Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2013-03-14, 13:31
Jak pomóc jaskółkom
Autor Wiadomość
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-08-13, 14:05   Jak pomóc jaskółkom

Cześć czytałem dużo o jaskółkach dymówkach oknówkach i mam pytanie u mnie w stajni gniazdo mają dymówki a u sąsiada pod dachem są trzy gniazda oknówek.Poniewarz jaskółek jest coraz mniej czy mogę im jakoś pomóc(sztuczne gniazda itp.) podpowiadajcie wiem już dużo ale chciałbym wiedzieć więcej.
 
     
cadaver 

Posty: 10
Wysłany: 2011-08-14, 16:32   

"Jaskółką" , "poniewarz"??Prośba, miej odrobinę szacunku dla czytających...
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-08-16, 14:04   

Mam już pomysł.Mamy koło domu stodołę która jest murowana na końcu powieszę jakieś sztuczne gniazda dla oknówek myślałem o skorupce od kokosa albo doniczkach jak myślicie czy to dobry pomysł może jakaś budka lęgowa tak jaka jest na forum przedstawiona przez kamila6 oto ona http://forum.bocian.org.pl/download.php?id=1216 zrobił bym jakby mały okap z dwóch desek i tam przykręcił bym sztuczne gniazda zobaczymy czy wypal. :roll:
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-08-16, 14:12   

Jeszcze zapomniałem dodać że miejsce jest w miarę bezpieczne koty wychodzę nieraz na dach ale to gniazd nie będą miały szans się dostać gdyż ześlizną się po blasze więc jest w miarę bezpiecznie.
Ps.Przepraszam że w ostatnim poście nie dopisałem i w słowie wypali.O i jeszcze przepraszam że nie napisałem wszystkiego w jednym poście.Pozdrawiam hachlica. :wink:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-08-16, 14:16   

Ja "pomagam" jaskółką w ten sposób ze dla oknówek i dymówek wbijam w ścianę dla oknówek najczęściej w rogach jakieś metalowe przedmioty ja zawsze biorę nóż z kombajnu ponieważ jest on trójkątny i wbijam najbardziej spiczasta stronę do ściany jaskółeczki chętnie budują na takim czymś gniazdo ponieważ łatwo się trzyma i niemuszna się zbytnio natrudzić z budowa ponieważ kłada błoto od dołu a jak niema tzw płytki to lepia bezpośrednio na ścianie ale jak sie niemylne to jest o dużo trudniejsze ale jak jaskółki będą chciały to i tak zbudują sobie gniazdo ja mam prawie 30 gniazd dymówek w oborze a prawie wszystkie sa zbudowane na moich 'płytkach" niektóre na lampie jeszcze inne na rurach z woda.
 
     
T.Grzegorczyk 

Posty: 20
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-16, 14:22   

Litości... dopiero cavader napominał hachlice ;].

Pomagamy JASKÓŁKOM.
Jaskółką można być, czuć się itp. :)
Ostatnio zmieniony przez T.Grzegorczyk 2011-08-16, 14:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-08-16, 14:26   

Przepraszam bardzo za błędy wszystkich użytkowników forum przepraszam że musieliście to czytać. :cry:
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2011-08-17, 07:53   

hachlica napisał/a:
Przepraszam bardzo za błędy wszystkich użytkowników forum przepraszam że musieliście to czytać. :cry:

Głowa do góry! Z reguły jest tak, że jak ktoś nie ma nic merytorycznego do powiedzenia czepia się ortografii :wink: Nie twierdzę oczywiście, że ortografia i generalnie poprawna polszczyzna, nie są ważne -ale w końcu nie jest to forum polonistyczne...
Wracając jednak do jaskółek- to są to ptaki wyjątkowo związane z człowiekiem i szukające jego towarzystwa (zwłaszcza w okresie lęgowym). Pomóc im można bardzo prosto - wystarczy im nie przeszkadzać :wink: A tak na poważnie to jaskółki same dadzą sobie radę w budowie gniazd - wystarczy zapewnić im dostęp do odpowiednich miejsc. Dotyczy to zwłaszcza jaskółki dymówki, która gnieździ się wewnątrz budynków. Pozostawianie w sezonie lęgowym otwartych (całą dobę) okien lub drzwi budynków gospodarczych zapewni im dostęp do miejsc, w których mogą założyć gniazdo. Jest to dobra praktyka stosowana np. przez wielu rolników - i bardzo skuteczna! :smile: Nie są potrzebne sztuczne gniazda, czy podpory - chyba, że masz wyjątkowo gładkie tynki :wink: Oczywiście obecność wystających elementów znacznie ułatwia założenie gniazda i może zachęcać ptaki do jego założenia, ale nie jest niezbędna. Zauważyłem, że niektórzy rolnicy montują żerdzie i półki pod gniazda, ale mają one raczej znaczenie higieniczne, niż konstrukcyjne (gniazdo i tak przytwierdzone jest do ściany -półka zapobiega natomiast w znacznym stopniu zanieczyszczaniu okolicy gniazda przez odchody piskląt).
Jeśli chodzi o oknówki to chyba chętniej korzystają one ze sztucznych gniazd niż dymówki - zwłaszcza w miejscach gdzie trudno ptakom założyć własne. O ile dobrze się orientuję, dość dobre rezultaty z wieszaniem takich gniazd osiąga się w Wielkiej Brytanii - jak to sie sprawdza w polskich warunkach - nie wiem - ale spróbować warto (chętnie poznam rezultaty :wink: ) Jako, że są to ptaki bardzo towarzyskie i gniazdujące (jeśli jest taka możliwość) kolonijnie, warto - decydując się ma montaż sztucznych gniazd, zamontować ich kilka obok siebie.
Sztuczne gniazda (skrzynki) dość chętnie zasiedlają jerzyki (oczywiście nie są to jaskółki!) -może warto zainteresować się także tymi sympatycznymi ptakami? Sporo o wieszaniu skrzynek dla jerzyków znajdziesz na tym forum.)
Pozdrawiam
_________________
DM
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-08-17, 11:03   

niccolai dzięki cenne rady. Już ustaliłem zawieszę trzy gniazda dla oknówek dwa taki jakie ma kamil6 a jedno ze skorupki od kokosa.A dymówką postaram się na następny rok otwierać garaż oczywiście o rezultatach opowiem oraz dodam jakieś zdjęcia.
Ps. niccolai jak myślisz czy to dobry pomysł.
 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2011-08-17, 11:30   

hachlica napisał/a:
Już ustaliłem zawieszę trzy gniazda dla oknówek dwa taki jakie ma kamil6 a jedno ze skorupki od kokosa.A dymówką postaram się na następny rok otwierać garaż oczywiście o rezultatach opowiem oraz dodam jakieś zdjęcia.
Ps. niccolai jak myślisz czy to dobry pomysł.

Każda inicjatywa służąca ochronie ptaków (i nie tylko) jest cenna i godna pochwały! Czy pomysł jest dobry (w sensie takim, czy przyniesie zamierzony efekt) można się przekonać dopiero, gdy zobaczymy rezultat tych działań! Pomysł pomocy jaskółkom, jako taki, jest oczywiście pomysłem bardzo dobrym! :smile:
Pomysł otwarcia drzwi garażu (o ile nie jest to tzw. "blaszak" :wink: ) wydaje mi się interesujący - przypomniał mi sytuację z ubiegłego roku - kiedy to, ktoś wybił szybę w jednym z pomieszczeń garażowych należących do instytucji, w której pracuję. Jako, że było to wiosną, z dostępu do garażu skwapliwie skorzystała para dymówek i założyła gniazdo. Ponieważ para zaczęła wysiadywanie, w uzgodnieniu z dyrekcją, postanowiliśmy wstrzymać się z naprawą okna do momentu wyprowadzenia lęgu. Dzięki przychylności dyrekcji para szczęśliwie wyprowadziła nie jeden, lecz dwa lęgi (okno naprawiono późną jesienią). Jedyną niedogodnością była konieczność częstszego mycia samochodu :wink:
Pozdrawiam i życzę sukcesu w zasiedlaniu gniazd :smile:
_________________
DM
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-08-17, 19:04   

No dobra powiesiłem trzy półeczki dla dymówek dwa w stodole dużej stodole i jedną w stajni oznakowałem je numerami i będę co roku jeśli dymówki będą chciały zrobić gniazda odnotowywał liczbę młodych lęgów itd.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-08-17, 19:43   

hachlica napisał/a:
No dobra powiesiłem trzy półeczki dla dymówek dwa w stodole dużej stodole i jedną w stajni
myślę ze powinieneś te półeczki z stodoły przewiesic do stajni poniewaz niesądze by jaskołki zadomowiły sie w stodole owszem moga ale ja juz troszke zyje na swiecie i ni razu jaskółki niemiały gniazda w stodole one wola bardziej miejsca gdzie przebywaja zwierzeta np konie krowy mysle ze wola takie miejsca poniewaz jest tam w nocy cieplej i ciagle maja muchy pod dostatkiem ;] czesto widze jak łapia muchy pod sufitem gdy leje deszcz.
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-08-17, 20:06   

niccolai napisał/a:
Jeśli chodzi o oknówki to chyba chętniej korzystają one ze sztucznych gniazd niż dymówki - zwłaszcza w miejscach gdzie trudno ptakom założyć własne. O ile dobrze się orientuję, dość dobre rezultaty z wieszaniem takich gniazd osiąga się w Wielkiej Brytanii - jak to sie sprawdza w polskich warunkach - nie wiem - ale spróbować warto (chętnie poznam rezultaty


W koloni oknówek pod dachem mojej stodoły powiesiłem 6 lat temu 4 sztuczne gniazda dla tych jaskółek - 2 z gipsu, 2 z glinobetonu.
W ciągu tych lat oknówki odbyły w nich dwa legi, nie cieszą się więc popularnością te moje "pomoce legowe" :grin: Jaskółki wolą budować nowe gniazda lub naprawiają stare. Inna sprawa , że ilość par lęgowych w owej koloni w tym czasie systematycznie maleje - od kilkunastu w latach 90 - tych, do 2-3 par w roku obecnie .
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-08-17, 20:30   

Ja powiem tak odnośnie tych dwóch półek w stodole często widywałem tam dymówki ja wlatywały i nawet niekiedy próbowały budować gniazda ale im nie wychodziło więc powiesiłem półki żeby im się lepiej budowało jeśli zechcą a co do tego że dymówki wolą mieszkać tam gdzie zwierzęta hodowlane to prawda ale wykorzystują też inne pomieszczenie bez nich w mojej wsi jest takich duże i częstą wyprowadzają tam lęgi.
Dzięki za podpowiedzi.
 
     
marioptak 


Posty: 833
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2011-08-17, 21:18   

Z doświadczenia mogę jeszcze podpowiedzieć, że warto wabić oknówki. Bardzo szybko reagują na puszczane z okolicy gniazda nagranie. Wręcz natychmiast szukają otworu i wchodzą do środka. Przetestowałem to przy okazji wabienia jerzyków.
_________________
"APUS" Mariusz Grzeniewski
www.apusmg.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo