Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
DĄB CZERWONY
Autor Wiadomość
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2009-11-17, 17:33   

może i racja zapytam jeszcze wuja zapomniałem dodać że do kwiatów kasztanowca zlatują się przewarznie trzmiele
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
Darek_B 

Posty: 17
Wysłany: 2010-01-10, 11:44   

Proszę mi powiedzieć jak wygląda dąb czerwony. Na forum jestem nowy, dlatego nie mam jeszcze dużej wiedzy.
Mam takie zdjęcie, podejrzewam że jest to dąb czerwony albo błotnisty.
Co o tym sądzicie?

 
     
kretes17 

Posty: 16
Wysłany: 2010-01-10, 13:33   

Cytat:
Mam takie zdjęcie, podejrzewam że jest to dąb czerwony albo błotnisty.

To jest dąb błotny
 
     
Darek_B 

Posty: 17
Wysłany: 2010-01-10, 16:21   

Mam jeszcze żołędzie. Może poznasz po żołędziach. Mają kulisty kształt.
 
     
Darek_B 

Posty: 17
Wysłany: 2010-01-10, 16:27   

Nie rozumiem dlaczego trzymasz swojego dęba w doniczce.
Nie lepiej od razu posadzić go w dogodnym miejscu?
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2010-01-10, 16:49   

to spewnością dąb błotny bo żołędzie są okrągłe a dębu czrwonego są troche wydłużone charakterystyką dębu czerwonego są czerwone później brązowe liście na jesieni
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
Darek_B 

Posty: 17
Wysłany: 2010-01-10, 19:06   

Też myślę że jest to dąb błotny.
W lecie zrobiłem fotografie kilku drzew.
W tym samym czasie sfotografowałem zwykły dąb i później ten nieznany dąb.
Wyobraź sobie, zwykły dąb miał już dobrze ukształtowane żołędzie, normalnego rozmiaru, tymczysem ten nieznany dąb miał jeszcze bardzo małe i nie rozwinięte żołędzie.
Z tego wynika że nie możemy go sadzić w Polsce bo nie będzie miał wystarczającego czasu na wydanie owoców.
Fotografie które widzisz zrobiłem w Johannesburgu.
Teraz staram się wyhodować takie drzewo w Polsce.
Oczywiście, na tym forum piszą że jest to niedozwolone, że jest to inwazyjny gatunek.
Moim zdaniem to bzdury, w każdej chwili można wyciąć takie drzewo.
Na mojej działce mogę sadzić drzewa jakie tylko chcę.
Mam jeszcze kilka innych gatunków, które chcę sadzić w Polsce.
Ten sam problem jest w Johannesburgu. Wycina się eukaliptusy bo pochodzą z Australii.
Na Robin Island, gdzie więziony był Mandela wybija się króliki i jelenie bo są to zwierzęta sprowadzone z Europy a ich mięso się marnuje.
 
     
Przemek A. 


Posty: 107
Skąd: N:52°10 E:21°58
Wysłany: 2010-01-10, 19:22   

Darek a w jakich warunkach przechowujesz te żołędzie?
Najlepiej zrobisz jak teraz będziesz je trzymał w chłodnym miejscu a do ziemi wsadził je dopiero na wiosnę żeby im się nie poprzestawiał zegar biologiczny. Chodzi mi o to żeby zaczęły okres wegetacyjny wtedy kiedy zaczyna on się w Polsce. Jeżeli nasiona są w porządku to drzewa się przyjmą bo pochodzą i klimatu umiarkowanego (Ameryka Pn), jeśli rosną w RPA to też są tam rośliną obcą.
A co do królików to nie są drzewa i nie można ich w każdej chwili wyciąć więc nie dziwię się że je tam zwalczają. A że mięso się marnuje to już ich problem że nie potrafią go zagospodarować.
_________________
lokalny patriota

https://picasaweb.google.com/przemyslaw.abramowski
 
     
harrykumar 

Posty: 102
Skąd: Góry Słonne / Kraków
Wysłany: 2010-01-10, 19:25   

Darek_B napisał/a:
Wyobraź sobie, zwykły dąb miał już dobrze ukształtowane żołędzie, normalnego rozmiaru, tymczysem ten nieznany dąb miał jeszcze bardzo małe i nie rozwinięte żołędzie.
Z tego wynika że nie możemy go sadzić w Polsce bo nie będzie miał wystarczającego czasu na wydanie owoców.

Czyli jak czereśnia ptasia ma małe owoce a czereśnia ogrodowa duże to wynika że dla dzikiej czereśni są złe warunki? :green:

To są inne gatunki więc i żołędzie maja różny kształt, wielkość.
Darek_B napisał/a:
Oczywiście, na tym forum piszą że jest to niedozwolone, że jest to inwazyjny gatunek.
Dla siebie możesz posadzić i hodować, nie należy tylko wprowadzać je do lasów czy zadrzewień. W swoim ogródku możesz nawet zrobić arboretum. Tylko nie wszystkie gatunki ci się uda wyprowadzić.
Darek_B napisał/a:
en sam problem jest w Johannesburgu. Wycina się eukaliptusy bo pochodzą z Australii.
Tylko że RPA jest jednym z krajów w których jest najwiecej upraw plantacyjnych, a jednym z głównych elementów plantacji są Eukaliptusy.
Darek_B napisał/a:
zwykły dąb
dla ciebie zwykły dąb to dąb szypułkowy czy bezszypułkowy
_________________
Grunt to gleba
 
 
     
camelmk 


Posty: 129
Wysłany: 2010-01-11, 11:08   

a wetnę się w temat - co z mikoryzą przy dębach czerwonych - znam takie miejsca w lesie gdzie rośnie czerwonych całe poletko, ale oprócz tegoskórów to niezawiele tam rośnie.
 
     
pójdźka13 


Posty: 58
Wysłany: 2010-01-15, 19:22   

Darku
napisałeś że na swojej działce możesz sadzić drzewa jakie tylko chcerz. racja. ale nie wiem czy wiesz, że po upływie 5 lat tracisz prawa do takiego drzewa?? bo po 5 latach drzewo staje się gminne i oni mogą robić z nim co chcą. jeśli te drzewo nie jest owocowe albo ozdobne jak np. dąb staje sie gminne ale jeśli to są jakieś np. wierzby ozdobne to wtedy to drzewo jest twoje.
_________________
Wieszam budki lęgowe w Trzaskach woj. Kujawsko-pomorskie pow.inowrocławski gm.inowrocław
 
     
Przemek A. 


Posty: 107
Skąd: N:52°10 E:21°58
Wysłany: 2010-01-15, 20:59   

Pójdźka13 skąd Ty masz takie informacje? Kto Ci takich bzdetów naopowiadał?
_________________
lokalny patriota

https://picasaweb.google.com/przemyslaw.abramowski
 
     
Corvus 
Corvus corax


Posty: 1060
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2010-01-15, 23:54   

ale z typa fantasta....hehehe

a moze staje sie wlasnością króla, wójta, albo wojewody....?? :lol:
_________________
waxwing fanatic

 
 
     
Darek_B 

Posty: 17
Wysłany: 2010-01-16, 10:30   

Nasiona tego dębu trzymam w domu, wsadzę je na wiosnę.

Mam jeszcze nasiona owocu piquante. Myślę że to będzie rosło w Polsce.
Roślina podobna jest to papryki. Nie wiem tylko czy jest to roślina jednoroczna, bo jej krzewy mają ponad jeden metr wysokości.
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2010-01-18, 08:12   

pójdźka13 napisał/a:
Darku
napisałeś że na swojej działce możesz sadzić drzewa jakie tylko chcerz. racja. ale nie wiem czy wiesz, że po upływie 5 lat tracisz prawa do takiego drzewa?? bo po 5 latach drzewo staje się gminne i oni mogą robić z nim co chcą. jeśli te drzewo nie jest owocowe albo ozdobne jak np. dąb staje sie gminne ale jeśli to są jakieś np. wierzby ozdobne to wtedy to drzewo jest twoje.


Nic nie staje się gminne. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jeżeli drzewo, a także krzew, ma więcej niż 5 lat to na jego usunięcie trzeba uzyskać zgodę wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (zależnie, kto w konkretnej gminie rządzi), ale to nie oznacza, że drzewo stało się gminne i gmina może znim zrobić co chce.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo