Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2011-03-24, 13:32
Budka lęgowa (A1 na balkonie?)
Autor Wiadomość
morelee 

Posty: 84
Skąd: 3M
Wysłany: 2011-03-22, 12:41   Budka lęgowa (A1 na balkonie?)

Zrobiłam budkę lęgową, typ a1, zgodnie z wymiarami itd.
Poradźcie mi proszę gdzie ją umieścić. Mieszkam na dość nowym osiedlu, dużych drzew brak, trawniki, tuje, małe lipy i leszczyny. Mam balkon na 1 piętrze, od zachodu i chętnie dam budkę na balkonie - na bocznej ścianie, trochę pod dachem, ok 3-3,5m wysoko, ale jednak dość blisko ludzi nie i nie mam zamiaru rezygnować z normalnego użytkowania balkonu - kwiatki, pranie, czasem posiedzieć. Czy ptaki zniosą taką bliskość człowieka? Czy lepiej pomyśleć o innej lokalizacji? Osiedle bez dużych drzew, sporo dzieciaków, czasem koty i właściwie to nie mam pomysłu gdzie indziej umieścić budkę. Chcę oczywiście mieć ptaki gdzieś blisko, obserwować je, wiedzieć że są i co się u nich dzieje. Dodam że całą zimę na balkonie był karmik chętnie odwiedzany m.in. przez sikory i mazurki.
_________________
www.idara.pl
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-03-22, 20:26   

Trochę już późno na wieszanie budek dla sikor. Teraz największe szanse na zajęcie były by w kępie starszych drzew o ile nie wiszą tam jeszcze inne budki, jeśli nie zajmie sikora to może to uczynić choćby muchołówka żałobna, która przylatuje później .
W opisanym przez Ciebie miejscu na balkonie szanse są dużo mniejsze, chociaż jakieś są, a co się tam teraz dzieje?, czy w pobliżu śpiewają bogatki? , na pewno gdybyś zawiesiła budkę w zimie , gdy dokarmiałaś ptaki, były by wieksze.


.
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2011-03-23, 10:48   

morelee napisał/a:
Czy ptaki zniosą taką bliskość człowieka?


Według mojego doświadczenia znoszą, zwłaszcza sikory, szczególnie jeśli w okolicy brakuje miejsc do gniazdowania. Powieś budkę tam gdzie zamierzałaś i używaj balkonu normalnie, tak żeby ptaki od razu wiedziały, na co się decydują.
_________________
ornitopter
 
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2011-03-23, 13:18   

Znoszą, ale sikory to jednak nie jaskółki. Mam podobne doświadczenie z wróblami i pleszkami, bogatkami i szpakami oraz wiewiórkami (gniazda w budce na podwórku, dość wysoko na drzewie i pod okapem dachu, też ok. 4 m nad ziemią). Generalnie nie było problemów dopóki człowiek nie kręcił się bezpośrednio pod budką lub wlotem do gniazda. Także jeżeli chciałabyś posiedzieć na balkonie godzinę lub dwie to będzie problem.
Widziałbym dwa rozwiązania:
1) powieszenie budki w miejscu najbardziej oddalonym od wejścia i oddzielenie jej od reszty jaką zasłoną.
2) powieszenie budki po zewnętrznej stronie balustrady i też jej zasłonięcie od strony balkonu.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
morelee 

Posty: 84
Skąd: 3M
Wysłany: 2011-03-23, 14:36   

Powiesiłam budkę w miejscu najbardziej oddalonym od wejścia na balkon. Z siedzenia godzinkę na balkonie mogę zrezygnować.
Tak, miejsc do gniazdowania w okolicy brakuje, max drzewa 4-5m, budek lęgowych nie widziałam.
Czy kopciuszki mogą zasiedlać budki? jest ich zawsze sporo w okolicy, również pliszek siwych.
_________________
www.idara.pl
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2011-03-23, 15:13   

morelee napisał/a:
Czy kopciuszki mogą zasiedlać budki?


Mogą, nawet chętnie. Jednak otwór wlotowy musi być dużo większy niż wynikałoby to z wymiarów samego ptaka, najlepiej tzw. skrzynki półotwarte. Ale jeśli w okolicy jest dużo srok, to żaden lęg w takiej skrzynce się nie uchowa.
_________________
ornitopter
 
 
     
morelee 

Posty: 84
Skąd: 3M
Wysłany: 2011-04-05, 14:07   

natchnąłeś mnie Ornitopter i zrobiłam miejsce dla kopciuszków, na belce pod skośnym dachem, jakieś 3m nad balkonem, wystarczyły 4 dopasowane deseczki deseczki, wejście jak do półotwartej budki, pod samym dachem.
Budka A1 na balkonie pusta, wiec zrobiłam jeszcze jedną budkę i wisi na lipce przed domem, może bardziej się spodoba.
_________________
www.idara.pl
 
     
morelee 

Posty: 84
Skąd: 3M
Wysłany: 2011-04-20, 18:07   

Do budki na drzewie sikorki noszą materiał na gniazdo, na balkonie wlatują do budki, ale nie wiem czy budują.
Małe sprostowanie - zrobiłam budki A o średnicy 3,3cm a nie A1.
_________________
www.idara.pl
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2011-04-21, 04:26   

morelee napisał/a:
zrobiłam miejsce dla kopciuszków, na belce pod skośnym dachem, jakieś 3m nad balkonem, wystarczyły 4 dopasowane deseczki deseczki, wejście jak do półotwartej budki, pod samym dachem.

Wczoraj byłem u Kolegi, który prowadzi gospodarstwo argroturystyczne. Pod dachem jednego z budynków gospodarczych przybił do belki dwa kawałki deseczki i miał w ub. roku gniazdo kopciuszka i muchołówki szarej - niby proste, ale trzeba o tym wiedzieć! :wink:
_________________
TP Bocian
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-21, 07:57   

U mnie tez co roku Kopciuszki mają gniazdo pod dachem Altanki;)
wczoraj widziałem juz u mnie Jaskółki oknówki :) :green:
 
     
morelee 

Posty: 84
Skąd: 3M
Wysłany: 2011-04-22, 15:01   

Niestety, kopciuszków nie widać. Po osiedlu latają, a na moim balkonie wcale. Trudno, może budka dla sikor jest za blisko? Bogatki "balkonowe" znoszą mech do budowy gniazda :green:
_________________
www.idara.pl
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 16:54   

Pliszek napisał/a:
wczoraj widziałem juz u mnie Jaskółki oknówki


PLISZEK - " u mnie"- czyli w jakim regionie?
Ja mieszkam na południu Polski, ale jeszcze oknówki w tym roku nie widziałem.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 17:23   

Anton napisał/a:
PLISZEK - " u mnie"- czyli w jakim regionie?
Ja mieszkam na południu Polski, ale jeszcze oknówki w tym roku nie widziałem.

Ja mieszkam na Opolszczyznie Kurcze wkurza mnie to ze miałem mnóstwo gniazd oknówek pod dachem, tylko mnóstwo gniazd poniszczyły, pościepywały wroble albo maja juz w nich młode pisklaki bo słychac jak prosza sie o jedzenie ;( jak myslisz Anton, Oknówka przegoni z swojego gniazda WRÓBLA czy MAZURKA? Czy Jest SŁABSZA???
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 18:05   

Oknówka jest słabsza i ulegnie. Ja też mam małą kolonię oknówek pod dachem i robię tak: we wrześniu gdy odlecą jaskółki zatykam ostrożnie otwory miekką szmatką, tak by ich nie naruszyć, wróble i mazurki nie wchodzą do nich w zimie i nie zadamawiają się. Odtykam tuż przed przylotem oknówek, wtedy wróble już mają gniazda w innych miejscach i oknówki gniazdują w spokoju.
Dla wróbli mam szczeliny w dachu, dla mazurków otwory w ścianie obory. Wróbli, a zwłaszcza mazurków jest jednak w mojej wsi coraz mniej. W tym roku jest 2 gniazda wróbli u mnie na podwórku ale mazurków ani jednego, tylko jedną z budek w sadzie zajęły mazurki.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 18:43   

Kurcze szkoda ze oknowka jest słabsza:( ja tez pare gniazd pozatykałem bo widziałem ze wroble czy mazurki doniej wchodza ale coz ze ja powiecmy 3 gniazda ocaliłem a z 15 uleglo zniszczeniu przez mazury:(

Anton napisał/a:
Wróbli, a zwłaszcza mazurków jest jednak w mojej wsi coraz mniej.
kurcze to niewiem czym to jest spowodowane ze w mojej wsi jest ich masa ,moze wiecej pozywienia , albo poprostu cieplej?
A znowu umnie na wsi zadko widze modraszki jak dokarmiam zima to jest duzo bogatek a modraszek moze w tym roku przy karmiki były z 5 i to z odstepami co pol badz 1h a bogatki ciagle latały po słonecznik do karmnika no ale zobaczymy jeszcze jest czas moze bede miał szczescie i jakas para modraszek sie wprowadzi do jakies budki bo jeszcze nie wszystkie zajeły mazurki:)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo