Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za roślina?
Autor Wiadomość
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2010-05-10, 10:14   Co to za roślina?

Witam
To moje pierwsze kroki na Forum- zatem proszę o wyrozumiałość, jeśli zdarzą mi się jakieś potknięcia :smile:
Proszę o pomoc w oznaczeniu tej roślinki. Wygląda mi ona na paprotnika, ale nie potrafię jej oznaczyć. Roślinę tę spotykam wiosną w siedliskach wilgotnych i żyznych (grądy), zawsze w towarzystwie zawilca gajowego.
Z góry dziękuję za pomoc.

Fot. (1).jpg
Plik ściągnięto 214 raz(y) 65,58 KB

Fot. (2).JPG
Plik ściągnięto 203 raz(y) 84,24 KB

Fot. (3).jpg
Plik ściągnięto 209 raz(y) 25,64 KB

_________________
DM
 
     
drTrutek 


Posty: 90
Skąd: Chynchy Dolne
Wysłany: 2010-05-10, 10:47   

Może to taka roślinka: piżmaczek wiosenny, tylko porażona przez chorobę grzybową. Sam jestem ciekaw. W tej chwili piżmaczek już przekwitł, ale powinien być pestkowcokształtny, 3-5 nasienny owoc.
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2010-05-11, 09:14   

Cytat:
Może to taka roślinka: piżmaczek wiosenny, tylko porażona przez chorobę grzybową.

Hmm... niestety nie dysponuję mikroskopem, aby jednoznacznie stwierdzić czy jest to wynik porażenia przez grzyby (np. rdze) - ale gdyby tak było, to roślina musi być bardzo podatna na chorobę, bo wszystkie obserwowane przeze mnie osobniki były jednakowo porażone. W dodatku obserwowałem tę roślinę w różnych oddalonych od siebie kompleksach leśnych i wszędzie większość osobników wyglądała identycznie!
Cytat:
W tej chwili piżmaczek już przekwitł, ale powinien być pestkowcokształtny, 3-5 nasienny owoc.

Co do kwiatów, to żadnych nie obserwowałem (ani innych oznak kwitnienia), ale czytałem gdzieś, że w cienistych miejscach roślina rozmnaża się tylko wegetatywnie -może dlatego nie kwitła?
Zastanawia mnie też informacja w literaturze, o piżmowym zapachu, charakterystycznym dla Adoxa moschatellina -w tym przypadku roztarta roślina pachniała raczej "trawiasto"...
Tak czy inaczej, roślina ta stanowi dla mnie nie lada zagwozdkę :green:
_________________
DM
 
     
Kuba 1991 

Posty: 66
Wysłany: 2010-06-02, 12:45   

Proszę o pomoc w oznaczeniu tej rośliny.Zaobserwowałem ją na podmokłej łące. Z góry dziękuje za odpowiedź.

DSC03252.JPG
Plik ściągnięto 206 raz(y) 75,04 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2010-06-02, 13:35   

Kuba 1991 napisał/a:
Proszę o pomoc w oznaczeniu tej rośliny.Zaobserwowałem ją na podmokłej łące. Z góry dziękuje za odpowiedź.


Ta roślina to żywokost lekarski (Symphytum officinale).
_________________
DM
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo