Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2006-05-04, 18:37
pustułka na balkonie
Autor Wiadomość
GOSIA 695 

Posty: 32
Skąd: Gliwice
  Wysłany: 2006-05-04, 18:06   pustułka na balkonie

Hej
Mieszkam na 9 pietrze i na balkonie na szafie w skrzynace na kwiatki pustułka zlozyla 4 jaja w sumie moze by bylo 5 ale jedno sie niestety zbilo. Ta skrzynka jest troche rozwalona tak ze ziemia z niej wypada ,jest cala popekana i boje sie ze jak sie wykluja mlode to moga powypadac .Czy moge cos zrobic zeby udogodnic naszej Krysi ( bo tak ja nazwalismy) pobyt na naszym balkonie? Dodam tylko ze sterroryzowala naszego psa - alaskan malamuta i biedaczek nie moze przebywac na balkonie tyle ile chce bo Krysia krzyczy na niego i on poslusznie wychodzi do domu.
Pozdrawiam
:smile:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-05-04, 18:48   

Na razie poczekaj, aż do wyklucia się młodych piskląt... Pustułka wysiaduje przez około 1 miesiąc. Do tej pory nic nie powinno się stać!
_________________
TP Bocian
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-05-04, 19:07   

A moze napisz, gdzie - w jakim miescie - mieszkasz??
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
GOSIA 695 

Posty: 32
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2006-05-04, 19:22   

No tak zapomnialam to napisac gdzie mieszkam - w Gliwicach woj.śląskie
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-05-04, 19:29   

Daleko od nas :-)
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-04, 20:08   

To przez miesiąc nie należy niepokoić wysiadującej samicy. Szczególnie w ostatniej fazie wysiadywania jaja będą narażone wpływ zewnętrznej temperatury.
Przez ten czas trzeba poszukać odpowiedniej skrzynki. Ja bym proponował ładnie uśmiechnąć się do Mirka albo zrobić taką skrzynkę samemu.
Jak młode się wyklują to przenieść je do przygotowanej skrzynki. Skrzynkę proponuję powiesić na zewnątrz balustrady balkonu. Taka skrzynka z jednej strony będzie chroniła młode przed deszczem, wiatrem i słońcem a z innego punktu widzenia taka skrzynka pozwoli zachować balkon stosunkowo czystym. Ograniczy to ilość odchodów i wypluwek na balkonie u Ciebie i u siąsiadów. Takie białe plamy po pisklakach trzeba potem doczyścić. Musisz się też przygotować na widok martwych gryzoni. Pustułki lubią robić spiżarnie.
Myślę, że Mirek doda jeszcze jakieś swoje uwagi.

Dodam jeszcze, że bardzo bym chciał mieć pustułki na balkonie. Zaraz bym zainstalował kamerę w skrzynce oglądał jak TV.
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-05-04, 20:41   

amikosik napisał/a:
Myślę, że Mirek doda jeszcze jakieś swoje uwagi.

Prawie wszystko już napisałeś. Sądzę, że należy wykonac typową skrzynkę dla pustułek. Pamietać należy o dość wysokiej przedniej ściance, cn. 12 cm! W momencie, jak młode będą miały cn. kilka dni po prostu trzeba wykonać szybką akcję montowania skrzynki do balustrady na zewnątrz i przeniesienie pisklaków do skrzynki... Dorosłe powinny zakceptować tę zmianę!

GOSIA 695 napisał/a:
na balkonie na szafie w skrzynace na kwiatki pustułka zlozyla 4 jaja

a zrobiłaś może jakieś fotki?!
_________________
TP Bocian
 
     
GOSIA 695 

Posty: 32
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2006-05-05, 09:45   

Jak sie okazalo jednak mam 5 jajek.PO tym co mi napisaliscie juz jestem przerazona tym co sie bedzie dzialo,nigy w zyciu nie interesowalam sie ptakami tylko psami a tu zostalam uszczesliwiona takim czyms . Co do kamerki to nie mam ale zrobilam fotki Kryski i jej jajek.chcialam zrobic jak siedzi w skrzynce ale dzisiaj na balkonie moze przebywac tylko pies -jest tak laskawa i nie krzyczy na niego.

PICT0004.JPG
a to jaja
Plik ściągnięto 578 raz(y) 48,03 KB

PICT0003.JPG
to szafa i skrzynki
Plik ściągnięto 568 raz(y) 22,22 KB

PICT0002.JPG
to jest KRYSKA na sąsiednim bloku
Plik ściągnięto 589 raz(y) 26,2 KB

 
     
krotom 
miłośnik PRZYRODY ;)


Posty: 305
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2006-05-05, 11:15   

hehehe "Kryśka"... idelane imie dla pustułki :green:

trzymam kciuki za lęg
_________________
[...]Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi Panie[...]

C. K. Norwid
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-05, 11:18   

Nie ma się czym przerażać. Na pewno polubisz pustułki. Całe zamieszanie trwa tylko 2 miesiące, a frajda z obserwacji pustułek nieziemska. Zamiast oglądać po raz setny serial o afrykańskich surykatkach będziesz miała Animal Planet na balkonie. Jedyna niedogodność to odchody pustułek. Jeśli zostawisz je na szafie, to mają tam wystarczająco dużo miejsca aby dorosnąć, ale młode pustułki będą wydalać odchody wystawiając tyłki za szafę i strzykając białym strumieniem kału. I to przed tym ma chronić skrzynka. Jeśli starczy ci cierpliwości na sprzątanie balkonu z białych plam, to mogą zostać na szafie. Sprzątanie wypluwek nie jest problemem - to małe kłaczki, które się łatwo zbiera. Mało tego, można je zbierać do analizy pokarmowej. Stanowią cenny materiał do badań nad pustułkami. Czasami można odkryć jakieś rzadkie gatunki występujące w okolicy. W sam raz na referat na lekcję biologii.
A jak się ładnie uśmiechniesz, to w analizie powinien ci pomóc ktoś z:
Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
41-902 Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 2
Na pierwszy ogień proponował bym zagadać do Jacka Betlei: betleja@interia.pl
to autor publikacji:
Betleja J. 1992. Występowanie pustułki Falco tinnunculus na Górnym Śląsku w latach 1988-1991. Ptaki Śląska 9: 61-70.

W przypadku problemów z domownikami, którzy wykazywaliby niechęć do pustułki należy przeprowadzić akcję edukacyjną. Na początek możesz dostać ulotkę Bociana o ochronie pustułki. Zgarnąłem kilka ulotek na Dniu Ziemi i mogę ci wysłać. Warto przeczytać kilka publikacji w internecie.
http://www.pwg.otop.org.pl/drapo1.php
http://www.salamandra.org...ulka/index.html
Bardzo świeżą publikacją jest monografia pustułki, wydana na początku tego roku - to polecam jeśli byś chciała poznać dokładnie co ci się zalęgło na balkonie. Do kupienia w internecie.
http://www.salamandra.org.pl/news/index.php?id=94

Najważniejsze - masz na balkonie gniazdo ptaka objętego ochroną ścisłą, dla którego ochrony wiele ludzi zrobiło bardzo wiele.

I oczywiście zapraszam do śledzenia wątków o pustułce na forum.
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-05-05, 11:22   

GOSIA 695 napisał/a:
juz jestem przerazona tym co sie bedzie dzialo,

Nie ma się czego bać. To ciekawe, nowe doświadczenie będzie dla Ciebie. Może koledzy ornitolodzy ze Śląska pomogą w sprawie. Na razie, wygląda na to, że siedzą w terenie, ale może ktoś się odezwie. Bądź dobrej myśli. Czyli pustułki są w tej skrzyneczce na szafie?! To może na razie odpuścić sobie wieszanie budki, aż do wylotu młodych. A skrzynkę zamocować dopiero jesienią, bo widać, że póki co mają dach nad głową.
Napisz jeszcze w jakim kierunku świata zwrócony jest Twój balkon?!
_________________
TP Bocian
 
     
jemi 


Posty: 761
Skąd: Sokołów Podlaski
Wysłany: 2006-05-05, 17:00   

Gosia 695, my musieliśmy zdobyć drzewo, przywieść je z lasu, wynająć dźwig, zrobić budkę. Mówiąc krótko jesteś szczęściara, skreśl totka i zbieraj kasę na chrzciny!
http://forum.bocian.org.p...p?t=90&start=90
 
     
GOSIA 695 

Posty: 32
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2006-05-06, 13:10   

Moj balkon jest na wschod-rano tylko sloneczko a potem cien.
 
     
Andrzej 

Posty: 85
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-05-06, 13:29   

Gosi gratuluję farta.
W Poznaniu też mamy w tym roku taki wypadek (nie po raz pierwszy) - na os. Orła Białego. Paweł Śliwa roztacza już nad lęgiem swą opiekę ;-)
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-06, 21:33   

Widać za mało skrzynek rozwiesiliście w Poznaniu :D
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo