Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Błotniak łąkowy- rozważania
Autor Wiadomość
xhardcorex 

Posty: 359
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2009-07-20, 18:30   Błotniak łąkowy- rozważania

Witam,

pojawiła sie potrzeba założenia nowego wątku o błotniaku łąkowym, który dotyczyłby aspektów jego biologii, a nie obserwacji i rozważań nt. śledzenia wędrówki i ochrony gatunku.

Dzisiaj rozmawiałem z kolegą, który podglądał w tm roku myszołowy i okazuje się, że ten rok jest tragiczny pod względem gryzonii i dlatego w wielu gniadach sukces jest zerowy, niektórzy mówią, że dawno już nie było tak źle.

Piszę to w nawiązaniu do tego, że z błotniaczkami w tym roku też jest ciężko. W pokarmie ptaszki i szarańczaki, a w gniadach pisklaków mało. Teraz czekamy na kontrolę gryzoni, która da nam naukowe podstawy na poparcie naszej tezy.
 
     
ZaP 
Harris user


Posty: 745
Skąd: z nienacka
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-07-20, 19:48   

powiem tak w tym roku wszystkie lęgi są do niczego, w całej europie w zamknietych hodowlach jest max 10% tego co zwykle się kluło, u mnie też tragedia - wiedz i natura i zamkniete hodowle kształtująsię podobnie. Ptaki w tym roku dzieki ciepłe wiośnie szybko podeszły do lęgów potem mróz i pozamiatane... MI przez mrozy samiec płomykóki zabił 6 młodych i tylko 3 pozostawił przy życiu.,, bo myślał, ze w mrozy nie zdobedzi epokarmu mimo, że miał zapasy na tydzien... Teraz podbnie - te ptaki co powtarzły legi znow trafiły na ulewy i upały - czyli znowu brak odpowiedniej bazy pokarmowej i znow przywołam płomykóki - w poprzedni czwartek wykluł się mlody i po 2 dniach "zagotowal sie" w skrzyni lęgowej... na sczczęście ten co się wyklul wczoraj już ma się lepiej bo chłodniej jest. Wracając do blotniakó u mnie w tym rooku z 4 par jedna ma "powodzenie" w lęgach i wychowuje całę 2 młode... czyli oolnie z lęgami szponiastych jest TRAGEDIA !!
ZaP
PS - u psutułek też cienizna - te co mialy rok teu 2 lagie i w sumie 15 mlodych w tym roku NIC, 2ga para też NIC... szok po prostu tak źle nie było odkąd pamiętam
_________________
--
http://drapole.pl
 
 
     
georgetuchola86 


Posty: 169
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2009-10-10, 15:36   

Na stronie http://www.foto-ptaki.pl/...=1&limitstart=2 są świetne zdjęcia błotniaków :smile: Aparat i obiektyw, którym wykonano zdjęcia jest wart bagatela ok.50 tys. (może za 10lat sobie kupię :neutral: ). Polecam :smile:
_________________
GEORGE
 
 
     
Stefan0012 

Posty: 4
Skąd: sobków
Wysłany: 2009-12-11, 19:47   

Będąc dziś na spacerze przecierałem oczy widząc polującego błotniaka łąkowego w okolicach stawów w Korytnicy woj.świętokrzyskie .
 
     
georgetuchola86 


Posty: 169
Skąd: Działdowo
Wysłany: 2009-12-11, 19:53   

A czasami nie zbożowy? :smile: Jak wyglądał?Samiec czy samica?
_________________
GEORGE
 
 
     
Stefan0012 

Posty: 4
Skąd: sobków
Wysłany: 2009-12-11, 19:56   

Samiec, i raczej na pewno nie zbożowy :)
 
     
vermilion 


Posty: 476
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-12-11, 19:57   

Stefan0012 napisał/a:
Samiec, i raczej na pewno nie zbożowy :)


raczej na pewno nie łąkowy ;)
_________________
"Czy nie wystarczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?"
http://www.przyrodnicy.ap.siedlce.pl/
 
     
Przemek A. 


Posty: 107
Skąd: N:52°10 E:21°58
Wysłany: 2009-12-11, 20:11   

Po czym można łatwo i szybko rozróżnić jaki gatunek błotniak się obserwuje? Wiosną obserwowałem jakiś gatunek błotniaka, stałem na moście kolejowym z lornetką a gniazdo było w trzcinowisku nad starorzeczem, samica siedziała w trzcinach a samiec zbierał materiał na gniazdo i donosił go samicy. Do nie dawna wszystkie ptaki szponiaste były dla mnie jastrzębiami więc robię postępy, wiem że w grę wchodzi błotniak łąkowy bądź stawowy ale nie wiem jak je odróżnić. Pomożecie? :grin:
_________________
lokalny patriota

https://picasaweb.google.com/przemyslaw.abramowski
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2009-12-11, 22:10   

Przemek A., ja tam super znawca nie jestem , ale mi pomaga liczenie, oczywiście jak ułożenie skrzydeł pozwala ;) , lotek :
błotniak zbożowy ma tzw. 5 palców czyli lotek 1 rzędowych
błotniak łąkowy ma 4 palce

poza tym ważny jest rysunek na pokrywach podskrzydłowych:

samiec zbożowy - ma wyraźnie ciemny brzeg skrzydła i palce, duże pokrywy podskrzydłowe jasne i bez rysunku, spód jasny bez kreskowania

samiec łąkowy - pokrywy podskrzydłowe z rysunkiem - 2 ciemne paski, mniej ciemny lekko rozmyty brzeg skrzydła, spód z lekkim kreskowaniem

samiec stawowy - ciemne palce, bez ciemnego brzegu skrzydła, najbardziej kolorowy z błotniaków z jasną kremową głową i brązowawym spodem

warto poprzegladać zdjęcia w necie
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
xhardcorex 

Posty: 359
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2009-12-11, 23:36   

georgetuchola86 napisał/a:
Samiec, i raczej na pewno nie zbożowy :)
to raczej, czy na pewno :?: :P
 
     
Przemek A. 


Posty: 107
Skąd: N:52°10 E:21°58
Wysłany: 2009-12-12, 00:24   

Dzięki Beata, z tymi wskazówkami następnym razem rozpoznam gatunek. Pooglądałem trochę google grafika i mam prawie pewność że to był błotniak stawowy.
_________________
lokalny patriota

https://picasaweb.google.com/przemyslaw.abramowski
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-12-13, 08:46   

Stefan0012 napisał/a:
Będąc dziś na spacerze przecierałem oczy widząc polującego błotniaka łąkowego w okolicach stawów w Korytnicy

Przede wszystkim błotniaki łąkowe od ponad 3 miesięcy są na zimowiskach w Afryce. Z kolei błotniaki zbożowe u nas często zimują, a teraz jak następują chłody idące ze wschodu, to "spycha" ptaki przebywające jeszcze za naszą wschodnią granicą do naszego kraju. W opracowaniu "Awifauna Polski" z 2003 roku jest tylko podana jedna udokumentowana obserwacja zimowa z 17 grudnia dotycząca błotniaka łąkowego. Tak więc już tego typu wiedza dużo mówi. Ja od cn. 30 lat obserwuje ptaki i nigdy zima błotniaka łąkowego nie widziałem - zawsze były to błotniaki zbożowe!
_________________
TP Bocian
 
     
Stefan0012 

Posty: 4
Skąd: sobków
Wysłany: 2009-12-13, 16:18   

Prawdopodobnie jest to więc błotniak zbożowy bo dziś również polował .Przepraszam za błąd.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-12-13, 17:06   

Cytat:
Przepraszam za błąd.

Nic się nie stało - Forum ma za zadanie m.in. edukować :wink:
_________________
TP Bocian
 
     
Corvus 
Corvus corax


Posty: 1060
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-12-14, 19:15   

Stefan0012 napisał/a:
Prawdopodobnie jest to więc błotniak zbożowy bo dziś również polował .Przepraszam za błąd.

najlepiej by było jak by była fotka. ;)
_________________
waxwing fanatic

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo