Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie kupić porządne budki A i A1?
Autor Wiadomość
Weles 


Posty: 647
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2010-02-26, 16:46   

Rosen napisał/a:
W jakim kierunku najlepiej skierować wylot budki?


południowy wschód
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2010-02-26, 19:00   

Dzięki!

Jeszcze jedno pytanie.
Jaka powinna być w przybliżeniu średnica pnia drzewa, na wysokości, na której zamontowana będzie budka?
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-02-27, 18:08   

Wg mnie kierunek, w którym skierowany jest wlot nie ma większego znaczenia dla ptaków. Jedynie w sytuacji, gdy budka wisi na pojedynczym drzewie, lub na skraju lasu, wtedy lepiej unikać zachodnich i północno-zachodnich ekspozycji z uwagi na często wiejące wiatry z tych kierunków oraz "zacinający" deszcz.
Co do średnicy pnia drzewa, to nie ma to żadnego znaczenia - budka powinna być stabilna, czyli generalnie lepiej przymocować do grubszego drzewka :wink:
Przy mocowaniu należy pamiętać, aby listwa budki wystawała od dołu i od góry. Z każdej strony powinny być wbite po 2 gwoździe, czasem trzy (gdy wieszamy większą budkę). jeden gwóźdź od dołu i od góry nie powinien być wbity do końca, tylko wystawać do 5 cm!
_________________
TP Bocian
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2010-02-27, 18:40   

Przy mocowaniu należy pamiętać, aby listwa budki wystawała od dołu i od góry.

Czy mógłbyś objaśnić, bo nie bardzo łapię o co chodzi?
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-02-27, 21:34   

Rosen napisał/a:
Czy mógłbyś objaśnić, bo nie bardzo łapię o co chodzi?

Po prostu do budki powinna być przybita listwa, która wystaje od dołu i od góry! Często się zdarza, że budki przybijane są tylko przy pomocy krótkiej listwy wystającej z jednej strony - najczęściej od góry, ale są takie, że listwa wystaje od dołu! :wink:
_________________
TP Bocian
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2010-02-27, 21:42   

Już się bałem, że coś zrobiłem :)
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2010-03-13, 23:07   

Do kiedy, mniej więcej, budki powinny być zasiedlone?
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-03-14, 06:30   

Rosen napisał/a:
Do kiedy, mniej więcej, budki powinny być zasiedlone?

Sikory zajmują budki już w końcu marca lub w kwietniu, muchołówki żałobne pod koniec kwietnia. Mazurki od kwietnia do lipca. Czasem jakieś ptaki mogą skorzystać z budki podchodząc w niej dopiero do drugiego lęgu, czyli np. w czerwcu (bogatka). W każdym razie w końcu lipca z reguły wszystkie małe gatunki są już po lęgach, choć oczywiście mogą zdarzyć się odstępstwa od normy.
_________________
TP Bocian
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2010-09-14, 11:51   

Odkopuję temat ponieważ znów potrzebuję Waszej pomocy.
W lutym zawiesiłem na próbę dwie skrzynki - A1 i A.
Wczoraj sprawdziłem, czy się przyjęły i są gniazda! Jeszcze ich nie czyściłem, bo czekam aż się trochę ochłodzi.

W związku z powyższym, chciałbym zawiesić jeszcze w tym roku jedną skrzynkę na trzecim boku działki (szkic na pierwszej stronie wątku).
Proszę o radę, który rodzaj budki powiesić:
1) Typ B,
2) Typ D,
3) Typ E,
4) Dla kowalika,
5) Dla dudka.

A może jeszcze inny rodzaj skrzynki?



Z góry dzięki za pomoc.
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2010-09-15, 14:07   

Zawężam do:
1) Typ B,
2) Typ D,
3) Dla kowalika,
4) Dla dudka

Chyba, że są inne nowe propozycje.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2010-09-16, 22:54   

Myśle że: jesli zawiesisz typ B - prawie pewne zajęcie przez szpaka;jesli typ D-jakieś szanse na szpaka,nieco mniejsze na innego ptaka;jeśli budkę " dla kowalika"-najprawdopodobniej zasiedli ją bogatka,być może inny mniejszy ptak ,w tym kowalik; jeśli "dla dudka" zawiesisz wyżej -duże szanse na szpaka,niewielkie na innego ptaka,jeśli zawiesisz nisko- spora szansa na bogatkę[no chyba ze w pobliżu są łaki ,pastwiska to jakaś szansa na dudka jest ,ale mała].Wiec jeśli ma to być 1 budka ,z wyżej podanych - najlepiej zawiesić B ,dla szpaka :smile:
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2010-09-20, 10:14   

Chyba zdecyduję się faktycznie na typ B, a w następnym sezonie się zobaczy.
 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2010-09-22, 21:17   

A nie lepiej spróbować zrobić samemu? No chyba że nie masz możliwości to wtedy pozostaje zakup budek. Osobiście jednak uważam, że budki zrobione samodzielnie i zajęte przez ptaki dają cholernie większą satysfakcję.
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
Rosen 

Posty: 42
Wysłany: 2011-09-21, 17:25   

Odkopuję temat :cool:

Na gruncie o powierzchni trochę ponad 1 ha (młody las) powieszone są budki A, A1, B produkcji p. Adama Tarłowskiego. Nieruchomość sąsiaduje bezpośrednio z kilkusethektarowym lasem. Budki A i A1 powieszone w roku 2010. W A był wyprowadzony lęg. W A1 nie. Budka B powieszona w sezonie 2011. W A i B wyprowadzone były lęgi, natomiast w A1 znalezione gniazdo os.
Budki zawieszone są na wysokości 3 m. Odległości między budkami to ponad 70 m. Wyloty skierowane na południowy-wschód.

Chciałbym zapytać z jaką częstotliwością zasiedlane są budki A1 przez modraszki i muchołówki żałobne i czy już czas, żeby przewiesić budkę?

P.S. Sprawdziłem wylot budki A1. Ma wymiar troszkę ponad 28 mm i nie ma żadnych zadziorów.
 
     
PrzemekS 

Posty: 41
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-21, 18:59   

To nie musi być koniecznie 28mm: Miałem muchołówkę żałobną w typowej budce z wlotem 30mm/ 20m od gniazda bogatki w podobnej budce/, a nawet w toczonej brzozowej budce z marketu (niewymiarowej) z wlotem 35mm (właśnie zmierzyłem). Możliwe, że budki 28mm z długim kanałem wlotowym mają wejście nieco za ciasne - można sfazować tarnikiem wlot wewnętrzny.
Z drugiej strony, i tak budki z małymi otworami są stopniowo rozkuwane przez dzięcioły: w tym roku rozkuły mi 6 nowych budek, a nawet w 1 miałem lęg dzięcioła dużego (pierwszy raz w ponad 30-u lat, od kiedy rozwieszam budki).
_________________
Przemek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo