Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2011-03-24, 20:04
Jakie budki lęgowe w sadzie?
Autor Wiadomość
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-03-11, 18:17   Jakie budki lęgowe w sadzie?

Witam :)
Mam trochę nietypowe pytanie.
Jednym z podstawowych szkodników w sadach są zwójki ( siatkóweczka, bókuweczka, koróweczka i inne) dlatego chciałem się dowiedzieć jakie gatunki ptaków żywią się takimi rabalami, no i jakie rodzaje budek mógłbym zawiesić w sadzie?

Mam tu fotkę jakiejś zdezelowanej budki.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2011-03-12, 07:27   

kingcherry napisał/a:
jakie gatunki ptaków żywią się takimi rabalami, no i jakie rodzaje budek mógłbym zawiesić w sadzie?

Najlepsze budki A i A1 - wszystko masz tutaj: http://www.bocian.org.pl/schronienia
_________________
TP Bocian
 
     
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-03-12, 19:26   

Dzięki za odpowiedź. Tak myslałem że najlepiej będzie pasował typ A i A1, 4 sztuki już praktycznie zrobiłem, wystarczy wyciąć otwory.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2011-03-13, 06:35   

kingcherry napisał/a:
4 sztuki już praktycznie zrobiłem, wystarczy wyciąć otwory.

To się pospiesz z wieszaniem, bo sikory zajmują już terytoria.
_________________
TP Bocian
 
     
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-03-17, 22:49   

Zawiesiłem 7 sztuk (typ A - 5 szt, typ A1 - 2 szt.). Boję się trochę że mogą zostać nie zazsiedlone bo ze względów technicznych trochę nisko je zawiesiłem - dach budki na wysokości 2 m.
Jeżeli chociaż część budek zostanie zasiedlona to za rok zawieszę więcej, no i spróbuję namówić innych w okolicy ;)

budka2.JPG
Plik ściągnięto 27544 raz(y) 79,74 KB

budka1.JPG
Plik ściągnięto 27544 raz(y) 73,33 KB

 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2011-03-18, 08:01   

kingcherry napisał/a:
Boję się trochę że mogą zostać nie zazsiedlone bo ze względów technicznych trochę nisko je zawiesiłem - dach budki na wysokości 2 m.
Akurat sikorkom to nie przeszkadza. Może być nawet 1 m nad ziemią!
_________________
TP Bocian
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-03-18, 08:10   

Obawiam się o życie tych sikorek. Przecież to jest sad przemysłowy, więc na pewno będą stosowane opryski. A ptaszki będą potem zbierać te zatrute środkami chemicznymi owady i ich larwy.
 
 
     
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-03-18, 20:05   

W sadzie żyją ptaki mają gniazda na drzewach i jakoś tam się trzymają.
Jest coś takiego jak integrowana produkcja , czyli stosowanie środków ochrony roślin z "głową" i wtedy gdy jest to konieczne, ja nie przekraczam 2-3 zabiegów selektywnymi środkami owadobójczymi, dlatego że nie niszcze fauny pożytecznej.
Są sadownicy którzy pryskają nawet 6-8 razy środkami owadobójczymi.

Poniżej link do krótkiego filmiku gdzie dzięcioł kilka dni z rzędu wpadał do sadu na obiad w postaci zwójki koróweczki.

http://www.youtube.com/watch?v=Jm893OFY5Tk
 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-03-20, 15:16   

kingcherry napisał/a:
ja nie przekraczam 2-3 zabiegów selektywnymi środkami owadobójczymi

Wcale mnie tym nie przekonałeś. Wystarczy że ptaki jeden raz najedzą się zatrutymi owadami i nie przeżyją. A pisklęta są narażone jeszcze bardziej.
Poza tym w tym sadzie będzie wykonywany oprysk mechanicznie, więc będzie opryskana nawet budka. Opary tych substancji są niebezpieczne dla człowieka a co dopiero dla ptaków.
Obym nie był złym prorokiem.

Filmik bardzo fajny, ale jest zrobiony w zimie a wtedy nie ma żadnych oprysków.
Pozdrawiam
 
 
     
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-03-20, 18:36   

Rejon w którym mieszkam to jeden wielki sad ( region ma jakieś 40 km na 40 km), i ptaki jakoś muszą tu żyć, jest ich co prawda niewiele, ale są, zresztą ptak może mieć gniazdo na wysokim drzewie, a po pokarm ptak i tak przyfrunie do sadu, bo nie ma za bardzi innej alternatywy.
Po za tym innych drzew niż owocowe jest jak na lekarstwo więc ptaki i tak robią gniazda bezpośrednio na drzewkach owocowych, na rozwidleniach konarów.
Nawet myszołów szybyjący gdzieś w górze jest narażony na zatrucie bez budki, bo przecież może złapać zatrutą myszę. Nic na to nie poradzę, mogę jedynie zrobić żeby wspomóc naturę to sadzić drzewa ( oczywiście nie owocowe) czy zawiesić tą nieszczęsną budkę.
Jeżeli chodzi o te budki to podejrzałem takowe w północnych Włoszech, w południowym Tyrolu, kolebki integrowanej produkcji owoców, tam w dolinach zageszczenie intensywnych sadów jest jeszcze większe niż w moim regionie, jeśli chodzi o zabiegi owadobójcze jest ich pewnie więcej niż w Polsce z racji cieplejszego klimatu.
Chemia w naszych czasach jest wszechobecna, w mniejszym bądż większym stężeniu jest wszędzie.

ptak12.JPG
Plik ściągnięto 27463 raz(y) 117,5 KB

ptak1.JPG
Na tym zdjęciu widać że jeżeli opryskuje się drzewa to bez budek oprysk spada bezpośrednio na ptaka, dlatego zdecydowałem się na te budki. W moim odczuciu ptaki powinny na tym skorzystać :)
Plik ściągnięto 27463 raz(y) 108,91 KB

 
     
Piotreczek 


Posty: 164
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-03-21, 14:27   

Ciekawy jestem jak sobie poradzą ptaki w tych budkach. Mam nadzieję że zdasz relację po sezonie lęgowym albo jak będziesz widział jakieś niepokojące objawy po opryskach.

Czy drzewo na dolnym zdjęciu to wiśnia?
 
 
     
kingcherry 

Posty: 23
Wysłany: 2011-03-21, 19:07   

Jeżeli te moje budki mają zagrozić ptakom to mogę je zawsze zdjąć, nie stanowi to problemu, najlepiej jakby osądził to ktoś kto orientuje się w temacie.

Piotreczek napisał/a:


Czy drzewo na dolnym zdjęciu to wiśnia?

To nie jest wiśnia, ale blisko - czereśnia.
Ptaki mają gniazda na wszystkich znanych mi gatunkach drzew owocowych.
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-03-24, 20:03   

kingcherry napisał/a:
Jeżeli te moje budki mają zagrozić ptakom to mogę je zawsze zdjąć, nie stanowi to problemu, najlepiej jakby osądził to ktoś kto orientuje się w temacie.

sprawdzic to możesz sam, kontrolując sukces gniazdowy, ale z tego co piszesz ptaki powinny sie utrzymać, pytanie tylko czy nie mają za blisko do sąsiada co truje wszystko, ale to juz gdybanie.

temat przenosze do odpowiedniego działu.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-05-22, 10:47   

kingcherry, i jak tam sa pozajmowane te budki w tym sadzie? Jak tak to przez jakie ptaki?
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2022-06-07, 09:02   

kingcherry napisał/a:
Jeżeli te moje budki mają zagrozić ptakom to mogę je zawsze zdjąć, nie stanowi to problemu, najlepiej jakby osądził to ktoś kto orientuje się w temacie.



Kingcherry był prekursorem jak widać, ciekawe jak jego doświadczenia po kilku latach?

W 2021 roku OTOP rozpoczął podobne działania, jak narazie nie widać specjalnych zagrożeń dla ptaków w sadach mądrze prowadzonych. Więcej informacji tu:

https://otop.org.pl/naszeprojekty/chronimy/bioroznorodnosc-w-sadach-z-rewe/systemy-prowadzenia-sadow-i-srodki-ochrony-roslin/

info o projekcie: https://otop.org.pl/naszeprojekty/chronimy/bioroznorodnosc-w-sadach-z-rewe/

budki od Ussuri :-)
_________________
www.ussuri.pl
  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo