Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki w sąsiedztwie
Autor Wiadomość
Aragorn 


Posty: 75
Skąd: Dolnyśląsk
Wysłany: 2010-02-25, 18:08   

Mirek napisał/a:
Aragorn napisał/a:
A na 3 pary niema szans,

W takim razie w okolicy warto wywiesić na wyższych budynkach budy, lub na wysokich drzewach! :wink:


To tyczyło się tylko tego, że na wieży kościoła nie ma szans na trzy pary, zaś na pobliskich łąkach są pustułki, co najmniej dwie pary niestety gniazd nie znalazłem :sad: a budki na pewno wywieszę w przyszłości, ale to jeszcze się zobaczy.
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-02-26, 07:45   

Aragorn napisał/a:
budki na pewno wywieszę w przyszłości, ale to jeszcze się zobaczy.

jak chcesz aby choć jedna para zajęła jeszcze budkę w tym roku, to powinna ona być zamocowana gdzieś do 25 marca. Jeśli nie masz jednak czasu teraz to postaraj się wykonać taki zabieg w czerwcu - wtedy młode pustułki opuszczają gniazda i kręcą się po okolicy - jest wtedy duża szansa na następny sezon! A wszelkie wskazówki co i jak znajdziesz tutaj: tutaj
_________________
TP Bocian
 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2010-03-07, 19:09   

Zapomniałem dodać jerzyków które jeden sezon gniazdowały w szparze pod dachem. Teraz już tej szpary nie ma załatano ją na szczęście po wyprowadzeniu lęgu sam tego dopilnowałem.
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2010-03-11, 07:00   

Mam pytanie do was. Otóż spostrzegłem dziś rano srokę, która wtykała gałęzie na podstawę swojego kulistego gniazda na szczycie świerku. Ucieszyłem się ponieważ srok jeszcze u mnie nie było. Jednakże boję się że sąsiedztwo srok przeszkodzi grzywaczom, które gniazdują jakiś metr niżej i ostatnimi czasy pokazują się przy starym gnieździe. Czy będzie im przeszkadzać sąsiedztwo takich ptaków jak sroki?
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-03-11, 07:13   

Modry1994 napisał/a:
Czy będzie im przeszkadzać sąsiedztwo takich ptaków jak sroki?

To się okaże - może bezpośrednio obok swojego gniazda sroki będą się "grzecznie" zachowywać - musisz to sam sprawdzić/zaobserwować. Natury nie zmienisz!
_________________
TP Bocian
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-03-12, 14:07   

U mnie przy domu w sezonie 2009 miałem takich gości:
- mazurki, dwa gniazda na poddaszu domu pod okapem, od wschodniaj i zachodniej strony. Obie rodziny wyprowadziły z powodzeniem 2 lub nawet 3 lęgi.
- pliszka siwa na szczycie budynku gospodarczego pod przesuniętym gąsiorem. Jeden lęg.
- w budkach w ogrodzie przy domu sikorki bogatki - 2 budki. Mazurki - 2 budki. Szpaki- jedna budka. Kopciuszki - w budce półotwartej, powieszonej na budynku gospodarczym.

Kopciuszki w budce
 
 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2010-03-15, 16:07   

Budowla srok zaczyna nabierać kształtu. Teraz pracuje parka a nie jak dotychczas jeden ptak.
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
Mróvka 

Posty: 154
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2010-03-15, 17:00   

Piotreczek, z czego jest zrobiona ta budka dla kopciuszków? :)
_________________

 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2010-03-15, 20:33   

To jest chyba płyta wiórowa. Też robiłem z niej budki półotwarte i powiesiłem kilka, ale u mnie jakoś nie ma na nie chętnych.
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
Beata 
Gorzów n/Wartą


Posty: 1799
Skąd: Gorzów n/Wartą
Wysłany: 2010-03-17, 00:02   

Modry1994 napisał/a:
To jest chyba płyta wiórowa. Też robiłem z niej budki półotwarte i powiesiłem kilka, ale u mnie jakoś nie ma na nie chętnych.

u mnie wisi taka półotwarta pusta od 3 lat.. jakoś nie ma chętnych, a miejsce wybrałam starannie, kopciuszki na osiedlu widuję... ale w innych miejscach. Narazie sikory intensywnie przegladają zamknięte budki i jak co roku czekam na pleszki, ale jeszcze czas na nie .
_________________
PTASIE POGOTOWIE POMOC
 
 
     
Mróvka 

Posty: 154
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2010-03-17, 14:17   

A jak zrobić taką budkę? To nie jest chyba trudne, taką płytę wiórową akurat mam, tylko jak ją posklejać?
_________________

 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-03-17, 14:47   

Mróvka, ta budka jest zrobiona z płyty wiórowej OSD. Ta płyta jest już impregnowana. Jak klikniesz na zdjęcie to otworzy się w większym rozmiarze, można wtedy zobaczyć że jest pozbijana gwoździami. Ja w zeszłym roku wykonałem 8 szt. takich budek i niestety tylko ta jedna była zasiedlona. Ale w dwóch innych buło zbudowane gniazdo jednak ptaki je opuściły i lęgi się w nich nie odbyły. Czyli skuteczność tych budek jest mała. Pozdrawiam
 
 
     
Mróvka 

Posty: 154
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2010-03-17, 16:13   

Faktycznie, nie przyjrzałam się, teraz widze że budka jest pozbijana gwoździami. ;) Dzięki za informacje :)
_________________

 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2010-03-18, 18:43   

Kopciuszki. Zawsze marzyłem żeby zasiedliły budkę powieszoną z myślą o nich w podobnym miejscu jak na zdjęciu Piotreczka. Jednak widocznie wolały szczeline nad drzwiami wejściowymi gdzie kręcą się ludzie. No cóż tam widocznie było wygodnie bo sukces lęgowy był 100%.

Niepokoi mnie sytuacja na świerku. Sroki budują gniazdo na szczycie a nieco niżej gruchają grzywacze. Dzisiaj było starcie między nimi. Niewielkie ale jednak było. Martwię się że sroki przepędzą gołębie gniazdujące tu już od lat.
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2010-03-18, 22:14   

Modry1994 napisał/a:
Jednak widocznie wolały szczeline nad drzwiami wejściowymi gdzie kręcą się ludzie. No cóż tam widocznie było wygodnie bo sukces lęgowy był 100%.
Wygodnie? Może nie koniecznie, ale zapewne bezpiecznie - obecność człowieka odstrasza drapieżniki, a kopciuszki zapewne o tym wiedzą i nie tylko one, np.: bocian. :smile:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo