Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2013-03-14, 13:31
Jak pomóc jaskółkom
Autor Wiadomość
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-05-07, 14:48   

Kamil tak budka ma skośną ściankę w środku,po prostu pomyślałem że zamiast tego docinania rożnych ścianek budki , sklecę ja normalnie a w środku przybije skośną ściankę .

Co do powierzchni budki to faktycznie może miały by za ślisko,coś wymyśle.

No a co pan myśli o miejscu na powieszenie budek.

Pozdrawiam.
hachlica.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-05-11, 13:03   

Kilka dni temu jedno gniazdo od jaskółek spadło ale spokojnie w tm giezdzie jaskołki nie miały wgl lęgu rok temu je zbudowały i koniec nic a kilka dni temu spadło a to było gniazdo dymówek wiec ja je podniosłem i je dałem na taką polke dla oknowek dałem gline na spod i na wierzch te gniazdo aby sie mocno trzymało dzisiaj patrze a tam oknowka juz je dokancza zobacze czy dokonczy całe ;)
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-05-11, 15:23   

Panie Antonii to musi być pan z siebie dumny.
A tak na serio to świetny pomysł.
A będzie panu jeszcze przyjemniej jak będą w tym gniazdku mieć młode. :green:

A u mnie dymówka już wysiaduje.

Ostatnio przyszło mi do głowy wykonać kilka sztucznych gniazd dla dymówek np.z gliny.
Co myślicie.

Pozdrawiam.
hachlica. :smile:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-05-11, 16:19   

hachlica napisał/a:
Ostatnio przyszło mi do głowy wykonać kilka sztucznych gniazd dla dymówek np.z gliny.
Co myślicie.
ja tez wykonałem kilka lat temu ale z myślą o kopciuszkach ponieważ jakieś 5lat temu jaskółki wybudowały sb gniazdo w garażu szczerze to mnie to zdziwiło ponieważ w tym garażu nie było żadnych zwierząt typu Swinie krowy. no i przed przylotem tej pary kopciuszki naniosły materiału na gniazdo do ich gniazda no ale sielanka nie trwała długo gdy jaskółki przyleciały przegoniły kopciuszki. Wiec postanowiłem zrobic ok 2m dalej gniazdo bo myślałem ze sytuacja sie powtórzy za rok no ale na marne moje oczekiwania jaskołki maja co rok gniazdo a kopciuszkow w garażu juz nie widać. U mojego dziadka była taka sama sytuacja ale u nieg w 2009 jaskołki wybudowały a kolejne lata juz jaskołek nie było tylko kopciuszki. hachlica, ale spróbuj zrobić możne akurat zostanie dane gniazdo zasiedlone;)
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-05-11, 18:10   

Panie Antonii dziękuje.
A może ma pan zdjęcie tego gniazda,może nabrałbym jakiejś weny twórczej.

A w jaki sposób dymówki zrobiły gniazdo w garażu(chodzi mi jaki miały do niego dostęp,no bo najczęściej garaże są zamknięte.

No i czy jaskółki zajoły gniazdo w tym roku.

Pozdrawiam.
hachlica. :smile:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-05-11, 18:49   

hachlica napisał/a:
Panie Antonii dziękuje.
A może ma pan zdjęcie tego gniazda,może nabrałbym jakiejś weny twórczej.
postaram sie zrobić i dodać ale nic nie obiecuje hehe;)

hachlica napisał/a:
A w jaki sposób dymówki zrobiły gniazdo w garażu(chodzi mi jaki miały do niego dostęp,no bo najczęściej garaże są zamknięte.
do garażu miały dostęp bo tam wgl nie ma wrót jest to typowy duży garaż na ciągniki a gniazdo maja na metalowej szynie.


hachlica napisał/a:
No i czy jaskółki zajoły gniazdo w tym roku.
tak nawet jakaś para budowała nowe już jest dosyć duże ale niewiem czemu przestali budować i się wprowadziły do tego starego tylko go odremontowały :razz:
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-05-11, 20:12   

Bardzo dziękuje za odpowiedzi.

No to trzymam pana za słowo z tymi zdjęciami.

Czyli można powiedzieć że ma pan 2 gniazda w garażu.

A u mnie tylko jedna para dymówek a chciałbym żeby było ich więcej.

Może coś wymyśle żeby zwiększyć ich populacje.

Pozdrawiam.
hachlica. :smile:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-05-11, 21:10   

hachlica napisał/a:
Czyli można powiedzieć że ma pan 2 gniazda w garażu.
w sumie to 2 i poł -te zaczęte niedokończone

hachlica napisał/a:
A u mnie tylko jedna para dymówek a chciałbym żeby było ich więcej.
no coz taki los ja mam razem 6 par i bardzo mnie to cieszy ;)
hachlica napisał/a:
Może coś wymyśle żeby zwiększyć ich populacje.
z wiekiem będzie ich coraz więcej wiem z własnego doświadczenia
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2012-05-12, 08:54   

Pamietajcie Koledzy że liczba zajętych gniazd jaskółek nie będzie stale rosła. Obserwuje w mojej wiosce jak populacja oknówek na przestrzeni lat zmniejsza sie lub zwieksza i brak miejsc do gniazdowania nie jest tego zapewne powodem. Ich gniazda są wprawdzie zwykle usuwane z budynków mieszkalnych przez mieszkańców, jednak wiekszość i tak jest budowana na krokwiach pod dachami stodół, gdzie ich nikt nie usuwa, jedynie wróble i mazurki są tu pewnym ogeaniczeniem i przeszkodą.
Myślę że te wahania liczebości oknówek powodowane są innymi czynnikami, pogodą, liczbą dostępnych owadów itp. Dlatego czymś normalnym jest taka sytuacja jak umnie, gdzie kolonia oknówek pod dachem liczyła kiedyś kilkanaście par a wtym roku mam jedną parę.
Pozdrawiam.
Z dymówkami jest oczywiście trochę inaczej.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-05-12, 09:43   

Anton napisał/a:
Dlatego czymś normalnym jest taka sytuacja jak umnie, gdzie kolonia oknówek pod dachem liczyła kiedyś kilkanaście par a wtym roku mam jedną parę.
no tak prawda bo u mnie oknowki pojawiły sie z nikad jakies 3lata temu wtedy nie widziałem nawet o istnieniu takiego rodzaju jaskołek wiec w 1roku naliczyłem 14gniazd i co roku sie zmniejszała moja "kolonia" teraz mam na 100% 2 gniazda zajete a 2 sa w trakcie budowy. ale ciagle kreca sie w poblizu jakies oknowki czasem nawet wlatują pod dach gdzie kiedys były gniazda ale juz wiem ze trzeba na zime gniazda zatykac bo wroble nimi zawładna u mojego dziada jest tylko jedno gniazdo no ale coz wroble je zadomowiły poprostu zabiły jedna oknowke dziadek mi powiedział ze widział to na własne oczy;(
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-05-12, 09:44   

Panie Anton dziękuje za wyrażenie swojej opinii,na pewno da nam do myślenia.

Gdy będę dorosły może na poważnie zajmę się badaniem zależności między pogodą,ilością owadów i miejscami lęgowymi a jaskółkami.
No ale do dorosłości jeszcze niecałe 4 lata i na razie będę tylko obserwował.

Zamierzam zbić jeszcze z 3,4 budki dla oknówek.

No a co myślicie o miejscu na powieszenie ich bo nikt mi jeszcze nie odpowiedział.
Oto stodoła na której maja wisieć bodki.


Panie Antonii to jest u jaskółek zastanawiające że jednego roku zbudują naście gniazd a na drugi rok przyleci tylko kilka par :roll: .

Pozdrawiam.
hachlica. :smile:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-05-12, 13:27   

hachlica napisał/a:
Panie Antonii to jest u jaskółek zastanawiające że jednego roku zbudują naście gniazd a na drugi rok przyleci tylko kilka par
oto jest zagadka
 
     
krejzola005 


Posty: 198
Skąd: Podlasie.
Wysłany: 2012-05-13, 21:13   

Z tego co czytam to mam chyba największą kolonie dymówek . Po dzisiejszym liczeniu 19 zajętych gniazd i mam nadzieję, że nie jest to ostateczna liczba. W trakcie kontroli sporo krążyło pojedynczych jaskółek :)
A oknówki niestety wyniosły się chyba na dobre :( Pierwszy przypadek odkąd pamiętam.
_________________
http://www.otopjunior.org...ser/krejzola005
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2012-05-13, 23:00   

krejzola005 napisał/a:
A oknówki niestety wyniosły się chyba na dobre :( Pierwszy przypadek odkąd pamiętam
szkoda ciekawe czemu tak sie stało ;( zawsze to co ma byc to niema a tego czego nie jest "wroble"
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2012-05-16, 19:16   

Pani Krejzolu trochę szkoda że oknówki się wyniosły ma nadzieje ze nie na dobre.

Czy doproszę się od pana Antoniego tych zdjeć glinianych gniazd z garażu.

A u mnie dymówka siedzi twardo od kilku dni jeszcze ok.pół tygodnia i będą pierwsze młode w tym roku.
Wczoraj przyniosłem z pola glinę,całe wiadro będę tworzył.

A jak tam u was lęgi jaskółek.

Pozdrawiam.
hachlica. :smile:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo