Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
co jedzą kijanki po przeobrazeniu ?
Autor Wiadomość
camelmk 


Posty: 129
Wysłany: 2011-07-05, 11:40   co jedzą kijanki po przeobrazeniu ?

Interesuje mnie co je tak kijanka w fazie lądowo wodnej - taka z nóżkami juz ale jeszcze z ogonkiem oraz taka swiezo przeobrazona żabka.
Na przykładzie kijanek zaby trawnej - ma ktoś info?
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2011-08-18, 17:03   

link do strony, na której szczegółowo podane jest co jedzą nasze krajowe płazy i gady: www.biol.uni.wroc.pl/herp/herp_pliki/pokarm.htm
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2013-05-14, 20:00   

Hm. kiedyś w szkole chodowałem kijanki w dużym słoju na oknie, było ich kilkanaście i glony które im w słoju przyniosłem umożliwiły im rozwój , przeobrazenie i start w lądowe życie.
Teraz widząc jak w rowie melioracyjnym jest mnóstwo skrzeku żaby trawnej i ropuchy szarej i wiedząc , że w razie wiekszego deszczu wszystko to popłynie do rzeki przyniosłem skrzek w wiadrze, wykopałem dołek na kilka wiader wody , przykryłem folią, nalałem wody i wpuściłem skrzek. Wyklutych kijanek było tysiące, więc wykopałem większy dół napusciłem wody i co dzień nosze im w wiadrze glony, z rowów .
Skutek jest taki; glony , które unoszą się na wodzie są szybko zjadane, tak myślę bo szybko znikają, jednak inne glony, tonące, stopniowo spowodowały że cała woda jest zazieleniona. Nie wiem czy to dobrze i czy te drugie glony jedza kijanki. Ponadto nosząc glony z rowów w wiadrze, przyniosłem wraz z nimi kijanki płaza innego gatunku, skrzek ich przed wyklluciem był przytwierdzony bułami po kilkadziesiat sztuk na dnie rowu, a kijanki z niego wyklute poruszają się inaczej niż żaby trawnej i ropuchy szarej, mianowicie, wywijają ogonem jak śrubą, ma się wrazenie ruchu wirowego. Ciekaw jestem co to za gatunek.
Może ktoś mi coś mądrego podpowie :?:
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-05-14, 20:24   

jeżeli były to niewielkie "kłębki" skrzeku, to mogą to być kijanki rzekotek bądź kumaków(nizinnych lub górskich). Dla dokładniejszego oznaczenia przydałoby się zdjęcie kijanek, lub chociaż opis wyglądu(kolor, kształt płetwy ogonowej, wielkość)
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2013-05-15, 17:40   

Nie był to na pewno skrzek i nie są to kijanki kumaków , które znam dość dobrze, gdyż od dawna spotykam się z nimi w małych zastoiskach wody przy polnych i leśnych drogach. Kumaki, z tego co wiem przytwierdzają swój skrzek po kilka - kilkanaście sztuk w "kłębkach" do trawek, patyczków itp.
Skrzek o który pytam, był w "kłębach" po kikadziesiąt sztuk, przytwierdzony do dna rowu. Wielkość tych kijanek - nieco mniejsza od kijanek ropuchy szarej, kilkakrotnie mniejsza od żaby trawnej; kolor - bardzo ciemny, jednolity, bliski czerni. Stosunkowo długi ogon, podczas ruchu tej kijanki ma się wrażenie jakby wykonywała nim szybki ruch wirowy.
Zauważyłem , ze moim dołkami ze skrzekiem interesują się ptaki, widziałem srokę , kosa i szpaka, które być może próbowały polować na kijanki, najbardziej nastawała sroka.
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-05-16, 19:55   

z tego opisu nie pomogę. Nie są to rzekotki- bo kolor nie ten, nie są ropuchy zielonej czy paskówki, bo one składaja sznury, mniejsze od ropuchy szarej ale czarne z długim ogonkiem-dla mnie zagadka. Ten ruch wirowy może wynikać z faktu, że wylegają się dopiero... Bez zdjęcia ani rusz!
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2013-05-20, 15:37   

Anton jeszcze raz wczytałem się w Twoje posty dotyczące tajemniczych kijanek i jedyne co mi przychodzi do głowy...to jednak kumaki. Samice kumaków składają nie kilka czy kilkanaście jajeczek ale kilkadziesiat w jednym kłebie. Kijanki zaraz po wylęgu faktycznie mają specyficzny sposób poruszania- jakby wirowy(ale robia tak i inne świeżo wylęgniete kijanki innych gatunków). Co do wielkości to jeżeli kijanki ropuch szarych i żab trawnych były wylęgnięte np. 2 tygodnie wczesniej, to naturalna kolej rzeczy, że "te" muszą byc mniejsze- bo wyległy się później. Kijanki kumaków są ciemne z czasem wpadające aż w granat.
Ale to jest tylko moje skromne zdanie. Dla 100% pewności trzeba doczekać się przychówku. Wtedy będzie wiadomo
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2013-06-09, 14:00   

A w moich dołkach z kijankami woda nabrała tak małej przezroczystości, że widac było niewiele i wczoraj niespodzianka - zauważyłem że coś małego skacze koło moich nóg. Tak, to pierwsze małe żabki trawne.
Pierwsze z kijanek właśnie ulegają przeobrażeniu, potraciły już ogonki i skaczą koło dołka z wodą. Inne mające jeszcze ogonki przebywają na brzegu, ale przestraszone skaczą z powrotem do wody . Wiele innych przed przeobrażeniem pływa jeszcze w wodzie.
Miałem wcześniej przygody z parą srok, która polowała na kijanki, pomogło gdy przykryłem z góry siatką .
I jeszcze coś - zauważyłem, że coś dziwnie mało jest ślimaków w tym roku w moim warzywniku i
wczoraj odkryłem prawdopodobną przyczynę tego stanu - olbrzymia ropucha szara przebywała w dzień pod szerokimi liściami dyni. Więc sie bardzo cieszę.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo