry Wujek

Posty: 1437
Skąd: Tarchomin
Wysłany: 2008-09-25, 20:46   

Dodam, że wygląda na chłopaka.
_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo... I nie tylko
 
     
CARABUS12
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-23, 22:29   cze

to i ja coś wrzucę
gdyż się nie znam
proszę w miarę możliwości o oznaczenie
Pzdr.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-06-24, 18:08   

CARABUS12 napisał/a:
proszę w miarę możliwości o oznaczenie

Jak dla mnie to zwinka :wink:
_________________
TP Bocian
 
     
Waldi 

Posty: 73
Skąd: Otwock
Wysłany: 2009-06-24, 21:10   

Zwinka na 100%.
 
     
CARABUS12
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-25, 20:21   

Dzięki serdeczne
Pzdr.
 
     
Szybszy 


Posty: 424
Wysłany: 2009-07-05, 22:44   

Chciałem poprosić o identyfikację widzianego na leśnym szlaku w Bieszczadach młodego węża, 15-20cm długości. Był bardzo ciemny, na tym ciemnym tle miał jeszcze bardziej czarne pręgi. Właśnie pręgi, takie dość grube, zajmujące ze 40%, pozostałe 60% to tło. Był matowy, połysk był bardzo lekki, przez co sprawiał wrażenie aksamitnego.

Ważna cecha - wokół paszczy miał jasnoczerwone kropki ale nie dam głowy że nie były to pasożyty. Ponieważ nie za bardzo przypominał żmiję więc myślałem że to gniewosz ale popatrzyłem w sieci i gniewosz jest jaśniejszy i ma kompletnie inny rysunek ciała - pasy wzdłluż a nie w poprzek ciała.
 
     
Wężosław 

Posty: 62
Wysłany: 2009-07-07, 09:53   

Pewnie żmija. Skoro ciemne z ciemną pręgą to mogła to być melanistyczna forma - nie wszystkie melanistyczne są całkowicie czarne, niektóre są bardzo ciemne z jeszcze ciemniejszym zygzakiem, widziałem takich kilka, a co do czerwonych kropek to mogły to być jakieś pasożyty, nie znam się co prawda na pasożytach, ale kto ich tam wie. Ewentualnie mogły to być czerwonawo ubarwione tarczki wargowe, czasem się takie okazy zdarzają, a przy ogromnej zmienności jaką cechuje się żmija wydaje się to całkiem możliwe w tym przypadku. Gniewosz może mieć wzdłużne pasy, ale czasem plamki zlewają się u niego poprzecznie i to wygląda tak drabinkowato.
_________________
Proszę nie podawać na forum dokładnej lokalizacji stanowisk Gniewosza Plamistego i Węża Eskulapa, ze względu na ich ochronę !!!
 
 
     
Grzegorz Dyczko 
GIgO


Posty: 96
Wysłany: 2009-07-09, 20:18   

Co to jest?
 
     
Wężosław 

Posty: 62
Wysłany: 2009-07-10, 08:40   

Gniewosz plamisty. Obserwację sugeruję wysłać do IOPu wraz ze zdjęciem. Z ciekawości - w którym województwie go widziałeś?
_________________
Proszę nie podawać na forum dokładnej lokalizacji stanowisk Gniewosza Plamistego i Węża Eskulapa, ze względu na ich ochronę !!!
 
 
     
Grzegorz Dyczko 
GIgO


Posty: 96
Wysłany: 2009-07-10, 09:27   

Dziękuję, domyślałem się, że będą "kłopoty". woj dolnośląskie. A dokladniej to trzy zeszłoroczne (tak na długość) i jeden starszy, ale jakby bardziej do niebieskiego. Pozdrawiam. :grin: PS.Na fotce są dwa splecione-dopiero jak się ruszyły to dostrzegłem.
 
     
Wężosław 

Posty: 62
Wysłany: 2009-07-10, 09:40   

O proszę, to może być ciekawe stanowisko :smile: . Jak dolnośląskie to móglbyś to info wysłać jeszcze do herpetologów z uniwersytetu wrocławskiego, np do dr Roberta Maślaka.
_________________
Proszę nie podawać na forum dokładnej lokalizacji stanowisk Gniewosza Plamistego i Węża Eskulapa, ze względu na ich ochronę !!!
 
 
     
Grzegorz Dyczko 
GIgO


Posty: 96
Wysłany: 2009-07-10, 10:40   

Napociłem się nad emailem na priw. i chyba go wcięło. Poszukam namiarów na fachowców, myślę, że nie zaszkodzę gadzinie. :roll:
 
     
Grzegorz Dyczko 
GIgO


Posty: 96
Wysłany: 2009-10-01, 19:02   

Wężosław napisał/a:
Gniewosz plamisty. Obserwację sugeruję wysłać do IOPu wraz ze zdjęciem. Z ciekawości - w którym województwie go widziałeś?
Tylko z wysyłką do IOPu mam kłopot ( nie wiem jak?) a i dr. R.M z uniwerka wrocławskiego, też jakby się nie odzywa? :roll:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo