Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lęgi Sowy Uszatej
Autor Wiadomość
Kosu1993 


Posty: 153
Skąd: BielskoBiała/G.Śląsk
Wysłany: 2009-03-25, 07:52   Lęgi Sowy Uszatej

Mam na początek pytanie . Oto one:
Powiesiłem kosz wiklinowy dla Uszatki i teraz mam problem czym go wysłać ? Jaki materiał dać do środka kosza , czy zostawic pusty??
Prosze o zdanie każdego jak najwięcej opini :)

Prosze o odpowiedź

Pozdrawiam :roll:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-03-25, 08:19   

Kosu1993 napisał/a:
Jaki materiał dać do środka kosza , czy zostawic pusty??

Cokolwiek, co jest w okolicy, tj. troche gałązek, troche igliwia, mchu np. Ale niepowinien to być materiał, który może zostać wywiany przez wiatr...
Jak wiesz, uszatki gniazda same nie budują, tylko zajmuja gotowe gniazda - czasem grzywacza, który buduje gniazda "byle jakie" :wink:
_________________
TP Bocian
 
     
Kosu1993 


Posty: 153
Skąd: BielskoBiała/G.Śląsk
Wysłany: 2009-03-26, 16:31   

Aha :green:
Jestes niezawodny do pomocy bo tylko Ty napisałeś post a inni tylko mi uwagi zwracają :)
Stokrotne dzięki :cool:
Wielki szacun :razz:

Tak na marginesie to zamieściłem skrót w trzech wątkach ale tylko Ty mio odpowiedziałeś szybko bo miałem mało czasu a jak bym miał więcej to bym się tak nie gorączkował z tym wklejaniem skrótów do innych tematów .
Czyli wnioskuje ze nawet jak powklejam wszędzie to i tak nic to nie pomoże . Przedziwne !
:???:

ZA chwile zaczną pod tym postem pisać nie na temat posty . :roll: :mad:
 
     
drTrutek 


Posty: 90
Skąd: Chynchy Dolne
Wysłany: 2009-03-26, 18:25   

Kilka lat temu, miałem sowy uszate w moim podwórku. Zajęły stare gniazdo sroki na czubku wysokiej brzozy. Więc wymoszczenie gniazda było jak u sroki. Łatwo w terenie znaleźć charakterystyczne, kuliste gniazdo sroki i obejrzeć je w środku. Najlepiej szukaj w dużych krzakach tarniny. Te patyczki w/g pomysłu użytkownika o nazwie Mirek- będą jak najbardziej wskazane. Upodobnią ten kosz do naturalnych warunków. Choć uważam, że mało prawdopodobne, by sowy w tym koszu zagnieździły się. Moje sowy w tym gnieździe sroki, stały się b. uciążliwe, gdy młode trochę podrosły. Cały czas odzywały się głośnym głosem nawołującym rodziców. Był to taki przeciągły jękliwy głos. Jedna z sówek wypadła z gniazda i miałem ją w rękach. Była prześliczna: kupka puchu i wielkie oczy. Położyłem ją na płaskim dachu budynku gospodarczego, który stał pod tymi brzozami. Chyba wszystkie sówki się odchowały. Po pewnym czasie młode opuściły gniazdo i siadały gdzie popadnie, ciągle nawołując tym przeciągłym, jękliwym głosem. Potem te głosy słychać było z różnych, oddalonych od siebie miejsc: z sadu, z lasu itp. A potem zamilkły - cała rodzina sów odleciała. Potem zimą widziałem jedną uszatkę jak w biały dzień usiadła na krzakach, gdzie schowały się wróble. W następnych latach sowy (różne gatunki), widziałem tylko sporadycznie, gdy bezszelestnie przelatywały nocą, między budynkami.
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2009-03-26, 21:08   

Kosu1993 i drTrutek, zaglądajcie na stronę główną towarzystwa
http://bocian.org.pl/programy/uszatka
http://bocian.org.pl/uszatka/rezultaty

PS.
Pozdrowienia dla
drTrutek napisał/a:
użytkownika o nazwie Mirek
:green:
 
     
drTrutek 


Posty: 90
Skąd: Chynchy Dolne
Wysłany: 2009-03-28, 18:00   

Zajrzałem tam i byłem b. zaskoczony. Mogę tylko pogratulować organizatorom przedsięwzięcia tak dobrych wyników. Tego się nie spodziewałem. Chyba jest jakiś deficyt tego rodzaju miejsc gniazdowych w naturze. Noszę się z zamiarem zbudowania budki dla kuny. To dla równowagi w ekosystemie. W mojej okolicy, w części lasu należącego do organizacji "Lasy Państwowe", jest b. dużo budek dla ptaków, a nie ma dla kuny. Choć wiem, że prawdopodobieństwo zasiedllenia się tam kuny jest zbliżone do trafienia szóstki w lotka, to podejmę to wyzwanie. Zwłaszcza po tym co przeczytałem na stronie o rezultatach w temacie "uszatki".
 
     
Kosu1993 


Posty: 153
Skąd: BielskoBiała/G.Śląsk
Wysłany: 2009-03-29, 19:59   

Od kiedy Uszatki wysiadują jaja? , bo koło mnie w ogrodzie przeleciały dwie o zmroku jedna klaskała skrzydłami a druga leciała nisko nad ziemią .
Pisze ze legi mają od marca ale kiedy gniazdo sobie upatrują i składają jaja ? Wie ktos moze ? Jest ktos obeznany ?
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-03-29, 20:11   

Kosu1993 napisał/a:
Pisze ze legi mają od marca ale kiedy gniazdo sobie upatrują i składają jaja ?

Gniazdo to pewnie mają już upatrzone. Natomiast termin przystępowania do lęgów (składanie jaj) w dużym stopniu zależy od pogody. W naszych warunkach następuje to na ogół około połowy kwietnia, choć oczywiście z pewnością są odstępstwa od tej normy!
_________________
TP Bocian
 
     
Kosu1993 


Posty: 153
Skąd: BielskoBiała/G.Śląsk
Wysłany: 2009-04-01, 14:41   

A gdy uszatki mają gniazdo upatrzone to w dzień wypoczywają koło niego lub niedaleko czyli 5-100m czy cos ?? Ale nie w nim oczywiście jeszcze .
 
     
Kosu1993 


Posty: 153
Skąd: BielskoBiała/G.Śląsk
Wysłany: 2009-04-12, 12:49   

Co to powyższego to odpowie ktos?
A teraz dzis rano znalazłem jajo o średnicy 32mm śnieżno białe bez żadnych centek i plam ,
w miejscu gdzie od pótora tygodnia przesiadują w dzień uszatk(czyli sosna bardzo wysoka i gęsta ) (ale gniazda nie zidentyfikowałem ) , a 7 m od tego miejsca mają gniazdo sierpówki i nie wiem do kogo należy to jajo . Czy uszatki znoszą w powietrzu jaja czy sierpówki wykluły sie po tygodniu .CZy moze uszatki nie mogą znaleść miejsca i jaja same wychodzą ?
Prosze o pomoc .

Acha skorupka jest twardo i wytrzymała .
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-04-12, 20:12   

Kosu1993 napisał/a:
Ale nie w nim oczywiście jeszcze .

Mogą i w nim!
_________________
TP Bocian
 
     
Kosu1993 


Posty: 153
Skąd: BielskoBiała/G.Śląsk
Wysłany: 2009-04-15, 19:36   

Czy jest możliwe ze sowa uszata nie znajdzie aż do kwietnia miejsca na gniazdo i jaja juz musi znosic ale gniazda nie ma i sieedząc na gałęzi składa je i spadają na ziemie ?To pytanie na poważnie
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-04-15, 21:53   

Kosu1993 napisał/a:
i jaja juz musi znosic ale gniazda nie ma i sieedząc na gałęzi składa je i spadają na ziemie ?

Znajdzie znajdzie, to nie kura!
_________________
TP Bocian
 
     
Kosu1993 


Posty: 153
Skąd: BielskoBiała/G.Śląsk
Wysłany: 2009-04-16, 14:19   

Aha dalej mam problem czy to jaja te białe 2 na ziemi to sirpówki czy usz :sad: atki !
Ale czy to co napisałem w poprzednim poście jest możliwe ?
Sowo znawcy prosze o opinie na ten temat :green: :?:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-04-16, 20:37   

Rizw
Kosu1993 napisał/a:
mam problem czy to jaja te białe 2 na ziemi to sirpówki czy usz :sad: atki !

Gdyby była fotka tych jaj sprawa by się wyjaśniła. Sowy znoszą niemal okrągłe jaja, a gołębie bardziej owalne. Ponadto sierpówki budują byle jakie gniazda i czasem wystarczy większy wiatr, aby zawartość spadła na ziemię!
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo